×
Mobilā versija
Brīdinājums +24.3°C
Marija, Marika, Marina
Sestdiena, 21. jūlijs, 2018
21. oktobris, 2016
Drukāt

Otto Ozols: Uzmanību – Krievijas mediji izmanto tvana gāzi! (72)

Foto - ITAR-TASS/LETAFoto - ITAR-TASS/LETA

Austrumukrainas prokrievisko separātistu lauka komandieris Arsēnijs Pavlovs jeb Motorola parādes laikā šogad Doņeckā.

Tikko Latvijas un citi pasaules mediji bija spiesti iekāpt Krievijas mediju kārtējās lamatās. Daudzi noteikti ievēroja, ka Krievijas un Latvijas medijos strauji izplatījās ziņas, ka Arsēniju Pavlovu – Krievijas teroristu vadoni Ukrainā ar iesauku Motorola – it kā uzspridzinājis “latviešu algotnis” Marks Ozoliņš. Nepagāja ne 24 stundas, kad izrādījās, ka šī ziņa ir safabricēta, ilustrācijai bija izmantota kāda Krievijas jurista fotogrāfija, kurš pat tuvumā nav bijis notikumam un nav nekādi saistīts ar izdomāto Marku Ozoliņu. Teroristu pārstāvji viņam pat atvainojās par pārpratumu.

Šī “ziņa” ir acīmredzama daļa no informatīvā kara un ir brutāla, bet klasiska manipulācija. Latvijas mediju redaktori, uzzinot par šo “pīli”, iespējams, bija ļoti smagas izvēles priekšā. Profesionāli žurnālisti, redaktori nešaubīgi varēja konstatēt jau uzreiz, ka tā ir safabricēta ziņa, kuras mērķis ir diskreditēt, dēmonizēt Latviju un latviešus. Pašā Krievijā propagandas dienesti teroristu Motorolu ir iecēluši gandrīz vai svēto kārtā, padarījuši par cēlu varoni. Krievijā pilnībā tiek ignorēts fakts, ka pēc jebkurām starptautiskajām normām Arsēnijs Pavlovs jeb Motorola ir kara noziedznieks. Palaižot “pīli”, ka viņa nāvē vainojams “latviešu algotnis”, tika veikli atdzīvināta Krievijā sen klejojošā leģenda par “ļaunajiem, slepkavnieciskajiem latviešiem”. Pseidoziņas sacerētāji bija gari un plaši aprakstījuši visas šīs, visbiežāk faktos nebalstītas, leģendas.

Atbildīgu mediju redaktori bija iedzīti iepriekš labi aprēķinātās lamatās – ignorēt šo izdomājumu nevarēja, jo to bija plaši izplatījuši arī lielākie Krievijas mediji. Ja tur strādātu atbildīgi profesionāļi, tad viņi to nedarītu, jo avoti šai “ziņai” bija pārāk šaubīgi. Internets ir pilns ar acīmredzamiem propagandas “produktiem”, mediju profesionāļi tos nešaubīgi atpazīst un ignorē. Krievijas lielie mediji rīkojās tieši pretēji. Latvijas žurnālisti noteikti saprata viņu nolūkus, bet šīs “ziņas” plašo izplatību ignorēt vairs nevarēja. Tajā pašā laikā pat kritiski ziņojot, tik un tā viņi deva savu pienesumu šī “stāsta” izplatībai. Proti, teroristu atbalstītāji panāca savu – melīgais stāsts iekļuva lielajos medijos. Tās bija rūpīgi aprēķinātas lamatas, no kurām faktiski nebija iespējams izvairīties. Tas, ka šī ziņa tika ātri atmaskota, lielā mērā ir laimīga sagadīšanās, jo propagandisti bija ātrumā paķēruši un izmantojuši zinoša jurista privātu fotogrāfiju. Tomēr smaka ir izplatīta un mērķis, varbūt ne pilnībā, bet ir sasniegts.

