×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.6°C
Jānis
Svētdiena, 24. jūnijs, 2018
25. augusts, 2017
Drukāt

Atis Klimovičs: Vai patiesi esam ielāgojuši Ukrainas kara mācību? (18)

Foto-LETAFoto-LETA

Atis Klimovičs

Labs žurnālista jautājums – vai Latvija ir sapratusi Ukrainas notikumus jeb, precīzāk, Krievijas iebrukuma būtību un izdarījusi pienācīgos secinājumus. Pareizās atbildes ir divas – gan nē, gan jā. Pat speciāli nefokusējoties uz Latvijas iekšpolitikas norisēm, tām pievēršot vien vispārēju uzmanību, vietējo politisko spēku darbošanās nerada iespaidu, ka valdošās latviskās partijas apzinātos šā brīža nopietnību. Pats galvenais – nešķiet, ka ir iegūta galvenā mācība no Ukrainas, ka kaut kas tāds ir iespējams. Tā ir skaudri tieša, jo pavēsta, ka pats lielākais posts jeb karš ir iespējams. Tādos apstākļos par pirmo nepieciešamību kļūst sabiedrības spēja apvienoties, līdz tālākam laikam atmetot iepriekšējās ķildas. Kā labi redzams tagad, tas joprojām ir nopietns klupšanas akmens – gadiem ejot, mūsu parlaments nespēj izdarīt neko, lai pa īstam nostātos vidusšķiras un maznodrošināto pusē. Kaut vai tāpēc, ka pārbaudījumu brīžos galvenais slogs vienmēr jānotur tieši šiem cilvēkiem. Tā vietā – atbalsts bagātajiem, uz ko tagad norāda pat arhibīskaps Zbigņevs Stankevičs. Ukrainā tieši tūkstošiem brīvprātīgo apturēja Krievijas tālāku iebrukumu, nevis šīs valsts pārspīlēti bagātie oligarhi.

Jau par tradīciju kļuvis, ka par nopietnākajām lietām mūsu augstākās amatpersonas nerunā. Tas vienkārši atstāts lietuviešu ziņā, jo drošības situācijas vērtējumu no Latvijas prezidenta vai premjera nevar sagaidīt. Ja Lietuvas valsts galva uzskata par nepieciešamu izteikt bažas par krievu militārajām aktivitātēm, kādēļ viņu nepapildina Raimonds Vējonis? Laiki pirms pagājušā gadsimta vidus parādījuši, ka mazo valstu pārspīlēta atturība neatmaksājas. Arī Latvijas valdības pašreizējā vadītāja klusēšanas iznākums liedz mūsu valstij spert papildu soļus, lai izvairītos no sliktākā scenārija. Katrs, pat mazākais nacionālā līmenī izvērsts pasākums, piemēram, saprotami izklāstīti ieteikumi valsts iedzīvotājiem krīzes situācijā, būtu ieguldījums miera nodrošināšanā. Jāņem vērā, ka ne jau visus pienākumus plāno veikt mūsu sabiedrotie NATO. Te gan derīgi norādīt, ka tieši alianses (arī Latvijas bruņoto spēku) darbībā šobrīd var saskatīt īpaši nopietnu attieksmi, lai izdotos īstenot tā saukto Krievijas atturēšanas politiku.

