Pasaulē
Baltija

NATO lidmašīnas nākamnedēļ atsāks lidojumus Igaunijas gaisa telpā0


Eurofighter
Eurofighter
Reuters/LETA

NATO valstu lidmašīnas nākamnedēļ atsāks treniņlidojumus Igaunijas gaisa telpā, kas uz laiku tika pārtraukti, kad Spānijas iznīcinātājs “Eurofighter” 7.augustā mācību lidojuma laikā nejauši virs Igaunijas teritorijas izšāva raķeti.

Igaunijas aizsardzības ministrs Jiri Luiks nolēmis no 27.augusta atkal atvērt sabiedroto spēku lidmašīnām treniņlidojumu zonas, paziņojusi ministrija.

“Lai garantētu Igaunijas drošību, ir svarīgi īstenot NATO Baltijas valstu gaisa telpas patrulēšanas misiju mūsu gaisa telpā pilnā apmērā, kas ietver arī dažādus militārus treniņlidojumus saistībā ar šo misiju,” uzsvēris ministrs.

Pēc viņa teiktā, vienīgi tā var nodrošināt, lai Igaunijā izvietotās vienības var pilnībā garantēt Igaunijas gaisa telpas drošību.

“Konkrētā incidenta izmeklēšana joprojām turpinās, un šobrīd to sīkāk komentēt nav iespējams, bet pašlaik nav nekāda iemesla uzskatīt, ka šis incidents būtu bijis saistīts ar treniņzonu izmantošanas kārtību. Arī civilā aviācija netika apdraudēta,” piebildis Luiks.

Jau vēstīts, ka Baltijas valstu gaisa telpas patrulēšanas misijā iesaistītais Spānijas iznīcinātājs “Eurofighter” 7.augustā mācību lidojuma laikā virs Igaunijas teritorijas nejauši izšāva “gaiss-gaiss” tipa raķeti AMRAAM. Incidents notika virs Igaunijas dienvidrietumiem pie Otepē gaisa telpā, kas paredzēta mācībām. Dienu vēlāk Igaunijas militārpersonas paziņoja, ka raķete, visticamāk, nokritusi purvainā un neapdzīvotā vietā Endlas dabas rezervātā valsts vidienē. Raķete joprojām nav atrasta un tās aktīvie meklējumi ir pārtraukti.

Sākotnēji Igaunijas Aizsardzības spēku 1.kājnieku brigādes karavīri, izmantojot metāla detektorus, pārmeklēja 600 hektāru lielu platību Endlas rezervātā, bet pēc tam vizuāli pārbaudīja vēl 200 hektārus. Vēlāk meklēšana tika turpināta no gaisa, bet 17.augustā tika nolemts aktīvu raķetes meklēšanu izbeigt.

Incidentu izmeklē Igaunijas aviācijas drošības speciālists un Spānijas Gaisa spēki. Izveidota arī kopīga Aizsardzības ministrijas un Ekonomikas un komunikāciju ministrijas darba grupa, lai pārbaudītu procedūras un noteikumus attiecībā uz civilās drošības garantēšanu militārās aviācijas treniņlidojumu laikā.

LA.lv