×
Mobilā versija
Brīdinājums +19.7°C
Ritma, Ramona
Piektdiena, 20. jūlijs, 2018
10. februāris, 2017
Drukāt

Sanita Upleja: Dīvainā argumentācija par krievu valodas nepieciešamību Latvijā (95)

Foto - Edijs Pālens/LETAFoto - Edijs Pālens/LETA

Sanita Upleja

Lai arī pirms pieciem gadiem 2012. gada 18. februārī referendumā lielā skaitā Latvijā nobalsojām par latviešu valodas kā vienīgās valsts valodas saglabāšanu, manas subjektīvās sajūtas, katru reizi ar dažu mēnešu pārtraukumu iegriežoties dzimtajā zemē, liek sarauties nepatīkamā pārsteigumā par to, cik arvien pieaugoša ir krievu valodas klātbūtne ikdienas dzīvē.

Tas šķiet dīvaini, ka nedz paši ikdienā vēlamies pildīt pieņemtos un apstiprinātos likumus, nedz īsti pieprasām to no pakalpojumu sniedzējiem un varas īstenotājiem. Turklāt tas notiek tieši pretēji tam, ka pēdējo divdesmit laikā Latvijā ir nemitīgi audzis un turpina augt valsts valodas pratēju skaits.

Tūrisma un biznesa aizsegā

Sarunās klātienē vai plašsaziņas līdzekļos novērotajās domu apmaiņās par šo tēmu kā viens no argumentiem arvien augošajai krievu valodas lietošanai bieži tiek minēts tūrisms – mums jābūt pretimnākošiem iebraucējiem no kaimiņzemes, kas taču ienes mums naudiņu. Intereses pēc paskatījos Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) datos.

Pagaidām jaunākie CSP dati par 2016. gada trešo ceturksni rāda, ka visvairāk tūristu ieradušies no Vācijas, kam seko Krievija, Lietuva, Igaunija, Somija, Lielbritānija, Zviedrija, Norvēģija un citas valstis. Salīdzinājumā ar 2015. gada trešo ceturksni Krievijas tūristu skaits krities par 0,1%, lai gan kopumā tūristu mītnēs apkalpoto ārvalstu viesu skaits gada laikā audzis par 7,6%.

No visiem ārvalstu tūristiem Krievijas viesi ir tikai 11,7%, Baltkrievijas – 1,8%. Pat ja uzskatām, ka visi no Lietuvas un Igaunijas iebraukušie gribēs šeit noteikti saziņai izmantot krievu valodu, tad arī tas būs mazākums no kopējā tūristu skaita – Lietuva (10,6%) un (Igaunija 8,1%). Tātad kopā šo četru kaimiņvalstu tūristi ir tikai 32,2% no visiem ārvalstu viesiem. Tomēr pieļauju, ka, visticamāk, lielākā daļa no viņiem spēj labā līmenī runāt angļu valodā. Un pat ja nespēj, tad nedomāju, ka atpūtas brauciena laikā uz Latviju viņi zvanīs uz mūsu bankām un citām ikdienas pakalpojumu vietām, kur uzreiz tiek laipni piedāvāta apkalpošana krievu valodā.

Nupat LTV raidījums “Aizliegtais paņēmiens” vēstīja, ka Latvijas skolās krievu valoda ir populārākā otrā svešvaloda, apsteidzot vācu un franču valodu. Nereti vecāki kā iemeslu, kādēļ nepieciešams latviešu bērniem mācīties krievu valodu, min spēju konkurēt un izdzīvot Latvijas uzņēmējdarbības vidē, kur bez šīs valodas zināšanām nu nekādi nevarot. To apliecina arī darba sludinājumi privātajā sektorā, kur ikdienišķa parādība ir prasīt krievu valodas zināšanas līdzvērtīgi latviešu valodas zināšanām.

Atkal paskatījos CSP krātuvē, kur jaunākie ārējās tirdzniecības dati par 2016. gada novembri vēsta, ka “tirdzniecībā ar trešajām valstīm nozīmīgākais partneris bija Krievija, kuras īpatsvars Latvijas kopējā eksportā novembrī palielinājās līdz 9,5%. (..) Tajā pašā laikā īpatsvars importam veidoja 8,5%”. Salīdzinājumam – eksports uz Eiropas Savienības valstīm pērn novembrī bija 74% un imports no tām – 79,7%.

Vietējais pieprasījums

Manuprāt, šie statistikas skaitļi neliecina par ļoti lielu vajadzību visiem ikdienā privātajā sektorā Latvijā lietot krievu valodu. Ja nu esat nodarbināti uzņēmējdarbības jomās, kam ir tieša sadarbība un sakari ar Krieviju, tad, protams, tā varētu būt nepieciešama. Tomēr mana pieredze ārvalstīs liecina, ka Krievijas iedzīvotāji, kuriem ir darba darīšanas ārvalstīs, runā angliski bez problēmām. Ja viņi var sazināties ar biznesa partneriem Dānijā un Zviedrijā angliski, tad kādēļ nevarētu arī ar partneriem Latvijā?

Visticamāk, ka arvien augošā krievu valodas klātbūtne privāto pakalpojumu un citās jomās Latvijā ir saistīta ar pašmāju pieprasījumu jeb vietējo citu tautību iedzīvotāju apzinātu izvēli sazināties krievu valodā, nevis valsts valodā. Un dīvainākais ir tas, ka to dara jaunākās paaudzes pārstāvji, kuriem latviešu valodas prasmes ir nesalīdzināmi labākas nekā viņu vecāku paaudzei. Domāju, ka tas ir tikai attieksmes jautājums, jo arī diskusijās pirms 2012. gada februāra tautas nobalsošanas par divām valsts valodām mēs plašsaziņā daudz dzirdējām gados jaunus cittautiešus labā latviešu valodā diskutējam par to, kādēļ krievu valodai šeit jā­kļūst par otru valsts valodu līdzvērtīgi latviešu valodai.

Ko mācām bērniem

Ja reiz tas ir attieksmes jautājums no to puses, kuri spītīgi izvēlas neievērot Latvijas likumus, tad jautājums ir par mūsu attieksmi pret savu valsti, tās likumiem un tās nākotni. Jau kopš 1989. gada latviešu valoda ar likumu ir pasludināta par valsts valodu Latvijā, vēlāk kā tāda nostiprināta Satversmē un vēlreiz apstiprināta 2012. gada tautas nobalsošanā.

Man nav nekādu pretenziju pret krievu valodu, taču domāju, ka tomēr maldās tie latvieši, kuri uzskata, ka viņu bērnu nākotnei ļoti būtiskas ir krievu valodas zināšanas. Var jau būt, ka to ir vērts darīt tādēļ vien, ka kāds grib lasīt Puškinu un Tolstoju oriģinālvalodā. Bet cik daudz ir to latviešu, kas tiešām sapņo par krievu valodas un literatūras studijām Krievijā?

