×
Mobilā versija
+20.2°C
Mirta, Ziedīte
Piektdiena, 20. aprīlis, 2018
13. septembris, 2015
Drukāt

Māris Antonevičs: Viņi ieradīsies, un… (16)

Foto - LETA/EPAFoto - LETA/EPA

Pirms divdesmit gadiem pašlaik tik moderno vārdiņu “ksenofobija” Latvijā zināja vien šaurās akadēmiskās aprindās. Tajā laikā kinoteātros tika demonstrēts Holivudas grāvējs “Neatkarības diena” (“Independence day”), kur parādīta citplanētiešu ierašanās uz Zemes, kā arī planētas iedzīvotāju atšķirīgā reakcija pret svešo. Filmā daži agresīvie rosina atbraucējiem tūlīt pat sadot pa kaklu, daži izsaka cerību, ka problēmu gan jau izdosies nokārtot mierīgā ceļā, bet lielākā daļa vienkārši mēģina nolīst kādā klusākā stūrītī, cerībā, ka “krīze” viņus tiešā veidā neskars. Visinteresantākā ir grupiņa, kas uzlīdusi uz Ņujorkas Empire state building debesskrāpja jumta, vicina plakātus “Laipni lūgti!”, “Jūtieties kā mājās” u. tml. Scenāristi bija nolēmuši, ka tieši šai grupai jākļūst par pirmajiem citplanētiešu uzbrukuma upuriem – sak, ko gribējāt, to arī dabūjāt…

Taču pārcelsimies no fantastikas uz reālo dzīvi. Šobrīd Eiropu pārplūdinošie migrantu pulki, protams, nav nekādi citplanētieši, tomēr vismaz Latvijā sabiedrības reakciju varētu proporcionāli samērot ar iepriekšminētajā filmā attēloto. Ir neliela grupa agresīvo pretinieku, ir tādi, kas cer, ka problēma atrisināsies pati no sevis. Lielākā daļa ir bažīgie, kuru priekšnojauta saka, ka nekas labs nav gaidāms, lai gan īsti nav saprotams, kā būs un ko vajadzētu darīt. Un, protams, ir grupiņa, kas, šķiet, par to vien sapņojusi, kad bēgļi beidzot ieradīsies Latvijā, un vaino visus citādāk domājošos ksenofobijā un rasismā. Pagaidām šī pretimnākšana gan vairāk ir vārdos, ne darbos (neviens no jaukajiem cilvēkiem nav piedāvājis savu dzīvokli bēgļu izmitināšanai), turklāt atstāj iespaidu, ka vairāk domāta kā sevis un savu uzskatu izrādīšana, nevis reālas rūpes. Augusta beigās pie Kultūras ministrijas notika pikets “Par cilvēcīgu attieksmi pret bēgļiem”, kur atsevišķi dalībnieki stāstīja, ka Latvijai nevajag piekrist uzņemt tikai 250 cilvēkus, vajagot prasīt vismaz 2500. Šķiet, ka Eiropas Savienības varasvīri ir saklausījuši šīs vēlmes, jo tagad jau parādījušies citi skaitļi.

Kas zīmīgi, tad tieši lielākie imigrantu sveicēji nākotnē var kļūt par “uzbrukuma” pirmajiem upuriem. Nē, nav runa par kādu fizisku uzbrukumu (lai gan ir izteiktas aizdomas, ka līdz ar bēgļiem no Tuvajiem Austrumiem Eiropā varētu tikt iesūtīti arī teroristi), bet par mūsdienās tik bieži piesauktajām vērtībām. Pret imigrantu pieplūdumu parasti visasāk iebilst konservatīvie un nacionālisti, lai gan diezgan paredzams, ka pirmās apdraudēto sarakstā ir liberālās vērtības. Te var runāt par dzimumlīdztiesību, par iecietību, par vārda brīvību – valstīs, no kurienes nāk imigranti, par to lielākoties ir cita izpratne. Tiek gan paģērēts, ka pateicībā par uzņemšanu viņi ātri piemērosies vietējiem apstākļiem un nemēģinās pieturēties pie tiem tikumiem, kas raksturīgas viņu dzimtenei.

