×
Mobilā versija
Brīdinājums +29°C
Rozālija, Roze
Trešdiena, 18. jūlijs, 2018
6. jūnijs, 2017
Drukāt

Kāpēc igauņi var, bet mums kā pa celmiem? Intervija ar Annu Žīguri (23)

Foto - Anda KrauzeFoto - Anda Krauze

Nu kāpēc igauņi var, bet mums bieži vien iet kā pa celmiem? Rakstniecei un tulkotājai Annai Velēdai Žīgurei ir atbilde uz latviešiem sāpīgo jautājumu. Pašmāju nejēdzības viņa izliek uz papīra kritiskos rakstos, lai, kā pati saka, kaut kas mainītos. Jūrmalas Aizsardzības biedrībā arī darbojas – ar to pašu mērķi. Vai izdodas?

Dārzā pie Žīgures Jūrmalas mājas uzplaukusi ieva. Kur vien palūko, pa kādam krāsu triepienam – pavasara gaidībās visi tā aizcietušies, ka ar pilnu sparu metas ziedēšanas sacīkstē – kas košāk un smaržās stiprāk. No virtuves uzvējo citi aromāti – tur Annas dzīvesbiedrs Juka Rislaki ķēries pie pusdienu gatavošanas. Dienas kārtība namā skaidra – lielo daļu katrs pavada savā kabinetā pie rakstu darbiem, lai palaikam satiktos kopīgās maltītēs, sarunās, pastaigās. Anna bieži dodas uz vecvecāku – dzejnieces Elzas Stērstes un rakstnieka Edvarta Virzas – “Billītēm”, kur darāmā netrūkst. Atgriežas no ciemiem ar ābeļzaru vai maijpuķīšu pušķi rokā.

Miers šai mājā ir mānīgs – ik pa laikam uz kādu no lielajiem laikrakstiem aizlido kāds stiprs un kritisks raksts. Anna saka – pie rakstīšanas ķeras, kad vairs nevar klusēt.

Šopavasar pirms pašvaldību vēlēšanām notiek brīnumainas atklāsmes, piemēram, Rīgas vietvaldim pēkšņi nākusi apgaismība, kas notika 1940. gadā ar Latviju – izrādās, tā tika okupēta! Kā vērtējat tik cinisku spēlēšanos ar vēlētājiem, vai viņi uzķersies uz šādiem trikiem?

Ciniska tā ir no lielākās daļas Latvijas pilsoņu viedokļa un būtībā arī no to nabaga cilvēku viedokļa, kuri līdz šim to nav sapratuši, jo mainījies taču nav nekas – neatkarīgu valsti okupēja un pēc tam tā atguva neatkarību.

Daļa elektorāta varētu uzķerties, tāpat kā savulaik uzķērās uz Zīgerista banāniem un pēc tam uz daudzām citām lietām – nepārtraukti.

Nedomāju, ka Ušakovu var salīdzināt ar Zīgeristu, kurš aizstāvēja citas, ne jau Kremļa vērtības.

Par vērtībām jums taisnība, taču es runāju par paņēmieniem, ar kuriem viņš nodarīja daudz slikta mūsu cilvēku morālei tāpat kā visi pārējie solītāji.

Varbūt Zīgerists Latvijā pirmais ienesa Rietumu politiķu paņēmienus, kas ir mazāk vai vairāk izpildāmi viņu programmu solījumi?

Bet daudzās rietumvalstīs demokrātija un priekšvēlēšanu kampaņa nozīmē to, ka ļoti liela daļa no solījumiem tiek arī izpildīta. Tas, ko esmu domājusi par Latviju un īpaši par pašvaldību vēlēšanām runājot un arī Egils Levits intervijā “Mājas Viesī” uzsver, – mums ir labi sasniegumi, taču ļoti liela iedzīvotāju daļa vēl arvien nav aptvērusi, ko nozīmē dzīve neatkarīgā valstī un tirgus ekonomikā – kāda atbildība jāuzņemas pašam cilvēkam par savu un savas ģimenes dzīvi, kā arī daudziem joprojām nav skaidrs, kas ir pašvaldību politika. Jāatzīst, ka mūsu sabiedrība nav izglītota, vismaz tajā jomā, ko īsti nozīmē demokrātija.