Ja mēs raugāmies no liberālas demokrātijas un kapitālisma pasaules viedokļa, tad kuri Rietumu pasaules kultūrvēsturiskie, filosofiskie un citās zinātņu jomās tapušie būtiskie un hrestomātiskie teksti ir krievu valodā rakstīti vai tikai tajā pieejami? Cik daudzi no Latvijas jauniešiem tiešām domā par studijām vai jau studē Krievijas augstskolās? Cik izmantojama un nepieciešama ir krievu valoda arvien augošajā pro­grammēšanas un tehnoloģiju attīstības jomā? Cik daudzi no jaunākajiem mūsdienu zinātnes atklājumiem un ar Nobela prēmiju apbalvotie sasniegumi ir tikai krievu valodā pieejami?

Ja tagad latvieši Latvijā savus bērnus mudina mācīties krievu valodu, tad būtībā viņiem pūrā liek mācību, ka tev, bērniņ, kaut kas ir jāmācās nevis tādēļ, ka tas tev tiešām dzīvē būs nepieciešams, bet gan tādēļ, lai tu varētu pakalpot tiem, kas apzināti izvēlas necienīt tavu valodu un valsti.

Pievienot komentāru

Komentāri (95)

 1. Lasu un nesaprotu, kur problēma? Vai jebkādas valodas zināšana ir noziegums un kaitējums tās pratējam? Vai krievu valoda ir ar kaut ko noziegusies, bet mācīties angļu, franču, vācu valodu ir norma?
  Vai ir noziegums runāt krieviski?
  Lasot tādas atziņas, nav brīnums, ka vecāki vēlas, lai bērns zinātu arī krievu valodu, bet viņš pilnīgi to ignorē? Nu šī raksta autors var gavilēt, jo jaunā paaudze tiešām nesaprot un nerunā krieviski!
  Es latviete, kurai ir patiesi žēl, ka skanīgā, skaistā, plūstošā valoda ir kritusi nežēlastībā. Un nevajag jaukt politiku ar kultūru!!!!

 2. Labs piemērs Saldus tehnikums, kur krievu valoda nav izvēles priekšmets. Angļu gan ir izvēles. Vai tiešām valsts pasūta un apmaksā izglītību un zin, ka pēc 10-20 gadiem mēs bez šīm zināšanām nevarēsim iztikt?

 3. Lai gan nerunāju krieviski, man diezgan daudz ir sanācis saskarties ar tūristiem no Krievijas. Varu tikai apliecināt, ka arī tie, kas ierodas Latvijā, lielākoties runā angliski. Daudz sarežģītāk ir ar Latvijā dzīvojošajiem, jo viņi vai nu principa pēc nevēlas runāt latviski vai arī kautrējas, jo uzskata (saka), ka viņi slikti runā latviski. Ja tos otros iedrošina, viņi beigās mēdz atvainoties par savu, viņuprāt, slikto latviešu valodu un pat caur telefonu var dzirdēt, kā pasmaida, ja paslavēju, ka tā nav. Žēl, ka parasti gan latvieši uzreiz pārslēdzas uz krievu valodu, bet pēc tam šausminās, ka tie krievi nerunā latviski. Jo viņiem pat netiek dota iespēja mēģināt!

  • iesāk tie Krievijas iedzīvotāji ,kuri neprot latviešu valodu tad,kad Krievijā ierodas tūristi no Latvijas?Vai arī tāpat satraucas un tūlīt skrien mācīties latviešu valodu?Vai tomēr tie tūristi cenšas sazināties kādā vietējiem saprotamā valodā?

 4. parasti šādu rakstu autoriem, .. valda izteikts uzmanības trūkums. jebkura valoda, kas apgūta un kurā vari komunicēt, ir pozitīva galvenokārt Tev pašam. Varbūt beidzam vienreiz klausīties uz ieteikumiem no malas ?? p.s. pārzinu brīvi tikai četras valodas, no kurām viena ir Krievu.

  • Krievu un latviešu valoda un problēmas ap to ir tikai valdības g’ļēvulības ,neizlēmības augli Un reizē zināma politikas nozīme savas varas saglabāšanai
   Jau no neatkarības saākumiem bija jāpāriet tikai visur un vienīgi uz latviešu valodu Valsts mūs dala divās daļās -mēs un -viņi Mūsu skolas un viņu skolas ,Mūsu bērnudārzi un viņu bērnudārzi ,Mūsu radio un TV un viņu radio un TV(domāts-latviešu un krievu) Un tad gribam integrēšanos ,mīlestību pret mums Mēs paši viņus atgrūžam Būtu sākumā pakurnējuši ,u tagad sen jau viss būtu labi un saskaņoti Mūsu zemē viss ir mūsu,un ,ja kāds te grib dzīvot ,tad viņam tas jāapzinās un jāiedzīvojas ,lai kļūtu par savājo mums,tad visi kopā būsim -mēs

 5. Varu pateikt tikai to, ka valodu zināt ir tikai ieguvums, vairāk iespēju kontaktēties, iegūt informāciju, un krievu valodā runā visā pasaulē, arī tālu aiz Latvijas robežām. Ja godīgi, kad es mācījos augstkolā, tehnoloģiju daudz labprātāk mācījos no krievu grāmatām nekā no latviešu, jo vieglāk bija iemācīties no tām.
  Esmu no tiem cilvēkiem kas izauga PSRS, esmu latviete un runāju abās valodās jau tikko kā sāku mācīties runāt, kā sāku runāt tā runāju abās valodās uzreiz, augu starp krievu bērniem, kaimiņos bija krievi, mani vecāki arī tāpat runāja, rakstīja un lasīja krieviski, es arī jau rakstīt un lasīt mācēju pamatskolā, pirms krievu valodu skolā sāka mācīt.
  Interesanti palasīt tā no malas, kāda problēma, dabiski ka latviešu valoda Latvijā ir galvenā, tāpat kā Anglijā galvenā ir angļu valoda, bet tas nenozīmē ka zināt un mācīties krievu valodu ir slikti un ka to nevajag. Darba vietā ar darba biedriem un draugiem runāju krieviski , angliski vai kurš kā grib kaut franciski. Tas, ka nezini valodu diez vai būtu īpaši jāizceļ, tas jau tikai raksturo tavas spējas un iespējas. Tas jau ir tikai ieguvums un pluss tev pašam zināt valodu.

 6. okupācijas sekas nav jāintegrē, bet gan jālikvidē, un tikai tad jāmācās krievu valoda.

 7. Satversmi,bet nekur neatradu tādu pantu,ka man būtu obligāti jāzin grafista valoda vai, ka grafistam būtu tiesības nezināt valsts valodu un murmulēt savā kirilicā visos masu informācijas līdzekļos.Par to,kā grafistam murmulēt savā ķēķī,tur nekas nav teikts,taču grafists laikam domā,ka Latvijas avīze ar pieder viņa ķēķim.