Var jau cerēt… Tas jebkurā gadījumā būs sociālais eksperiments, bet optimistisko iznākumu varētu gaidīt, ja būtu darīšana ar nelielu skaitu cilvēku. Šobrīd pa Eiropu pārvietojas imigrantu “ordas”, kas jau tagad uzskata, ka viņām nebūt nav jāpakļaujas vietējiem noteikumiem, ja viņu uztverē tie ir netaisnīgi. Piemēram, ka neviens viņiem nevar uzspiest palikt vienā valstī, ja viņi grib doties uz citu, jo tur maksā lielākus pabalstus un dod garšīgāku ēdienu. Lai gan mums varbūt šķiet, ka Francijā nevajadzētu būt sliktākai dzīvei kā Lielbritānijā, bet Dānijā apdraudējums nav lielāks kā Zviedrijā, un arī Ungārija nav tā bēdīgākā vieta uz pasaules, imigranti ir neapturami ceļā uz savu iezīmēto mērķi. Tas arī liek šaubīties, vai Žana Kloda Junkera un biedru lolotās “brīvprātīgās piespiedu” kvotas ir risinājums, jo tās faktiski paredz lielu cilvēku skaitu nosūtīt uz vietu, kur viņš nemaz nav vēlējies nokļūt. Pretreakcija var iegūt dažādas formas.

Pievienot komentāru

Komentāri (16)

 1. Pirmās no muslimiem cietīs latvju zeltenes, kuras piketā aizgūtnēm bļaustījas par nabaga barenīšiem.Kā paņems priekšā viss klans, tā…….

 2. elementāri un VIENKĀRŠI bez pamatojuma Eiropa atver savas robežas šiem barbaru pūļiem!!! Vai Eiropā dzīvojošām tautām Briseles kungi ir pateikuši, KĀDĒĻ NETIEK AIZVĒRTAS ROBEŽAS!?? NĒ!!!!!!! Žans Klods Junkers paskaidrojuma vietā DRAUD!??????? Cik ILGI plūdīs šīs masas uz Eiropu??????? Tas, ka Latvija ir ES dalībvalsts NENOZĪMĒ, ka mums VAIRS NAV NEKĀDA TEIKŠANA PAR SAVU ZEMI UN TAUTU!!? Lai uzmanās ar tādu diktatūras piekopšanu pret dalībvalstīm, jo neviens no MUMS nav ES vergs, kam jāpaklausa uz sitienu!!????? MĒS ESAM SAVĀ TERITORIJĀ!!! Karš plosās tikai 2 valstīs un Āfrikā ir daudz bŗīvu vietu, kur apmesties un celt savu labklājību!!! KĀPĒC Z.K. JUNKERS NELIKVIDĒ MAFIJU, KURA PAR BARGU NAUDU TRANSPORTĒ UZ EIROPU SAVUS LĪDZCILVĒKUS??? KĀPĒC VIŅŠ ATBALSTA VIŅU DARBĪBU UN DRAUD CITIEM TĀ VIETĀ, LAI STRĀDĀTU SAVU TIEŠO DARBU – SARGĀT ES!??? JA MUMS DRAUD, TAD TIEŠĀM IR JĀSTĀJAS ĀRĀ NO ŠĪS SAVIENĪBAS, CITS VAIRS NEKAS NEATLIEK!!! PALDIES VISIEM 11 KOMENTĒTĀJIEM!!! Ja tā domā TURPINĀT ES vadošie kadri, tad varu droši pateikt, ka KARŠ BŪS NEIZBĒGAMS, jo Ž.K.Junkers un citi par NĀKOTNI NEDOMĀ!!! Nestradamus pareģojumus šie vienas dienas saimnieki NOTEIKTI NAV LASĪJUŠI ( pavasara pusē tos varēja izlasīt UN IEGAUMĒT no VESTI SEGODŅA laikraksta, kas mums ir pieejams!).

 3. Varbūt mūsu valdītāji nāks pie sajēgas?

 4. runāt, ja pārzin objektivitāti. Lūdzu- brīvie mediji- parādiet šodienas reālo situāciju Eiropā, saistībā ar bēgļu neredzēto pieplūdumu! Tad tie, kas lasa tikai šo avīzi un skatās tikai LTV, klausās tikai LR , būs objektīvāki savos spriedumos. citādi tos, kas ir informētāki, neziņā apsaukā par ksenofobiem.

 5. Var jau žurnālisti šausmināties un tracināt cilvēkus.
  Taču, kur ir izeja?
  Vai Latvija pašlaik var atļauties šodein norobežoties no ES politikas? Tikai pustraks cilvēks atbildētu pozitīvi. Negribu nonākt Putina diktatūrā!

  • Iebilšana demokrātiskā savienībā nav norobežošanās. Nevajag izlikties, ka tādi esam vienīgie visā ES. Būsim reāli Latvija nav ietekmīgākā ES dalībvalsts, taču tas nenozīmē mūsu pilnīgu izolāciju, regulas un direktīvas tik un tā tiek piemērotas vienlīdzīgi. Ja kāds uzdrošinās teikt, ka ja nepiekritīsim nogriezīs mums es finansējumu ir gļēvas politikas pārstāvis.

