×
Mobilā versija
Brīdinājums +10.6°C
Visvaldis, Nameda, Ritvaldis
Otrdiena, 24. aprīlis, 2018
1. novembris, 2012
Drukāt

Pasniedz dejas kā brīvprātīgā

Līga Paegle (23) Rīgas Stradiņa universitātē studē deju kustību terapiju, bet Latvijas Kultūras koledžā, ko absolvēs šogad, apgūst laikmetīgo deju. Viņa pati danco radošajā grupā BUA, kas nebaidās eksperimentēt ar kustību un neieliek deju konkrētos rāmjos.

 

Reizi nedēļā Līga dodas arī uz sociālās aprūpes centru Cerību ligzda, kur vada deju nodarbības cilvēkiem ar viegliem garīgās attīstības traucējumiem. Par to viņai neviens nemaksā – pati lielākā atlīdzība par paveikto ir gandarījums un saņemtā prieka deva.

“Uz manām nodarbībām nāk septiņi cilvēki – seši vīrieši un viena sieviete vecumā no 25 līdz 35 gadiem. Tas šķiet nedaudz savādi, jo ierasts, ka stiprais dzimums uz dejošanu ir kūtrāks. Mēs dejojam mūsdienīgi, arī hip-hop un šova dejas. Nodarbība ilgst stundu. Gribētos jau vairāk, bet man pašai darba un mācību grafiks ir ļoti saspringts. Tiesa, ja gaidāms kāds pasākums, kur jāuzstājas ar priekšnesumu, cenšamies patrenēties cītīgāk, lai sagādātu patīkamu pārsteigumu skatītājiem,” stāsta Līga. Ziemassvētkos, piemēram, pašiem jāizfunktierē uzvedums ar deju elementiem.

Viena no centra darbiniecēm reiz Līgai esot teikusi, ka pacientu entuziasms un atsaucība pret nodarbībām esot pārsteidzošs. Viņi savai deju pasniedzējai pieķērušies. “Tas ir negaidīti,” atzīst Līga. “Šķita – cilvēkiem ar garīgās attīstības traucējumiem dejot ātri vien apniks. Bet nekā nebija! Ir patīkami redzēt, ka manam darbam ir rezultāts.

Cilvēki, kas nekad iepriekš nav dejojuši, pārsteidz, uzkāpjot uz skatuves un kustoties ritmā! Turklāt deja ir lielisks veids, kā atbrīvoties no ikdienas stresa un izlādēt negatīvo enerģiju. Caur kustību ir iespējams rast mieru un harmoniju.” Lielāko gandarījumu Līgai rada pacientu pozitīvā attieksme un centība.

Līgas sapnis ir deju kustību terapijas pasniegšana slimniekiem. Tā neesot paredzēta cilvēkiem, kuriem viņa vada nodarbības Cerību ligzdā, tādēļ ar laiku nāksies meklēt citu darbavietu. “Centrā darbojos nepilnu gadu, krāju pieredzi un zināšanas. Kustību terapija palīdz cilvēkiem, kuriem ir ne tikai garīgās, bet arī fiziskās veselības traucējumi. Šajā ārstniecības metodē viss, kas notiek cilvēka galvā, atspoguļojas arī viņa ķermenī un kustībā. Ir dažādas metodes, kā analizēt pacienta kustības un noteikt, kas kuram kaiš. Tā nav tikai dejošana. Vispirms jāspēj rast kontaktu ar pacientu, jāsaprot, cik viņš ir gatavs atvērties. Pēc tam jāpiemeklē tieši viņam piemērota mūzika un kustības. Tas ir radošs process,” stāsta Līga, kura dejā ir no rīta līdz vakaram.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+