  • nekur tādas vietas,kur būtu atzīts,ka krievi(tie,kuri te saradās okupācijas rezultātā -kā grafists)Latvijā būtu atzīti par mazākumtautību.Sovetskije nav mazākumtautība lai kā arī viņi paši to negribētu.Nu nevar 140 miljonu tautai piederīgie būt mazākumtautība valstī,kurā ir nepilni 2 miljoni pamatiedzīvotāju un pieprasīt savas absurdās tiesības ieviest šajā valstī,ja pašiem ir sava valsts vien pāris simts kilometru attālumā,kura viņiem garantē visas viņu tiesības un brīvības.

   • nezināju,ka pie ” graždanskijām pravām” pieder tās valsts valodas ignorēšana,kurā ” inorodci” ir ievākušies un pamatiedzīvotāju apspļaudīšana.Tāpat arī savas-iebraucēju valodas uzspiešana vietējiem.Latvija ir nacionāla valsts ar vienu valsts valodu,nevis kaut kāda federācija.Kaut gan iedomājies,ka čukča sāks pieprasīt lai Maskavā Putins ar viņu runā čukču valodā,tas nenotiks,būs vien čukčam jārunā krieviski.

 8. Pavisam īsi: tizls un šaurs redzējums.

  Varētu arī neiegriezties Latvijā vispār, tas būtu atbilstošs patriotisms…

 9. ja nespēj iemācīties svešvalodu, tad demagoģē. Ar visiem sarunājos angliski, kas nezin latviešu valodu

 10. Muļķa Mazpisāns (Ontūns) Atbildēt

  Neņemiet ļaunā, bet man kangara grašus jāpelna. Citādi Duņa mājās man nevarēs taisīt pelmeņus.

  • tu, totāli nozombētais deRmoliberastu trolli un biogaļas atkritumu samazga Atbildēt

   izēd ateju, kārtējo reizi. Kā jau ierasts, izpildies šajā disciplīnā kopīgi ar saviem sīklopiņu sugas biedriem – pie la-vīzes masmēdekļa administratīvās SILES lopiski truli parazitējošajiem kriminālnoziedzniekiem, kas nu jau pat klaji demonstratīvi atļaujas piekopt apzināti PRETLIKUMĪGU CENZŪRU.

   Un, kas arī vismaz tik pat būtiski priekš tevis un taml. garīgajiem kroplīšiem – ja jau tu riskē atļauties tēlot tādu personāžu, kāds tu neesi un nekad arī nebūsi, tad – papūlies tomēr apgūt saviem bezjēgas vāvuļojumiem izmantoto latviešu valodu kaut vai vismaz necilā pamatskolas līmenītī, sākotnēji. tevis publiski demonstrētais, ģenētiski aprobežotiem izdzimteņiem tipiski raksturīgais truli bezcerīgais analfabētisms ir vienkārši nožēlojams, bezdzimuma / bezvārda deRmoliberastu trolli un biogaļas atkritumu samazga.

 11. Uz ielas var redzēt ar izblīdušu purnu aizpampušām acīm un savai kundzei ļurkst eto ploxo, kak eto, neporjadok, latiši i praviķelstvo jemu nebežit i ņeotcisķit b darogu osvoboģiķeļu …

 12. Ko te vāvuļot== KRIEVU SAUKLIS== RĪGA NAŠA! Murmuļi, vai to ik dienas neredzat Rīgā! Vergu dvēseles esat! KAUNS!

  • Iz "Ontūna Mazpusāna© arChīva" Atbildēt


   “Jo vairāk (lumpen)sabiedrība attālinās no patiesības, jo vairāk (un lopiski trulāk) tā neieredz tos (normālos cilvēkus), kuri to vēsta.”
   / apt.cit.aut. – Džordžs Orvels /

   =======

   Ir sacīts: “Tautai, kura nezina vai pat ignorē savu pagātni, NAV nākotnes.”

   Un, arī: “Vēsture atkārtojas – nereti kā FARSS.” 😉

   =======

   “Latviet’s es’u!!!…”
   ( “tekošajā momentā” – Muļķu Zemes SILES “valsts”
   “eurolatvānijas” zombijfans un “lojāls urrrāpatrEJots” )

   ( aktuālais blamierējums = iz “O.M.© arChīva” )
   .
   ””Latviet’s biju, latviet’s es’u,
   Latviet’s mūžam palikšu…”
   Šito ‘mantru’ “tautās nesu”,
   Un līdz (gr)ēmām zelēšu…

   Latviet’s pad(u)mjlaikos biju:
   Kompartijas locekļos,
   Vodku strēbu, voblu riju,
   Kamēr – tiku partorgos.
   Prezidijos (p)ielaists tiku,
   Kongresos un plēnumos,
   Tribīnēs par politiku,
   Inteļigentna izpaudos.
   Speczakazus izpildīju,
   “Klauvētāju” aģentos ~
   “Čekas” biedriem nostučīju,
   VISU(s) savos “(d)anosos”.
   Specpajoku (p)iepelnīju,
   Cepot “presei” šedevrus,
   Kuros šķidri aptaisīju,
   “Nepareizos” tautiešus.
   Ulmaņlaikus nolādēju,
   Pad(u)mjvaru slavējot,
   “Goda bļembu” izkaulēju,
   Pufaikai šo piespraužot…

   Komuņagu “valsti” cēlu,
   Čut ne nabu uzraudams ~
   Tuč-tuč attapos par vēlu,
   Partbiļeti bučodams:
   Trešā Atmoda man teju,
   Nahrenizēs “karjeru” ~
   Nācās fiksi “mainīt seju &
   Mest uz riņķi kažoku”…
   Tagad – atkal latviet’s es’u,
   Kurš par “valsti” stāv un krīt!
   (Kaut kā ikdienišķo desu,
   Jāmango, jo – gribas rīt…)
   Latviet’s es’u bankās svešās,
   Latviet’s “ŠANAS” biedrībās ~
   Ka tik’ zicēt glaunās vešās &
   (IT KĀ) “būt pie teikšanas”!
   Ka tik’ es pie puspriekšniekiem,
   Skaitos (vismaz – formāli):
   Kaut vai – “atbildīgs” par niekiem,
   Kaut – ņirdz ļaudis (normāli)!…

   Latviet’s, biedri, vienmēr būšu,
   Lai vai kādas varas nāks ~
   Šitāds “darbiņš” nav par grūšu,
   (Jo – bez tā man totāls VĀKS!!!)
   Štrunts par to, ka svešās mēlēs,
   “Progmērus” liek proponēt,
   Kāpēc sīkas purva dēles,
   Piezīžas, kur tik’ var spēt:
   Po(fig), vai no austrumkraja,
   “Ukazs” latv(ij)ietim nāk,
   Vai no rietumširmja haja,
   Zombēt “virsvērtības” sāk ~
   Latviet’s “elastīgi” klanās,
   (Sv)īzdams frakas stērbelēs,
   Fiksi bučot …(roku) manās,
   VISIEM, kas to paģērēs.
   (Dabiski – par “grašiem sūriem”,
   Latviet’s priecīgs andelēt,
   Tēvzemi ar visiem “stūriem” ~
   Rubļos / centos “konvertēt”…)

   “Latviet’s biju, latviet’s es’u,
   Latviet’s mūžam palikšu…”
   Na(fig) spešal gruzīt stresu,
   KĀDS es “galvu nolikšu”…”

   =====

   oriģinālversijas = “O.M.© blogā”:
   [cenzēts]
   u.c.