 6. un sakiet vēl ka Nostradāmusam nebij taisnības ,savos pareģojumos–islamistu pūļi appludinās eiropu,,nu apmēram tāa

 7. Šodien nra.lv atradu rakstiņu: “IESKATIES: Kādas iedzīvotājas viedoklis par bēgļu uzņemšanu”.
  Iesaku visiem; arī tiem pridurkiem, kas vakar Esplanādē “aicināja bārenīšus”!

 8. Tieši tā – Pagaidām šī pretimnākšana gan vairāk ir vārdos, ne darbos (neviens no jaukajiem cilvēkiem nav piedāvājis savu dzīvokli bēgļu izmitināšanai), turklāt atstāj iespaidu, ka vairāk domāta kā sevis un savu uzskatu izrādīšana, nevis reālas rūpes.

 9. ko raada vienmeer bernus, sievietes? Vinu ir maz. Tik tendenciozi !

 10. Timur Vermes, Er ist wieder da, Bastei Lübbe Tasсhenbuch
  – Viņš [ Hitlers ] ir griezies – Timura Vermes grāmata, bestsellers Eiropā.
  Hoļivuda ne bez pamata nacistu tēmai pēdējā desmitgadē pāris filmas veltījusi……

 11. Problēma nav bēgļi. Problēma ir Eiropas un pašmāju liberasti cilvēktiesībnieki, kas šim barbaru iebrukumam ver durvis vaļā.

 12. “Suņi rej – karavāna dodas tālāk!” Saskatījušies Hoļivudas filmas par “došanu pa kaklu”, pašmāju antonavičusi aplaudēja Serbijas bombardēšanu, iebrukumu Irakā un Afganistānā – jūsmoja par demokrātijas uzvaru “arābu pavasara” laikā. Saņemiet visus Rietumkrātijas labumus, pilsonīši!

 13. Šobrīd pa Eiropu pārvietojas imigrantu “ordas”, kas jau tagad uzskata, ka viņām nebūt nav jāpakļaujas vietējiem noteikumiem, ja viņu uztverē tie ir netaisnīgi.
  Kas tad ir taisnīgi – Eiropas līmeņa pabalsti, paranžas, klusējoši baznīcu zvani, Ziemasvētku eglītes aiz ciešam gardīnēm ( ka pie boļševikiem) un šariata tiesas… Jā šariata tiesas, kurās sodīs pirmos tos kuri pie Raiņa pieminekļa musulmaņiem nepieklājīgās drebēs aicināja ierasties – lai citi respektētu… Un Latvijas līmeņa pabalsti neies cauri – gan tante maksās to solito eiro trūkstoti… un pamēģini nemaksāt…

Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Likumprojekts “LELB – vienīgie īstie luterāņi”

Vairāki Saeimas deputāti iesnieguši likuma labojumus, lai noteiktu, ka valsts atzīst Latvijas Evaņģēliski luteriskās baznīcas (LELB) darbības nepārtrauktību Latvijā un ka LELB ir vienīgā tiesību pārmantotāja luteriskajai baznīcai, kas darbojās Latvijā līdz 1940. gadam.

Pašlaik spēkā esošo LELB likumu plānots papildināt ar preambulu, kurā būtu noteikts gan augstāk minētais, gan tas, ka LELB izveidojusies luteriskās reformācijas kustības ietvaros 16. gadsimtā, darbību sākusi pirms Latvijas dibināšanas un nepārtraukti darbojusies Latvijā arī okupāciju laikā. Grozījumi likumā paredz vēl vairākas citas izmaiņas. Likumprojektu sagatavojusi LELB Tiesību komisija un apstiprinājusi baznīcas Bīskapu kolēģija. LELB pārstāvji vērsušies pie 12. Saeimas deputātiem ar lūgumu parakstīt šo likumprojektu.

Taču Latvijas Evaņģēliski luteriskā baznīca ārpus Latvijas (LELBĀL) pauž uzskatu, ka piedāvātie grozījumi nepamatoti ierobežo baznīcas draudžu pašnoteikšanās tiesības. Likumprojekts esot izstrādāts bez konsultācijām ar citām luterāņu baznīcām Latvijā. LELBĀL norādīja, ka patlaban Latvijas teritorijā un ārpus tās darbojas trīs luterāņu baznīcas un to draudzes kā tās LELB pēcteces, kuras darbību pārtrauca Otrais pasaules karš un sekojošā okupācija. Līdz ar to būtu pareizi vienoties par baznīcu līdzvērtīgu sadarbību, nevis netaisni izcelt vienas absolūtu prioritāti, uzskata LELBĀL.

Vai ir pareizi Likteņdārza zemi nodot valsts īpašumā?
Draugiem Facebook Twitter Google+