Latvijā
Politika

Mēģina ST apstrīdēt tikko izsludināto veselības aprūpes reformas likumu1


Plāksne pie Satversmes tiesas.
Plāksne pie Satversmes tiesas.
Foto: LETA

Gada pēdējā dienā pilsonis Raimonds Lejnieks-Puķe ir vērsies Latvijas Republikas Satversmes tiesā ar iesniegumu, kurā lūdz atzīt nesen Latvijas Republikas Saeimas pieņemto un Valsts prezidenta Raimonda Vējoņa izsludināto Veselības aprūpes finansēšanas likumu par neatbilstošu Satversmei, portālu la.lv informēja R.Lejnieks-Puķe.

Viņš Satversmes tiesā ir vērsies kā privātpersona, jo uzskata, ka ar šo jauno likumu tiek pārkāptas viņa Satversmes 111. pantā ierakstītās pamattiesības uz veselību.

“Uzskatu, ka ar jauno veselības aprūpes finansēšanas likumu ir aizskartas manas Latvijas Republikas Satversmes 111. pantā noteiktās pamattiesības, kas nosaka, ka valsts aizsargā cilvēku, tas ir – manu veselību. Kā arī jaunais veselības aprūpes finansēšanas likums ir pretrunā ar Satversmē iekļauto sociāli atbildīgas valsts virsprincipu, tajā noteikto vienlīdzības principu un valsts pienākumu aizsargāt cilvēka veselību”, tā R.Lejnieks-Puķe raksta iesniegumā ST.

Iesniegumā viņš piemin arī 2013. gada 14. februārī Latvijas ratificētās Eiropas Sociālās hartas 11.pantu, kas paredz, ka, lai nodrošinātu efektīvu tiesību uz veselības aizsardzības izmantošanu, valsts apņemas veikt attiecīgus pasākumus, tai skaitā – cik vien iespējams samazināt veselības pasliktināšanās cēloņus. R.Lejnieks-Puķe uzskata, ka virknei sabiedrības grupu, kuras saskaņā ar jauno likumu izkrīt no automātiskas veselības apdrošināšanas, jaunais likums tiešā veidā pasliktinās veselību, jo daudzi nebūs spējīgi maksāt par veselības apdrošināšanu.

R.Lejnieks-Puķe pibilst, ka ar šo iesniegumu var uzskatīt, ka cīņai pret jauno likumu ir pievienojusies Latvijas Sociāldemokrātiskās strādnieku Partija, jo R.Lejnieks-Puķe ir LSDSP valdes loceklis. Viņš atgādina, ka līdz šim aktīvi pret jauno veselības aprūpes finansēšanas likumu iestājas divas partijas – “Progresīvie” un Partija “Kustība – PAR”, kuri ir gan izteikuši nosodījumu Valsts prezidentam, gan arī rīkojuši pie LR Saeimas protesta akciju ar nosaukumu #mirsti.

LA.lv