×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.5°C
Emīlija, visu, kalendāros, neievietoto, vārdu, diena
Otrdiena, 22. maijs, 2018
11. janvāris, 2015
Drukāt

Māris Antonevičs: Tilti jeb nepiemērots datums draudzības slēgšanai ar Putinu (33)

Foto - Timurs SubhankulovsFoto - Timurs Subhankulovs

Māris Antonevičs

Jaunā gada pirmajās dienās dzirdēju divas ziņas par tiltiem. Viena no Itālijas – tur Sicīlijā esot sabrucis nupat uzceltais 13 miljonus eiro vērtais tilts. Atbildīgais uzņēmums norādījis, ka notikusi “nenormāla nosēšanās”. Cietušo par laimi nebija daudz.

Otra tepat pie mums – no Valsts prezidenta Andra Bērziņa Jaungada uzrunas tautai, kurā viņš izvirzījis mērķi: “…mūsu spēkos ir padarīt savu valsti par nozīmīgāko punktu austrumu un rietumu saskarsmē, par tiltu, kas veicina attīstību un uzplaukumu mūsu zemei un visai Eiropas Savienībai.”

Runa, protams, ir par dažādiem tiltiem – inženiertehnisku būvi vienā gadījumā un ideoloģisku ārpolitikas koncepciju otrā gadījumā. Tas gan nenozīmē, ka politiskā tilta būvētāju atbildība būtu mazāka. Jo vairāk apstākļos, ja vienā tilta pusē ir vara, kas vēsturiski mēdz doties tuvākos vai tālākos sirojumos, skumst par agrākās impērijas sabrukumu, un pavisam nesen ne tikai ar vārdiem, bet darbiem apliecinājusi, ka šos tikumus atmest negrasās. Tilts tai, protams, noderētu – varētu vieglāk forsēt upi, ieplaku vai kaut ko citu, kas nu tur atrodas apakšā šajā politisko metaforu pasaulē. Taču stratēģiski tiltu vislabāk ir paturēt savā kontrolē, lai kaut kāda tur “fašistiska hunta” netraucē pār to pārvietoties.

To, ka ir sākušies uzmanīgi mēģinājumi veikt labojumus Latvijas ārpolitiskajā kursā, varēja sajust vēl pirms prezidenta uzrunas. Pārsteidzoši, piemēram, bija Saeimas priekšsēdētājai Inārai Mūrniecei (Nacionālā apvienība) veltītie pārmetumi pēc tam, kad viņa atteicās tikties ar Krievijas vēstnieku Latvijā Aleksandru Vešņakovu. Attieksme visumā atbilda līdzšinējai vēsajai Rietumvalstu nostājai pret Krieviju, ņemot vērā, ka kopš Krimas sagrābšanas tās politika ne darbībā, ne retorikā nav mainījusies. Tomēr I. Mūrniece izpelnījās pārmetumus ne jau no kādiem “Vienotās Krievijas” sadarbības partneriem, bet no “Vienotības” pārstāvjiem. Neizpratni un nosodījumu presē izteica gan Eiropas parlamenta deputāte, bijusī ārlietu ministre Sandra Kalniete, gan no Saeimas Ārlietu komisijas priekšsēdētāja Ojārs Kalniņš. Viens no argumentiem bija tāds: vajadzēja tikties un tieši sejā pateikt, kāda ir Latvijas nostāja attiecībā uz konfliktu, ko Krievija izraisījusi Ukrainā. Protams, arī tā var rīkoties, un, piemēram, Kanādas premjerministrs Stīvens Harpers G20 sanāksmes laikā Brisbenā (Austrālijā), satiekot Krievijas prezidentu Vladimiru Putinu, bija sacījis: “Man nākas jums spiest roku, taču es varu teikt tikai vienu – jums jāizvācas no Ukrainas.” Bet ne jau vēstnieks nosaka Krievijas politiku.

