×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.9°C
Anšlavs, Junora
Piektdiena, 25. maijs, 2018
13. augusts, 2012
Drukāt

Māsas dēls grib pārdot savu mantojuma daļu

Foto-LETAFoto-LETA

Pirms vairākiem gadiem nomira mūsu vecāki, palikām četri mantinieki – brāļi un māsas. Viena māsa ir mirusi, palika viņas dēls. Vai viņam uz mantojumu – māju un zemi – ir tādas pašas tiesības kā mums, pirmās šķiras mantiniekiem?
 Dēls grib visu īpašumu pārdot, bet pārējie – negrib.
 Rasma Gulbenē

 

No jautājuma nav saprotams, vai četri brāļi un māsas ir pieteikušies uz mantojumu un nokārtojuši mantojuma lietu.

Latvijas Zvērinātu notāru padomes jurists Vitālijs Bogdāns paskaidroja, ka gadījumā, ja bērni ir nokārtojuši mantojuma lietu, katrs ir mantojis ¼ domājamo daļu no mājas un zemes (ja vien kāds no viņiem no mantojuma nav atteicies). Pēc tam, kad nomira viena no māsām, viņas dēls (ja viņai nav vīra un citu bērnu) kā vienīgais mantinieks manto visu mātes mantu – tātad arī šā īpašuma ¼ domājamo daļu. Kad viņš būs nokārtojis mantojuma lietu un šo daļu ierakstījis zemesgrāmatā uz sava vārda, viņš ar to varēs brīvi rīkoties un, ja gribēs, varēs pārdot.

Taču pārējiem trim mājas kopīpašniekiem ir pirmpirkuma tiesības – proti, viņi var šo ¼ domājamo daļu nopirkt par tādu pašu cenu, kādu sola mazdēla sameklētais pircējs. Atbilstoši Civillikuma 2061. pantam pirmpirkuma tiesības jāpiedāvā tūlīt pēc pirkuma līguma noslēgšanas. Praksē to dara, nosūtot ierakstītu vēstuli, kurai pievienots pirkuma līguma noraksts, uz pārējo trīs kopīpašnieku deklarētajām dzīvesvietu adresēm. Ja tie divu mēnešu laikā nav devuši atbildi, pirmpirkuma tiesības ir izbeigušās. Tad mazdēla izvēlētais pircējs var ierakstīt nekustamo īpašumu zemesgrāmatā uz sava vārda.

Ja mazdēls savu domājamo daļu pārdos, apejot pārējo kopīpašnieku pirmpirkuma tiesības, viņiem saglabājas izpirkuma tiesība atbilstoši Civillikuma 1400. pantam. Izpirkuma tiesība jāizlieto gada laikā, skaitot no dienas, kad pircējs īpašumu būs ierakstījis zemesgrāmatā uz sava vārda. Izpirkuma tiesība nozīmē to, ka pārējiem kopīpašniekiem ir tiesības no pircēja atpirkt pārdoto īpašuma daļu par cenu, kas norādīta pirkuma līgumā.

Protams, mazdēlam nav tiesību pieprasīt, lai pārējie trīs kopīpašnieki pārdotu savas domājamās daļas.

Otrs variants. Ja trīs brāļi un māsas vēl nav pieteikušies uz mantojumu, uz to var pieteikties arī mazdēls (mirušās māsas dēls). Tad viņš atbilstoši Civillikumam iestājas mirušās mātes vietā (pārņem viņas tiesības mantot) un manto ¼ domājamo daļu no īpašuma (ja uz mantojumu pieteiksies arī trīs brāļi un māsas). Pēc tam viņš, tāpat kā pirmajā gadījumā, varēs ar savu daļu brīvi rīkoties un to pārdot, bet pārējiem būs pirmpirkuma tiesības.

Pieredze gan rāda, ka reti kurš vēlas pirkt īpašuma domājamo daļu, jo šādā īpašumā ir grūti saimniekot. Tādēļ mazdēls cenšas pārējos kopīpašniekus pierunāt, lai viņi visi pārdod savas daļas, proti, visu īpašumu.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+