Pie pozitīvā neapšaubāmi pieskaitāma arī Latvijas sabiedrības lielas daļas iesaistīšanās dažādos Ukrainas atbalsta pasākumos. Jau par regulāru tradīciju kļuvusi ukraiņu bērnu uzņemšana Latvijā, daudzi mūsu valsts iedzīvotāji snieguši daudzveidīgu palīdzību cietušajām ģimenēm Ukrainā. Tāpat esam savākuši un nogādājuši noderīgas lietas ukraiņu karavīriem, saprotot, ka Ukrainā nenorisinās nedz pilsoņkarš, nedz ASV ierosināts konflikts, kā to apgalvo Kremļa propagandisti, bet gan vāji slēpta Krievijas agresija. Latvijas iedzīvotāju sniegtā palīdzība, to vērtējot no praktiskā aspekta, ir relatīvi neliela, bet milzīga no cita – humānā un arī politiskā aspekta. Ukraiņi ārkārtīgi augstu novērtējuši Baltijas valstu uzdrīkstēšanos un sniegto atbalstu, un Maskavas agresijas nosodījumu. Savukārt Latvijā daudzi izpratuši to, ka ar savām asinīm ukraiņi šobrīd sargā arī mūs. Ukrainas kara apstākļos nozīmīgi nostiprinājušies kontakti starp Latvijas un Ukrainas iedzīvotājiem, bet tos derētu vērst vēl spēcīgākus institucionālajā līmenī.

Pievienot komentāru

Komentāri (18)

 1. Vējonis – Lembergam padotais, ko no viņa var prasīt. Uz TV24 raidijuma Preses klubs vadītāja jautājumu Lembergam, kā tas reaģēs uz valsts līdzekļu izsaimniekošanu valsts kancelejā, laikā kad katastrofāli trūkst līdzekļu medicīnai, Lemberga atbildi varējām izlasīt NRA – Daukštes rakstā nākošajā dienā,kurā kancelejas darbība maigi nosodīta.

 2. Ukraini karo ari par EU brivibu .to saprot ari NATO ,tapec ari Brisele pamodas . Ir aizdomas ,ka putins ir ASV agents ,citadi nevar saprast ,kapec bija vajadziga agresija pret Ukrainu . ASV kongress uzdeva 180 dienu laika noskaidrot putina un vina kleptokratu izlaupitos miljardus ,kuri noslepti ofsoros un viena Eiropas valstina . Un iesadet noziedzigi ieguto naudu. Slava Ukrainai !

 3. Ir pienacis pedejais laiks runat atklatu valodu un veikt konkretu darbibu Latvijas Valsts un pilsonu drosibas garantijai.Nekavejoties ir janodod tadas pretvalstiskas kremla cekistu apvienibas ka Vienota Launuma Imperija & GKR & Bela Russ ka ari “zalo” cekistu apvieniba ar NATO ienaidnieku no Puzes bunkura prieksgala.Ta ka pasreizejas Valsts drosibas institucijas un “zala” valdiba neizpilda savus tiesos pienakumus,tad sadu bezdarbibu vai ari darbibu ir janoverte ka noziegumu un noziedzinieku atbalstisana.Skaidra teksta Valsts nodeviba.Ta ka ir pamats domat ka visas sis institucijas un personas nav spejigas savakt pieradijumus par ieprieks mineto apvienibu noziegumiem spiegosana, kremla propagandas un dezinformacijas izplatisana un Valsts apversuma organizesana “tuvejo arzemju” uzdevuma uzdevuma,tad atliek vienkarsaka metode.Valsts budzeta izlaupisana.Pec ES likumiem ari finansiala darbiba, ja ta apdraud valsts ieksejo vai arejo drosibu,skaitas Valsts nodeviba.

 4. čangaļi nē

 5. Ja Krievija nepievāktu Krimu, tur šoien būtu amerikāņu raķetes un bāzētos flote. Amerika pie Krievijas robežām skaitās normāli. Kādsa histērija sākās, kad krievi ieveda savas raķetes Kubā. Arī pie mums tā lēnām, nemanot ieved kara tehniku un galā būsim kaujas lauka epicentrā. Mums to vajag? To neviens neprasa, jo esam ķīlnieku lomā.

  • Otrajā pasaules karā ar visu savu neitralitāti jau pamatīgi atrāvāmies gan no nacistiem, gan vēlākajiem Sabiedrotajiem (PSRS). Tad tiešām neviens neprasīja, ko vēlamies mēs. Ironiskā kārtā šobrīd Eiropā vislielākais kaujas lauks ir bijis tieši NATO un Eiropas Savienībā neesošā Ukrainā un Gruzijā, kas kaut vai pēc tādas mērauklas ir daudz neitrālākas par mums.

