Sports
Citi sporta veidi

Norvēģis Kārlsens nosargā pasaules čempiona kroni šahā 16

Reuters/Scanpix

Norvēģijas pārstāvis Magnuss Kārlsens trešdien Ņujorkā nosargāja pasaules čempiona troni šahā, šo titulu iegūstot trešo reizi pēc kārtas. Cīņā par pasaules čempiona titulu Kārlsens pieveica Krievijas pārstāvi Sergeju Karjakinu.

Pēc 12 aizvadītām partijām starp abiem spēlētājiem bija neizšķirts 6-6, tādējādi uzvarētājs bija jānoskaidro taibreikā, kur sportisti aizvadīja ātrspēli četrās partijās ar laika kontroli 25 minūtes plus desmit sekundes uz vienu gājienu.
Kārlsens ātrspēlē izcīnīja uzvaru trešajā un ceturtajā partijā, kas viņam ļāva gūt panākumu summā ar 3-1 un savā 26.dzimšanas dienā nosargāt pasaules čempiona titulu šahā.

“Vispirms jau vēlos pateikties Sergejam par lielisko cīņu. Domāju starp mums bija lielisks duelis,” pēc panākuma teica Kārlsens. “Arī izšķirošā diena nebija viegla, taču esmu priecīgs par izcīnīto uzvaru.”

Tikmēr Karjakins sacīja, ka noslēdzošais duelis starp abiem šahistiem bijis grūts.
“Klasiskajā šahā ar savu sniegumu esmu diezgan apmierināts, lai gan pieļāvu vairākas kļūdas. Bija kāpumi un kritumi, bet pēc 12 partijām mēs tik un tā bijām vienādās pozīcijās. Tomēr ātrspēlei pilnībā nebiju gatavs. Uzskatu, ka nospēlēju ļoti vāji,” pauda krievs.

Pirmās septiņas partijas starp abiem šahistiem noslēdzās neizšķirti, bet astotajā uzvaru svinēja Karjakins. Savukārt devītajā partijā atkal tika fiksēts neizšķirts, desmitajā duelī uzvarēja Kārlsens, tādējādi izlīdzinot rezultātu, bet 11. un 12.mačā šahisti vēlreiz nospēlēja neizšķirti.

Šī gada cīņa par pasaules čempiona godu kļuva par gados jaunāko vēsturē, jo Kārlsenam pirms dueļa bija 25 gadi, kamēr Karjakins ir tikai gadu vecāks.
Starp abiem šahistiem kopumā tika sadalīta 1,1 miljona dolāru (viena miljona eiro) naudas balva, uzvarētājam no tās saņemot trīs piektdaļas jeb 60%.

Saistītie raksti

Kārlsens par absolūto pasaules čempionu kļuva 2013.gadā, kad vien 22 gadu vecumā pieveica tā brīža titula īpašnieku Višvanatanu Anandu no Indijas. Gadu vēlāk norvēģis duelī pret šo pašu pretinieku spēja savu titulu aizstāvēt.
Kārlsens vēsturē ir 16.absolūtais čempions šahā.

Norvēģijas šahista pretinieks Karjakins, kurš dzimis Krievijas anektētajā Ukrainas pussalā Krimā, pasaules rangā pašlaik atrodas devītajā vietā. Viņš, saskaroties ar grūtībām atrast sponsorus, 2009.gadā pārcēlās uz Krieviju un kļuva par šīs valsts pilsoni.
Karjakins par šaha lielmeistaru kļuva jau 12 gadu vecumā, kas ir vēl nebijis sasniegums.

LA.lv