Vai nu tik grūti izdarīt izvēli starp cienījamu politiķi un tādu, kas apsūdzēts smagos noziegumos? Kas notiek to ventspilnieku galvās, kuri gadiem savu balsi atdod “labajam Aivariņam” – Latvijas Radio dzirdēju, ka ir arī jauni cilvēki, kas gatavi par savas pašvaldības vadītāju ievēlēt zagli!

Oligarhu ziedu laikos, kas ilga apmēram 15 gadus, ir izaugusi jauna paaudze, kas redzēja – par naudu var visu! Mūsu vērtību skala tajā laikā aizgāja nepareizā gultnē, un uz to mēs klūpam katrās vēlēšanās – ne jau tas, kas sola vairāk vai zog un dalās, ir labi un pozitīvi vērtējams pašvaldības politiķis vai vadītājs, bet tas, kurš kalpo sabiedrībai. Tās ir pašas primitīvākās nostādnes, kas būtu jāatceras.

Pievienot komentāru

Komentāri (23)

 1. Si latviesu intelegences parstave ir tipiska neko neizsakosu politkorektu savarstijumu atkartotaja.Pasreizeja Latvijas Valstij un tautai sarezgitaja politiskaja un finansialaja stavokli ir nepieciesama konkreta riciba.Un ar to butu jasak patiesajiem latviesu intelegences parstavjiem.Ir japieprasa no pasreizejiem varnesiem ieverot un izpildit Latvijas Valsts un Starptautiskos likumus.Ir nekavejoties janodod tiesa kremla cekistu politiskas apvienibas kuras gatavo Valsts apversumu, ar savu SIA palidzibu regulari izlaupa Valsts budzetu,vilto velesanu rezultatus,izplata kremla cekistu dezinformaciju u.t.t.Likumu nepildisana no atbildigajam institucijam un atseviskam personam ir janoverte ka Valsts nodeviba.
  Vai Zigures kundzei ir zinams kas notiek Jurmalas dome ? Vai Zigures kundzei ir zinams,ka pec ES likumiem pie Valsts nodevibas skaitas ari finansiala darbiba ja apdraur Valsts ieksejo vai arejo drosibu ?

 2. – tāpēc, ka igauņos šādi A.Š, ar un bez kvadrātiem, ivari bezgoži, zaķi, rudās lapsas utml. bezkauņas, netiek sēdināti Valsts amatos!

 3. Visu cieņu intervijas autorei! Atbildēt

  Visu cieņu intervijas autorei par šiem jautājumiem;
  1) Varbūt Zīgerists Latvijā pirmais ienesa Rietumu politiķu paņēmienus, kas ir mazāk vai vairāk izpildāmi viņu programmu solījumi?
  2) Jums Jūrmalā arī iet grūti – piekraste un kāpas tiek apbūvētas, lai cik sparīgi pret to cīnītos Jūrmalas aizsardzības biedrība, kurā pati darbojaties.
  3)Esat politikā zinoša un aktīva sieviete – kāpēc pati nekandidējat kādā no sarakstiem?
  4) Kad palasu pa kādai jūsu publikācijai, atrodu arī padaudz kritikas, taču pietrūkst(!!!) tās iedvesmojošās daļas.
  Atbilde: Rakstu tādos brīžos, kad kaut kas ir tik nelāgi vai nepareizi, ka vairs nevaru klusēt, – lai cilvēki sāktu tajā virzienā domāt un kaut kas mainītos.
  ===========================
  Atbildē PIETRŪKST tās tautu IEDVESMOJOŠĀS daļas …
  Jā, kāpēc pati nekandidēja Jūrmalass domes vēlēšanās, lai redzētu, kas domē notiek no iekšām un kādas ir REĀLĀS iespējas, ko mainīt uz… LABO pusi …
  Tad kāda jēga pārgudrai PURPINĀŠANAI mēdijos, ja NAV vēlmes …reāli ko darīt?

 4. Visu cieņu A.Žīgurei!
  Igaunija mums priekšā visās jomās.
  Nav jābūt pārsteigtiem par latviešiem, kas ušmerikiem un trukšņiem ir ar mieru pārdodies par santīmiem.
  Latviešu tauta zināmā mērā ir deģenerējusies, inteliģences balsi vairs nedzird, jo varu ir pārņēmušas viduvējības.