Šobrīd izvērsusies negaidīta diskusija par to vai Valsts prezidentam Bērziņam būtu jāatsaucas Putina ielūgumam un jābrauc uz 9. maija svinībām Maskavā, zinot, ka tur neplāno doties ne Lietuvas, ne Igaunijas prezidenti. Pēc iepriekš minētās “pateikt visu acīs” loģikas – jābrauc un jāpauž Latvijas nostāja. Taču skaidrs, ka ne jau patiesības teikšana ir Latvijas jaunais “tilta” kurss. Tāpēc arī neviena amatpersona īpaši Bērziņu nesteidzas atrunāt no šo dīvaino svinību apmeklējuma, kas ik pēc pieciem gadiem atkal nonāk Latvijas valsts galvas dienaskārtībā. Šogad atbildei vajadzētu būt ļoti skaidrai – ne jau tikai tāpēc, ka Baltijas valstīs vēsturiski šis datums tiek uztverta kā jaunas okupācijas sākums, bet arī tāpēc, ka 9. maijs ir “krievu pasaules” (jaunā Krievijas impērisma idejas) kodols. Ne velti, pērn tieši 9. maijā Krievijas valdnieks pirmo reizi ieradās svaigi sagrābtajā Krimā, lai tur noskatītos militāro parādi, kamēr viņa emisāri tajā pašā dienā steidzās uz nākamo potenciālo mērķi – Piedņestas reģionu Moldovā.

Īsumā – ja ir kāds Latvijai politiski nepiemērotāks datums, lai sāktu draudzēties ar Putinu, tad tas būtu 9. maijs. Neskatoties uz to, tiek meklēti kaut kādi argumenti, lai vilcinātu atbildi. “Tas ir jāskatās Eiropas Savienības kontekstā, jo mēs esam prezidējošā valsts. Viss atkarīgs, kādas būs attiecības. Lietuva un Igaunija nav prezidējošās valstis,” intervijā Latvijas Televīzijai minstinās valdības vadītāja Laimdota Straujuma, un jau diplomātiski smalkāk formulēti to pašu atkārto arī ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs, kurš pats auj kājas uz Maskavu. Pirms viņa ceļu uz Krievijas galvaspilsētu jau mērojis ministrijas valsts sekretārs Andrejs Pildegovičs. Un tad vēl tāds sīkums kā aizsardzības ministra paziņojums, ka Krievijas kara lidmašīnas gar mūsu robežām pēdējā laikā vairs nelidinās. Droši vien tos var tēlaini saukt par tilta būvniecības (priekš)darbiem. Cerams, ka vēlāk nesekos “nenormāla nosēšanās”.

Pievienot komentāru

Komentāri (33)

 1. Māri! Paldies par rakstu!

 2. Mūsdienu Krievija ir dīvains veidojums. Trešās Romas izredzēto ieaudzinātais sindroms mūsdienu sakāpinātā nacionālisma gaisotnē uz absolūti vājā ražošanas fona ,atkarības tikai no naftas ,gāzes ,ogļu un minerālmēslu eksporta , pārvērš Krieviju par līdzīgu Musolini 30-gadu Itālijas fašistiskā režīma veidojumam. Putina režīms nav pat tuvu līdzīgs nacistiskās Vācijas režīmam . Šodienas Krievija ir militarizēts ļoti vājas ekonomikas un finanšu sistēmas veidojums, kur dzeļ nenormāla līmeņa korupcija , trako nacionālistiska propaganda ,bet valsti pārvalda šaura militāristu un 110 miljardieru ģimeņu grupa.

 3. Analizēt notiekošo Krievijā principā nav grūti . Krievus mēs zinām un saprotam. Mūsu problēma ir neizpratne par Rietumu politisko procesu ,tradīcijām ,itkā gauso reakciju . Bet Rietumu dzīve rit citā dimensijā ,citā sociālekonomiskās paradigmas fāzē un tajā mēs ,diemžēl, neesam.Un vēl jau krieviskā propaganda kuru uztveram ,zinot valodu,labāk . Te tad diskomforta saknes. Mūs grauž nespēja atrasties Rietumu materiālo labumu lokā , neziņa ko un kā darīt, lai materiāla dzīve kļūtu līdzvērtīga vismaz ES standartiem ,bet sabiedriskās dzīves ievirzes atbilstu Rietumu demokrātijas standartiem.

