Pasaulē
Eiropa

Baltkrievijas prezidents Lukašenko sola “palikt savā vietā”0


Atbildot uz žurnālistu jautājumiem pēc balsošanas vēlēšanu iecirknī Minskā, prezidents Aleksandrs Lukašenko piedraudēja Krievijai atteikties parakstīt integrācijas vienošanos decembrī, ja Maskava neatrisinās strīdu ar Baltkrieviju par enerģijas subsīdijām.
Atbildot uz žurnālistu jautājumiem pēc balsošanas vēlēšanu iecirknī Minskā, prezidents Aleksandrs Lukašenko piedraudēja Krievijai atteikties parakstīt integrācijas vienošanos decembrī, ja Maskava neatrisinās strīdu ar Baltkrieviju par enerģijas subsīdijām.
Foto: IMAGO/SCANPIX/LETA

Svētdien notikušajās Baltkrievijas parlamenta vēlēšanās opozīcijas kandidāti neieguva nevienu vietu, bet prezidents Aleksandrs Lukašenko paziņoja, ka “paliks savā vietā”.

 

EDSO neatzīst vēlēšanas par brīvām un godīgām

Baltkrievijas likumdevēju sapulcē nav ievēlēts neviens opozīcijas pārstāvis, liecina vakar publiskotie oficiālie rezultāti. Visi 110 deputāti pārstāv prezidentam Aleksandram Lukašenko lojālās partijas.

Opozīcijai līdz šim parlamentā bija divi likumdevēji. Redzamākajiem opozīcijas līderiem un diviem līdzšinējiem opozīcijas deputātiem piedalīties vēlēšanās bija liegts.

Opozīcijas vēlēšanu novērotāji ziņoja, ka vēlēšanu dienā pieredzēti daudzi pārkāpumi. Novērotāji izraidīti no vēlēšanu iecirkņiem, viņiem liegts uzņemt fotogrāfijas, apgalvo cilvēktiesību aktīvisti, kas novēroja balsošanas gaitu. 35% vēlētāju no 6,8 miljoniem balsstiesīgo pilsoņu nobalsojuši vēl pirms vēlēšanu dienas, bet kopumā vēlēšanās esot piedalījušies 77% vēlētāju, liecina oficiālie rezultāti.

Nākamgad Baltkrievijā gaidāmas prezidenta vēlēšanas, un paredzams, ka Lukašenko, kurš ir prezidents kopš 1994. gada un valstī izveidojis autoritāru režīmu, tajās kandidēs uz kārtējo amata termiņu.

Vēlēšanu priekšvakarā Minskā notika vairākas protesta demonstrācijas, bet tajās piedalījās tikai daži simti cilvēku, opozīcijai uzskatot, ka balsojuma rezultāts ir izšķirts jau iepriekš. “Varas iestādes ir izraudzījušas iepriekš apstiprinātus kandidātus,” intervijā aģentūrai “Reuters” paziņojis viens no opozīcijas vadītājiem Nikolajs Statkevičs, piebilstot, ka “varas maiņa Baltkrievijā nav iespējama vēlēšanu ceļā”.

 

Cer apmeklēt Latviju nākamgad

Prezidents Aleksandrs Lukašenko paziņojis, ka iecerējis ierasties vizītē Latvijā nākamā gada pirmajā pusē. Pēc nobalsošanas parlamenta vēlēšanās Lukašenko žurnālistiem teica, ka pašlaik vizīte tiekot aktīvi gatavota un viņš ļoti gaida iespēju apmeklēt Latviju. Baltkrievijas prezidents norādīja, ka vizītei jādod labums, tāpēc nepieciešams laiks, lai to labi sagatavotu. Lukašenko arī uzsvēra, ka uzskata Latviju par Baltkrievijai draudzīgu valsti.

“Es redzu Latvijas valdības un sabiedrības centienus uzņemt Baltkrievijas prezidentu vizītē kā baltkrievu tautas pārstāvi. Es to redzu un ļoti novērtēju, mēs pašlaik intensīvi strādājam pie šā jautājuma,” sacīja Lukašenko. Baltkrievijas prezidents 12. novembrī bija ieradies vizītē Austrijā, apmeklējot Eiropas Savienību pēc trīsarpus gadu pārtraukuma. Iepriekšējo reizi Lukašenko ES apmeklēja 2016. gada maijā, kad viesojās Itālijā.

