×
Mobilā versija
Brīdinājums +19.5°C
Alberts, Madis
Svētdiena, 17. jūnijs, 2018
30. oktobris, 2014
Drukāt

Muzeja interesantums – augstpapēžu puszābaks no gumijas (1)

Foto no Rīgas Vēstures un kuģniecības muzeja krājumaFoto no Rīgas Vēstures un kuģniecības muzeja krājuma

Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja mainīgajā viena artefakta izstādē “Īpašais eksponāts. Interesants priekšmets no muzeja krājuma” līdz 9. novembrim apskatāmi neparasti sieviešu gumijas puszābaki uz pusaugsta papēža, ražoti 1938. gadā gumijas izstrādājumu fabrikā “Kvadrāts”, portālam LA.lv pastāstīja RVKM speciāliste Ingrīda Lukašēviča.

Puszābaki paredzēti tam, lai dāma, lietainā laikā dodoties uz saviesīgu pasākumu, tajos varētu ievilkt savas smalkās augstpapēžu kurpītes, saglabājot gan veselību, gan kurpītes. Lai uzskatāmi demonstrētu šo interesanto apavu pielietojumu, eksponētas arī elegantas sieviešu pēcpusdienas kurpes, izgatavotas Rīgā tajā pašā 1938. gadā apavu namā “Arkādijs Baumanis”. Mūsdienu apavu darinātājiem šī būtu vērā ņemama ideja.

Lukašēviča stāsta, ka gumijas izstrādājumu fabriku “Kvadrāts” 1924. gadā uzbūvēja holandiešu trests “Baltic India Rubber Company Quadrat”. Fabrikā ražoja dažādus gumijas apavus, velosipēdu riepas, dzensiksnas, kameras, bērnu rotaļlietas u. c. gumijas izstrādājumus. Sevišķi iecienīti bija sieviešu īsie, pusgarie un garie gumijas zābaki uz pusaugsta papēža, kuros, lietus un slapja sniega laikā, dāmas varēja ieaut savas kurpes.

Jau 1925. gadā fabrikā “Kvadrāts” strādāja 348 strādnieki, bet trīs gadus vēlāk fabriku stipri plašināja un tā kļuva par lielāko gumijas fabriku Baltijā. Nepieciešamo izejvielu – kaučuku firma saņēma no angļu – holandiešu kaučuka apvienības. 1929. gadā gumijas izstrādājumi veidoja 4,5% no Latvijas eksporta. Trīsdesmito gadu otrajā pusē eksporta apjoms samazinājās un līdz ar to samazinājās gumijas izstrādājumu izlaide. Ja 1929. gadā Latvijā izgatavoja 3,3 miljonus pāru gumijas apavu, tad 1936. gadā vairs tikai 1,8 miljonus, fabrikas vēsturi raksturo muzeja speciāliste.

1940. gadā fabrika “Kvadrāts” kļuva par “Sarkano Kvadrātu”. 1974. gadā tā, saglabājot nosaukumu, tika apvienota ar “Meteors” un “Varonis”. Rūpnīca specializējās gumijas apavu un gumijas tehnisko izstrādājumu ražošanā. 1990. gadā rūpnīca kļuva par nomas uzņēmumu, bet 1992. gadā pārtapa par akciju sabiedrību “Kvadrāts”. 1990. gadā A/S “Kvadrāts” tika likvidēta, taču tās 1938. gada izgudrojumu modes dāmas noteikti novērtētu arī šajā rudenī.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Šis “brīnums” manā bērnība nebija nekāds brīnums, bet gan parastās botes. Manai mātei tādas bija četri pāri: divi – augstpapēžu un zempapēžu – vasaras, otri divi ziemas (ar siltu oderi). Tāpat arī manai vecākajai māsai, tolaki pamatskolas skolniecei bija vasaras un ziemas botes. Mēs ar tēvu valkājām virs kurpēm gumijas kalašas. Jāpiebilst, ka tolaik nevbiens botes nedēvēja par “gumijas puszābakiem” – vienkārši botes – par to var pārliecināties arī Latviešu literārās valodas vārdīcā. Vēl varu atzīmēt, ka botes valkāja ne tikai smalkās dāmas, bet gandrīz vai katra sieviete – pat laucinieces.

Draugiem Facebook Twitter Google+