foto: Romualds Vambuts/bobslejs.lv

Nepārdomāta nodokļu reforma var sagraut sporta sistēmu 0

Latvijas lielākās sporta organizācijas, tāpat kā vairāki sportisti vēlreiz uzsvēruši, ka nepārdomāta nodokļu reforma, kas skars arī līdzšinējo ziedojumu sistēmu, var sagraut sporta sistēmu.

Reklāma
Reklāma
Veselam
7 produkti, kas visiem šķiet veselīgi, taču patiesībā tādi nav 16
“Pasažieriem bez sejas maskas var tikt atteikta iekāpšana transportlīdzeklī!” Paziņojums autobusa salonā samulsina braucēju 55
Kokteilis
Krišjāņa Kariņa sieva Anda publisko emocionālu vēsti vīra atbalstam: “Es apprecēju vienu no drosmīgākajiem, godīgākajiem, gudrākajiem un labestīgākajiem vīriešiem pasaulē” 435
Lasīt citas ziņas

“Sporta organizācijas, sekojot valdības piedāvātās nodokļu sistēmas reformas paketes apspriešanai Saeimā, atkārtoti vērš uzmanību, uz reformas lielo ietekmi uz sabiedriskā labuma organizāciju darbību, kas var novest pie to darbības ievērojamas sašaurināšanās vai pat izbeigšanās,” teikts Latvijas Olimpiskās komitejas (LOK) izplatītajā paziņojumā.

Tajā norādīts, ka veicot nepārdomātu reformu, tiks nodarīts neatgriezenisks kaitējums Latvijas sporta sistēmai, aizskarot ļoti lielas sabiedrības daļas intereses, kā arī negatīvi ietekmējot valsts budžetu, jo sporta organizāciju darbības rezultātā samaksātās nodokļu summas ik gadu ir lielākas, nekā tiešais valsts finansējums sportam.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Valdības izstrādātajā likumprojektā “Uzņēmumu ienākuma nodokļa likums” (UIN) piedāvātais jaunais tiesiskais regulējums (1. panta 1. daļa) nav pietiekams, lai motivētu ziedotājus ziedot sabiedriskā labuma organizācijām, tāpēc pastāv nopietns risks sagraut Latvijā ilgi un sekmīgi darbojošos ziedojumu sistēmu sabiedriskā labuma organizācijām,” norāda LOK.

Tikmēr Latvijas basketbola izlases kapteinis Jānis Blūms ar sociālā tīklā “Facbeook” ievietotu paziņojumu vērsies pie Saeimas deputātiem.

“Manā dzimtajā Saldū basketbols pērn ziedojumos saņēma vismaz pusi no tā, kas vajadzīgs, lai bērni varētu trenēties un piedalīties sacensībās. Pēc izmaiņām nodokļu likumos nākamgad, ļoti iespējams, šo 50% nebūs. Kas manā vietā pēc desmit gadiem spēlēs Latvijas izlasē? Cienījamie deputāti, pieņemot lēmumus padomājiet, kā augs un trenēsies jūsu bērni, jūsu radu un draugu bērni,” uzrunā deputātiem sacīja Blūms.

Savukārt pasaules vadošais pludmales volejbola duets Aleksandrs Samoilovs un Jānis Šmēdiņš sociālajā tīklā “Twitter” norādījuši, ka izmaiņas var ietekmēt viņu iespējas gatavoties un startēt Pasaules kausa turnīros.

“Mums vairāk kā pusi līdzekļu nodrošina privāto sponsoru ziedojumi. Ja tas pazūd, būs problēmas nopietni sagtavoties sezonai un izbraukāt Pasaules tūri,” min volejbolisti.

Tikmēr hokeja kluba “Zemgale”/LLU direktors Aivars Zeltiņš norādījis, ka pieņemot izmaiņas ziedošanas sistēmā, viņš nevar iedomāties kā sports Latvijā turpmāk eksistēs.

“Pirmkārt, Latvijā galvenā sporta finansēšana notiek tieši caur šo ziedojumu formu. Ja iepriekšējā kārtība tiek reformēta, tad kas nāks vietā? Nevienam uz šo atbildes netiek dotas. Sports nevar Latvijā pastāvēt uz pašvaldības pleciem. Iesaistītajām pusēm ir jānāk kopā un jāveido auglīga, strukturēta diskusija, kuras gala rezultātā visām pusēm vajadzētu gūt optimālu labumu,” “Facebook” raksta Zeltiņš. “Ziedojumi mūsu hokeja kluba “Zemgale” kopējā budžetā sastāda aptuveni no 30% līdz 40% no kopējā budžeta. Tas ir ļoti daudz. Ja katrs no sporta klubiem/organizācijām pazaudēsim šo summu vai arī kardināli samazināsim, es nespēju iedomāties, kā sports Latvijā turpmāk eksistēs.”

Reklāma
Reklāma

LOK ziņo, ka līdz šim ziedojumi nodrošinājuši aptuveni trešo daļu no valstiski svarīgāko sporta programmu un pasākumu realizācijai izmantotajiem finanšu resursiem, bet Finanšu ministrijas optimistiskā prognoze liecina, ka pēc reformas samazinājums varētu būt par 40%.

Sporta organizācijas uzsver, ka izstrādājot reformas priekšlikumus, nav novērtēta tās ietekme uz NVO iespējām turpināt darbību, tai skaitā veikt valsts deleģētās funkcijas.

“Nav izstrādāti iespējamie rīcības scenāriji, atkarībā no ziedojumu samazinājuma apjoma. Nepieciešamība nodrošināt apstākļus sabiedriskā labuma organizāciju darbības turpināšanai publiskajā telpā tiek nepamatoti saistīta ar akcīzes nodokļa celšanu,” vēsta LOK.

Šī iemesla dēļ Latvijas sporta organizāciju vadītāji atkārtoti aicina atbalstīt ierosinājumu par likumprojekta “Uzņēmumu ienākuma nodokļa likums” 12.panta 1.daļas 3.punkta izteikšanu šādā redakcijā: samazināt taksācijas periodā aprēķināto uzņēmumu ienākuma nodokli par 85% no ziedotās summas, bet nepārsniedzot 20% no gada laikā aprēķinātās uzņēmumu ienākuma nodokļa kopsummas, kā arī noteikt kompensējošus pasākumus 2018.gadā un turpmāko gadu valsts budžeta programmā, lai novērstu negatīvās sekas ziedojumu apmēra ievērojamam kritumam.