Kultūra
Mūzika

Operas festivāls ar latviešu mūsdienu operām0


Andra Dzenīša opera “Dauka”.
Andra Dzenīša opera “Dauka”.
Foto – Gunārs Janaitis

Latvijas Nacionālā opera no 6. līdz 17. jūnijam aicina uz Rīgas Operas festivālu, kas šogad izskan Latvijas simtgades zīmē. Viena festivāla nedēļa būs veltīta latviešu mūsdienu operai un festivāla apmeklētājiem būs iespēja redzēt Zigmara Liepiņa “Turaidas Rozi”, Ērika Ešenvalda “Iemūrētos”, Artura Maskata “Valentīnu” un Andra Dzenīša “Dauku”. Festivāls izskanēs ar greznu galā koncertu.

Festivālu atklās Ērika Ešenvalda un Ineses Zanderes opera “Iemūrētie”, kas ir par bibliotēkas uzcelšanu un upuri, bez kura nav iespējams radīt neko patiesi lielu – mūslaiku leģenda, kuras avoti ir dažādu Eiropas tautu folklora un mūsdienu Latvijas sabiedrība. Stāsta varoņi ir mākslinieki un mūrnieki, bibliotekāri un politiķi, viņu mīlestība un nodevība, ticība un pienākums. Operas pamatā – I. Zanderes ideja un dzejā rakstītais oriģināllibrets, ko autore kā cieņas apliecinājumu velta izcilajam dzejniekam un atdzejotājam Knutam Skujeniekam, Eiropas tautu folkloras latviskotājam.

Savukārt Andra Dzenīša opera “Dauka” ir mums labi zināmais stāsts par puiku, kas vēlas uzzināt, kā būvēta pasaule. “Operas galvenais varonis Dauka ir nevis dulls, bet ārkārtīgi zinātkārs un apdāvināts cilvēks – pasaules izzināšana viņam sniedz ekstātiskas laimes sajūtu. Taču viņa meklējumi nonāk arvien krasākā pretrunā ar merkantilo sabiedrību. Viņš kļūst par traģisku varoni, izmisīgi meklējot veidu, kā pārvarēt dzīves uzliktos ierobežojumus,” atklāj Kārlis Vērdiņš.

Šajā sezonā uz operas skatuves atgriezās Turaidas Maijas stāsts – Zigmara Liepiņa un Kaspara Dimitera operā “Turaidas Roze”, kas ir jauna, muzikāli un dramaturģiski pārveidota redakcija operai “No rozes un asinīm”. Vēstījums par 1620. gada notikumiem, kuros iesaistītie varoņi turpina būt dzīvi savās kaislībās, rosinot diriģentu Mārtiņu Ozoliņu un režisori Ināru Slucku parādīt šo melodisko drāmu kā pārlaicīgu leģendu par Maijas mīlestību un uzticību.

Latviešu mūsdienu operas nedēļu noslēgs Artura Maskata un Liānas Langas opera “Valentīna”, kas ir komponista pirmā opera. Tā ir veltīta Latvijas kultūras leģendai – kinozinātniecei Valentīnai Freimanei. Opera ataino Latvijas vēsturei, kultūrai un dažādām Latvijā dzīvojošām tautām būtiskas, dramatisma pilnas lappuses laika posmā no 1939. līdz 1944. gadam.

Festivāla otrajā nedēļā notiks visu sezonas jauniestudējumu izrādes un tā sāksies ar Igora Stravinska operu “Izvirtības hronika”, kas LNO tiek iestudēta pirmo reizi. Tas ir stāsts par kādu Tomu Reikvelu, kurš pamet Annu Trulovu Londonas izpriecu dēļ. Par Toma sabiedroto kļūst Niks Šedovs, kurš izrādās pats Nelabais…

Festivāla turpinājumā Džakomo Pučīni opera “Turandota”. 1973. gadā tapušais Pučīni pēdējās operas iestudējums LNO piedzīvojis jau vairākus atjaunojumus. Šajā reizē scenogrāfa un kostīmu mākslinieka Edgara Vārdauņa veidotais krāšņais vizuālais ietērps ved skatītājus līdzi teiksmainā ceļojumā uz Seno Ķīnu, bet skaistā mūzika atkausē visaukstākās sirdis.

Un festivāla izskaņā Gaetano Doniceti opera “Dons Paskvāle”, kas ir LNO šīs sezonas pēdējais jauniestudējums, ko veido LNO galvenais diriģents Mārtiņš Ozoliņš un radošā komanda no Itālijas – režisors un scenogrāfs Džordžo Barberio Korseti, kostīmu mākslinieks un scenogrāfs Frančesko Espozito un videomākslinieki Igors Renceti, Lorenco Bruno un Alesandra Solimene, kā arī gaismu mākslinieks Mārtiņš Feldmanis. “Pateicoties visu iestudējumā iesaistīto solistu labajai humora izjūtai un entuziasmam, lielu uzmanību darba procesā esam veltījuši tēlu attiecībām un spilgtu raksturu izveidei. Šī ir opera, kas ļauj izrauties no ikdienas nopietnības un ar nelielu ironijas devu pasmieties par notikumiem un cilvēku raksturiem, kas palikuši nemainīgi arī 21. gadsimtā,” stāsta M. Ozoliņš.

Festivāls un arī visa šī gada sezona izskanēs ar greznu galā koncertu, kas skatītājiem piedāvā tikties gan ar iemīļotiem pašmāju solistiem, gan spožām ārzemju zvaigznēm un baudīt skaistākās operu melodijas galā koncertā!

 

6. VI 19.00 “Iemūrētie”

8. VI 19.00 “Dauka”

9. VI 19.00 “Turaidas Roze”

10. VI 19.00 “Valentīna”

13. VI 19.00 “Izvirtības hronika”

14. VI 19.00 “Turandota”

15. VI 19.00 “Dons Paskvāle”

17. VI 19.00 Festivāla galā koncerts

Biļetes “Biļešu paradīzes” kasēs, www.bilesuparadize.lv

LA.lv