×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.2°C
Anšlavs, Junora
Ceturtdiena, 24. maijs, 2018
6. februāris, 2014
Drukāt

Mūsdienu Nostradams – sers Klārks un viņa pārsteidzošie pareģojumi (8)

Foto: shutterstockFoto: shutterstock

Neviens no gaišreģiem jau savas dzīves laikā nav guvis tik lielu ievērību, kādu guvis angļu rakstnieks Artūrs Klārks (1917. gada 16. decembris – 2008. gada 19. marts), kurš sava vairāk nekā 90 gadus garā mūža pēdējās desmitgades dzīvoja Šrilankā. 1999. gadā karaliene Elizabete II piešķīra viņam bruņinieka titulu, un tādējādi Artūrs Klārks pagaidām kļuvis par vienīgo fantastikas rakstnieku, kurš ieguvis tiesības uz uzrunu “ser”, raksta žurnāls “Planētas Noslēpumi”.

Viņa veiktajās prognozēs pārsteidzošākais ir tas, ka vairums no tām patiešām piepildās, turklāt tieši paredzētajā laikā. Un, atšķirībā no lielākā vairuma citu futurologu, Artūra Klārka pareģojumi vienmēr bijuši visnotaļ skaidri un precīzi formulēti. Ir pietiekami daudz viņa veikto, konkrētam datumam piesaistīto un patiešām notikušo prognozēto lietu, piemēram: satelītu sistēmas izvietojums ģeostacionārajā orbītā, starptautiskā tīmekļa parādīšanās, atomenerģētikas un automātikas attīstība, antibiotiku un skaitļojamo mašīnu progress, panākumi mākslīgā saprāta radīšanā, cilvēka izkāpšana uz Mēness, tostarp arī cilvēka klonēšana. Arī izcelšanās uz Marsa datums Klārkam sakritis ar pusplānprātīgā ASV prezidenta Džordža Buša juniora projektiem.

Protams, interesanti uzzināt, ko gan lieliskais futūrisma pīlārs pareģojis mūsu 21. gadsimtam. Vispirms jāpiebilst, ka Artūrs Klārks savulaik izteicis vēlēšanos savu 100. dzimšanas dienu atzīmēt kosmiskajā viesnīcā, jo tieši uz to brīdi arī būšot pilnībā izvērsta starptautiskā kosmiskā stacija un nostiprinājies kosmiskais tūrisms. Absolūti paradoksāla, bet kārtējo reizi pilnībā iespējama šķiet Artūra Klārka prognoze par to, ka līdz 2016. gadam pasaulē būs likvidētas visas valūtas, tās aizstājot ar vienotu, universālu ekvivalentu, ko dēvēs par kilovatstundu

“Patiesībā jau neviens nav spējīgs pareģot nākotni. Es vienmēr esmu izmisīgi pretojies centieniem pielipināt man “gaišreģa” zīmotni. Man labāk patiktu cits termins – ekstrapolētājs. Viss, ko esmu centies izdarīt, ir tieksme iedomāties nākotnes iespējamo notikumu izklājumu. Taču jebkura, pat vislieliskākā, pareģošana var pārvērsties absurdā, ja pēkšņi iejauksies kāds pilnībā negaidīts notikums vai principiāli jauns izgudrojums. Atcerieties: prognožu lasīšana ir bīstama jūsu veselībai! Es gandrīz esmu pārliecināts par termiņiem un datumiem. Notikumi un tehniskie risinājumi jau šodien ir ieplānoti, un, ja vien nenotiks kaut kas sevišķi ekstraordinārs, viss notiks tieši tad un tā, kā esmu paredzējis. Mani intuīcija nekad nepieviļ, lai gan ir virkne prognožu, kurās es ļoti būtu gribējis kļūdīties!”

Šos vārdus teicis lieliskais fantastikas rakstnieks Artūrs Klārks. Lūk, viņa superfutūristisko prognožu apkopojums, sākot ar 2014. gadu.

2014. gads – orbītā atklās pirmās kosmiskās viesnīcas.

2015. gads – pilna vielas atoma uzbūves kontrole, spēja no citiem metāliem iegūt zeltu, absolūts alķīmijas triumfs.

2016. gads – vienotās pasaules valūtas – kilovatstundas ieviešana.

2020. gads – mākslīgais intelekts sasniegs cilvēka intelekta līmeni, uz Zemes līdzās pastāvēs divu veidu saprāts, taču viens no tiem attīstīsies ātrāk par otru. Kurš? To Artūrs Klārks nav norādījis.

