×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.7°C
Jānis
Svētdiena, 24. jūnijs, 2018
7. marts, 2018
Drukāt

Uldis Šmits: Mums tuvā Itālija (1)

Foto - AFP/LETAFoto - AFP/LETA

Silvio Berluskoni

Virsrakstā runa ir, protams, par līdzībām politikā, kas nevilšus nāk prātā, ielūkojoties Itālijas parlamenta vēlēšanu kampaņā un balsojuma rezultātos. Varas gaiteņus pametušais, bet Itālijas politiskajā dzīvē vienmēr klātesošais Silvio Berluskoni zināmu apstākļu dēļ šobrīd ir ieinteresēts nevis doties pelnītā atpūtā, bet pēc iespējas vairāk iesaistīties valdības lēmumu pieņemšanas un amatu izkārtošanas lietās. Vēlēšanas sniedza izdevību, ko tiesu darbiem apkrautais un par nodokļu nemaksāšanu sodītais “Il Cavaliere” garām nepalaida un saliedēja ap sevi un saviem joprojām ievērojamajiem resursiem koalīciju, kurā mēreni konservatīvie jeb viņa kādreiz dibinātā partija “Uz priekšu, Itālija” sagāja kopā ar vecajiem sabiedrotajiem no Ziemeļu līgas un marginālo veidojumu “Itālijas brāļi”. Stipri neviendabīga kompānija. Problēma tā, ka Berluskoni partijas ziedu laiki tomēr ir pagājuši, savukārt eirofobā Ziemeļu līga pēdējos gados līdz ar imigrantu uzplūdiem pieņēmusies spēkā un tās tagadējais vadonis Mateo Salvini pats grib spēlēt pirmo vijoli. “Il Cavaliere” uzstutētā gadījuma rakstura sabiedroto kopība pārsvarā balstījās uz trim solījumiem – nelegālo imigrantu izraidīšana, kā arī pensiju paaugstināšana un nodokļu samazināšana, taču neatkarīgo domnīcu un ekonomistu aplēses liecināja, ka šo solījumu izpilde izmaksātu simtiem miljardu eiro, respektīvi, tie patiesībā nav izpildāmi. Dīvainā kārtā visas partijas, izņemot Līgu (kopš janvāra vārds “Ziemeļu” no partijas nosaukuma atmests), solīja ievērot arī Eiropas Savienībā noteiktos budžeta deficīta (ne vairāk kā 3% no IKP) griestus, turklāt apņēmās deldēt valsts parādu, kas tuvojas 2,3 triljonu eiro atzīmei (132% no IKP), un vēl sliktāks stāvoklis ir vienīgi Grieķijai. Lai izskatītos puslīdz nopietni, politiķi zīmēja nereālistiski gaišas ekonomikas izaugsmes perspektīvas, pārāk nepūlēdamies tās pamatot. Vien Berluskoni brīžam izteicās savā manierē – uz norādi, ka piecu procentpunktu ekonomikas izaugsmei vajadzīga brīnumnūjiņa, viņš atbildēja: “Man tāda ir! Esmu brīnumdaris Silvio.” Un tas pat izklausījās iedvesmojošāk par latviešiem pazīstamo “kā var nesolīt…”

