×
Mobilā versija
+5.7°C
Tāle, Raimonda, Raina, Klementīne
Piektdiena, 27. aprīlis, 2018
19. novembris, 2014
Drukāt

“Nē, īpašs statuss nav vajadzīgs!” (5)

Foto - Karīna MiezājaFoto - Karīna Miezāja

Igors Vatoļins: "Loģiski būtu – ja tu gribi būt valdībā, tad vajag parādīt labas prakses piemēru Rīgas domē, atdodot vienu vai dažas komitejas opozīcijas pārstāvjiem. Un pēc tam jau prasīt – kāpēc neņemat mūs valdībā?"

Pēc “Latvijas Avīzes” 29. oktobra numurā publicētās sarunas ar kustības “Eiropas krievu iniciatīva” veidotāju un žurnālistu Igoru Vatoļinu, turpinām publicēt saņemtās vēstules. Lasītājus aicinājām izteikt savas domas par viņa sacīto, piemēram, vai krievu valodai jāpiešķir īpašs statuss.

Tad vismaz reģionālās statusu

Ļ. cien. “Latvijas Avīze”! Ar lielu interesi izlasīju interviju ar Igoru Vatoļinu. Protams, mans viedoklis par krievu valodas nākotni nebūs skats no malas. Jo tā ir mana pirmā valoda, ko es tāpat kā ticību un Latvijas Republikas pilsonību mantoju no vecākiem vecticībniekiem. Manā ģimenē atceras, kāds bija krievu valodas statuss pirmskara parlamentārās LR laikā, un šodienas krievu valodas kā svešvalodas statuss man šķiet ne gluži atbilstošs vēsturiskiem un faktiskiem apstākļiem. Es atbalstu latviešu valodas kā vienīgās valsts valodas statusu, bet esmu pārliecināts, ka formulējumu “latviešu valoda ir vienīgā valsts valoda” var papildināt ar tēzi, ka arī krievu valodai ir sava vieta zem Latvijas saules. Arī likumdošanā. Tāpēc es atbalstu Igora Vatoļina izteikto domu, ka krievu valodai derētu reģionālās vai nacionālās minoritātes valodas statuss. Man kā Latvijas krievu vecticībniekam ir rūgti vērot, ka šodien krievu valoda tiek uzskatīta par svešvalodu uz tā fakta pamata, ka karaspēka pārstāvji, kas ar Latvijas valdības piekrišanu ienāca manā zemē 1940. gada jūnijā, runāja krieviski. Bet starp tiem, ko viņi nogalināja un izsūtīja Baigajā gadā, bija daudzi jo daudzi krieviski runājošo. Arī vecticībnieku.

Patiesā cieņā

Vladimirs Sokolovs, Pilsoņu un nepilsoņu savienības vadītājs

 

Arī latviešu valoda ir bagātība, Vatoļina k-gs!

Man šķiet, ka Vatoļina k-gs lavierē tāpat kā Ušakovs (Vatoļina vērtējums). Krievijas oficiālās politikas atbalstīšana lien ārā kā āža kāja, piemēram, Krimas jautājumā. “Krievu valoda ir Latvijas bagātība,” saka I. Vatoļins. Neapšaubāmi, jebkuras valodas zināšanas ir bagātība. Arī latviešu valoda ir bagātība, tikai to joprojām negrib atzīt, manuprāt, vairākums krievu. Vismaz “Saskaņas” līderi un daži simttūkstoši to klaji pierādīja pavisam nesen valodu referendumā. Diemžēl to negrib saprast ne tikai pēc okupācijas Latvijā ieplūdinātais miljons, bet arī daļa latviešu! Vajadzētu vienmēr atgādināt, ka Latvija ir vienīgā neatkarīgā valsts Eiropā, kurā pamattauta ir ap 50%, bet tautas saglabāšanās un izdzīvošana ir iespējama tikai pie 75% līmeņa! Studējiet patieso pasaules vēsturi un pamēģiniet iedziļināties un izprast arī mazas tautas problēmas, Vatoļina k-gs! Īpaši tās tautas likteni, kuras vidū jūs dzīvojat.

Ādolfs Ločmelis

Jūrmalā

 

Jālikvidē okupācijas sekas

Mūsdienās runāt par krievu valodas tiesībām Latvijā motivē PSRS (Krievijas) īstenotās Latvijas okupācijas, kolonizācijas un rusifikācijas nelikvidētās sekas. I. Vatoļins iesaka šo problēmu risināt evolūcijas ceļā, nelikvidētās sekas pakāpeniski leģitimējot. Tas jau ir mēģināts teju 25 gadus, taču – neveiksmīgi, kā liecina referendums par krievu valodu kā otro valsts valodu. Ja īpaša statusa piešķiršanu krievu valodai pieprasītu Krievijā, kur pamatnācija ir krievi un tās lietošanu un pastāvēšanu apdraudētu, piemēram, ķīniešu vai latviešu valoda un mentalitāte, tad atbilde viennozīmīgi būtu: jā, krievu valodai jāpiešķir īpašs statuss! Ja krievi par savu dzīvesvietu izvēlējušies citu valsti ar citu pamatnācijas valodu un mentalitāti, tad atbilde ir tikai: nē, krievu valodai nav jāpiešķir īpašs statuss!

Andrejs Lucāns

Burtniekos

Pievienot komentāru

Komentāri (5)

  1. krievu nekaunība ir vienkārši nepārspējama -ievācas svešā dzīvoklī un pieprasa līdzvērtīgas tiesības ar dzīvokļa īpašnieku.

  2. PIEKRĪTU KOMENTĒTĀJU VIEDOKLIM UN VISIEM VĒSTUĻU RAKSTĪTĀJIEM 100%!!! TIKAI NESAPROTU, KĀDĒĻ UN AR KĀDU NOLŪKU NEKO NEGRIB SAPRAST CILVĒKI, KURI NENOGURSTOŠI PIEPRASA NEIESPĒJAMO!??????? Vai 25 gadu laikā latviešu valoda viņiem ir neapgūta, nesaprotama??? KAS NOTIEK?????????????

  3. Nedrīkst krievu valodai piešķirt reģionālās valodas statusu,jo tad būs kā Krimā,Donbasā….Mēs gribam mieru un latvisku Latviju,jo latviešiem tā ir vienīgā vieta pasaulē kur dzīvot un elpot.Arī minoritātes statuss krievu valodai neder,jo to pārvalda daudzi iedzīvotāji un nav sadzīvē ierobežojumu tanī brīvi izpausties.Krievu tautības cilvēki var brīvi izvēlēties,kur dzīvot un izpausties,ja neapmierina dzīve Latvijā,braukt uz Krieviju,bet latviešiem diemžel tādu iespēju nav citās vietās,ka tikai vienīgajā vietā Latvijā-etniskajā dzimtenē.

  4. Tieši tā, vecticībnieki šeit guva patvērumu, tāpēc lai respektē vietējos, nevis otrādi!

  5. Kas ir valodas īpašais statuss – tikai privilēģijas un bez pamata – imigrantiem, okupantiem vai 200 gadu atpakaļ vai 70… Vienīgie, kuri Latvijā vel kaut ko varētu teikt par īpašo statusu, ir lībieši, kā otrie valsts pamatiedzīvotāji. Pārējie ir tikai ciemiņi un ciemiņiem ciemiņu statuss.

Draugiem Facebook Twitter Google+