 5. par nekārtībām mēs varam pateikt gandrīz katrs, nu jau baļķis mūsu acī pārvērties par lielo elektrības stabu un lien ārā it visās jomās. Uzrakstiet, ko darīt! Ja nav bailes no represijām un ja cenzūra palaidīs garām.

 6. Žīgures vīrs sadarbojās ar masu imigrācijas organizatoriem, reklamējot šo afēru.
  Tā ka es šādas darbones vairs neklauos.

 7. Kā var tik bezatbildīgi publicēt klajus melus, kā jūsu teikto šajā rakstā Žigures kundze? Vai variet atbildēt uz jautājumu, kas notiek ar ūdenī dzīvojošajiem, kad tam pievieno hloru, kā tas bija iecerēts celulozes rūpnīcas gadījumā? Vai Daugava nepārvērstos par notekūdeņu grāvi, pie kam rīdzinieki dzertu šādu ūdeni? Kā tas ir ar dāņu cūku fermām, kad skaistu tūrisma objektu tuvumā ir šāda ferma, kuru šo tūrisma objektu apmeklētāji saož jau vairāku kilometru attālumā no apmeklējamā objekta? Vai šo objektu apmeklētāju skaits pieaug? Ir skumji lasīt viedokļus par lietām, par kurām autorei ir tikai aptuvena, nekorekta izpratne, vai tādas nav vispār!

 8. Nu dāma kā no 1970. gadiem iekš LPSR – iemācījusies svešvalodu, izbraukājusi ārzemes, nu būs pārcilvēks.

 9. Sākiet jau labāk ar Godmani – ” Mēs neražosim, bet tirgosimies’.
  Un viņam taisnība – ražotnes slēdza un tirgojās pat ar krāsu metāliem ( Saeimas vara plāksni pat nodeva krāsu metālos, kur nu valsts elektrovadus no līnijām…).
  Tad Igaunijā premjers naktī nedeva miljardu žideļu dzīvibu glābšanai, bet te….
  +tad nav ko brīnīties, ja nav pie tiesas un nerok kūdru Siguldas purvos…+

 10. TĀPĒC, KA TO LETIŅU, KAS VARĒJA, MUMS VAIRS NAV

 11. A vai ta nav zagli pie varas. Likumigi zagli pat

 12. Ha, ha, ha! Latvijas merkele atradusies! – “Ja mēs palīdzam cilvēkiem, kuri ir nelaimē, un izglābjam viņu dzīvības, tad nesanāk nekāda pretruna. Kas mums notiktu, ja paņemtu tos simt cilvēkus, kā igauņi to ir izdarījuši?”

 13. Ja salīdzina ar iguņiem, tad visbūtiskākais faktors ir tā pati atšķirība, kas salīdzinot pat mazu, ar dabas bagātībām skopi apdāvinātas valsts kā Somija, valsts pilsoņu labklājības līmeni ar dabas bagātībām visnodrošinātāko Krieviju, kur, kopš tās pastāvēšanas, ir valdījusi atpalicība, posts un nabadzība. Pat zem Cara Somija bija kulturāla un salīdzinoši attīstīta. Nekas cits mums nav atšķirīgs no Lietuvas vai Igaunijas. Hamsuns atgriezies no ceļojuma par PSRS teicis – pie viņiem viss ir ačgārni ne tāpēc, ka viņi ir komunisti, bet tāpēc, ka viņi ir krievi.

 14. Kaut vairāk šādu gudru cilvēku būtu arī valdībā! Igauņi vienmēr ir cienījuši sevi un savu valodu. Var tikai nopūsties un noskatīties.Lai viņiem viss izdodas! Pēc vēlēšanām grūti cerēt,ka mēs varam sagaidīt ko līdzīgu.

 15. Visu cieņu Annai Žīgurei !!! Pareizi pateikts par tām nekārtībām, kas notiek Latvijā!!! Ne jau velti še zeļ un plaukst oligarhu rindas – miljonāri aug kā sēnes………..spēj tik skaitīt un ne jau ar godīgu darbu.
  Igaunijā valdība un deputāti strādā tautas labā, bet še labi virtuozi zog un neviens par to neatbild ne sabiedrības, ne dieva priekšā.
  Mēs tik tiešām esam primitīva tauta – pajoliņi, kurus var labi apmuļķot…………

 16. Tāpēc ka pie mums ir birokratija un mantrausība

 17. Tāpēc,ka igauņi dara, Atbildēt

  bet mūsējā valdība nepārtraukti konsultējas ar tādiem muldoņām, kā Rungainis, nu jau arī Apinis un t.t.
  Redzot un izjūtot šādu darba imitāciju Latviju pameta 300 000, un ,joprojām aizbrauc darba darītāji uz ārzemēm. Mūsu ” valsts vīri” aizbildinās ar politisko atbildību, bet darbojas tikai savās interesēs, mainot partijas kā zeķes. Vienkāršs secinājums, kamēr augšām būs šāda attieksme pret savu valsti, mēs iznīksim kā rīta salna.