Uz sabiedrības neapmierinātības rēķina veiksmīgi spekulējošā “Pieczvaigžņu kustība” jeb “M5S”, kas pozicionējas kā “brīva pilsoņu asociācija”, nevis partija, vēlēšanu priekšvakarā prezentēja “valdības komandu 2018. – 2023. gadam”, it kā jau būtu ieguvusi tādas veidošanai vajadzīgo absolūto vairākumu. Spilgti afišēta pašpārliecinātība ir kustības neatņemama iezīme, un tagad tā tika izmantota, lai novērstu vēlētāju uzmanību no “M5S” piemeklējušajiem skandāliem. Skaļākie skar Romas pilsētas galvu Virdžīniju Radži, kuras darbošanās mērijā pierāda, ka “M5S” izvirzītie, tikuši pie siles, seko t. s. tradicionālo partiju sliktākajiem paraugiem – ar mafiju saistītu draugu bīdīšana amatos, līdzekļu šķērdēšana, neefektīva saimniekošana… “Piecas zvaigznes” simbolizē piecus “izaicinājumus” valstij svarīgās jomās, proti, ūdensapgādē, vides problēmu risināšanā, transportā, ilgtermiņa attīstībā un enerģētikā, bet Romas mērija netiek galā ne ar vienu no tiem, tāpēc daudziem rodas jautājums, ko gan šie ļaudis varētu spēt valsts mērogā. Pats kustības tēvs komiķis (arī politiskā nozīmē) Bepe Grillo, kurš sludina “tiešo demokrātiju”, bet kustības iekšienē ieviesa vadības stilu, ko var dēvēt par tiešo diktatūru, tagad it kā nogājis malā. Viņš gan turpina uzstāties ar dedzīgām runām kanālā “YouTube”, kaut gan nodevis vadības grožus Luidži di Maijo. Viņš ir piezemētāks. Partijas, atvainojiet, kustības priekšvēlēšanu programmā vairs nav iekļauts referendums par izstāšanos no eiro zonas. Kāpēc? Ar to jau apsvilinājās Lepēna Francijas valsts prezidenta vēlēšanās, satraukdama pensionārus. Bet novecojušajā Itālijā pensionāri ir tie, kas nosaka balsojumu rezultātus. Pensijas, dabiski, ir viena no centrālajām tēmām. Tāpat kā migranti, un politiķi sacenšas izdomā, kas ar tiem būtu pasākams. Bet oriģinalitātē neviens, šķiet, nav pārspējis Bepes reiz piedāvāto risinājumu – iesaistīt kādu zemo cenu aviokompāniju, lai viņus aizvestu no Lampeduzas uz mājām.

Troksnī netika īsti sadzirdēts Demokrātiskās partijas ģenerālsekretāra Mateo Renci aicinājums balsot “noderīgi” jeb par viņa vadīto eiropeisko un vairāksolīšanā ne tik dāsno politisko spēku. Pie tā bijušais premjers Renci lielā mērā pats vainojams. Aizpērn zaudētais referendums par konstitūcijas reformu, kuras jēgu viņš neprata izskaidrot, pārliekās personiskās ambīcijas, valdības neveiksmīgie mēģinājumi mazināt bezdarbu, kas sevišķi aptver jaunatni, un sociālās nevienlīdzības plaisa – tie ir tikai daži no iemesliem, kāpēc sabiedrību pārņem uzticības krīze. Bet vēlēšanu kampaņa, tagadējā valdības galvas Paolo Džentiloni vārdiem, stipri atgādināja sirreālistisku festivālu. Taču deputātu un senatoru krēsli tukši nepaliks. Kā vēsta Lešeka Kolakovska spārnotā frāze, “politikā justies pieviltam nav nekāds attaisnojums”. Tas, starp citu, attiecas arī uz mums. Un šogad jo īpaši.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

 1. Iz "Ontūna Mazpusāna© arChīva" Atbildēt

  ;)))))))

  “Kas arī bija jāpierāda”, kā ir sacīts. Tātad – šajā pašreizējā MUĻĶU zemes SILES “de(R)mokrātiskās valsts” parodijā “eurolatv(ĀN)ijā” un tās pa lēto angažētajos “lojālpatrEJotiskajos” masmēdekļos klaji PRETLIKUMĪGA un nožēlojami prasta C_E_N_Z_Ū_R_A rullē, vēl joprojām?!? ;)))

  “Jo vairāk (lumpen)sabiedrība attālinās no patiesības, jo vairāk (un lopiski trulāk) tā neieredz tos (normālos cilvēkus), kuri to vēsta.”
  / apt.cit.aut. – Džordžs Orvels /

  =======

  Ir sacīts: “Pretinieks (galvenokārt – tikai šķietamais jeb tendenciozi iedomātais “pretinieks”), kurš atklāj mūsu kļūdas, ir pat nesalīdzināmi vērtīgāks nekā šķietamais “draugs”, kurš vēlas tās noslēpt.”

