×
Mobilā versija
Brīdinājums +20.5°C
Emīlija, visu, kalendāros, neievietoto, vārdu, diena
Otrdiena, 22. maijs, 2018
5. jūlijs, 2013
Drukāt

Pacienti no Azerbaidžānas veseļojas Latvijā

Foto - Timurs SubhankulovsFoto - Timurs Subhankulovs

“Vingroju, eju uz baseinu, apmeklēju masāžu, fizikālās medicīnas un ūdens procedūras. Man šeit ļoti patīk, arī klimats Latvijā ir labāks nekā pie mums,” stāsta Nadims Alijevs no Azerbaidžānas.

 

Viņš ir viens no trīsdesmit cilvēku lielās azerbaidžāņu grupas, kas ieradušies Nacionālajā rehabilitācijas centrā “Vaivari” veikt trīs nedēļu ilgu medicīniskās rehabilitācijas kursu, kā to paredz šogad noslēgtais Latvijas un Azerbaidžānas starpvalstu sadarbības līgums. Azerbaidžānas pārstāvji ir patīkami pārsteigti par to, ka Latvijā darbs ar katru pacientu notiek individuāli, pēc sava, tieši viņa veselības stāvoklim atbilstoša rehabilitācijas plāna. Piemēram, vairāki pacienti apmeklē arī reitterapijas nodarbības.

 

Plāno ilgstošu 
sadarbību

“Pacientu atlasi veic Azerbaidžānas speciālisti, jo tas ir viņu valsts finansēts projekts, bet iegūtie līdzekļi tiks novirzīti rehabilitācijas centra attīstībai,” atklāj NRC vadītāja Anda Nulle. Ik gadu “Vaiva­ros” veselību varētu uzlabot ap simts šīs valsts iedzīvotāju. Tas ir pirmais piemērs starpvalstu sadarbībai medicīnas eksporta jomā Latvijā. Līdz šim ar ārvalstu pacientu piesaisti Latvijas medicīnas ie­stādēm nodarbojās tikai atsevišķas ārvalstu tūrisma aģentūras.

Lai attīstītu medicīniskās rehabilitācijas pakalpojumus un padarītu tos pievilcīgus pacientiem ne tikai no Azerbaidžānas, bet arī citām valstīm, pēdējo gadu laikā NRC veiktas investīcijas 3,2 miljonu latu apmērā.

“Šī nauda ieguldīta, lai aprīkotu palātas ar moderniem pacēlājiem un pacienti ar smagiem funkcionāliem traucējumiem atbilstoši mūsdienu prasībām varētu tikt pārvietoti, piemēram, no gultas ratiņkrēslā. Īpaša vanna ar sēdekli un nolaižamu “bortu” ļauj pacientam ratiņkrēslā ērti pie tās piekļūt un izbaudīt pilnvērtīgu relaksāciju.

Nevar piesaistīt ārzemju pacientus, ja nav nodrošināta moderna aprūpe,” uzskata Anda Nulle.

Speciāli aprīkota gulta paredzēta pilnīgi paralizētiem pacientiem, kuri nevar pakustināt ne rokas, ne kājas. Visbiežāk tie ir cilvēki, kuri guvuši smagas galvas vai mugurkaula traumas, piemēram, pārgalvīgi lecot uz galvas ūdenī. Iepūšot īpašā caurulītē, viņi tagad var izsaukt medicīnisko personālu, paši pacelt augstāk vai nolaist zemāk gultu, ieslēgt televizoru.

 

Domā arī par bērniem
Vaivari6_TS_14

“Vēl viena joma, kuru tuvākajā nākotnē vēlamies attīstīt sadarbībā ar Azerbaidžānu, ir bērnu medicīniskā rehabilitācija. No viņu puses ļoti liela interese ir par bērnu ar autismu rehabilitācija, kā arī citiem medicīnas pakalpojumiem, kurus varētu sniegt bērniem ar šādiem psihiskiem traucējumiem,” stāsta Anda Nulle. Lai attīstītu arī šo nozari, nesen renovēta NRC Bērnu rehabilitācijas nodaļa. Tajā izveidots moderns sensorās stimulācijas kabinets, kur tiek veikta medicīniskā rehabilitācija bērniem, kas sirgst ar dažādām psihiskām vai fiziskām kaitēm. Telpā ar nolūku radīta vide, kas iedarbojas uz visām mazā pacienta maņām – redzi, dzirdi, tausti, piemēram, šeit ir gan ūdensgulta, gan krāsainas lampiņas, kas uz sienām rada interesantas gaismas spēles, gan dažādi skaņas avoti. Atsevišķas telpas nodaļā atvēlētas arī mākslas terapijai un Montesori apmācībais kabinets.

Ārvalstu pacientu skaita pieaugums “Vaivaros” neietekmēšot Latvijas iedzīvotāju iespēju saņemt valsts apmaksātos stacionārās medicīniskās rehabilitācijas pakalpojumus. Ik gadu šeit atlabst ap 3500 pacientu, no tiem trešdaļa ir bērni, tikai 10% no tiem ir maksas pacienti.

 

VIEDOKLIS

Azerbaidžānas Darba un sociālās aizsardzības ministrijas pārstāvis Rovšans Valijevs: “Esam gandarīti par sadarbību ar rehabilitācijas centru “Vaivari”, kas var piedāvāt un nodrošināt augstas kvalitātes medicīnas rehabilitāciju mūsu valsts iedzīvotājiem ar funkcionāliem traucējumiem atbilstoši Azerbaidžānas valsts veiktajam pasūtījumam. Tas ir sākums starpvalstu sadarbībai ar plašām nākotnes perspektīvām medicīnas jomā.”

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+