Kultūra
Pasaulē

Mirusi leģendārā baletdejotāja Maija Pļisecka 0


Pasaulslavenâ balerîna Maija Pïisecka preses konferences laikâ viesnîcâ “Radisson SAS Daugava”.
Pasaulslavenâ balerîna Maija Pïisecka preses konferences laikâ viesnîcâ “Radisson SAS Daugava”.
Foto: LETA

Minhenē 90. dzīves gadā no sirdstriekas mirusi leģendārā krievu baletdejotāja Maija Pļisecka (1925-2015), ziņo portāls Gazeta.ru.

Pļisecka kļuva slavena uzreiz pēc savas debijas Lielajā teātrī 20. gadsimta 40. gados, nodejojusi visas prīmu kārotākās lomas un visbeidzot pati veidojusi savu repertuāru. Viņa ir ne tikai viena no visspilgtākajām padomju baleta zvaigznēm, bet arī saņēmusi visvairāk titulu.

Pļiseckas vīrs, komponists Rodions Ščedrins, īpaši balerīnai uzrakstīja mūziku baletiem pēc “Annas Kareņinas”, “Kaijas”, “Dāmas ar sunīti” motīviem. Īpaši slavena kļuva – atkal īpaši Pļiseckai rakstītā – “Karmena. Svīta”, kuru uzveda kubiešu horeogrāfs Alberto Alonso. Tāpat spilgtas lappuses mūsdienu baletā ierakstījusi Pļiseckas sadarbība ar franču horeogrāfu Morisu Bežāru.

Baletdejotājai veltīta dzeja, viņa iemūžināta skulptūrās un kolāžās, Pjērs Kardēns īpaši viņai veidojis apģērbu kolekcijas un tērpus viņas izrādēm. Pļiseckas karjera ilga aptuveni 30 gadus ilgāk nekā vidusmēra baletdejotājai, un šā gada rudenī Maskavā bija paredzētas viņas jubilejas svinības.

Tomēr Pļiseckas dzīvē ir arī traģiskas lappuses. 1938. gadā tika arestēts, pēc tam nošauts viņas tēvs, bet Lietuvā dzimusī māte izsūtīta uz Sibīrijas lēģeri, pēc tam atstāta nometinājumā Čekmetā. Savā autobiogrāfijā Pļlisecka atminas, kā braukusi apciemot izsūtīto māti.

1991. gadā Maija Pļisecka un Rodions Ščedrins saņēma Lietuvas pilsonību.

LA.lv