×
Mobilā versija
Brīdinājums +24.4°C
Egons, Egmonts, Egija, Henriks, Heinrihs
Svētdiena, 15. jūlijs, 2018
31. marts, 2017
Drukāt

No nodokļa vienīgo īpašumu neatbrīvos. FM nosauc sešus noraidījuma iemeslus (60)

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Ilustratīvs foto

Finanšu ministrijā (FM) noraida vairāk nekā 18 000 iedzīvotāju prasību neaplikt ar nekustamā īpašuma nodokli vienīgo mājokli.

Pirmdien, 3.aprīlī, Ministru kabineta komiteja skatīs iesniegto ziņojumu “Par nekustamā īpašuma nodokļa atcelšanu vienīgajam īpašumam”, kurā uzskaitīti vairāki iemesli, kāpēc iedzīvotāju prasība būtu noraidāma.

Kaut arī iedzīvotāju iniciatīvu portālā Manabalss.lv paustā prasība ir izteikta skaidri – atbrīvot no nekustamā īpašuma nodokļa vienīgo cilvēkam piederošo mājokli, FM ziņojumā, šķiet, ar gudru ziņu iztirzāts jēdziens “vienīgais īpašums”.

Bet, pirmkārt, FM neesot skaidrs, ko uzskatīt par vienīgo vienai personai piederošo īpašumu. Par vienīgo varot uzlūkot arī tādu īpašumu, kurš nav paredzēts dzīvošanai.

Otrkārt, tā kā aptuveni 80 procentiem nekustamā īpašuma nodokļa maksātāju pieder tikai viens īpašums. pašvaldībām krasi samazināšoties ienākumi – par vairāk nekā 20 miljoniem eiro gadā.

Treškārt, vienīgā īpašuma atbrīvojuma ieviešana ļaušot lielai daļai īpašnieku izvairīties no pienākuma maksāt nodokli. No vienīgā īpašuma atbrīvojuma turklāt visvairāk iegūšot vērtīgāko īpašumu īpašnieki.

Ceturtkārt, vienīgā īpašuma atbrīvojuma ieviešana radīšot sarežģījumus nodokļa aprēķināšanā un iekasēšanā, pašvaldībām tā prasītu lielus papildu izdevumus. No nekustamā īpašuma nodokļa maksātāju kopskaita – 2016.gadā tādu bija aptuveni 737 000 tikai aptuveni 464 000 jeb 63% varētu automātiski atbrīvot no nodokļa maksāšanas. Pār pārējiem nodokļu administratoriem būtu jāievāc papildu dati un jāvērtē, cik un kādi īpašumi viņiem pieder.

Piektkārt, nodokļa atbrīvojums nenovērsīšot nodokļa sloga pieaugumu zemei. Kā zināms, iedzīvotāju maksāto nodokļu milzu rēķini ir par zemi, nevis par dzīvokli vai ģimenes privātmāju.

Sestkārt, ziņojuma autori gaužas, ka vienīgā īpašuma atbrīvojums neļaušot gādāt par samērīgu nekustamā īpašuma nodokļa sloga pieaugumu. Kaut arī atzīts, ka nodokļa slogam jābūt samērīgam ar īpašuma vērtību un īpašnieka spēju to samaksāt, netiek runāts par to, kā nekavējoties samazināt šo slogu. Tā vietā piedāvāts līdz 2019.gada 31.decembrim “iesaldēt” īpašumu kadastrālās vērtības, uz kurām balstās nodokļa aprēķini. Tas nozīmē, ka divus turpmākos gadus nodokļa slogs nesamazināsies, mājokļu īpašnieki Rīgas centrā, Mežaparkā, Jūrmalā un citur turpinās maksāt ar viņu ienākumiem nesamērīgus nodokļus.

Arī otrs ziņojumā minētais priekšlikums – piemērot 10% pieauguma ierobežojumu kadastrālajām vērtībām, – vārdos skandinātā samazinājuma vietā būtībā paredz nodokļu sloga pieaugumu. Tiesa, maigāku nekā pašlaik paredzēts Nekustamā īpašuma valsts kadastra likumā, proti, kadastrālās vērtības pievilkt līdz 85% no tirgus vērtībām.