   MUĻĶU, totāli nozombētu LUMPEŅU, bezcerīgi aprobežotu “lojālpatrEJotu”, patoloģiski defektīvu “SILEI pietuvinātu lielāko kretīnu”, “proāmurikāniski orientētu gejropedālisku deRmolibersatu” rasistiski militārhistēriskās propagandas skarbi traumētu “biogaļas izstrādājumu”, demonstratīvi kriminālrecidīva “ķēķa tiesiskuma” SISTĒMĀ parazitējošu “(ekskre)mentu”, “prok(tologu)”, “(bez)godību” u.c. taml. šinderu, klaji PRETLIKUMĪGAS “revolucionārās pārliecības” lopiski trulu zombijfanu, derdzīgi glumu “(p)(ie)līdēju” un nožēlojami gļēvu “kluso mīzēju” zeme SILES “valsts” parodija “eurolatv(ĀN)ija”, XXI gadsimts.

   P.S. Visi “O.M.© arChīvā” fiksētie notikumi ir ienākušies vienīgi Lielp!sānu Pilsoniski Suverēnajā Republikā (LPSR), Ontūna Mazpusāna jurisdikcijā. Visas tēmas, pieminētie personāži, apstākļi u.t.t. ir visīstākie izdomājumi. Interesentiem (t.sk. – privāti) & lietišķai saziņai: ontuns.mazpusans@inbox. lv .

 13. Jāizvēlās ir tiem latviešiem, kas grib palikt Latvijā strādāt un dzīvot, jo te nu ar maziem izņēmumiem katrā darba vietā tiek prasītas krievu valodas labas prasmes, to lietot. Ja latvietis saminstinās, ka tik labi nepārzin krievu valodu, tad arī neko. Var braukt uz ārzemēm, jo te, krievu pārvaldītajos uzņēmumos maz latviešu. Vienkārši latviešiem netiek dota iespēja.

 14. Grafists izsaka viedokli, kaut pašam smadzeņu par maz, lai apgūtu valsts valodu :))

 15. kuļturtrēģerisma pērle? Atbildēt

  Var izlikties par muļķi un teikt, ka nesaprot. Var patiešām nesaprast. Taču šaura piere ļautiņu nerotā. Gluži tāpat kā vīzdegunīgais snobisms, mēģinot kādas valodas nezināšanu pasniegt kā lietu, ar ko jālepojas …

 16. Kamēr rusofīlie oligarhi-padlatvieši nebūs iztīrīti no valsts struktūrām, un kamēr valsts valoda nebūs ievesta visās Latvijas skolās, tikmēr uz neko labu šinī jomā cerēt nevaram.

 17. Ko tu Grafist padarīsi? Atbildēt

  Tu varī pūst un stenēt cik tev patīk bet man tas viss par velti jo no tās krievu valodas neko nesaprotu. Velti mílēts Grafist!!!

 18. Kremļa krancis, krievnacists “grafists”, gaudo tālāk. Nezinu un negribu arī zināt, ko viņš saka.

 19. Tukša gvelšana. Manam dēlam nācās pašmācības ceļā apgūt krievu valodu, lai strādātu par mākleri, jo 60% pircēju un pārdevēju ir krievi, kuri pat negrasās runāt un saprast latviešu valodu. Gribi algu nopelnīt, – mācies runāt krieviski.

 20. Suņi rej,bet karavāna iet tālāk.Un uzd1rst mums uz to vai tu,suns,cieni vai necieni.Mēs arī tādus,kā tu tārps necienām un ienīstām.

 21. Otrā svešvaloda (Krievu valoda).

 22. Vai latviski Tu vispār māki?

 23. Bez krievu val.Latvijā ir grūti ieiet darba tirgū. Pati strādāju apkalpošanas sfērā un to ļoti izjūtu it sevišķi vasarā….

  • Kuldīgā, Talsos, Saldū, Valmierā, Saulkrastos, Salacgrīvā, Ogrē, Lielvārdē, Gulbenē, Madonā, Valkā un daudzās citās Latvijas pilsētās arī, vai to izjūti tikai Rīgā, Daugavpilī un Olainē? Apkalpošanas sfēra nav viss Latvijas darba tirgus un ekonmiskais klāsts. Ņemot vērā tūristu skaitu un importa/eksporta bilanci starp valstīm mums vispār bija jāmācas igauņu un lietuviešu valoda – nevis krievu!

  • Apkalpojošā sfēra varētu būt tā vienīgā joma, kur krievu valoda noderēs. Diemžēl slikti apmaksāta.

 24. Patiesība ir tāda, ka daudzās skolās, aizbildinoties ar pedagogu trūkumu, tiek piedāvāta tikai viena otrā svešvaloda, nevis izvēle starp vācu un krievu valodām.

 25. Paldies Sanitai Uplejai par labo rakstu! Protams, visur un vienmēr latviešu valoda. Pietiek ar gļēvulīgo padošanos, iztapšanu. Negribam kļūt par kārtējo tautu pārkrievošanas upuri. Vai kā vācu tūristi saka „halbaziatische”. Virzībā uz rietumu pasauli pašiem ir jābūt izlēmīgākiem. Pat demokrātiskie krievi saka – runājiet latviski lai mēs arī varam pavingrināties.

 26. “Latvijas uzņēmējdarbības vidē, kur bez šīs valodas zināšanām nu nekādi nevarot.” Jā, Sanita, NEVAROT. Faktiska divvalodība jau ir izveidota pateicoties 25 gadu nesaprātīgajai, gļēvajai politikai un nākamais solis būs spiediens no EU, ASV par oficiālu otro valodu. Muļķiem muļķu alga, viss pareizi. tagad krieviem darba tirgū IR priekšroka, jo viņi pietiekami labi pārvalda latviešu, angļu un, protams, savu dzimto. Turpretim latvju bāleliņš, kurš lētticīgi uzticējies politkorekto politiķu vāvuļošanai par VIENĪGo valsts valodu, paliek bešā, jo nav pietiekamu krievu valodas zināšanu. Tā lūk, nav ko ņaudēt, paši to esam izveidojoši, tagad ar to atliek tikai sadzīvot.