Tajā pašā laikā Latvijas lasītājiem tas var kalpot par kārtējo apliecinājumu, ka Krievijas medijiem nedrīkst uzticēties vispār. Viņi ir kļuvuši par propagandas kara dalībniekiem, kurus jāvērtē precīzi pēc tās pašas mērauklas kā Otrā pasaules kara laikā nacistu Vācijas propagandas ministra Jozefa Gebelsa algotņus. Krievijas mediji līdzīgus uzbrukumus ir sākuši ne tikai pret Latviju, bet arī pret citām Eiropas Savienības valstīm un tautām.

Nesen Somijas prezidents Sauli Nīniste paziņoja, ka, redzot Krievijas militārās aktivitātes Sīrijā un Ukrainā un operacionāli taktiskā raķešu kompleksa “Iskander” demonstrēšanu Baltijas jūras reģionā, Eiropas Savienībai (ES) ir jāpatur spēkā sankcijas pret Krieviju. Apmēram tajā pašā laikā Krievijas portālā “Nakanune” sadaļā “Analītika” parādījās “stāsts” par Somijas karavīru ārprātīgo sadismu pret Krievijas civiliedzīvotājiem Otrā pasaules kara laikā. Šajā rakstā somi salīdzināti ar zvērīgajiem teroristu sadistiem Tuvajos Austrumos. Viss “analītiskais” raksts balstās uz PSRS Drošības dienestu tā laika ziņojumiem. Patiesībā, kā raksta amerikāņu vēsturnieks Viljams R. Troters arī latviski tulkotajā grāmatā “Ziemas karš”, PSRS un Somijas kara laikā Krievijas puse speciāli izplatīja šādus izdomājumus, lai iebiedētu savus karavīrus, mēģinot novērst viņu padošanos gūstā. Portāla izmantotie “vēstures avoti”, visdrīzāk, ir šie paši iebiedēšanas materiāli. Nav šaubu, ka somiem nebija nekādu sentimentālu jūtu pret iebrucējiem, tomēr tā laika žurnālisti, kuri apmeklēja kauju vietas, liecināja, ka, sniedzot pirmo palīdzību, somu kara mediķi nešķiroja karavīrus – palīdzēja jebkuram karavīram, vai tas bija ievainots soms vai sarkanarmietis. Protams, ka nežēlība bija sastopama abās puses, neviens karš bez tā neiztiek, tomēr apgalvot, ka sadisms bija izplatīta somu karavīru rakstura īpašība, ir nešaubīgi brutāls izdomājums.

Citas, vēl pretīgākas lamatas, Krievijas mediji sarīkoja Katalonijai. Nesen Krievijā notika ļoti savāds visas pasaules separātistu kongress. Tajā piedalījās arī kāds pārstāvis no Katalonijas, kurš paziņoja, ka Katalonija pēc neatkarības iegūšanas atbalstīs Krimas pievienošanu Krievijai. Šo “ziņu” izbazūnēja vairāki Krievijas mediji un tā nonāca arī Latvijā, samulsinot mūsu mediju pārstāvjus. Patiesībā šis Katalonijas pārstāvis nekādā gadījumā nepārstāvēja ne Katalonijas parlamentu, ne valdību. Tas bija kādas sīkas, parlamentā neievēlētas partijas pārstāvis, kuram nebija ne mazākā mandāta runāt visu kataloņu vārdā. Viņš kataloņu tautu pārstāv vēl mazāk nekā Tatjana Ždanoka latviešus. Patiesībā Katalonijā simpātijas bauda Ukraina, viņi ir noorganizējuši vairākus humānās palīdzības sūtījumus ukraiņu karavīriem. Kataloņi acīmredzami saprot ukraiņus, jo Spānija pret viņiem izturas līdzīgi kā Krievija pret Ukrainu – uzskata par “neīstu” tautu. Tāpat Katalonijas valdība un parlaments cer nākotnē kļūt par līdzvērtīgu ES dalībvalsti un tādēļ seko jebkurām kopējām ES vadlīnijām attiecībās pret Krieviju. Tas nozīmē, ka viņi nekādā gadījumā negrasās atbalstīt Krimas nelikumīgo aneksiju. Tāpat kataloņi ir lielākie kritiķi Spānijas sadarbībai ar Krievijas kara floti Vidusjūrā. Iespējams, ka tas bija iemesls, kādēļ Krievijas mediji mēģināja diskreditēt kataloņus ar vienu acīmredzamu provokatoru. Lasītājiem, kuri mazāk zina šīs situācijas kontekstu, tā bija ļoti mulsinoša ziņa un līdzīgi kā Latvijas gadījumā, Krievijas propagandas dienesti vismaz daļēji savu mērķi sasniedza.