Pievienot komentāru

Komentāri (60)

 1. NĪN patreizējā veidolā tik un tā ir nemierus rosinošs, tāpēc pārstrādājams vai likvidējams un izstrādājams jauns.

 2. Galvenais un vienīgais patiesais ir 3. punkts ir tas, ka valsts kases izshēmotāji nevarēs izshēmot lieku naudiņu. Bet visi pāŗējie punkti ir tīra demagoģija. VisuS tos FM “argumentus” var pareiz noformulēt un panākt to, ka cilvēks, kam tiešām ir viens īpašums (bet ne pils) būtu atbrīvots no nodokļa. Vispār, pēc šiem “argumentiem” var saprast, ka FM strādā vieni debīliķi, kas neprot sastādīt juridiski korektu un saprotamu dokumentu.

 3. Nodokli par ĕkăm jăpiemĕro ņemot vĕră to celtniecības izmaksas un nolietojums!
  Par zemi vienkărši jăpiemĕro pirmăs un otrăs dzīvesvietas mīnusojošs koeficients! Par părějiem īpaśumiem ir jăpiemĕro noteikti procenti no tă tirgus vĕrtības. Jĕdziens kadastrălă vĕrtība ir jălikvidĕ!

 4. šīs valdības mūžs ir līdz nākošā gada Saeimas vēlēšanām.Jūs neatbalstāt savu tautu,tātad tauta Jūs izbalsos vēstures mēslainē.

  • šai valdībai ilgāk arī nevajag. Ievēlēsiet citu, tā visu novels uz iepriekšējo, jūs paliksiet situācijā kādā bijāt un viss sāksies no gala.

 5. Paēdušais vienmēr atradīs 6 iemeslus, lai nedalītos ar neēdušo. FM īstais uzdevums būtu izrēķināt 6 pamatotus iemeslus, lai atceltu nodevu par vienīgo dzīves īpašumu. pie tam izrēķināt tā, lai valsts nebūtu zaudētāja. Ja neprot vai negrib to darīt, tad jāatkāpjas un jādod vieta citiem.

 6. Pēdējais piliens Atbildēt

  Galvenais iemesls – nevēlēšanās personīgas ieinteresētības dēl.. Arī atbilde tik viena – padzīt no FM tos, kuri neatbalsta tautas (lasi: valsts) intereses. Lai iet strādāt par meliorācijas grāvjračiem.

 7. Nu gan apetīte tiem zaglēniem

 8. Lai tik izdoma vel kādu nodokli tas tik mūs nokaitinas……..Bus laikam visai tautai vienreiz jadodas uz RĪGU .ka Velna kalpi ,ar zobeniem rokas uz saimu.

  • Neviens šajā valstī ielās iet negrib un nav skaidrs,kāpēc? Vai tauta tik ļoti ir iebiedēta,vai te valda pesimisms? Skaidrs ir viens,nav mums tādu līderu,kurš pieceltu tautu kājās.Tā,ka pie varas esošajiem maz neliktos.

 9. Ja jau NIN piesiets tirgum in kadstram at tiem 85%, tad varbuut lai uzliek par pienaakumu arii lagaas maksaattos 85% no parastajaam (EU) algu takseem nevis norakstiit saimnieciskajia darbiibai savus porshus, utt….
  Tas, ka PVN daudzviet paartikai un graamataam 0%, elektriibai, gaazei – 5%, utt jau laikam neskaitaas…
  🙁

 10. Чем мы отличаемся от Эстонии? Почему мы не можем применить их уже проверенную систему налога на недвижимость и не изобретать свой налог в течение нескольких лет и еще неизвестно что получится?

 11. Visu laiku protams ka varēja NIN būt tāds kāds bija,bet tagad pēkšņi Pašavaldības nespēj savilkt galus ,bet toties Latvijas pilsoņiem galus vajadzēs vilkt kā ienāk prātā ,un nevienam no valsts ierēdņiem tas nerūp, ka NIN nebūs iespējams samaksāt .Ja nemaksāsiet ,tad noņems mājokli,un pataisīs jūs par bomzi.Tēlot lohus viņi māk.Nezina kas ir vienīgais mājoklis,nu tad mēs šiem lohiem to paskaidrosim.Vienīgais mājoklis ir tas mājoklis, kur cilvēks patstāvīgi dzīvo ,un ir deklarēts,kā arī šis mājoklis ir apstiprināts Zemesgrāmatā uz šī cilvēka vārda.Ja cilvēkam ir vairāki īpašumi ,tad tie nav formulējumi kā vienīgie mājokļi.Cilvēkam ir jādod iespēja pēc izvēles no saviem īpašumiem uzrādīt kurš ir viņa vienīgais mājoklis.Par pārējiem īpašumiem protams ka var piemērot lielāku nodokli ,bet šim nodoklim ir jābūt samērīgam .Proporcionālam ar minimālo algu.
  Lietas būtība ir citur.Valsts ierēdņi ,vai tie ir Pašvaldības darbinieki ,vai Valsts aparāta darbinieki ir visai izlepuši un izlaidušies.Viņi vēlas latviešu tautai sēdēt uz galvas neko nedarot.Viegli ir pacelt nesamaksājamus nodokļus ,un viegli ir konfiscēt īpašumus,bet pašiem censties strādāt gan neienāk prātā.Kaut vai pašvaldībām atverot komercdarbību, un radot cilvēkiem darbavietas.
  Ja nepieciešams pat mainot likumdošanu.Mēs taču zinām ka Saeimā pieņemt likumu var vienā dienā .Piemērs ir Lembergam speciāli radīts likums.Pieņēma dienas laikā ,un tas protams nav vienīgais izņēmums.
  Zinam tikai vienu .Vienotībai ,ZZS,NA, Saskaņai un t.t.noteikti šī ņirgāšanās jābūt par pēdējo gulbja gārdzienu.