  • kas par muļķībām. krievs un zina latviešu un vēl angļu mēli??? hallo! prātiņ, nāc mājās. viņš tik savu dzimto vien pieprot, diemžēl. latvieši aizbrauc peļņā, tapēc tie te trako, ka rokas par īsām – nespīd ne anglija, ne tepat kāds darbā ņem.

   • Žēl ka dzīvojat šādās ilūzijās. Runa ir par jauniem, enerģiskiem, karjeru alkstošiem cilvēkiem, ne jau deklasētiem postpadomju ļautiņiem. Anglijā krievu arī ir DAUUUDZ reiz varāk par latviešiem.
    Starp citu, Igaunijā, mūsu paraugzemē, nav nekas labāks. Tallinā, 15 min.tramvaja brauciena attālumā no vecpilsētas ir lieli uzņēmumi, kuros, ja nebūtu šādi tādi uzraksti igauniski, nesaprastu, kur atrodies, ikdienas saziņā, visos līmeņos tikai krievu valoda, ar ārzemniekiem lietas kārto angliski, tā lūk.

 27. esam okupēta zeme ar kolaborantiem un mankurtiem noteicošās vietās. Pat mūsu valsts prezidents nesaprot valsts valodas nepieciešamību.

  • Jā, mēs joprojām esam okupēti, kā bijām, nekas taču nav mainījies, jo krievu okupantu ir pilna Latvija kā agrāk, un pat vēl tūkstošiem vairāk, kā padomju gados. Viņi runā savā dzimtajā valodā, lai kur viņi ietu, un viņi ir jāapkalpo tādā pat valodā, jo viņi tēlo, ka latviski neko nesaprot. Čto vi skazaļi, ja ņe poņimaju…Viņi gaida un pieprasa, lai ar viņiem komunicē viņu valodā. Tādu gadījumu ir tūkstošiem visās vietās,ej kur iedams.

 28. Vai Latvijas cittautieši runās latviski sabiedriskajā vidē, ir atkarīgs tikai no- MUMS- LATVIEŠIEM. Vienmēr un VISUR saruna ir jāuzsāk un jāturpina valsts valodā. Latvijas valsts pastāvēšanas priekšnosacījums ir tikai viens vienīgs- latviešu valodas lietošana.

 29. Izglītotam cilvēkam Latvijā vajadzētu tekoši runāt valsts valodā, vismaz vidējā līmenī pārvaldīt starptautisko saziņas valodu (angļu), kā arī derētu vismaz pamata zināšanas vēl vienā valodā (vācu, krievu vai franču).

 30. Ko te pērties?! Jebkura valoda cilvēkam ir kapitāls. Kā viņš to izlieto- cits jautājums. Es šobrīd mācos itāļu valodu, jo man tā patīk- skaista, melodiska. Pēc tam nāks spāņu, jo tā ir populāra pasaulē un arī skaista valoda. Vēl vajadzētu igauņu valodu iemācīties, jo tajā runāja mana tēva māte. Un tā- intereses pēc vēl gribētos čigānu valodu pieķert klāt, tad saprastu, ko čigānu babuļi skaļi ielās runā, droši būdami, ka neviens viņus tāpat nesaprot. 🙂
  Un tikai nevajag teikt, ka valodas mācos , lai varētu kalpot tiem, kas apzināti izvēlas necienīt manu valodu un valsti. Vienkārši izvēlos būt gudra un kaut ko zināt, nevis gudri spriedelēt, cik gudri ir kaut ko (šajā gadījumā krievu valodu) nezināt.

 31. Muļķības,to pašu var teikt par angļu valodu, lai gan jo vairāk valodu cilvēks pārzina,jo vieglāk viņam ir kontaktēties ar citiem cilvēkiem.

 32. Iz "Ontūna Mazpusāna© arChīva" Atbildēt


  “Jo vairāk (lumpen)sabiedrība attālinās no patiesības, jo vairāk (un lopiski trulāk) tā neieredz tos (normālos cilvēkus), kuri to vēsta.”
  / apt.cit.aut. – Džordžs Orvels /

  =======

  Ir sacīts: “Tautai, kura nezina vai pat ignorē savu pagātni, NAV nākotnes.”

  Un, arī: “Absolūti bezjēdzīga un jebkurā izpratnē nelietderīga cīņa (jeb, visbiežāk, pat tikai “vētrainas rosības” imitācija) ar SEKĀM, nespējot saskatīt vai pat apzināti ignorējot to patiesos CĒLOŅUS, ir viena no lielākajām muļķībām un viens no galvenajiem iemesliem tam, kāpēc “esam tur, kur esam, un ārā netiekam”.”

  =======

  ‘MOTO’ = iz R. & M. Kaudzīšu leģendārā garadarba “Mērnieku laiki”:
  “Augstā dziesma, skani, skani,
  Zilā zvaigžņu haosā!…”
  —–
  .
  “Muļķu Zemes “slava”, skani!!!…”
  ( proponētais blamierējums = iz “O.M.© arChīva” )
  .
  Muļķu Zemes “slava”, skani,
  Jevrolendas kolChozā ~
  SILES “valstī” zombijfani,
  Kaifo murgu haosā…

  ZOMBĒJUMS uz “urnu talku”,
  ATKAL Muļķu Zemi klāj:
  “Atbalstīsim ‘polit-svalku’,
  Kas mūs “ilgtspējīgi” jāj!
  .
  Balsosim pēc SILES “shēmas”,
  ATKAL “urnas pie(gānot)” ~
  “Referendumiem” tak’ tēmas,
  Šajā “valstī” netrūkšot!

  ŠOREIZ “shēmā” uzdzīs štīmi,
  “PatrEJotu balsojums” ~
  “Divvalodību” grūž ģīmī,
  “Polittehnologi” mums:
  .
  “Savu Valodu MĒS, PAŠI,
  Kropļot “protam”, lopiski ~
  Atbildību prasīt, “braši”,
  Var no CITIEM, dabiski.
  .
  “Latv(IJ)iešu” slenga plūdos,
  SEN jau Dzimtā Valoda,
  ŠAJĀ “valstī” slīkst kā sū#os ~
  Tas, bļin POFIG, nekrata!
  .
  Štrunts par to, ka Dzimto “mēli”,
  Nejēdz VAIRS kā pieklājas,
  Latv(ĀN)ijas “meitas & dēli”,
  Kas “pie urnām” izpildās:
  .
  “Referendumā” tak’ tikai,
  Krustiņš “listēs” jāķeksē ~
  Vairāk šīs “valsts” “politikai”,
  NEKAS “lomu nespēlē”!
  .
  Tāpēc – nafig gruzīt fišku,
  Ja MIRST Dzimtā Valoda ~
  Mož, šo “reanimēs” (bišku),
  “valsts” pēc “referenduma”…