 4. Pareizi pārmeta Mūrniecei, ja ielīda par Saeimas priekšsēdi, tad jārunā ar vēstniekiem. Saeima nav nacionālās aprobežotības demonstrēšanas vieta. Nespēj runāt, jāiet mājās.

 5. Tāpat kā latviešiem 16,martu!

 6. 1. Primakovs ciemojās pie Bērziņa (Primakovs bijušai KGB priekšnieks. Ar KGB saista mājas sprādzienus pirms otrā čečēnu kara, Litvinova nāvi, citi terorakti)
  2. Nodeg prezidenta pils.
  3. Nobrūk veikala griesti – liels upuru skaits.
  4. Destabilizēta un demisionē Dombrovska valdība, izveidota bērziņpaklausīga.
  J a u t ā j u m s: cik liela varbūtība šo faktu nejaušai sakritībai? Teoretiski o,o6%.

  • Slimi cilveki iet pie arsta,bet tu vel sei komente,ej atrak.

   • Šodien “slinie cilvēki” vada valstis un veido ģeopolitiku. Ārsti paši nāk pie viņiem konsultēties. Tu esi atpalicis ar saviem izlēcieniem. Labāk domā ar galvu. Pēdējais laiks. Paldies ka izlasii. Tagad pats pafunktierē.

 7. Latvija karā zaudēja kādas svinības te var būt….

 8. … Sakarigakais un patiesibas pilns situacijas pasniegums … paldies , Mari !!!

  … Jau paris gadus ieilgosas vecas zombetas nomenaklaturas atgriesanas politika uz 12. velesanam, un bijuso un vel ‘izlotojamo idiotinu’, mazo letinu bijuso partijnieku, velreizeja ‘iekrisana’, atbalstot latviesu elektorata saskelosas sikpartijas’, iedrosinaja vel NSL, V un ZZS atrodosos ieliktenus atklat savu isto seju … bet kamdel … kam tas bija svarigi sai bridi … !

  … Pasaules reakcija … VP Berzins jau ir sanemis klusu majienu, par vajadzibu partraukt, geopolitiskas ideologijas simbola – Kremla imperialisma atjaunosanas tilta’, Centralazija sevis iesakto … un netiek ielugts uz galveno sapulci Geneva …

 9. Tas ir tiras mulkibas runat par draudzibu ar Putina kungu. Prieks vina vards draudziba ir pilnigi
  nezinams.

 10. pūļa un tā zemisko interešu valdnieks, tad jau redzēs kā tas beidzas un no kā mums mācīties

 11. Priecājos,ka vismaz viena persona no komentētajiem bija izdarījusi svētīgu darbu un iepazinusies 20.gsimta ļaunuma ideoloģijām. Ļoti svētīgi to būtu izdarīt arī citiem lasītpratējiem. Citādi nespējat saprast,ka Krievija vēl arvien paturot savas valsts sirdī- galvaspilsētā Maskavā pasaules lielāka ļaunuma boļševisma-komunisma ideoloģijas radītāja Ļeņina mūmiju kā varas simbolu,atklāti demonstrē savu patieso varas būtību.
  Tāpēc nožēlojamas šodien ir runas par kaut kādiem sapratnes tiltiem,kas ļaus pārvietoties abos virzienos ar vienādām tiesībām. Nožēlojami,gļēvi un muļķīgi. Ja balstamies tikai uz pragmatismu kā praktiski izdevīgu attiecību risinājumi, tad tas ir nepiedodami glēvi.
  Bet vasaļu sindroms jau tik daudziem mūsu runas vīriem ir viņu būtības daļa.Diemžēl!!!