Dažreiz gan Krievijas mediji nolaižas līdz traģikomiskām manipulācijām. Nesen kāds viņu medijs ziņoja par amerikāni, kurš nelikumīgi iekļuvis Krievijā un tur lūdzis politisko patvērumu. Šī ziņa bija ilustrēta ar bārdainu un noskumušu amerikāņu aktieri, “Matrikss” filmu zvaigzni Kianu Rīvsu. Protams, nav nekas dzirdēts, ka viņš grasītos pārcelties uz dzīvi Krievijā. Pavisam savāda bija kāda cita ziņa – stāsts par Argentīnas nogremdēto Ķīnas zvejas kuģi Krievijas medijos bija ilustrēts ar fotogrāfiju no… Rojas ostas. Šo gadījumu gan grūti norakstīt uz kādu tīšu provokāciju, visdrīzāk, atbildīgais redaktors būs iepriekšējā vakarā lietojis kādu ne pārāk labu alkoholisku dziru.

Šie un augstākminētie piemēri ir salīdzinoši viegli pamanāmi un atmaskojami. Tomēr vienmēr ir jāatceras, ka Krievija spēj algot visaugstākās klases mediju manipulāciju un provokāciju profesionāļus. Viņu rīcībā ir milzīgi resursi, mediju jaudas un iespējas. Nesagatavots lasītājs vai TV skatītājs var viegli iekrist viņu tīklos, saindēties ar profesionāli palaistu informatīvo tvana gāzi. Tā ir gāze, kuru nevar saost un grūti pamanīt, bet tā var izrādīties liktenīga. Tādēļ ir vienmēr jāpatur prātā – Krievijas mediji nav mediji mūsu izpratnē, viņi ir smadzeņu skalošanas un informatīvo indīgo gāzu pūtēji.

Pievienot komentāru

Komentāri (72)

 1. Krievijā atklāts piemineklis Džordžam Orvelam. Kur? Visā teritorijā.

 2. Dzimtene briesmās, mūsu tanki jau atkal braukā pa svešām zemēm!

  • Ну не обманывайте себя и других. Какой же вы русофил, вы рософоб самой чистой пробы. Зачем же вы стесняетесь, непонятно.

 3. Весть о причастности латыша к смерти Мотороллы нашел только в соцсетях, блогах и… в прибалтийских СМИ! хехехе ))
  Как-то непривычно от таких тормозов, как трибалты, столько брызг и воплей : А нас-то за что?! читать. Зачетная истерика. Пусть дальше вибрируют.

 4. Kas tā pa LA ja puse komentu,kirilicā?

 5. Krievijas galvaskausa trepanācija kārtējo reizi uzrādīja, ka tas ir pilns ar vati.

 6. Tā jau ir..LV mediji lieto smieklu gāzi..It īpaši Apollo…

 7. Вот молодцы украинцы. Давно надо было это сделать!
  Украинский парламент в четверг, 20 октября, принял Декларацию памяти и солидарности сейма Республики Польша и Верховной Рады Украины по событиям Второй мировой войны. Ответственность за начало Второй мировой войны в декларации возлагается на нацистскую Германию и Советский Союз. По мнению авторов документа, пакт Молотова – Риббентропа, заключенный в 1939 году “между двумя тоталитарными режимами – коммунистическим Советским Союзом и нацистской Германией”, “привел к взрыву 1 сентября Второй мировой войны, вызванной агрессией Германии, к которой 17 сентября присоединился Советский Союз”.