  Mauksim “urnu talkā” visi,
  ZOMBIJFANU trulumā ~
  “Cittautiešiem” kompromisi,
  Nespīd šajā “kampaņā”!!!
  .
  Diebsim, augstu palēkdamies,
  ATKAL “urnām balsis dot” ~
  Lai var ATKAL, apņirgdamies,
  SILES “valsts” mūs iz(spēkot)!
  .
  Muļķi bijām, muļķi esam,
  Muļķi allaž (?…) paliksim ~
  Nefiltrējot “kas par desām”,
  Kaut vai “ķelli noliksim”…”

  Muļķu Zemes SILES “valstij”,
  ZOMBIJFANI “slavu” ķērc ~
  Varas SISTĒMU šiem balstīt,
  “Referendums” ir to “vērts”:
  .
  Kamēr “urnu FARSS” vēl tālu,
  Kurā “tautas kalpos” līst ~
  “Pelnot politkapitālu”,
  “Referendumos” var (sv)īst!…

  =====

  ‘ANNO’ ~ 2012. gada februāris ( kārtējās “urnu talkas” kontekstā )

  =====

  oriģinālversijas = “O.M.© blogā”:
  [cenzēts]
  u.c.

  MUĻĶU, totāli nozombētu LUMPEŅU, bezcerīgi aprobežotu “lojālpatrEJotu”, patoloģiski defektīvu “SILEI pietuvinātu lielāko kretīnu”, “proāmurikāniski orientētu gejropedālisku deRmolibersatu” rasistiski militārhistēriskās propagandas skarbi traumētu “biogaļas izstrādājumu”, demonstratīvi kriminālrecidīva “ķēķa tiesiskuma” SISTĒMĀ parazitējošu “(ekskre)mentu”, “prok(tologu)”, “(bez)godību” u.c. taml. šinderu, klaji PRETLIKUMĪGAS “revolucionārās pārliecības” lopiski trulu zombijfanu, derdzīgi glumu “(p)(ie)līdēju” un nožēlojami gļēvu “kluso mīzēju” zeme SILES “valsts” parodija “eurolatv(ĀN)ija”, XXI gadsimts.

  P.S. Visi “O.M.© arChīvā” fiksētie notikumi ir ienākušies vienīgi Lielp!sānu Pilsoniski Suverēnajā Republikā (LPSR), Ontūna Mazpusāna jurisdikcijā. Visas tēmas, pieminētie personāži, apstākļi u.t.t. ir visīstākie izdomājumi. Interesentiem (t.sk. – privāti) & lietišķai saziņai: ontuns.mazpusans@inbox. lv .

 33. lai vietējie krievi SAPRASTU, ka te nav KRIEVIJA, ka te JĀRUNĀ LATVIEŠU VALODĀ??? Viena lieta ir krievu valodas pielietojums ģimenē, bet PILNĪGI CITA, ja to ar varu UZSPIEŽ ārpus ģimenes ietvariem un valodas neprasmes dēļ cilvēkam tiek atteikts darbs??! Personīgi neprotu angļu valodu, bet protu vācu un krievu valodas, darbs man nav atteikts. VIENNOZĪMĪGI – pie šādas situācijas vainīgas ir valdības un Saeimas, kuras 26 gadu laikā NAV ATRISINĀJUŠAS TIK VIENKĀRŠU UN REIZĒ NOPIETNU JAUTĀJUMU, liekot sabiedrībai ciest nepelnīti!

 34. Paldies par skaļi izteiktu domu. Domu, kuru visi latvieši nepārtraukti pārcilā savā galvā. Taisnība, ka vūsu zemītē ļoti daudzi “apzināti izvēlas necienīt [valsts] valodu un valsti.” Bet ir lūgums. Uzrakstiet rakstu, kuru lasot, tauta saprastu par iemesliem – kāpēc krievu skolas Latvijā tiek uzturētas no pašvaldības / vlasts līdzekļiem. Paskaidrot rakstā kuri politiķi, partijas veidoja likumu kurš atļauj divvalodību šodien. Lūk kas ir vajadzīgs! Nedrīkst ļaut aizaugt takai uz šīm zināšanām.

 35. Viennozīmīgi – Latvijā valsts valoda ir LATVIEŠU VALODA!!! Jautājums NAV APSPRIEŽAMS!!! Krievu valodu šeit UZSPIEŽ AR VARU un NEKAUNĪGI atsevišķas cilvēku kategorijas. ŠIE NEKAUNĪGIE un NEŠPETNIE ĻAUTIŅI RUPJI PĀRKĀPJ valsts pamattautas -latviešu – TIESĪBAS RUNĀT UN TIKT APKALPOTIEM valsts valodā VIENĪGAJĀ VIETĀ PASAULĒ LATVIJĀ!? Citur mums jārespektē tās tautas valoda, kurā esam ieradušies vai apmetušies uz dzīvi! RUPJI latviešu valodas pielietojumu NEMITĪGI PĀRKĀPJ MŪSU VARAS PĀRSTĀVJI!!! Komentāros varam rakstīt savas domas un kaunināt šos gļēvuļus, NEKAS NEMAINĀS!!? KĀ PĪLEI ŪDENS – BULDURĒ krievu mēlē tālāk….KO valsts darījusi, lai mēs prastu lietuviešu un igauņu valodu??? Liels skaits dzīvojošo Latvijā ir poļi. Kur poļu valodas apguves programma??? NAV!? Argumentācija krievu valodas nepieciešamībai Latvijā NEIZTUR KRITIKU!?

 36. Kā zināms, tikai padsmit procentiem krievu ir ārzemju pases un tie noteikti nav šarikovi, kuri bez krievu neprot vēl kādu valodu.

