×
Mobilā versija
+11.7°C
Visvaldis, Nameda, Ritvaldis
Otrdiena, 24. aprīlis, 2018
21. maijs, 2015
Drukāt

Netanjahu atkal pauž atbalstu divu valstu risinājumam

Foto - AFP/LETAFoto - AFP/LETA

Izraēlas premjerministrs Bejamins Netanjahu no jauna paudis atbalstu tā dēvētajam divu valstu risinājumam palestīniešu jautājumā.

Viņš bija atkāpies no šīs nostājas karstās priekšvēlēšanu kampaņas laikā. “Mēs vēlamies mieru, kas reiz par visām reizēm izbeigtu konfliktu. Es neatbalstu vienas valsts risinājumu, es nedomāju, ka tas vispār ir risinājums, es atbalstu vīziju par divām valstīm divām tautām,” tiekoties ar Eiropas Savienības augstāko pārstāvi ārlietu jautājumos Frederiku Mogerīni, kura bija ieradusies savā pirmajā vizītē Tuvajos Austrumos, sacīja Natanjahu. Tas notika nedēļu pēc tam, kad viņa jaunā valdība sāka darbu.

Netanjahu uzsvēra Izraēlas ilgstošo prasību, ka visām nākamās Palestīnas valsts daļām, kas atrodas teritorijās, kuras 1967. gada kara laikā sagrāba Izraēla, jātiek demilitarizētām. Viņš arī pauda cerību ar Mogerīni apspriest, “kā mēs varam šo vīziju virzīt uz priekšu”.

Īsi pirms vēlēšanām, kuras norisinājās 17. martā, aptaujas liecināja, ka Netanjahu apsteidz centriski kreisie sāncenši. Tad viņš atkāpās no solījuma atbalstīt Rietumu mērķi panākt divu valstu risinājumu Izraēlas un palestīniešu konfliktā un paziņoja, ka viņa uzraudzībā nekad netiks atļauts nodibināt Palestīnas valsti. Lai arī Netanjahu apgalvo, ka viņš principā nav bijis pret Palestīnas valsti, ASV prezidents Baraks Obama norādījis, ka viņa izteikumi esot radījuši “grūtības atrast ceļu” atpakaļ uz nopietnām miera sarunām. Obama arī brīdinājis Netanjahu, ka Vašingtona varētu pārskatīt savu līdzšinējo Tuvo Austrumu politiku.

Ar Vašingtonas starpniecību organizētās miera sarunas pārtrūka 2014. gada aprīlī. Iemesls tam bija domstarpības par ebreju apmetņu būvniecību okupētajās teritorijās un palestīniešu apsūdzībām, ka Izraēla nepilda visus solījumus par ieslodzīto atbrīvošanu. Mogerīni vizītes laikā Rietumkrastā palestīniešiem paziņoja, ka Eiropa apņemas panākt sarunu atsākšanu. Arī Netanjahu viņa norādīja, ka vēlas apspriest “iespējas atsākt miera procesu”. Daži ES diplomāti uzskata, ka Mogerīni ir izredzes demonstrēt Eiropas diplomātijas iespējas Tuvajos Austrumos, kamēr no Vašingtonas jaunas nozīmīgas iniciatīvas nav sagaidāmas, jo Obama prezidenta amatā aizvada pēdējos 18 mēnešus.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+