  • Saplūc puķītes un dodies uz austrumu robežu sagaidīt krievu tankus! Vai esi aizmirsis ar ko sākās ASV kara tehnikas atgriešanās Eiropā, bija taču kāds iemesls? Ja nemaldos, tad 2012 gadā ASV aizveda pēdējos tankus no Eiropas. Kas tāds neparasts notika pa šo laiku?

 6. Un tomēr, manuprāt, ir nepareizi izlikties neredzam, ka Ukrainā tomēr notiek arī ukraiņu savstarpējais karš. Tas ir tas pats, kas noliegt, ka 40.-tajā gadā Latvijā bija padomju varas atbalstītāji. Piekrītu, ka visefektīvākais ierocis pret šādām lietām ir tautas vienotība. Bet ne tāda, kad viena daļa otrai uzspiež savu viedokli par notiekošo jebkuru citu momentā nosaucot par nodevību. Ar ko tad tādi labāki par oponentiem?

  • Jā, kāpēc! Vienmēr vispirms ir cēlonis, tad sekas. Saliec visu pa plauktiņiem pēc notikumu secibas laikā!
   Mēģināšu vienkāršot. 2013 gada rudens, Ukraina pieņem lēmumu tuvināties Eiropai, valstī viss mierīgi, Janukovičs tiek izsaukts uz Kremli, saņem instrukcijas, lēmums tuvināties Eiropai tiek atcelts, sākas nemieri, cilvēki sāk protestēt, situācija saasinās, tiek lietoti ieroči, ir kritušie, stāvoklis vēl vairāk saasinās, Janukovičs bēg, Krievija sagrābj Krimu, Ukrainā tiek ievēlēts jauns prezidents, sākas nemieri Ukrainas austrumos nemiernieki sagrābj varu, Krievija ieved karaspēku(protams, bez atpazīšanas zīmēm, karavīrus nosaucot par brīvprātīgajiem antifašistiem). Atceries, Ukraina neiebruka Krievijā! Atceries, ka bija Budapeštas memorands, memoranda takstu vari atrast. Pievērs uzmanību, ka memoranda nosacijumus neizpildija ne tikai Krievija, bet arī ASV unLielbritānija! KO DARĪT UKRAINAI?

   • Ko darīt? Varbūt nerīkot asiņainus nemierus? Uzskatāt, ka situācija, kad prezidents tiek vienkārši ar varu padzīts ir cīņai par demokrātiju pieņemama metode? Tieši tas, par ko es rakstīju. Nekāda tuvināšanās nav asiņainu nemieru vērta. Un sākās jau viss nevis 2013.g, bet daudz ātrāk, kad Ukrainā vairākkārtīgi bija politiskās krīzes un politiķi savā starpā nevarēja vienoties, viens otru sēdināja cietumā utt. un to pašu Janukoviču jau ievēlētu atcēla no amata vienkārši sarīkojot likumā neparedzētu trešo vēlēšanu kārtu.Krievija nekādu armiju nesūtīja.

    • Padzits gan Janukovičs netika, pat padsavienības mīlulis Aljende savulaik pretojās ar šaujamo rokās, bet sītais mīkstpēdiņš ņēma kājas pār pleciem un pazuda Krievijā(vai nav gļēvulis?).Tu taču arī 1991 gadā neskrēji padsavienību glābt, lai gan droši vien biji zvērējis atdot pēdējo asins lāsi? Tagad jautājums-kur tik daudz munīcijas varēja atrasties Doņeckā un Luhanskā, ka aizvien pietiek līdz pat šodienai? Kur radās ieroči, kas nebija Ukrainas armijas bruņojumā? Kādi apdraudējumi bija krieviem Krimā, cik tika nogalināti? Pēc kuras valsts likumiem notika “referendums”Krimā? Ko tu domā par Putina paziņojumu, ka varēja tikt pielietoti arī kodolieroči? Ko tu domā par iespējamo kodolieroču pielietošanu pret valsti, kura labticīgi atteicās no sava kodolarsenāla apmaiņā pret savas valsts neaizskaramību un nedalāmibu??? No kurienes Ukrainā ieradās un apmaldijās atvaļinājumā atrodošies atpūtnieki, armijas formās tērptie krieviski runājošie internacionālisti?Iespējams, ka Ukraina ne visu dara cilvēcīgām metodēm, bet to dara valsts, kura tika pamesta likteņa varā, pievilta no Krievijas, ASV un Lielbritānijas puses. Kādas pretenzijas pret valsti, kura tika nostādīta aci pret aci ar garantijas devējvalsti? Es tev varētu uzdot daudz jautājumu, bet baidos, ka diskutēju ar bezsmadzeņu amēbu.