  • Опять воруете! Вы вор, сударь! Воровать чужие ники нехорошо. Вор должен сидеть в тюрьме!
   Кстати, последствием данного решения будет распад Украины на части. Львов опять отойдёт Польше.

  • Да, почти забыл – и Иркутск, Хабаровск и много остальных городов Сибири отойдёт Китаю.

   • Вы вор, сударь! Прератите воровать чужие ники! Ваше место в тюрьме!
    И Китаю ничего не отойдёт, вот как бы вам не хотелось.

  • Разжигание третьей мировой – тяжелый труд. Дело в том, что мир несколько отсырел и никак не разгорается. Вот раньше русские дразнилки работали безотказно без всяких “Буков”. Не нужен был ни чуркинский тверк в Совбезе ООН, ни братания с тасманийскими или сирийскими людоедами. Все было проще.

   • Воровать чужие ники – вот это для вас тяжёлый труд. Вы вор! Вор должен сидеть в тюрьме! Там ваше истинное место, вот там вы можете сами браться с кем попало.

  • tas nabaga interfrontes veterāns un hibtīdkara dežurants jau atkal pats ar sevi sarunājas

 8. Tas šmurgulis tankā izskatās, kā īsts pulkvedis. Ja viņu nolikt uz grīdas, tad savai sievai viņš nesasniedzās līdz plecīm. Laikam kādi 1,6m. Atkal tas pats gadījums, proti, urīns par tuvu galvai. Labi ka atradās kāds, kas novāca (karš ir karš).

  • Жаль что вас никто не убрал, досадно даже. У вас у самого моча в голове, да и то, прокисшая.

 9. Nu arī globalistu kontrolētie mediji ir propagandiski, protams.
  Bet sāda ziņa ir apzinata agresijas uzkūdīšana pret mūsu tautu, kas, protams, neko neuzlabo.
  ___
  Pati cīnos ar globalistu propagandistiem un krievijas drauda pārspīlēšanu, bet sadi izlecieni tikai vel vairāk saasina seit to Krievijas draudu, ar kuru lieliski manipulē pēc tam globalisti. Krievija viņiem piepalīdz sevi demonizet.
  Summārais rezultāts: karastāvokļa eskalācija. Mūsu ģeografiskā pozicija tam ir neizdevīga.
  Pie varas ir vajprāts. Klintone nedrīkst vinnēt. atslabstot ASV atslābs ari Krievija. Eskalācija iet pa spirāli. Krievija pašlaik ir vājaka, tāpēc viņa nedos uz gāzi, ja nedos rietumi. viss ir diezgan loģiski. Bet propagandas histerijā loģika cilvēkiem reizēm pazūd.

 10. Šā Problēma ir vēl dziļāka. Tie mēlu generātori jau paši sāk ticēt saviem mēliem. Safabricēto Krievijas vēsturi māca skolās un to zubrī visi sākot no parastiem un beidzot ar valsts vīriem. Tā kā nav vērts nedz lasīt neds atspēkot tos “produktus”.

 11. Вот интересно, а сам автор какого такого газу нанюхался? Или накурился чего? Господин Отто, вы ведь точно такой же пропагандист и методы ваши точно такие же. Вы же пишите точно так же, ну может быть менее талантливо и более провинциально, но это лишь моя оценка и дело вкуса. А так, вы один в один, точно такой же голимый пропагандист, как и столь обличаемые вами «кремлёвские пропагандисты» и Российская пресса. Вы близнецы братья.
  Вот Моторола у вас «террорист» и «военный преступник», а кто же тогда те, кто воюет на другой стороне, в добровольческих батальонах типа Айдара, а? Ангелы, революционеры, борцы за свободу?! В списках террористических организаций ни ДНР ни ЛНР нет!
  И у легенды про «ļaunajiem, slepkavnieciskajiem latviešiem» основания таки есть. Напомнить вам о составе руководящих органов ЧК или вы забыли. Зверства финских солдат, по вашему это однозначно выдумка, а миллионы изнасилованных немок это непреложная истина? Вот так просто, верю – не верю, как в игре.
  Совет автору. Автору самому надо меньше испускать ядовитого информационного газа. Короче, не надо пукать в обществе, это не принято.

