×
Mobilā versija
Brīdinājums +15°C
Viktors, Nils
Otrdiena, 19. jūnijs, 2018
20. februāris, 2012
Drukāt

Muca kāpostiem (3)

muca

“Kur var pasūtīt koka mucas kāpostu skābēšanai? Cik tās varētu maksāt? Kur nopirkt arī kārtīgu koka stampu šim nolūkam?”
 Kitija Ezerniece Mārupē

 

Kāpostus mājās skābē arvien mazāk un arī tad… plastmasas tvertnēs. Tāpēc kāpostu kubli ir izzuduši no veikalu plauktiem.

Iespējams, tos vēl var meklēt Lietuvā vai arī ievietot un pārskatīt sludinājumus.

Drošāk tomēr griezties, piemēram, pie Dina Sumeraga Lielvārdē (tālr. 29256577) – viena no pēdējiem Latvijas profesionālo mucinieku cunftes pārstāvjiem, kas joprojām pēc pasūtījuma izgatavo kāpostu skābējamos kublus. Lietaskoku viņš iegūst no egles stumbra bezzaru daļas. Egles koksne ir izturīgāka pret kāpostu sulu nekā apse un nepaliek tumša kā ozols.

Standarta kubls ir apmēram 40 cm plats un 60 cm augsts. Cena ir atkarīga no izmēra un svārstās Ls 45 – 70 robežās.

– Darba muciniekam ir daudz, – stāsta Dins Sumerags, – tādēļ muciņa jāpasūtina laicīgi, mēnesi – divus iepriekš.

Mucu pirms lietošanas jāizplaucē ar karstu ūdeni, un silts ūdens tajā jānotur 24 stundas.

Stampiņu kāpostiem parasti izgatavo no aptuveni desmit centimetru resna baļķēna, kuram pietēš šaurāku kātu. Šo darbu var paveikt katrs galdnieks vai amatnieks. Mākslinieciskāku darba rīku var pasūtīt virpotājam.

Tīri laba universālā kāpostu stampa sanāk no beisbola nūjas – ērti ieguļ rokā un atbilst rungas izmēriem, tradicionāli gan izmanto sportam un pašaizsardzībai. Var i kāpostus pastampāt, i burlakus patrenkāt…

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+