  • brīvais radikālis Atbildēt

   Karginam arī ir vienīgais mājoklis, gribi viņu atbrīvot no nodokļa?
   Vajag nevis vienīgo mājokli, bet neapliekamo minimumu, piemēram, 50 m² uz degunu.

   • par to ir klusums. Ja arī kāds iepīkstēsies, tad atbilde ir zināma – ierēdņiem būšot grūtības ar administrēšanu – iespējams, būšot jāstrādā.

 12. Gandôni

 13. bilde bez vārdiem Atbildēt

  iemesls ir tikai viens un tā ir “zemeņu torte”, no kuras tad nu nāktos atteikties par labu rupjmaizei, ja tauta nesametīs no NĪN kolekti

 14. tautas kalpi fui -un interesanti, kas balso par tiem mudakiem >?

 15. FM pēdējās kauna paliekas arī ir pazudušas.Pareizi vien ir -ar ko tad lai pašvaldības dzīvo,nu nevarēs būt divstāvu ēka pilna ar ierēdņim,kuri ne vienmēr zina kas ir viņu pienākums.Nevarēs daudzi,kuri pēc 5 un vairāk gadiem ies pensijā,nomaksāt sava īpašuma nodokli un tad būs masveida īpašumu atsavināšana,tas jau nekas ka senči vai pats par savu naudu māju cēli.Es stāvēju Baltijas ceļā par demokŗātisku,brīvu valsti,bet izrādās par to es esmu palikusi kādam parādā.

 16. Varu saderēt, ka ja jautājums būtu par nodokļu paaugstināšanu, priekšlikums nebūtu noraidīts.

 17. Bet to jau arī varēja sagaidīt.Valstis kur nav šī nodokļa, varēja noformulēt kas ir vienīgais īpašums.Bet mūsējie ir gudri tikai tamos jautājumos kas attiecas uz nodokļu paaugstināšanu,tautas nabadzībā dzīšānu.Kā var atcelt nodokli, nevarēs taču pagrābt sev.

  • Nav tadu valstu, kur vienigo ipasumu neaoliek. NAV. Neapliek ipasumus (majas, dzivoklus) lidz konkretai vertibai, neapliek vispar neko vai ari ievies pasvaldibu nodoklus, ko nosaka procentos no ipasuma vertibas.

 18. Ja jau tā būtu,tad arī Latvijā jau sen būtu ieviests gan progresīvais ienākuma nodoklis pēc maksātspējas principa,ne mazāks par iztikas minimumu ar nodokļiem neapliekamais minimums,tādas pat kā Briselē neatkarīgas slimokases ar pašu dalībnieku vēlētu vadību,atsevišķs pensiju fonds,atraitņu pensijas utt. Bet Rīgā,tāds pat kā Briselē un Tallinā-bezmaksas sabiedriskais transports!

 19. Kas te vēl nav skaidrs? Atbildēt

  Finanšu ministrs Einars Repše taču jau 2009.gadā skaidri un nepāerprotami pateica:”Ar nekustamā īpašuma nodokli būtu apliekamas tikai luksusa dzīvojamās platības.Pašreizējā ekonomioskajā situācijā to nekādā gadījumā nevar piemērot ģimenes vienīgajam mājoklim,jo tas krietni pasliktinātu iedzīvotāju finansiālo stāvokli.Izņēmums varētu būt tikai pārmērīgi liela dzīvojamā platība uz vienu iedzīvotāju.” Skat.Repše:”Ar nekustamā īpašuma nodokli jāapliek tikai luksusa dzīvojamās platības”,LETA,22.maijs 2009.