 18. …pati dzīvo pēc principa,,NAM DENGI NENADA,NAM RABOTU DAVAI,NAM SOLNCE NENADA,NAM PARTIJA SVETIT!???,,(mums naudu nevajag,mums darbu dod,mums sauli nevajag,mums partija spīd(saules vietā)).

 19. Visu cieņu šai sievietei! Tieši šādu – gudru un godīgu cilvēku Latvijas politikā ļoti pietrūkst! Viņa noteikti varētu būt izcila Latvijas prezidente!
  Vērotājam: nevajag pārspīlēt, es diezgan bieži braucu uz Igauniju. Tā kā diemžēl neprotu ne igauņu, ne angļu valodu, tad nākas izlīdzēties ar krievu. Ja gribu kādam ko pajautāt, vēršos pie vecākiem cilvēkiem, jo tie parasti krievu valodu vēl prot. Tiesa gan, pirms sarunas uzsākšanas es atvainojos un saku, ka esmu no Latvijas un neprotu viņu valodu. Un pirms tam pasveicinu igauniski: Tere! Un pēc sarunas pateicos – tenan! 🙂 Un parasti attieksme ir normāla. Atceros tikai vienu gadījumu Tallinā, kad viena sieviete vidējos gados nevēlējās ar mani runāt, taču arī tas , visdrīzāk, bija tāpēc, ka nodomāja, ka gribu viņai ko pārdot (man rokās bija iepirkumu maisiņš) 🙂 Ar jauniešiem gan visbiežāk nekāda saruna nesanāk, jo viņi lielākoties tiešām krievu valodu neprot un lūdz runāt angliski, taču ,…. nu ja,..morāle – mācieties valodas! 🙂

 20. Krievijas pieminēšana par Ozolsalas celulozes rūpnīcu ir izteikta starpnacionāla naida kurināšana ,kas nedara godu bijušai vēstniecej , kura esot vēstniecej Somijā konkrēti izvairijās no filmēšnas un sava viedokļa paušanas dok. filmai Netīrā Celuloze.Pateicoties mūsu kopējām aktivitātēm tagad Latvijas koksnes resursi tiek dziļāk apstrādāti ar lielāku PVN un Latvijai ir daudz lilelāks ekonomisks pienesums nekā ar novecojušu Somu celulozes tehnoloģiju ko izdevās iesmērēt Argentīnai.Vai ja pāri viņas senņču Billītēm ietu Londonā novilktā “Rail Baltica”trase viņa vainotu Krieviju?

 21. Ne tik sen ar autobusu braucu ekskursijā uz Igauniju.Pa ceļam gide mācīja dažas pieklājības frāzes igauņu valodā un piekodināja necensties ar igauņiem runāt krieviski ,jo tad igauņi uz sarunu biedru skatīsies kā uz citplanētieti.

  • Neesmu nekad ar tādām šausmām saskāries, dzīvoju pierobežā, Igaunijā esmu vismaz dažas reizes nedēļā. Saskarsmē ar igauņiem vēsā mierā izmantoju riebīgo krievu valodu, veikalos pārdevējam svarīgs ir pircējs, ne viņa valoda. Jaunās paaudzes ļaudis labāk saprot angļu valodu, vidējā un vecākā paaudze mierīgi iztiek ar slikto krievu valodu. Izskatās, ka tu būsi aizbraucis Igaunijai garām. Par to, ka Igaunijā viss tik rožaini ir, arī nevaru piekrist Ja paskatās igauņu tv, paklausās radio, nākas secināt, ka līdzīgi latviešiem arī pie viņiem notiek nemitīga kašķēšanās par šķietami mazsvarīgām lietām. Iespējams, ka kļūdos, jo Rīgā un Jūrmalā viss labāk zināms.

Draugiem Facebook Twitter Google+