  Un, arī: “Gudrs ir NEVIS tas, kas pa glupo “kaujas uz dzīvību un nāvi” ar stipr(āk)u pretinieku (vai pat iedomātu “ienaidnieku”), BET GAN – tas, kuram pietiek jēgas, vēlmes un varēšanas šādu iedomātu “pretinieku / ienaidnieku” padarīt par savu sabiedroto.” 😉

  =======

  Mediju ziņa (2014. gads): “Kā zināms, pēcpadomju Latvijā sabiedrības uzticēšanās žurnālistiem ir drūma problēma. Laiku pa laikam medijos parādās publikācijas par mūsu atsevišķu žurnālistu negodīgo rīcību gan informācijas iegūšanas laikā, gan informācijas tendenciozajā izmantošanā. Mūsu žurnālistikai nav laba morālā slava. Slikti ir tas, ka mūsu žurnālistikā nav konstatējams profesionālais korporatīvisms, aizsargājot savas profesionāli korporatīvās intereses un tajā skaitā savā kontingentā veicot paškritisku vietējās žurnālistikas analīzi, kā arī vajadzības gadījumā nosodot profesionālo normu pārkāpējus. Bet tagad (…) no tā būtiski cieš ne tikai mūsu žurnālistikas ja tā gaužām necilais profesionālais “mundieris”, bet arī visas valsts reputācija.” … ( cit.vied.aut. – zinātnieks un publicists Arturs Priedītis, publikācija “Vai nelietis var būt parlamenta priekšsēdētājs?” )
  ——-
  .
  “Muļķu Zemē – TĀ vi’š i’!…”
  ( …[p]ar MZ SILES “valsts” angažētajiem ‘masmēdekļiem’ )
  ( ‘tekošā momenta aktualizējums’ – iz “O.M.© arChīva” )
  .
  “Caur to ar’ esam slaveni, ka…”
  Šīs “valsts” ‘masu mēdekļi’,
  Pirms “glupo pūli” NOZOMBĒ ~
  Šos pašCENZŪRA izkastrē:
  .
  Ja Saimnieks pauž, ka “melns ir balts” ~
  Top “žurnālistiem” ‘feiss’ tik “salds”,
  Ka pašiem “dūša apšķiebjas” ~
  Dēļ ANGAŽĒTAS …(mel)šanas:
  .
  “Šai Muļķu Zemes “valstī” VISS,
  Ir tā, kā Saimnieks CENZĒJIS ~
  Ja “melns ir balts”, tad – tā vi’š i’,
  Mums ‘nespīd’ citi “viedokļi”!
  .
  Ja Saimnieks pavēl “nospārdīt” ~
  Pa “masmēdekļiem” iz..(gānīt),
  Jebko, kas “nelojāls” vai “svešs”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – paknaps “kešs”)!
  .
  Ja Saimnieks rukšķ (pēc Orvela),
  Ka “četras kājas” = “vērtība”,
  Bet “divas kājas” = “nerullē”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – kretinē)!
  .
  Ja Saimnieks kviec, ka “Krievi nāk!!!”
  Un gvelž, ka “MZ “valstij” VĀKS,
  Bez rietum-OKUPANTIEM ‘briest’!!!”
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – totāls “sviests”)!
  .
  Ja Sainieks ķērc: “Wooow – “hibrīdkarš”,
  JAU grauj šo “valsti”, gadiem garš!!!”
  Kā maitas putns, ap …(‘jūdzies’),
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – “bauri” smies)!
  .
  Ja Saimnieks grib, lai “stukačiem”,
  No “skapja” gļēvi smirdošiem,
  Tiek “cieņa” ZOMBĒTA un “gods”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – pelnīts sods)!
  .
  Ja Saimnieks “prezentē”, ka šis,
  Ir “balts un pūkains” kustonis,
  Ne trekni rijošs SILES lops,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – “profīts” skops)!
  .
  Ja Saimnieks uzdod samelot,
  Un “masmēdekļos” publiskot,
  Par SILES ‘rebēm’ “leģendas”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – BLEFS ir tas)!
  .
  Ja Saimnieks glaimus pieprasa,
  Iekš ANGAŽĒTA “mēdekļa” ~
  ‘Pūš’ “žurnālists”, lai “pūlis” dzird:
  “Yesss – tā vi’š i’!…” (kaut – šķērmi smird)…”