 7. Автору надо открыть глаза по шире, и тогда он с удивлением увидит, что другая, не менее значительная часть латвийского общества, имеет совершенно другую точку зрения, и соответственно, поддерживает другую сторону этого конфликта! Автор с лёгкостью встал на сторону фашиствующих бандеровцев, радостно убивающих других жителей своей же страны, только за то, что они говорят на другом языке! Ему это ближе и это его выбор. Но отнюдь не всей Латвии! Автор, вслед за украинскими пропагандистами, утверждает что это агрессия. Но вот почему то, состояние войны не объявлено, дипломатические отношения не разорваны, и конфетная фабрика Порошенко продолжает работать. Ну не странно ли?!
  Не хотите повторения таких же событий в Латвии – делайте другие выводы! Не такие, какие сделал автор.

  • Grafist – lasies uz Donbasu, kur tevi sagaida fašistu motorolas un givi liktenis. Un Latvijā bez tevis mazāk smirdēs.

   • А сам не хочешь?! Пусть лучше именно тебя грохнут! А я уже старый, меня не возмут.

    • Esmu tomēr riktīgs kakulācis !!! Smirdēt patīk man… ienīstu bmw, bet tomēr drāžos ar to…. kā lai negrauž saulspuķsēklas,,ja visa iela grauž… kā lai nevalkāju trīsstrīpu ağidas bikses, kad jāiet klanīties pārdaugavas loceklim…

     • Тебя грохнуть мне сил хватит вполне, гаденышь! И прекрати воровать чужие ники, сука!

  • Kamēr ES un Amerikai ir izdevīgi izspēlēt Ukrainas kārti, tur var notikt jebkas. Acis tiks pievērtas uz jebkurām pseidodemokrātijas izpausmēm. Kamēr Kadafi, Huseins dancoja pēc aizjūras kungu pasūtījuma, arī viņi varēja visu un bija labiņie. Pietika piekopt savu politiku un….viņus norakstīja.

  • idiņ,
   tu esi apmaldījies. šajā saitā neraksta ķirbiļicā.

Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Mainu 24. septembri pret 25. jūniju!

Saeima ceturtdien, 21.jūnijā, pieņēma likumu, kas paredz noteikt par brīvdienu 24. septembri, kad Latviju apmeklēs Romas pāvests Francisks. Likuma izmaiņas galīgajā lasījumā atbalstīja 68 deputāti, pieci bija pret, divi – atturējās, bet vēl astoņi balsojumā nepiedalījās. Ekonomikas ministrija iepriekš neatbalstīja šo ideju, sakot, ka Latgales uzņēmēji paši varot lemt par brīvdienu pāvesta vizītes laikā un ka viena valsts noteikta svētku diena valsts budžetam radot astoņu miljonu eiro zaudējumus. Jāpiebilst, ka šogad 23. un 24. jūnijs, kas saskaņā ar likumu ir svētku dienas, šogad iekrīt sestdien un svētdien, līdz ar to svinētājiem izpaliek papildu brīvdienas.

Vai jūs balsosiet par "Saskaņu" mācītāja Pētera Sproģa dēļ?
Draugiem Facebook Twitter Google+