Kultūra
Māksla

No auga līdz mākslasdarbam: papīrmasas dekori un gleznas 16

Publicitātes foto

Līdz 14. augustam Latvijas Universitātes (LU) Botāniskā dārza Palmu mājas vestibilā apskatāma latviešu mākslinieces Ilzes Dilānes papīra darbu izstāde “No auga līdz papīram”, LA.lv uzzināja LU.

Izstādē apskatāmi roksmēluma papīra darbi – lampas un papīrmasas gleznas, kas gatavotas izmantojot abakas (Musa textilis) un kozo (Paper Mulberry) šķiedru. Šo eksotisko augu šķiedra ir elastīga, un tai piemīt pašlīmes spēja, kas lampas gatavošanas procesā ļauj tai piešķirt vēlamo formu un to nostiprināt.

Papīra masas gleznojumos pamata loksne ir izgatavota no abakas. To izveido, ilgstoši maļot abakas šķiedru, ko pēc tam lej koka rāmī uz sieta, tādējādi piešķirot tai vēlamo formu. Gleznošanai izmantoto papīra masu izgatavo no maltas kokvilnas un lina šķiedras, kas pigmentēta ar saules gaismā noturīgu pigmentu. Izstādē apskatāmo darbu gleznošanā izmantota 12 dažādu krāsu masa. Līdzīgi izgatavo arī loksnes papīra lampu veidošanai. Izstādē apskatāmās lampas izgatavotas, starp papīra loksnēm iestiprinot stiepli, kā arī apliekot abakas papīra loksnes ap metāla armatūru. Izstādē “No auga līdz papīram” redzami arī daži Ilzes Dilānes audzēkņu darbi no Pārdaugavas Mūzikas un mākslas skolas un pedagogu tālāk izglītības kursiem.

LA.lv