 37. Nezinu no kurienes ir pati raksta autore – bet es kā rīdzinieks, kas šeit ir dzimis un audzis varu 100% apstiprināt, ka Rīga kopš 1991.g. un it īpaši no 1994.g. (kad izveda laukā no Latvijas 400 000 Krievijas armijas virsniekus ar visām ģimenēm) ir kļuvusi latviskāka. 1989.g. Rīgā bija tikai 34% latviešu un par latviešu valodas lietošanu vispār negāja ne runas – viss notika krieviski. Tagad Rīgā latviešu ir nedaudz zem 50%, bet latviešu valodu dzird visur.
  Krievu valoda tiek lietota tā saucamajos Rīgas guļamrajonos, bet es viņus precīzāk nodēvētu par ”Geto” – jā tādiem pašiem geto kādi ir citās Eiropas pilsētās kur dzīvo arābi, vai citas kultūras un tautas pārstāvji lielā koncentrācijā. Parīzē tādus rajonus droši sauc par geto rajoniem, jo tur ir izteikts arābu īpatsvars un tur arī izdzīvo viņu kultūra un valoda – Rīgā šādi geto ir Ķengarags, Imanta, Zolitūde, Purvciems, Ziepniekkalns. Ja ir doma reāli cīnīties par latviešu valodas dominanci Rīgā tad tas ir jādara strādājot vairāk ar šiem geto rajoniem. īsāk sakot šie geto rajoni arī ir tas galvenais elements, kas ļauj krievu valodai noturēties Rīgā virs ūdens, lai arī sadzīviskajā līmenī bez šīs valodas Rīgā mierīgi varētu iztikt.
  Runājot par 60 000 skolēniem, kas kā otro svešvalodu ir izvēlējušies krievu valodu, tad varu tikai minēt, ka ne visās Latvijas skolās ir iespēja izvēlēties vācu valodu, vai franču, jo vienkārši nav pedagogu priekš attiecīgās valodas apgūšanas (tas ir izteikti it īpaši reģionos). Pie tam jāņem vērā, ka teju, vai visi bērni, kas savā ģimenē sarunājas krieviski izvēlas krievu valodu dēļ tā, ka tur viņiem nav nekādu problēmu ar mācīšanos, un arī eksāmenā var dabūt sev augstāku vidējo atzīmi, jo priekš viņiem tā nav svešvaloda, bet gan dzimtā valoda!

  • Te ir pierādījums, ka sūds uzbāžas ar kirilicu. Pieraduši 50 okupācijas gados aiz militāristu mugurām necienīt valsts valodu. Taisnīgi, ka šādu urlu dēļ tas atspēlējas kremlim, tur apdraudz krievu valodu. Allah ….

 38. Raksta autore nav dziļi gudra. Mācīties krievu valodu jau nenozīmē nemācīties citas valodas. Pateicoties tādiem uzskatiem, jaunie latvieši Rīgā nespēj krogūs pat par oficiantiem darbā iekārtoties, jo, protams, priekšroka tiek dota tiem, kas spēj runāt arī krieviski. Nu un tad viņi pamet Latviju un iekārtojas darbā Īrijā vai Anglijā, kur ar savām valodas zināšanām vismaz traukus picērijā mazgāt spēj.

  • Bet vai tad Uplejai nav taisnība?! Atgriežoties Rīgā no ārzemēm, patiesi šķiet, ka esi Krievijas nomalē! Ikdienā jau cilvēks pierod un vairs tik saasināti to neuztver, bet tieši atgriežoties pēc prombūtnes katru reizi šķērmi paliek…

 39. Verga dveseles latviesu valodas uzvaru referenduma pat nepiemin . Kauns!

 40. Labs raksts! Beidzot taču jāsāk runāt par rusifikāciju cementējošo AIZSPRIEDUMU par krievu valodas it kā “nepieciešamību” Latvijā.
  Paraugāmies uz Somiju – tirdzniecības apjoms ar Krieviju krietni lielāks kā Latvijai, daudz krievu tūristi – bet krieviski runā labi ja 1,5% iedzīvotāju. Jo krievi, kas brauc uz ārzemēm, runā angliski! Kādēļ tas pats krievs Somijā vai Dānijā runās angliski, bet Latvijā lai mēs viņu sagaidām krieviski? Starptautiskā saziņas valodu nu vienreiz ir ANGĻU!
  Otrajai svešvalodai latviešiem jābūt kādai no lielajām ES valodām. 2/3 mūsu ārējās tirdniecības apjoma ir ar ES valstīm, un tikai 1/10 ar Krieviju.
  Krievu valodas aizstāvji faktiski grib, lai latvieši runā krieviski ar VIETĒJIEM krieviem, tādiem, kuri NERESPEKTĒ latviešu valodu un līdz ar to Latvijas valstī. Šie “latvieš”i, garīgi savā krievu pasaulē dzīvojot, faktiski ir uzskatāmi par agrāko latviskas izcelsmes rusifikatoru (Pelše, Voss un viņiem līdzīgiem “Janiem Karlovičiem”) līdz mūsdienām izdzīvojušiem pēctečiem (arī viens otrs gados jaunāks cilvēks). Tādi izraisa tikai nožēlas izjūtu…

 41. Interesanti-kurs izdomaja,ka krievu valoda ir jamaca skola?Vai tad nepietiek ar to,ka katru dienu,katram no mums krievu valoda nak virsu ka serga!Macietkaut ko derigaku,kaut vai latinu valodu!

  • Tāpēc Latvijā māca krievu valodu,ka padomju sistēma te saražojusi tik daudz skolotāju-pārkrievotāju,ka nav kur likt…Skolu sistēma taču nav mainījusies,pat krievu skolas nav likvidētas!Rullējam pēc krievu stabules,izkalpojoties.

 42. Nu tad painteresējos, kur var mūsu skolās apgūt, piemēram igauņu vai lietuviešu no 6. klases.
  Praktiski nekur.
  Piedāvā vācu, franču, krievu . Arī ne visās skolās.
  Pirms kaut ko raksta, jāsaprot realitāte.

 43. aprobežotā raksta autore ir izcila savā aprobežotībā!Drusciņ pastudē vēsturi! Mūsu dižgari pašos pamatos mācījušies Pēterburgas un Maskavas augstskolās (tas pats Vītols) ,Pēterburgā aizsākās arī daudzas nacionālās kustības, daudzas nozares mākslā balstās uz krievu skolu (balets, klavierspēle, utt.Tu, autore vari plātīties, cik gribi, bet tava šaurā piere neatšķir izglītotu cilvēku no baura pilnīgi visās tautībās.
  Ja runa būtu par angļu valodu – tavs raksts nebūtu tik tendenciozs.
  Tavai zināšanai – angļu valodu mums uzspiež jau no 1. klases,par ko nav nevienam pretenziju, turpretim citas – tikai no 6. (Valsts standarti)To, ka vecāki var izvēlēties no 6. klases – jā! Bet nav tik izglītotu latviešu, lai mācītu manam bērnam ķīniešu valodu vai spānu.Varbūt tu vari?Tad jau atliek krievu!

 44. aprobežotajai autorei Atbildēt

  aprobežotā raksta autore ir izcila savā aprobežotībā!Drusciņ pastudē vēsturi! Mūsu dižgari pašos pamatos mācījušies Pēterburgas un Maskavas augstskolās (tas pats Vītols) ,Pēterburgā aizsākās arī daudzas nacionālās kustības, daudzas nozares mākslā balstās uz krievu skolu (balets, klavierspēle, utt.Tu, autore vari plātīties, cik gribi, bet tava šaurā piere neatšķir izglītotu cilvēku no baura pilnīgi visās tautībās.
  Ja runa būtu par angļu valodu – tavs raksts nebūtu tik tendenciozs.
  Tavai zināšanai – angļu valodu mums uzspiež jau no 1. klases,par ko nav nevienam pretenziju, turpretim citas – tikai no 6. (Valsts standarti)To, ka vecāki var izvēlēties no 6. klases – jā! Bet nav tik izglītotu latviešu, lai mācītu manam bērnam ķīniešu valodu vai spānu.Varbūt tu vari?Tad jau atliek krievu!

