×
Mobilā versija
Brīdinājums +11.6°C
Ernestīne, Ingmārs, Akvelīna
Pirmdiena, 21. maijs, 2018
16. aprīlis, 2015
Drukāt

Tiešraides no putnu ligzdām sniedz unikālas liecības (1)

Erglis3_10

Latvijas Dabas fonds uzstādījis tiešraides kameras pie melnā stārķa un jūras ērgļa ligzdām, tādējādi ļaujot katram, kam ir dators un interneta pieslēgums, vērot ligzdās notiekošo. Iespējams, ka pārraide šogad tiks sākta no vēl divām tiešraides kamerām, kas uzliktas pie vistu vanaga un zivj­ērgļa ligzdām.

Var rādīt visai pasaulei

Melno stārķu ligzda, pie kuras uzstādīta tiešraides kamera, atrodas Zemgalē (starp Jaunjelgavu, Jēkabpili un Ērberģi) nelielas upītes krastā augošā vecā ozolā. Savukārt jūras ērgļa ligzda – Kurzemē, Durbes novadā. Šo ligzdu putni sāka būvēt tikai šogad vecas egles galotnē, ko savulaik nolauzis vējš vai sniegs.

Tiešraides kameras pie putnu ligzdām ļauj veikt unikālus novērojumus. Šīs kameras dod pētniekiem un putnu vērotājiem ieskatu reto putnu dzīvē, par kuru mēs zinām samērā maz.

Retie putni, tādi kā melnais stārķis, jūras ērglis, parasti ir ļoti jutīgi pret cilvēka klātbūtni ligzdošanas sezonas laikā. Tas nozīmē – ja kādam pētniekam bija interese par to, kā tiek baroti mazuļi, kāda barība tiek nes­ta uz ligzdu, kādas ir putnu savstarpējās attiecības perēšanas un mazuļu barošanas laikā, viņam vajadzēja sēdēt slēpņos netālu no ligzdas stundām ilgi un, cīnoties ar odiem, tik un tā redzēt tikai fragmentus. “Tagad ar moderno tehnoloģiju palīdzību mēs šīs slēptās ainas varam rādīt nepārtraukti un faktiski visai pasaulei,” stāsta ornitologs, Latvijas Dabas fonda padomes priekšsēdētājs Jānis Ķuze. Novērojot putnu ligzdas, var iegūt ne tikai zinātniski nozīmīgu informāciju, piemēram, par barības sastāvu, bet vienlaikus arī izglītot sabiedrību par dabas vērtībām, tādējādi radot atbalstu putnu aizsardzībai. “Cilvēku tūkstoši, kas vēro putnus, tagad ļoti labi zina, ko nozīmē traucējums ligzdas apkārtnē laikā, kad putni sēž uz olām. Piemēram, pērn netālu no jūras ērgļa ligzdas, pie kuras bija uzstādīta tiešraides kamera, garām gāja makšķernieki, un pieaugušie putni tika iztraucēti. Mātīte atgriezās tikai nākamajā dienā, labi, ka tēviņš atgriezās agrāk. Tās bija piecas bīstamas stundas bez pieaugušo putnu klātbūtnes, kas maziem cāļiem varēja būt liktenīgas.”

Šobrīd Latvijā ligzdo apmēram 100 – 120 jūras ērgļu pāri, no tiem ornitologi apzinājuši 80 ligzdas. Zivjērgļiem un melnajiem stārķiem populācija ir lielāka – aptuveni 200 pāri (zivjērgļiem tā palielinās, bet melnajiem stārķiem samazinās).

Latvijas putnu dzīve vērojama internetā – http://dabasdati.lv/lv/kameras2015.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Cilvēka stulbības kalngals!

Interaktīvā laika ziņu karte
Rīga +11.6
Alūksne +10.8
Daugavpils +4.5
Saldus +6
Liepāja +5.8
Jelgava +6
Ventspils +9.0
Limbaži +5
Madona +4
Rēzekne +4
Draugiem Facebook Twitter Google+