  • Pareizticīgais krievs no Latgales Atbildēt

   grafist, tas labi, ka beidzot pieminēji krievu armijas pastrādātos noziegumus Vācijā un Berlīnē 1945.gada 9.maijā un arī dažas dienas un nedēļas vēlāk, kad daudzi krievu armijas karavīri izvaroja apmēram 5 miljonus vāciešu vecumā no 6-100 gadiem.
   Turpmāk arī atgādini, ka 2.Pasaules karu uzsāka krievi kopā ar vāciešiem uzbrūkot no abām pusēm brīvajai Polijas valstij. Vēlāk šie (krievi un vācieši) sastrīdējās par laupījumu un sāka karot savā starpā. Beigās uzvarēja krievi, lai gan 21.gs. dzīves līmenis daudzas reizes augstāks ir zaudētājiem vāciešiem.

   • Слышь православный, ты ври, да не завирайся. Уши вянут от вранья такого голимого. Сколько раз уже писали, говорили об этом, а всё как об стенку горох, всё бубните и бубните. В мае 45 года во всём Берлине было чуть более 3-х миллионов жителей вместе со всеми беженцами, это по немецким же данным. Больные, старые, убогие и дети. Ну хватит врать то уже, ну какие такие миллионы, а? Точно так же и про причины той войны, ну что за лепет.

    • Daudzi krievu karavīri ar izvarošanām nodarbojās ne tikai Berlīnē, bet arī citās Vācijas apdzīvotajās vietās, kā arī okupētajā Austrijā, Polijā, Latvijā, Igaunijā, Lietuvā un vēl daudzās citās okupētajās zemēs.
     Berlīne ietilpst Vācijā. Vācijā tika izvaroti 5 miljoni vāciešu.

     • Вот же блин, да как же до вас то не добрались. Экий недочёт, непорядок. В ваш бред никто, кроме вас не верит.

    • grafists, tev ne tikai ushi, tev arii mozgi zavjalji, ja vien pie tevis kaut kas taads vispaar atrodams un kaut tev arii jazik zavjal bi.

     • Ну а что у вас завяло и отвалилилось, и говорить неудобно.

    • nebūtu baudījis tilai staļinisku izglītību,tad zinātu,ka Vācija nav tikai Berlīne,tāpat kā Krievija nav tikai Maskava.

     • Это ж просто обалдеть можно, какие у вас выдающиеся познания в географии! Вы наверное академик, куда уж нам всем с вами тягаться.
      Но, уважаемый, не надо считать себя самым умным, а всех других – дураками. Очень легко можно попасть в просак.

   • Neskaitaamas reizes man (un gan jau ne tikai man vienam) naacies atgaadinaat, ka 2. pasaules karu uzvareeja nevis krievi, bet Sabiedrotie, no kuriem viens bija PSRS, pasviitroju – PSRS, (nevis krievi, bet visu impeerijaa iesprostoto tautu cilveeki). Padomju Armija ar milziigiem zaudeejumiem (pateicoties shoreiz tieshaam krievu nejeedziigajiem komandieriem) knapi tika liidz Berliinei, kas kaa zinaams atrodas apm. tikai 80 km no Polijas robezhas un ko praktiski tikpat kaa jau bija ienjeemushi amerikaanji. Ziemeljos, rietumos, dienvidos, Afrikaa karoja galvenokaart amerikaanji un anglji, bet krievus vieteejie iedziivotaaji labaakajaa gadiijumaa bija redzeejushi tikai bildees.

    • Конечно, конечно. А кто же ещё, только американцы главные герои той войны и никто другой. Ржу, не могу! Ну вы и жополиз, однако.

