Pasaulē
Eiropa

Pāvests Francisks Portugālē kanonizē visjaunākos svētos 2

Foto: AFP/Scanpix/LETA

Pāvests Francisks katoļu svēto sarakstā iekļāvis divus bērnus, kuri tieši pirms simt gadiem ieraudzīja Sv. Mariju tobrīd nomaļā Portugāles pilsētiņā Fatimā, ko tagad pazīstam kā vienu no slavenākajām svētceļojumu vietām, raksta pasaules mediji.

Par Francisko un Hacintas Marko iecelšanu svēto kārtā Francisks paziņoja, sākot dievkalpojumu par godu abu vīzijas simtgadei. Uz dievkalpojumu bija sapulcējies vairāk nekā pusmiljons ticīgo, un visi aplaudēja.

Francisko, kuram tobrīd bija deviņi gadi, septiņus gadus vecā Hacinta un viņu desmitgadīgā māsīca Lučija, par Sv. Marijas vīziju, ko bija redzējuši 13. martā, ganot aitas. Viņa bērniem esot atklājusi trīs noslēpumus – par karu, komunismu un pāvesta nāvi –, un aicinājusi viņus lūgties par mieru un novēršanos no grēkiem.

Vīzijas laikā turpinājās 1. pasaules karš, un Portugāles katoļu baznīca cieta no valdības vajāšanas, kuras dēļ daudzi priesteri bija spiesti doties trimdā. Vietējā vara arī draudēja bērniem ar drausmīgu sodu – izvārīšanu eļļā – ja viņi neatteiksies no stāstītā, taču Francisko un Hacinta turpināja stāstīt par savu vīziju līdz savai nāvei spāņu gripas epidēmijā divus gadus vēlāk. Baznīca šo vīziju 1930. gadā atzina par patiesu brīnumu.

Francisko un Hacintas Marko beatifikācijas procesu sāka jau pāvests Jānis Pāvils II, arī trešā vīzijas lieciniece, Lučija, ir ceļā uz svētās kārtu, taču procesu nebija iespējams uzsākt pirms viņas nāves 2005. gadā.

Brālis un māsa Marto kļuvuši par visu laiku jaunākajiem svētajiem, kuri nav miruši mocekļa nāvē.

LA.lv