  Ja ZOMBĒTĀJS šķiet “goda vīrs”,
  Kam medijs der kā “mušpapīrs”,
  Pie kura ‘salīp’ VIENTIEŠI,
  Tad – MUĻĶU Zemē tā ‘vi’š i’!
  .
  Bet – tie, kas “nelien” (…) Saimniekiem,
  Tiek “CENZĒTI” no “mēdekļiem”:
  “Kam riebjas VERGOT “lojāli” ~
  Lai lasās… (dillēs), TĀ vi’š i’!…”

  =====

  Oriģinālversijas = “O.M.© blogā”:
  [ CENZĒTS ]
  u.c.

  MUĻĶU, totāli nozombētu LUMPEŅU, bezcerīgi aprobežotu “lojālpatrEJotu”, patoloģiski defektīvu “SILEI pietuvinātu lielāko kretīnu”, “proāmurikāniski orientētu gejropedālisku deRmolibersatu” rasistiski militārhistēriskās propagandas skarbi traumētu “biogaļas izstrādājumu”, demonstratīvi kriminālrecidīva “ķēķa tiesiskuma” SISTĒMĀ parazitējošu “(ekskre)mentu”, “prok(tologu)”, “(bez)godību” u.c. taml. šinderu, klaji PRETLIKUMĪGAS “revolucionārās pārliecības” lopiski trulu zombijfanu, derdzīgi glumu “(p)(ie)līdēju” un nožēlojami gļēvu “kluso mīzēju” zeme SILES “valsts” parodija “eurolatv(ĀN)ija”, XXI gadsimts.

  P.S. Visi “O.M.© arChīvā” fiksētie notikumi ir ienākušies vienīgi Lielp!sānu Pilsoniski Suverēnajā Republikā (LPSR), Ontūna Mazpusāna jurisdikcijā. Visas tēmas, pieminētie personāži, apstākļi u.t.t. ir visīstākie izdomājumi. Interesentiem (t.sk. privāti) & lietišķai saziņai: ontuns.mazpusans(et)inbox. lv .

Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Mainu 24. septembri pret 25. jūniju!

Saeima ceturtdien, 21.jūnijā, pieņēma likumu, kas paredz noteikt par brīvdienu 24. septembri, kad Latviju apmeklēs Romas pāvests Francisks. Likuma izmaiņas galīgajā lasījumā atbalstīja 68 deputāti, pieci bija pret, divi – atturējās, bet vēl astoņi balsojumā nepiedalījās. Ekonomikas ministrija iepriekš neatbalstīja šo ideju, sakot, ka Latgales uzņēmēji paši varot lemt par brīvdienu pāvesta vizītes laikā un ka viena valsts noteikta svētku diena valsts budžetam radot astoņu miljonu eiro zaudējumus. Jāpiebilst, ka šogad 23. un 24. jūnijs, kas saskaņā ar likumu ir svētku dienas, šogad iekrīt sestdien un svētdien, līdz ar to svinētājiem izpaliek papildu brīvdienas.

Vai jūs balsosiet par "Saskaņu" mācītāja Pētera Sproģa dēļ?
Draugiem Facebook Twitter Google+