 20. Būsim pieklājīgi Atbildēt

  Neuzbāzīsimies viņiem arī vēlēšanu dienā ar savām nevajadzīgām balsīm! Vai tad mums trūkst partiju ārpus šīs Trīsvienības???

  • paplašināti precizēsim – 4 vienībai ar atvasēm jebšu salikteņiem: zzs,vienotība,vl/tb/lnnk,saskaņa,Gkr/latvijas attīstībai/lra.

   • brīvais radikālis Atbildēt

    Nemaz nepūlies Saskaņu pieskaitīt savai sorosītu varzai, tās ir pilnīgi atšķirīgas ideoloģijas.

 21. Apbedīšanas un kremēšanas pakalpojumi,tajā skaitā ozolkoka zārki,Latvijā,.atšķirībā,piemēram,no Somijas,Lietuvas,Polijas,Francijas,Itālijas,Šveices,Spānijas,Portugāles,Īrijas,Lielbritānijas utt,jau tiek aplikti ar 21% pievienotās vērtības nodokli!

 22. Izlasot FM Ministrijas vaimanas gribas izsaukties krievu valodā – Lož , pizģož i provokacija ! Jeb Latviski tas būtu – muld kā pa ķešu . Saka , ka Tauta vaimanā , bet tās ir vistīrākās vaimanas no Varnešiem – mums (pašvaldībām) nav naudas , mēs nevaram aprēķināt u.t.t Lai neko nedarītu var atrast simtiem ieganstu .

 23. Viss tas dancis ap NIN jau tracina..varbuut ja muusu varasviiri nevar izlemt par mums..tautai parastajai labveeliigu nodoli, jautaasim Lietuvas un Igaunijas varasviiriem lai paliidz muuseejiem:)tur jau visss ir izdomaats un darbojaas..ritenis nav jaaizgudro…un jaaizvelk videejo labaako un draudziigaako…Lietuvaa luuk nav jaamaksaa, ja iipasums nav argaaks par 200 00 euro..un 285 00 daudzbeernu gimeneem..Igaunija atkal savukaart nav jaamaksaa , ja zemes gabals 1500 .utt..neiesliigu tagad detaljaas…vien karteejo reizi saprotu, ka tur var a var buut draudziiga tautai parastajai:)

 24. FM nosauc sešus noraidīšanas iemēslus, anālfāvi†i!

 25. žurnaļugas vai FM anāfāvi†i? FM nosauc sešus noraidīšanas iemēslus!

 26. toties izslēgs no kopgalda tās par†ijas, kuras šhit’o izdomāja!

 27. Izskatās, ka likuma projekts ir brāķis. Vajadzēja runāt nevis par nekustamo īpašumu, bet gan par apdzīvojamās platības noteiktu lielumu vienai personai. Tādā gadījumā atvieglojumus galvenokārt saņemtu pensionāri un mazturīgie. Ja kādam ir vēlēšanās dzīvot pilīs – LŪDZU, tikai samaksā nodokli.

 28. Latvijā tas nekad nenotiks,jo Latvija nav noteicēja ne par ko,to komandē Brisele,

  • Uzreiz redzams, ka tu esi latvijas “valdības” prieks un acuraugs. Visās nelikumībās, neprofesionalitātē, korupcijā, beztiesiskumā un genocīdā taču vainojama Brisele, protams.
   Dēļ tādiem kā tu jau Lietuva un Igaunija tik ļoti atšķiras no latvijas.

   • par izteikumu,bet VISUS SŪDUS UN MELUS,ko sūta uz ES, rsaražo mūsu pašu vietējie,lai slēptu faktisko savu nekompetenci un bezdarbību,par kuru sabiedrība atalgojumā maksā ar saviem nodokļiem.Neko un nekādas prasības Brisele nenosaka,bet tās rekomendācijas izriet no mūsu pašu ievēlēto un viņu pakalpībā esošo ierēdņu MELIEM,FALSIFICĒJUMIEM UN reālo DATU SLĒPŠANAS.Tā pat kā padomju laikos,sagaidot ģenerāļus,armijas daļās lika sniegu krāsot zaļu,lai izskatītos kā zālīte…nekas jau šai boļševiku un komunistu tradīcijās nav mainījies…

 29. “…tā kā aptuveni 80 procentiem nekustamā īpašuma nodokļa maksātāju pieder tikai viens īpašums. pašvaldībām krasi samazināšoties ienākumi – par vairāk nekā 20 miljoniem eiro gadā”. Ideāli, krietni mazāk kā notrallina deputātu kvotās un visādās valsts un pašvaldības darbinieku prēmijās. Tātad, ja tās nenopelnītās prēmijas nemaksās, ja deputāti par savu dzīvokli un ceļu uz darbu maksās paši, no NĪN vienīgo īpašumu var atbrīvot.

