Kultūra
Kultūrpolitika

Madonas muzejā atklāta unikāla rotaļlietu izstāde0

Publicitātes foto

Līdz 2019. gada janvāra beigām Madonas novadpētniecības un mākslas muzejā apskatāma kolekcionāra no Bauskas Jāņa Bites plaša rotaļlietu izstāde, LA.lv uzzināja muzejā.

Kolekcija sākta veidot pirms septiņiem gadiem, kad dēlam iegādāts “Straumes” Mēness visurgājējs, kas ātri sabojājies. Izdarot secinājumu, ka šīs lietas tik ātri zūd, Jānis Bite sācis veidot rotaļlietu kolekciju.

Tajā ir ap 1500 priekšmetu, kas aptver laika posmu no 1890. līdz 1991. gadam, visvairāk ir 1970. gadu rotaļlietu.

Ļauj iepazīt vēsturiskās lelles

“Rotaļlietu stāsts” pēc skaita nav pirmā kolekcijas izstāde un tā ir adresēta mūsdienu bērniem kā iespēja iepazīt vecāku un vecvecāku rotaļlietas, tomēr pierādījies, ka ne mazāk interesanta tā ir pieaugušajiem, jo ļauj gremdēties bērnības atmiņās.

Mūsdienās lelles ir katras meitenītes rotaļu biedrenes, bet to izcelsme senatnē tiek saistīta ar pieaugušo cilvēku sakrālām darbībām. Vēl 18. – 19. gadsimtā lelles bija vienā eksemplārā. Tikai turīgākie ļaudis varēja iegādāties dārgās porcelāna, koka vai no dārgmetāliem veidotās, ar kurām nespēlējās, bet tikai lūkojās uz skapī izvietotiem vērtīgajiem interjera priekšmetiem.

Mazāk turīgo ļaužu bērni gan rotaļājās ar vienkāršākām lellēm. Viens šāds paraugs ir apskatāms izstādē. 19. gadsimta vidū rotaļlietas sāka ražot masveidā rūpnīcās no lētākiem, izturīgākiem materiāliem un 20. gadsimta sākuma lelles jau prata pateikt “mamma”.

1960. gadu otrajā pusē Latvijā, rūpnīcā “Straume” sāka ražot pirmās kustīgās rotaļlietas – Šefpavāru un Dakteri Aikāsāp. Tie kļuva populāri visā PSRS. Ne mazāk zināmi bija Mēness visurgājējs “Luņņiks” un “Planētgājējs”, dažādie šaujamie ar skaņas un gaismas efektiem.

Viena no šādām kolekcijas pistolēm atceļojusi no Sahalīnas. Tolaik liels deficīts bija šo rotaļlietu mikromotoriņi, kolekcionāram izdevies iegūt 82 rezerves motoriņus.

“Straumē” tika ražotas arī spēles, suvenīru automobiļi, visiem zināmie pīkstošie kaķēni groziņā un lelles. 1970.gadu sākumā lielu popularitāti ieguva lelle “Baiba”. Iecienīta bijusi staigājošā lelle ar bērnu ratiņiem Mārīte.

Kolekcijas retumi

Kolekcijā ir vairāki minēto rotaļlietu modeļi, turklāt dažiem saglabājies arī iepakojums, kas ir vēl lielāks retums.

Kolekcijā ir vairākas mašīnas ar pedāļiem, dažādu laiku zirdziņi, tostarp sacīkšu zirgs ar ratiem (1956), kā arī 20. gadsimta 20. gadu ritenis ar rokturi, kas atceļojis no Rostovas pie Donas.

Mīlīgs 1940. – 1950.gadu ēzelītis ar magnēta palīdzību groza galvu un atver muti. Ar attēlu motīviem atšķiras 20. gados Latvijā un pēc II pasaules kara ražotie klucīši. Kolekcijā ir ievērojams daudzums rūpnīcā “Dobele” 20. gadsimta 80. – 90. gados ražotās rotaļlietas.

Viena no īpašākajām kolekcijā ir kāda nezināma vācu kareivja latviešu zēnam 1943. gadā Jaunjelgavā gatavotā koka lidmašīna. Vecākais priekšmets izstādē ir 1860. gadu albums.

Jānis Bite kolekcijas priekšmetus saņēmis kā dāvinājumus, iegādājās tirdziņos, kolekcionāru saietos, tie nākuši teju vai no visām bijušās PSRS teritorijas valstīm.

Izstādes apmeklētājiem ir atvērts improvizēts fotosalons ar rekvizītiem no kolekcijas.

LA.lv