×
Mobilā versija
Brīdinājums +26.3°C
Eduards, Edvards, Edvarts, Varis
Sestdiena, 26. maijs, 2018
7. janvāris, 2015
Drukāt

Ukraina nav gatava NATO, bet var iet uz šo mērķi. Saruna ar sūtni Džeimsu Apturaju (2)

Foto - NATO preses dienestsFoto - NATO preses dienests

“Tagad Ukraina nav gatava NATO,” tā sarunā ar “Latvijas Avīzi” uzsver NATO ģenerālsekretāra palīga vietnieks politiskajos un drošības politikas jautājumos un NATO ģenerālsekretāra īpašais sūtnis Kaukāza un Vidusāzijas valstīs Džeimss Apaturajs. Būtiski cerīgāka situācija ir Gruzijai, kas jau ilgstoši klauvē pie NATO durvīm un savu vēlmi iestāties apliecina vārdos un darbos. Alianse ir atvērta paplašināšanās procesam, uzsver Apaturajs, norādot, ka tā nepakļaujas trešo pušu spiedienam.

– Pēdējā laikā daudz kas ir mainījies Ukrainas nostājā, proti, attieksmē un vēlmē iestāties NATO. Nesen Ukrainas premjerministrs Arsēnijs Jaceņuks sacīja, ka vēlētos, lai Ukraina pievienojas NATO, cik vien drīz iespējams. Cik reāla ir Ukrainas dalība NATO, raugoties no šā brīža pozīcijām?

– Šeit ir trīs būtiskas lietas. Pirmkārt, tās ir Ukrainas suverēnās tiesības izvēlēties, kāda ir tās politiskā orientācija un kādas saistības tā vēlas. Tas ir nostiprināts Helsinku līgumā. NATO dibināšanas dokumentā desmitajā punktā ir teikts, ka mums ir jāizskata katrs Eiropas demokrātijas pieteikums par vēlmi pievienoties aliansei. Līdz ar to no likumiskā viedokļa te viss ir skaidrs. Otrkārt, lai arī ko izvēlētos Ukraina, pagaidām tā vēl nav gatava dalībai NATO. Tai ir nepieciešamas fundamentālas reformas, tai ir jānostājas uz savām kājām, un tajā mēs arī investējam. Lai kādu politisko virzienu Ukraina izvēlētos, es esmu pārliecināts, ka šobrīd tā noteikti nav gatava. Kopā ar Eiropas Savienību mēs palīdzam atjaunot spēcīgas valsts struktūras, cīnīties ar korupciju, uzlabot drošības jomu, tā tagad ir prioritāte. Treškārt, un šis ir ārkārtīgi svarīgs politisks punkts – nevar būt situācija, ka lielvaras veic darījumus par mazāko valstu politisko orientāciju. Te nevar būt Minhene, te nevar būt Jalta, kad dažas valstis izlemj citu likteni. Tas ir ļoti svarīgs princips visai aliansei. Mēs nevaram meklēt atrisinājumu, ziedojot Eiropas valsts politiskās neatkarības principu.

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

  1. cik nepatīkami ir plikgalvji… Kā VECI VEČI jeb čaļi, kuriem Dievs nav lēmis matus, VIENU no cilvēka SKAISTĀKAJĀM ROTĀM, KAS viņam DOTA … Interviju nelasīšu!

Draugiem Facebook Twitter Google+