2021. gads – cilvēka izkāpšana uz Marsa.

2023. gads – dinozauru klonēšana no DNS struktūras, sīkākie dinozauru sugas pārstāvji nomainīs sardzes suņus.

2025. gads – maņu orgānu funkcionēšanas mehānismu atklāšana, kam sekos iespēja nomainīt cilvēkam degunu, ausis, ādu un pat acis ar efektīviem mākslīgajiem orgāniem.

2040. gads – iespēja izveidot jebkādu priekšmetu un vielu molekulāros dublikātus, no ceļmalas dubļiem varēs izgatavot pārtikas produktus, apģērbu, briljantus; rūpniecība būs zaudējusi jēgu, cilvēks pilnībā atdosies mākslai, izglītībai un izklaidei.

2045. gads – noslēgta dzīves cikla izveidošana ar absolūtu pašnodrošināšanu un dzīvības aprites atkritumu pilnu apriti.

2050. gads – masveida cilvēku iesaldēšana; būdama krioniskajā miegā, cilvēce dosies nākotnē.

2051. gads – pazeminātas gravitācijas apmetņu ierīkošana uz Mēness.

2090. gads – jauna ledus laikmeta iestāšanās; cilvēce intensīvi sadedzina visus degvielas krājumus, lai speciāli izraisītu siltumnīcas efektu.

2095. gads – tādu aparātu radīšana, kas spēj sasniegt gaismas ātrumam līdzvērtīgu ātrumu…

Pievienot komentāru

Komentāri (8)

 1. Daļēji varētu piekrist, tikai laika nobīde, no narādītiem datumiem vismaz desmit gadi. Prezīzāk jāpiemin 2023.gads, pēc kura pasaule izmainīsies. Pazudīs daudzas valstis un kontinenti. Sākumā būs lieli plūdi,tad leduslaikmets, kurš ilgs apmēram divus gadus un kad viss atkusīs, apkārt dubļi un netīrība. Tīrs ūdens būs zelta vērts! Augsnes spējīgas dot ražu būs maz. Arktikā zāle un t +35C. Anglijas pēc desmit gadiem nebūs, ASV arī praktiski izpostīta,palikuši daži apgabali. Āfrika badā, karš visi pret visiem. Krievija, karš ar Ķīnu par aizUrālu teritoriju. Ķīnā pāraus trīs ieleju dambi,pus Ķīna izpostīta. 36 miljoni cilvēku noslīgs. Latvija daļēji ūdenī, no Rīgas līdz Lietuviešu robežai ūdens. Rīga ūdenī. Rietumeiropa izpostīta un nopūdusi pilnībā. Lielas cilvēku migrantu masas.

 2. Manuprāt, Vangas pareģojumi ir krietni pareizāki, kā arī ticamāki, pagaidām kaut kā nešķiet, ka šis cilvēks, par kuru ir raksts, ir pareģojis tiešām nākotni, drīzāk tā ir tikai tukša muldēšana.

 3. muļķibas.

 4. slima suna murgi

 5. Iet runa par virtuālo naudu. Iesākums ir bitcoini, bet pamazām aizstās papīra naudu.

 6. jebkussh var but paregotajs, tadi mums ir daudz un ja vel visus uzklausis…… katru gadu kautko saka, bet… tukshi vardi visi mak runat!!!!!

 7. Jūsu jautājums, Inara, ir ļoti interesants, un atbide, domāju, interesētu visiem, taču, KURŠ gan uz to atbidēs?
  Un, – kur Jūs ņēmāt faktu par sievieti, dzimušu š.g. 18.februārī? (tad tagad viņai ir gandrīz 5 mēn., tātad – līdz VADONEI ilgi jāgaida). Vai Jūs pati arī esat gaišregje?

 8. KUR PALIEK VIIZIJA PAR 3 PASAULES KARU- TAS IR GALVENAIS.
  aUGSTAAK MINEETIE PAREGJOJUMI IR LJOTI PRETRUNIIGI VIENS OTRAM-
  PIEM, par koplietojamo valuutu-tada iespeejama TIKAI tad,ja notiek vispasaules karsh,kursh beigsies ar apgaismiibas uzvaru-viktoriju un vadone buus sieviete,kas dzimusi 2014 g.18. februaarii.

Draugiem Facebook Twitter Google+