×
Mobilā versija
Brīdinājums +22.5°C
Dzidra, Dzidris, Gunita, Loreta
Svētdiena, 27. maijs, 2018
8. oktobris, 2012
Drukāt

Partijas konceptuāli atbalsta eksprezidentu sociālo garantiju samazināšanu

Foto - LETAFoto - LETA

Saeimā pārstāvētās partijas konceptuāli atbalsta eksprezidentu sociālo garantiju samazināšanu, tomēr pagaidām vēl atturas vērtēt pirmdien Saeimā iesniegtos Valsts prezidenta Andra Bērziņa priekšlikumus, kas cita starpā paredz pēc prezidenta pilnvaru termiņa beigām atteikties no luksusa klases automašīnām un obligātas prasības iegādāties dzīvokli, tā vietā palielinot nākamo eksprezidentu pensiju.

Ministru prezidents un “Vienotības” valdes loceklis Valdis Dombrovskis pirmdien žurnālistiem pēc koalīcijas sadarbības padomes sēdes sacīja, ka piedāvājums ir konceptuāli atbalstāms, bet frakcijās vēl ir jādiskutē par atsevišķām detaļām, kuras gan viņš nenosauca.

Arī Vjačeslavs Dombrovskis (Reformu partija) un Gaidis Bērziņš (Nacionālā apvienība) atzina, ka prezidenta iesniegtos grozījumus neviena partija vēl nav apspriedusi, tāpēc pašlaik nevar tos sīkāk komentēt.

Opozīcijā esošā “Saskaņas centra” (SC) Saeimas frakcijas vadītāja vietnieks Valērijs Agešins aģentūrai BNS teica, ka pozitīvi vērtē Valsts prezidenta iniciatīvas, jo esošās sociālās garantijas SC uzskata par nesamērīgām vispārējam iedzīvotāju dzīves līmenim.

“Ja šādu diskusiju atvērtu deputāti, kurus tas neskar, tas nebūtu visai ētiski, bet, ja to dara Valsts prezidents, tas ir pieņemami un apsveicami. Kad tas nonāks Saeimā, noteikti pie tā piestrādāsim, bet mūsu pārliecība, ka garantijām jābūt samērīgām, bet pašlaik tādas samērības nav salīdzinājumā ar dzīves līmeni Latvijas valstī,” komentēja Agešins.

SC pārstāvis uzskata, ka dzīvokļa piešķiršana eksprezidentiem vispār nav aktuāla, jo “rodas izjūta, ka cilvēks pirms amata ieņemšanas dzīvo mežā zem egles”.

Arī Zaļo un zemnieku savienības Saeimas frakcijas vadītājs Augusts Brigmanis aģentūrai BNS norādīja, ka kopumā atzinīgi vērtē šo iniciatīvu, tomēr detaļās komentēt to pagaidām atturējās. Viņš arī uzsvēra, ka par šo jautājumu nepieciešamas diskusijas.

“Domāju, ka prezidenta privilēģijām jābūt samērojamām arī ar situāciju citās valstīs, jāpaskatās, kādas tur ir šīs garantijas, cik ekskluzīvas automašīnas vajag, vai nepieciešams dzīvoklis, ja jau tāds ir pašam un to izmanto nevis pats, bet iedod kādam ģimenes loceklim,” sprieda Brigmanis.

Jau vēstīts, ka Valsts prezidents iesniedzis Saeimā grozījumus likumā “Par Valsts prezidenta darbības nodrošināšanu”, kas paredz samazināt sociālās garantijas prezidentam, pabeidzot savu pilnvaru termiņu. Viņš ierosinājis atteikties no luksusa klases automašīnām un obligātas prasības iegādāties dzīvokli.

Prezidenta preses dienestā aģentūru BNS informēja, ka Bērziņa iesniegtais likumprojekts piedāvā atteikties no dzīvokļa nodrošināšanas eksprezidentam, bet vienlaikus kā kompensējošs mehānisms tiek piedāvāts ikmēneša pensijas palielinājums un iespēja izmantot reprezentācijas telpas Valsts prezidenta rezidencē.

Izmaiņas, ja likumprojekts gūs Saeimas akceptu, neskars bijušos Valsts prezidentus – Valdi Zatleru, Vairu Vīķi-Freibergu un Gunti Ulmani. Viņi saglabātu iepriekš piešķirtos valsts dzīvokļus un automašīnas, taču viņiem nebūs tiesību uz likumprojektā paredzēto pensiju palielinājumu. Paredzēts, ka, iegādājoties jaunas automašīnas jau esošajiem eksprezidentiem, būs jāpiemēro jaunais tiesiskais regulējums.

Savukārt uz esošo Valsts prezidentu neattiektos nedz tiesības uz valsts dzīvokli, nedz pensijas palielinājums.

Saeima par prezidenta iesniegto grozījumu nodošanu skatīšanai komisijās plāno lemt jau šoceturtdien.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+