×
Mobilā versija
+14.0°C
Visvaldis, Nameda, Ritvaldis
Otrdiena, 24. aprīlis, 2018
11. marts, 2014
Drukāt

Pensionāru dusmas apdzēstas (2)

Foto - Karīna MiezājaFoto - Karīna Miezāja

Vakar Latvijas Pensionāru federācijas (LPF) valde nolēma atcelt 13. martā paredzēto protesta akciju. LPF valdes sēdē piedalījās arī Ministru prezidente Laimdota Straujuma, kā arī labklājības ministrs Uldis Augulis un ekonomikas ministrs Vjačeslavs Dombrovskis, kuri uzklausīja ne mazums pensionāriem sāpīgu jautājumu par elektroenerģijas tirgus atvēršanu, nekustamā īpašuma nodokli (NĪN), pensiju indeksāciju u. c. tēmām.

LPF priekšsēdētājs Andris Siliņš pauda, ka, lai gan pensionāri šobrīd ir nopietni noskaitušies par aizvien nelabvēlīgākiem dzīves apstākļiem, plānotais pikets nebija pašmērķis. Viņš nenoliedz, ka emocijas bija viens no faktoriem, pieņemot lēmumu par šāda piketa nepieciešamību, taču mērķis sasniegts arī bez tā. “Vēlējāmies pievērst paplašinātu sabiedrības uzmanību konkrētām problēmām, kas mūs nomāc. Tas ir izdevies jau tagad, turklāt esam pārrunājuši problēmjautājumus ar Straujumas kundzi, atbildīgajiem ministriem un vienojušies par turpmākajām tikšanās reizēm, lai jau meklētu konkrētus risinājumus,” skaidro Siliņš.

LPF valde vakar lēma par konkrētu prasību noteikšanu valdībai. Līdz jūnijam pensionāri vēlas redzēt elektrības cenu kāpuma kompensēšanas mehānismu. Turklāt cer, ka tiks ņemta vērā viņu vēlme, ka kompensācija jāsaņem ne tikai maznodrošinātajiem pensionāriem, jo pašvaldībās kritēriji šim statusam ir atšķirīgi un vairākumam pensionāru, kuri neskaitās maznodrošināti, pensijas tik un tā ir kritiski mazas. Seniori grib panākt arī izmaiņas pensiju likumdošanā, nosakot neapliekamā minimuma paaugstināšanu, pensijas aprēķina koeficienta atcelšanu u.c. faktorus. Vēl tiks gaidīts risinājums pēdējos gados dramatiski pieaugušā NĪN jautājumā. Tāpat pensionāri prasa valdībai rast iespēju samazināt pieaugošās medikamentu cenas un izdevumus par veselības aprūpi. LPF valdībai šo prasību izpildei dod laiku līdz 1. septembrim. Ja nekādu risinājumu līdz tam nebūs, sekošot protesti.

Ministru prezidente gan lielus solījumus pensionāriem nedeva, reālistiski norādot, ka ne vienmēr iespējams izdarīt visu, ko vēlas. “Valsts var izdarīt tikai tik, cik daudz tās rīcībā ir naudas,” viņa sacīja. Tomēr pauda, ka pensiju indeksācija aizvien paliek nākamā budžeta prioritāte, un vienojās jau pēc mēneša tikties ar LPF, lai spriestu arī par citiem jautājumiem.

“Pensionāru prasības nav nekāds jaunums,” pēc LPF sēdes norādīja U. Augulis, skaidrojot, ka daļa jautājumu patlaban jau ir risinājumu procesā: “Pensiju indeksācija ir jau ceļā no valdības uz Saeimu, elektroenerģijas tirgus atvēršana atlikta, lai varam meklēt labāko kompensācijas piemērošanas modeli, savukārt uz jebkādām izmaiņām nodokļos vai neapliekamajā minimumā jāraugās kontekstā ar nākamā gada budžetu.”

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

 1. “Tieslietu ministrija iepazīstināja ar dažādiem priekšlikumiem saistībā ar iespējām samazināt NĪN maksājumu. Viens no tiem ir saistībā ar zemi, kas atrodas zem daudzdzīvokļu mājām.- aplamības, tukša runa, MELI< MELI< MELI.

  Samazināt vajag nevis NĪN, bet "piespiedu nomas maksu", bet patiesībā, ko var izdarīt – samazināt reizes 10 kadastrālo vērtību:skat portālu "ManaBalss":

  PAR PIESPIEDU NOMAS ZEMES KADASTRĀLO VĒRTĪBU
  10000
  PARAKSTĪT
  1138
  JAU PARAKSTĪJUŠI 1138 PALĪDZI SAVĀKT VĒL 8862
  Piespiedu nomas zemei zem daudzdzīvokļu mājām un neražojošām būvēm vēlamies mainīt kadastrālās vērtēšanas principus un novērst likuma anomālijas, jo pašreizējā vērtēšana ir fiktīva, juridiski netaisnīga un neloģiska. Zemei zem daudzdzīvokļu mājām un neražojošām būvēm vērtība nosakāma atkarībā no ēkas, būves vērtības, uz kuras tā atrodas. Šīs zemes vērtība ir nemainīga, tā nerada pievienoto vērtību un peļņu. Ar šo iniciatīvu vēlamies grozīt likumu un noteikt vēsturiski taisnīgu un pamatotu kadastrālo vērtību.

 2. Labāko kompensācijas piemērošanas modeli nemaz nav jāmeklē-samazināta nodokļa likme pārtikai ir ieviesta praktiski visā pasaulē!

Draugiem Facebook Twitter Google+