 30. Izskatās,ka trūkst izglītotu un zinošu ierēdņu,ja izveidojusies haoss nodokļu sistēmā. Cilvēki vienkārši nezin kā darīt…Vajadzētu gan saprast,ka ne pensijas, ne algas nav tādā līmenī kā Eiropā-tikai nodokļi….

 31. Tā taču ir demokrātija! iedzīvotājiem ir tiesības vākt parakstus, bet valdībai savukārt ir tiesības visiem tiem parakstiem slaidi uzspļaut. Iedzīvotājiem ir tiesības izteikt savu sašutumu, bet valdībai ir tiesības par to sašutumu pasmieties. Labi, ka mēs dzīvojam demokrātiskā valstī. Ja šeit būtu totalitārisms, tad gan būtu traki.

 32. Patiesībā ir tikai viens vienīgs iemesls. Nevajadzēja gādāt īpašumu latvijā.

 33. letiņiem par prieku Atbildēt

  Šī atbilde ir FM kampaņas #atkrāpies” nākamais solis – »at_isies!

  • Samērā elegants novērojums! 6 FM iebildumi/iemesli ir kārtējais ierēdņu blefs. Ir nācies praksē sastapties ar figurantiem no FM. Nav nedz jēdzīgas aprēķinu metodikas uz kā balstīt argumentus, kur nu vēl cilvēku, kas to visu aprēķinātu:(

 34. Varbūt Latvijas iedzīvotājiem vajadzētu VISUS savus ienākumus pa tiešo atdot valstij un tad valsts no savas puses lai nodrošina iedzīvotājus ar pārtiku, apaviem, apģērbu, mājvietu, sadzīves inventāru, veselības aprūpi un bērnus ar izglītības iespējām un visu skolai nepieciešamo?

 35. Vēl tak var aplikt ar nodokli bārdas, sāli, kapa vietas un ozolkoka zārkus.

  • tā ir, kad neinteresējies. Kapavietas un viss pārējais, tavs nosauktais, sen ir aplikti ar dažādu nosaukumu nodokļiem.

 36. jautājums paliek: Atbildēt

  Vai ir sasniegta kritiskā robeža un zars lūzīs?

  • zars ne tuvu nav gatavs lūšanai. Protestēt pie saeimas bija atnākuši tikai ap 200 cilvēku. Kur esat pārējie, vismaz 19, 8 tūkstoši?

 37. Nekautrējieties! Turoties pie senajām tradīcijām, izgudrojiet vēl trejdeviņus iemĒslus! Jūs taču to spējat! Ko nu tur žņaugties tikai ar sešiem. Lai tik maksā! Kur tad tie vienīgā mājokļa īpašnieki liksies? Ja nu vienīgi prom no Latvijas…

 38. Latvijas tauta: Nākamajās vēlēšanās nebalsojiet ne par vienu partiju, kura pieņēma šo lēmumu.

 39. iz vēstures pieredzes Atbildēt

  tā briest revolūcijas

 40. Pašvaldību uzpūstajam aparātam vajag algu un kungu atbilstošu dzīvi. Vienkāršajiem strādniekiem jādzīvo kā vergiem un jāuztur kungu šķiru. Hahahaha

 41. Ko jūs vēl gribat?! Atbildēt

  Toties Finansu ministrija vienmēr ir izskaidrojusi iemeslus! Ne tikai tad,kad nekustamā īpašuma nodoklis tika dubultots (skat.”Valdība nolemj līdz 22% palielināt PVN un dubultot nekustamā īpašuma nodokli”,nra.lv,19.11.2010.),bet pat tad.kad nekustamā īpašuma nodoklis tika piecpadsmitkāršots (skat.”Finanšu ministrija izskaidro mājokļa nodokļa piecpadsmitkāršošanu”,nra.lv,12.10.2012.)!

 42. Ja nebūtu slinkums, varētu izņirgāt jeko no te minētājīem it kā iemesliem.

Draugiem Facebook Twitter Google+