Pirms tam pret Minsku vērsto san­kciju dēļ Baltkrievijas līderis ES dalībvalstis nebija apmeklējis ilgu laiku. ASV un Baltkrievija pēc vairāk nekā desmit spriedzes gadiem gatavas apmainīties ar vēstniekiem, pavēstījis augsta ranga ASV diplomāts. Vašingtonai īstenojot centienus, lai uzlabotu attiecības ar izolēto režīmu Minskā, ASV valsts sekretāra vietnieks politikas jautājumos Deivids Heils ticies ar Baltkrievijas prezidentu Aleksandru Lukašenko.

Pēc tikšanās izplatītajā ASV vēstniecības paziņojumā Heils norādīja, ka ASV un Baltkrievijas attiecības atrodas “vēsturiskā pagrieziena punktā”. “Mēs gatavojamies apmainīties ar vēstniekiem, sperot nākamo soli attiecību normalizācijas virzienā,” viņš norādīja. Heils konkrēti neminēja, kad vēstnieki, kas no abām galvaspilsētām tika atsaukti 2008. gadā, varētu atgriezties.

 

Lukašenko Kremļa spīlēs

Sešdesmit piecus gadus vecais Lukašenko ir svarīgs Krievijas prezidenta Vladimira Putina sabiedrotais, un Baltkrievijas attiecību uzlabošana ar ASV notiek laikā, kad Kremlis vērš spiedienu, lai panāktu ciešāku Maskavas un Min­skas saišu izveidošanu.

Bieži par “Eiropas pēdējo diktatūru” dēvētā Baltkrievija pakļauta Rietumu sankcijām drūmās cilvēktiesību situācijas un neapmierinošo vēlēšanu standartu dēļ. Eiropas Drošības un sadarbības organizācija nevienas no Lukašenko varas gados notikušajām vēlēšanām nav atzinusi par brīvām un godīgām.

Saistītie raksti

Pēdējos gados Lukašenko režīms ir nedaudz atslābinājis politiskos žņaugus opozīcijai un atbrīvojis politiskos ieslodzītos, mēģinot uzlabot attiecības ar Rietumiem laikā, kad ir sarežģījušās Minskas attiecības ar Maskavu. Lukašenko izteicies, ka baltkrievu tauta varēs viņu izbalsot no amata nākamgad, ja vairs negribēs viņu prezidenta amatā. “Es esmu apsolījis, ka neturēšos pie šā krēsla, līdz mani pirksti kļūs zili,” viņš teica, piebilstot, ka “šis patiešām nav mīkstākais krēsls”.

Atbildot uz žurnālistu jautājumiem pēc balsošanas vēlēšanu iecirknī Minskā, Lukašenko piedraudēja Krievijai atteikties parakstīt integrācijas vienošanos decembrī, ja Maskava neatrisinās strīdu ar Baltkrieviju par enerģijas subsīdijām. Baltkrievijas un Krievijas attiecības pasliktinājās, kad Minska atteicās atzīt Maskavas veikto Ukrainai piederošā Krimas apgabala aneksiju 2014. gadā.

LA.lv
LE
LETA
Pasaulē
Vācijas uzņēmēji aicina nepiemērot Krievijai jaunas ekonomiskās sankcijas
1 diena
LE
LETA
Pasaulē
Turcija nav līdz galam apstiprinājusi NATO aizsardzības plānus Baltijas valstīm un Polijai
1 diena
LL
LETA, LA.lv
Pasaulē
Gāzes sprādzienā daudzdzīvokļu namā Slovākijā gājuši bojā pieci cilvēki
1 diena

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LA
LA.LV
Ekonomika
Šodien stājas spēkā jauns vilcienu kustības saraksts ar būtiskām izmaiņām visos maršrutos
34 minūtes
VS
Viesturs Sprūde
Latvijā
1919. gada 8. decembrī. Latvijas skolu likumdošanas sākumi
42 minūtes
LL
LETA, LA.lv
Sports
VIDEO: Girgensons iemet devītniekā, palīdzot “Sabres” tikt pie punkta
21 minūtes
LE
LETA
Dabā
Septīto gadu pēc kārtas decembra laikapstākļi atklāj interesantu tendenci
45 minūtes
MZ
Monika Zīle
Latvijā
Monika Zīle: Toksiskā dārza augļi
19 minūtes