 12. Atslēgas jautājums visā šai lietā ir:”Vai Ukrainas prezidents arī ir uzaicināts?”

 13. šo dīvaino svinību
  ———————-
  Nesāc nu, Mārīti, pārrakstīt vēsturi. Droši vien ir grūti atturēties no šīs šobrīd “modernās” tendences – ja jau pat Ukrainas Jaceņuks izsakās maigi sakot, pastulbi par 2. Pasaules karu, ko tad var gaidīt no viena žurnālistiņa. Bet tomēr saņemies, neesi pērkams lopiņš, cieni to miljonu kritušo piemiņu. Krieviem IR tiesības svinēt Uzvaras dienu.

  • Bet kas tad liedz vai traucē krieviem svinēt to uzvaras dienu?! Neviens!
   Toties latviešiem pieminēt savus kritušos leģionārus 16. martā gan krievi traucē.
   Bet tas jau tevi neinteresē.
   Baigais 2. Pasaules kara vēstures zinātājs atradies!

   • kāpiec jāpiem tieši 16. martā? vai tā ir tā lielā (ne)goda diena, kad tika dibināts leģions un latviešu puiši, kā kaujamas aitas tur sagāja? Mums taču ir Lāčplēša diena – ko mēs pieminam tajā – Tavuprāt, Lāšplēsi? vai varbūt tomēr visus savus tautiešus, kuri gāja bojā visos karos, visās pusēs?

    • Pirms ķeries pie komentu drukāšanas, vajag iegūt vismaz pamatzināšanas par apspriežamo jautājumu!
     Ja tu to būtu izdarījis, tad zinātu, ka 16. marts nav ne leģiona dibināšanas diena, ne kā citādi ar Hitlera režīmu un nacismu saistīts datums. 16. martu par savu kritušo biedru piemiņas dienu pieņēma izdzīvojušie leģionāri jau pēc kara. ( Es te tev neiešu skaidrot ābeces patiesības, raksti meklētājā un lasi pats)
     Un ne jau tādi jefiņi, kā tu noteiks kur, kas, kad un ko drīkstēs vai nedrīkstēs pieminēt. Vispirms pamācies vēsturi un tad nāc ar saviem “gudrajiem” norādījumiem un padomiem!

     • Nu tad brauc uz savu Lesteni, un svini atspēries!
      Kāds sakars vācu nacistu armijas zaldātiem ar Brīvības pieminekli Rīgā?
      Ak,jā, viņi taču Volhovas fronti turot, un Ļeņingradas bērnus badā mērdējot par Latviju cīnījās …

  • Kurš mēģina aizligt Krivijai svinēt?Rna ir par prezidenta piedalīāsnos šajās svinībās.Ja nesaprati ,izlasi vēlreiz!

 14. Un kas traucēja Mūrniecei rīkoties tā, kā Stīvens Hārpers – tikties ar vēstnieku un izteikt savu viedokli, cik jau nu skarbi to atļauj diplomāija? Bet tā vietā Mūrniece kā tāda turgus tante – negribu un netiekos.
  Tāpēc nav ko te vaimanāt un naivi brīnīties par pārmetumiem Mūrniecei. Nemaz nav jābūt V biedram, lai izteiktu pārmetumus.

 15. Es galīgi vairs nesaprotu,pa kuru laiku Latvija ir palikusi tik gļēva…runā vienu bet dara citu.Man kauns!!!

 16. Cik ilgi mums šis mīkstmiesis prezis vēl jāpacieš? Līdz pavasarim? Tas vēl iet krastā, jo gana ilgi jau pieciests. Ko tāds var paust pasaulei, ja pat tautiešus bez papīra vai špikermašīnas nav spējīgs uzrunāt?!

 17. Tā jau ir ar kažoku mainīšanu.Čūskas maina ādu biežāk ir tad nekļūst par dievgosniņām.Ar cilvēku dvēseli tāpat,nu nevar to nomainīt un esiet uzmanīgi ar cilvēkiem kuri apgalvo pretējo!

  • un tieši tā tas noticis arī ar tiem politiskajiem avantūristiem, kas nomainījuši komunistu kažokus pret kosmopolītu kažokiem ! Šodien tie liberāli un toleranti pret okupācijas paliekām; pret tās “5.kolonnu”.

 18. dodies draudziba ar adolfu….