 45. Es ikdienā izmantoju 60% angļu valodu, 35% krievu valodu (abas darbā) un 5% latviešu valodu (mājās ar ģimeni utt)

 46. Cariskā ,boļševistiskā ,patreizējā krievija varēja un var eksistēt tikai paplašinoties.Lielākā daļa krievu apdzīvo tikai 10% savas teritorijas.Uz austrumiem no Urāliem 1 krievs uz 100 kv.km. un tāpēc tur iespiežas ķīnieši ar savu valodu un kultūru.Krievija mērķis ir paplašināties rietumu virzienā,ko arī plāno un veic lielais krievu zemju atpakaļ savācējs,patreizējās krievijas cars vai virspavēlnieks kā viņu reiz nodēvēja Žirinovskis. Svešvalodas zināšanas ir priekšrocība,intelekta stiprināšanas veids,bet ja kāda svešvaloda tiek uzspiesta pamattautai tās vēsturiskā teritorijā, tad tā kļūst par pakļaušanas un apspiešanas rīku.

 47. nav divaina, ta ir parasta, visus sos gadus pie varas esoso cekistu merktiecigi virzita RUSIFIKACIJA, mums MELOJOT par pretejo, par IT KA notiekoso integraciju ar otradu metozu, ka 2 valodibas, SEGREGACIJAS uzturesanu.
  Tiek merktiecigi veidotas 2 atseviskas kopienas, kas skirtas tiesi pec valodu pazimes – vietejie latviesi un KOLONISTI krievvalodigie, kuri vietejos uzskata par zemaku skiru, kuru valodu nav verts macities, jo redz valdoso attieksmi un pakalposanu tiem saja jautajuma.

 48. Ja par tūrismu tad labāk krievu valodas vietā apgūt kaimiņu lietuviešu, igauņu, somu un poļu valodas.

  • Nu tad aizbrauc , piemēram, uz Spāniju , un parunā restorānā igauniski! Paliksi neēdis!
   Bet tev iedos ēdienkarti, kurā ēdieni ir 4 valodās – tai skaita krieviski.Laikam jau spāņi arī ir muļķi!

   • Tikai Čmošņiki tā dara Atbildēt

    Tu neizprati vai apzināti novirzi tēmu. Runa ir par argumentāciju Latvijā.

   • Nu tad brauc uz Spāniju un runā tur savā krievu valodā! Vai Tu zini, kāda būs spāņu reakcija? Tāda pati, kā visur citur pasaulē… Tu tiksi uzskatīts par kaut ko citu, bet ne jau par draudzīgu tūristu, kurš atbraucis baudīt Spāniju… Vai tiešām, Jūs neviens neesat ievērojuši to attieksmi, ko vietējie izrāda, izdzirdot krievu valodu? Tā nav tā labākā attieksme, ko vietējie izrāda pret ārzemju tūristiem… un tā ir ne tikai Spānijā, bet arī visā plašajā pasaulē.

 49. Valsts skolas pamatā tikai latviski Atbildēt

  Cilvēki vērtē Trampu aiz okeāna. Būtu pavērtējuši mūsu mērus, vai un kā runā latviski. Šorīt radio Rēzeknes mērs reklamējoties lai par šo balso demonstrēja, ka 10 gadus strādājot domē joprojām ikdienā domā un runā krieviski. Ir nožēlojami, ka cilvēki tik augstos amatos nesaprot, ka šī ir Latvija.

  • Rezeknes mers sorit,starp citu,latviski runaja loti labi.

  • Ne tikai ikdienā domā un runā krieviski, bet arī darbojas joprojām krievu un krievijas interesēs!!!!…Nostiprina krievu pasauli Latvijā!Legalizē okupācijas sekas un izplata dogmu par “mūsu krieviem”.Kā var būt mūsu krievi!?Dara visu,lai latvieši samierinātos ar esošo okupācijas faktu,lai paliktu inerti un rīcībnespējīgi.Krievu indes migla pārņem valsti.Tiek legalizēti tie simti tukstoši palikušo okupantu.Jaunus atkal ražo krievu skolu ideologi.Vēl ierodas “investori” ar “termiņuzturēšanās”atļaujām!!!

 50. lienošā okupācija taču ! Atbildēt

  Tie bļāvēji ir LATV(IJ)IEŠI no pus krievvalodīgajām ģimenēm (sieva krievvalodīga vai vīrs krievvalodīgs) .
  Nemācās principa pēc, nevis nespējas pēc !

 51. Krievu valoda Latvijā noteikti jāmācās tiem, kuri izlēmuši iesaistīties Latvijas aizsardzībā, jo krievu valoda ir Latvijas visiespējamākā ārējā pretinieka, iekarotāja, uzbrucēja, agresora un iekšējās 5. kolonnas galvenā valoda.
  Ja Sanita Upleja būtu žurnāliste, izvēlētos citu pieeju, — cik un kuras valodas ieteicams apgūt LV nākotnes pilsonim un patriotam.

  • hui, bļedj, matj jau no vietējiem esam labi apguvuši. Vēl vairāk nevajaga.

  • Lai izdauzītu no sagūstītā ienaidnieka vajadzīgās ziņas, tāpēc nav kuškins, lapķju pīšana un balalaikas spēle jāapgūst. Pietiek ar kabatas formāta sarunu vārdnīcu.

  • Lai izdauzītu no sagūstītā ienaidnieka vajadzīgās ziņas, tāpēc nav kuškins, lapķju pīšana un balalaikas spēle jāapgūst. Pietiek ar kabatas formāta sarunu vārdnīcu.

 52. Krustmāt Lūcij, mosties, tas ko tu saki bija pirms 140 gadiem!!!!

 53. NAV RUNA PAR PAKALPOŠANU,BET GAN PAR ATTIECĪBĀM STARPVALSTU,KAIMIŅU UN DARBA LĪMENĪ.KRIŠJĀNIS VALDEMĀRS SAVULAIK TEICIS- LATVJI ,MĀCIETIES VĀCU UN KRIEVU VALODAS ,UN NEKAD NEBŪSIET NABAGI.

Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Kurš viņu vilks?

Valsts prezidents Raimonds Vējonis pagaidām nav komentējis, vai gatavojas atkārtoti kandidēt uz amatu, tomēr šobrīd politiskais noskaņojums viņam nav labvēlīgs. Neviena no partijām nav paudusi pārliecinošu atbalstu Vējoņa kandidatūrai, un teju vienīgā prezidenta cerība ir Zaļo un zemnieku savienība, taču ar šīm balsīm var izrādīties par maz.

Kā vislabāk pārdzīvot karstuma vilni?
Draugiem Facebook Twitter Google+