  • Aizver klabekli un runā cilvēku valodā!

 12. Gan jau no KF puses dzirdēsim skaidrojumu par šo feika ziņu.Tikpat labi pats otto ozols varēja izplatīt šādu viltus ziņu medijos,lai pēc tam varētu uzrakstīt šādu,tikpat stulbu raksteli kā pats,savās smirdīgajā smadzenēs domādams,ka tas cels viņa reitingu Latvijas iedzīvotāju acīs!

 13. Kā lai cilvēki no sirds izsmejas, bet te 2 dienas. Pirmo kad paziņoja-otro kad atsauca.Jā vēl pa vidu bija es esmu Ušakovs.

 14. Jau labu laiku, visas ziņas, kurām ir krievu izcelsme, uzskatu par meliem un pēc būtības izvēlos ziņu avotus, kam uzticos.

  Dzīvot kļuvis daudz vienkāršāk, jo nav jāsatraucās par kārtējo sviestu, ko tie jefiņi sacerējuši.

 15. Kamēr Krievijā valda cars Putins, tikmēr viņš saprot tikai AK47 valodu. Žēl krievu tautas jo viņi tiek muļķoti.

 16. Kuri Krievijā kontrolē presi! Tier ir pārsvarā žīdi. Arī valdībā ir žīdi. Viņiem nežīdiem melot atļauj TALMŪDS. Latviešus par vainīgiem Ļeņina- Staļina laikā pataisīja toreizējā valdība , kuyra sastāvēja no 85% žīdu, kaut gan pavēles latviešu strēlniekiem deva žīdu- krievu valdība.Karavīrs izpilda pavēles! Piem. par nepaklausību žīdu valdības komandām , Kazaņā Trockis lika nošaut katru desmito krievu karavīru ( latvieši tur nebija). Arī tagad iet iemīto melu taciņu!

  • Дедуля, вы опять про всемирный еврейский заговор? Как вам не надоест то. Вы антисимит, да?

 17. Ja taisnība, ka Hitlers mira 1945. gadā, iespējams tā dvēsele atradusi mājvietu Putinā. Apbrīnojami līdzīgas izdarības, pat retorika viens pret vienu – par tautiešu aizstāvibu visā pasaulē un krievu sevišķo dvēseli.

  • Un ~20 miljoni vācu nacistu ir pārdzimuši jaunās miesās jeb reinkarnējušies Krievijā, lai izlabotu savus iepriekšējās dzīves grēkus un karmu, bet ne visiem tas izdodas un arī jaunajā dzīvē šie turpina rīkoties kā nacisti un noziedznieki. Tieši tāpēc Krievijā ir tik daudz nacistu bandu (Krievijas lielpilsētās sit, nogalina un īpaši neieredz melnos un aziātus) un Krievijā ir daudz teroristiski-šovinistisku cilvēku, kuri mīļu prātu slepkavo ukraiņus (nacistiskajā Vācijā un nacistu okupētajās valstīs iepriekšējā dzīvē viņi mīļu prātu slepkavoja ebrejus).

   • Вот только бредить не надо, вредно это для здоровья.

    • grafists iepriekšējā dzīvē bija vācu nacists. šajā dzīvē grafists ir krievu nacists un krievu okupants.

     • Тяжёлая карма – это у вас. У меня родственников нацистов нет, а вот у вас наверняка есть и не один.

     • tev vajag “rodstveņņikus-nacistus”ja pats esi visspilgtākais nacisma iemiesojums,pie tam savulaik okupētā valstī.

     • Как всё-таки у вас всё запущено то, аж больно смотреть. Ни вы лично, ни такие родственнички как вы, мне совсем совсем не нужны. Уж больно сильно от вас воняет коричневым.

 18. Galvenais,ka neaizsūtija Iskanderu meklēt Ozoliņu.

 19. Tomēr vienmēr ir jāatceras, ka Amerika spēj algot visaugstākās klases mediju manipulāciju un provokāciju profesionāļus.

Draugiem Facebook Twitter Google+