Kultūra
Kultūrpolitika

Nodegušās Jēkabpils Vēstures muzeja ratnīcas atjaunošanai atvēlēs 110 474 eiro0


Krustpils pils un Jēkabpils vēstures muzejs.
Krustpils pils un Jēkabpils vēstures muzejs.
Foto – Leta

Pavasarī nodegušās Jēkabpils Vēstures muzeja Brīvdabas nodaļas “Sēļu sētas” ratnīcas atjaunošanai nākamā gada Jēkabpils budžetā tiks paredzēti 110 474 eiro, lēmuši domes deputāti.

Lai atjaunotu nodegušo koka celtni, nepieciešama autentiskās ēkas kopijas izgatavošana. Pašvaldībā skaidroja, ka ir saglabājušies autentiskās ēkas uzmērījumi gan pirms tās pārvešanas uz muzeju 20. gadsimta 50. gadu vidū, gan 1982. gada uzmērījums muzejā novietotajai celtnei.

Objekta atjaunošana nepieciešama, jo celtne ir viena no galvenajām būvēm tautas celtniecības piemineklī “Sēļu sēta”, kas kopumā veido pilnu priekšstatu par sēļu tautas celtniecības paņēmieniem un par vidēji turīga zemnieka dzīves un saimniekošanas veidu 19. gadsimtā, apgalvoja pašvaldībā.

“Sēļu sēta” ir vienīgais muzejs Latvijā, kurā vienkopus glabājas Sēlijas tautas celtniecības paraugi. Turklāt ēka ir unikāla un raksturīga liecība rijas būves vēsturiskajai attīstībai un konkrētās celtnes būvvēsturei, piebilda vietvarā.

Autentiskās kopijas izgatavošana ir finansiāli ietilpīga, un šogad Jēkabpils pašvaldības budžetā šādam nolūkam finansējums nav bijis paredzēts un nav pieejams. Provizoriskās izmaksas autentiskās kopijas projektēšanai, autoruzraudzībai, būvuzraudzībai, izgatavošanai, uzbūvēšanai un teritorijas labiekārtošanai ir 110 473 eiro.

Tāpat, lai varētu izsludināt iepirkumu ratnīcas atjaunošanai, pašvaldībai nepieciešams rezervēt finansējumu budžetā. Iepirkumu nepieciešams noslēgt 2018. gada rudenī, lai iepirkuma uzvarētājs 2019. gada ziemā varētu veikt kokmateriālu sagādi guļbūves būvniecībai, jo objektam vajadzīgi ziemā cirsti baļķi un ziemā vāktas niedres jumtam. Reālie būvdarbi varētu notikt 2019. gada pavasarī.

LA.lv