Latvijā
Sabiedrība

“Nav iespējams, ka neviens viņu neredzēja” – bojāgājušā Ivana lieta atstāj neatbildētus jautājumus 11

Foto – Egons Zīverts

Šīs nedēļas notikumus aizēnoja traģēdija Liepājas pusē. Pēc ilgstošiem meklējumiem miris tika atrasts bezvēsts pazudušais puisēns Ivans Berladins. Piecgadīgā zēna mirstīgās atliekas atrada Dubeņu mežā, divdesmit kilometrus no mājām.

Puisēna nāve raisījusi virkni jautājumu: par apstākļiem viņa ģimenē un arī par līdzcilvēku nevērību pret klaiņojošiem bērniem.

Izsaukumu par pazudušo zēnu policija saņēma 2. jūlijā. Bija pagājusi jau vairāk nekā diennakts, kopš mazais liepājnieks izgāja no mājām un nepārnāca. Sākās vērienīgi meklēšanas darbi. Iesaistījās gan policija, gan bruņotie spēki un Zemessardze, kā arī tūkstošiem brīvprātīgo.

Tika pārmeklēta Karosta, pēc tam – jau visa Liepāja. Uz mašīnām, kāpņutelpās un uz stabiem izvietoti plakāti. Māte policijai ziņojusi tik novēloti, jo cerējusi puiku atrast pašas spēkiem.

Šīs nedēļas sākumā policijai izdevās uzķert jaunu pavedienu. Puika ar sabiedrisko transportu no Liepājas bija aizbraucis līdz Grobiņas novada Dubeņiem. Sākās intensīvi meklēšanas darbi vietējā mežā. Dienu vēlāk, 11. jūlija vakarā, puisēnu atrada mirušu. Viņš ar kājām bija nogājis aptuveni divus kilometrus pa ceļu, pēc tam ieklīdis mežā, aptuveni 300 metru attālumā no ceļa. Ivana nāve izraisīja milzu sašutumu par apkārtējo vienaldzību.

“Vismaz kādu, kādu viņam vajadzēja satikt! Vienalga vai ar mašīnu, vai kājām. Manā uztverē tas nav iespējams, ka viņš atnāca un neviens viņu neredzēja. Cits jautājums. Cik daudzi pievērsa uzmanību. No Liepājas tomēr ir gabals ko braukt. Cits citu zina tajos Dubeņos, kaimiņi pazīst vietējos bērnus. Kādam bija jāredz,” saka vietējais mežzinis Andris.

Saistītie raksti

Pie mājas, kur Ivans dzīvoja, cilvēki izveidoja piemiņas vietu. Iedzīvotāji devās aizlūgt arī uz Karostas katedrāli. Policija norāda, – izmeklētāju pēdas nojauca gan pretrunīgās ziņas no ģimenes par to, kas zēnam mugurā, gan tas, kad viņš pēdējo reizi redzēts.
“Šoreiz mēs zaudējām laikam. Mēs nonācām tur, kur viņš bija, bet nonācām par vēlu. Šis bērns dzīvoja viens un nomira viens. Arī viņa pārvietošanās, meklējot sabiedrību. Zinām, ka viņa dzīve bija izvērtusies par pārdzīvojumu, meklējumiem. Noteikti, ka pie normālas attieksmes pret bērnu, nebūtu traģēdijas,” sacīja policijas šefs Ints Ķuzis.

Sākts kriminālprocess par noziegumu pret personas dzīvību. Policija vērtēs gan autobusa šofera, gan kaimiņu, gan sociālo dienestu atbildību, kā arī ģimenes vainu – ģimenes, kurā aug vēl vairāki bērni.

LA.lv