 19. 9.maijs tiešām ir ,,krievu pasaules,, pastāvēšanas ideoloģiskais kodols.Patreiz krievija sevi pasniedz kā vienīgo valsti pasaulē ,kas cīnās pret atdzimstošo fašismu,kas rēgojās visapkārt.Tāpēc tiks izdarīts secinājums,ka tie kas 9.maijā nebrauks uz Maskavu ir fašisti vai fašistu atbalstītāji.
  Kas un kā var atspēkot šo loģiku?

  • Tavu loģiku var atspēkot ļoti vienkārši. Paskaties meklētājā jēdzienu “fašisms” un “nacisms” skaidrojumu. Tad tu sapratīsi, ka tieši Krievija šodien ir visīstākais fašisma un nacisma perēklis. Un tas, ka Krievijā to tā nesauc, bet par fašistiem saukā latviešus, neko nemaina.
   Tā, ka katrs valstsvīrs, kurš dodas 9. maijā uz Krieviju izsaka visklajāko atbalstu krievu nacismam un fašismam. Bet, par cik Latvijā vēl jo projām daudzpartiju aizsegā valda internacionālais, promaskaviskais padomju režīms, tad mūsu prezidentam uz Maskavu 9. maijā ir jābrauc obligāti.

 20. Ar to jau atšķirās Dombrovska valdība no tagadējās. Dombrovskis skaidri teica, ka negrasās veidot no Latvijas kaut kādu tiltu. Bērziņa padomnieks pat minējis kaut kādu “pilnvertīgu tiltu”, ko tas varētu nozīmēt droši vien pašam nesevišķī. Visdrīzāk mūsu prezidentūra zem tā saprot Kremļa rupjas ārpolitikas slīpēšana un acu pievēršana pasaules priekšā. To Bērziņš arī neatlaidīgi demonstrē. Mani vairāk izbrīna tas, ka prezidents var atļauties manipulēt ar valsts ārpolitiku nesaskaņojot to ar Saeimu. Tas kļuva iespējams izveidojot jaunu valdību. Ne jau visi deputāti ir tādi kaimiņi un viņiem nevajag zīmēties tautas priekšā. Pēc būtības prezidents šantažē valdību un Saeimu dodot mājienu, ka jebkurā brīdi pie varas var pēkšņi atnākt citi spēki. Attiecīgi kaolīcijas partiju reitingi arī visu laiku tiek uzturēti nedrošā līmenī. Pie tā sistēmātiski piestrādā un tam pateicoties šodien nevienam nav skaidrs uz kuro pusi nosvērsies tautas simpātijas izšķirošā brīdī. Tas ir galvenais Berziņa darbības rezultāts.

 21. Labāk runāšana sudrabs,nekā klusēšana zelts!

 22. Vaacu TV redzeeju, kaa Putins kaadaa krievu bazniicaa meta sev krustu paar kruutiim. Laikam mana, ka vinjiem neiet zu labo pusi!

Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Mācību sezona

Nacionālie bruņotie spēki pagājšnedēļ informēja žurnālistus par vasarā un rudenī Latvijā paredzētajām trim vērienīgām mācībām, kurās piedalīšoties vairāki tūkstoši sabiedroto karavīru, kā arī lidmašīnas un bruņutehnika. Tuvākās mācības Latvijas teritorijā – ASV organizētas sauszemes un gaisa spēku mācības “Saber Strike 18” – sāksies 3. jūnijā. Atbildīgās iestādes sabiedrību brīdinājušas arī par šovasar jau sāktajiem un vēl gaidāmajiem remontdarbiem uz Latvijas un galvaspilsētas ceļiem un ielām. Gan autovadītāji, gan gājēji Rīgā pērn sūrojās par neērtībām, ko radīja nepārdomāta darbu organizācija un nenorobežotas remontdarbu vietas. Šosezon redzēsim, vai pašvaldība mācījusies no pagājušās vasaras kļūdām.

Izvēloties atpūtai peldvietu, galvenokārt domāju
Draugiem Facebook Twitter Google+