Sārnates elka oriģināls (no kreisās) un kopija 3D drukā.
Sārnates elka oriģināls (no kreisās) un kopija 3D drukā.
Foto: Roberts Kaniņš, LNVM un Guntis Kuļikovskis

Pēta Sārnates elku un veido tā kopiju 0

Bažījoties par tā dēvētā Sārnates elka “veselību”, Latvijas Nacionālā vēstures muzeja speciālisti veikuši 3D skenēšanu, bet kokapstrādes meistars Jānis Leja veido tā kopiju, lai vērtīgo oriģinālu varētu glabāt tam piemērotos klimatiskajos apstākļos, LA.lv uzzināja muzejā.

Reklāma
Reklāma
Mistika: pie Ukrainas robežas atvēries milzīgs krāteris, ko dēvē par “portālu uz pazemes pasauli” 32
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 24
Putins ir izmēģinājis jaunu “superieroci”, kādu pasaule “vēl nav redzējusi” 154
Lasīt citas ziņas

20. gadsimta 50. gados Užavas Sārnates akmens laikmeta apmetnē muzeja Arheoloģijas nodaļas toreizējā vadītāja Lūcija Vankina starp daudziem nozīmīgiem priekšmetiem izrakumos atrada arī unikālu skulpturālu veidojumu. Dzimums nav izcelts, taču tas, domājams, attēlo vīrieti. Koka elku datē ar 3600.-3000. g. pirms Kristus.

Sārnates elks nonāca muzeja krājumā un restaurācijas procesā tika apstrādāts ar alaunu, ko plaši izmantoja līdz pat 60. gadiem, kad atklājās, ka alauns ir stabils nemainīgā gaisa mitrumā, bet pie svārstīga gaisa mitruma sākas alauna kristālu pārmaiņas, kas sagrauj apkārt esošo koksni. Sārnates elkam liktenīgs izrādījās Rīgas pils ugunsgrēka dzēšana. Sākās straujš alauna rekristalizācijas process.

CITI ŠOBRĪD LASA

Diemžēl elka konservācijas process nav dokumentēts vai arī dokumentācija nav saglabāta. Lai varētu veikt atkārtotu konservāciju, LNVM restauratori sākuši objekta rūpīgu un vispusīgu fizikāli ķīmisko izpēti.

Rīgas Tehniskās universitātes “Dizaina fabrika” vadītājs Guntis Kuļikovskis un vecākais eksperts Gundars Miezītis, veicot Sārnates elka 3D skenēšanu, sagādāja detalizētus vēsturiskā priekšmeta datus, kurus varēs izmantot tēla rekonstrukcijas precīzai izveidošanai. Iegūtie mērījumi dos iespēju nepieciešamības gadījumā arī izdrukāt priekšmetu dažādos mērogos un izmantot šos datus virtuālā veidā.

Savukārt kokapstrādes meistars Jānis Leja no SIA “Cits koks” gatavo Sārnates elka kopiju, kas šā gada nogalē tiks izstādīta muzeja pamatekspozīcijā. Kopijas izgatavošanai nepieciešams pusgads. Koka elka oriģināls glabāsies LNVM krājumā.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.