Mobilā versija
Brīdinājums -1.4°C
Voldemārs, Valdemārs, Valdis
Sestdiena, 10. decembris, 2016
24. marts, 2015
Drukāt

Pēteris Leiškalns: Arvien vairāk iedzīvotāju paši domā par vecumdienām

Foto: LETAFoto: LETA

Pēteris Leiškalns

Arvien vairāk iedzīvotāju domā, ka viņiem pašiem ir jārūpējas par savām vecumdienām tādēļ, ka saistībā ar negatīvo demogrāfisko situāciju un pietiekami lielo emigrāciju viņiem zūd ticība pensijas sistēmai, uzskata Latvijas Darba devēju konfederācijas Sociālo lietu un sociālās drošības eksperts Pēteris Leiškalns.

Kā aģentūrai LETA norādīja Leiškalns, tas ir apsveicami, ka cilvēki sāk “iziet no sociālistiskās apziņas” un pieņem, ka par savām vecumdienām ir jādomā arī pašiem. Cilvēki sāk apzināties demogrāfisko situāciju – to, ka dzimstība attiecībā pret mirstību Latvijā ir viena no zemākajām Eiropā, stāstīja eksperts.

Tāpat no Latvijas darbā uz ārzemēm ir aizbraukuši pietiekami daudz cilvēku. Iedzīvotāji sāk neticēt, ka esošā pensiju sistēma nākotnē spēs funkcionēt pietiekami kvalitatīvi, lai pienācīgi viņus nodrošinātu vecumdienās, pateicoties tam, ka demogrāfisko tendenču un emigrācijas dēļ strādājošo skaits aizvien sarūk, norādīja Leiškalns.

Kā vēl vienu iemeslu cilvēku ticības samazinājumam Latvijas pensiju sistēmai Leiškalns min 2011.gadu, kad par aptuveni ceturto daļu tika samazināts pensiju kapitāls.

Eksperts arī norādīja, ka cilvēki tiek mudināti vairāk domāt par vecumdienām un apsvērt iespēju, ka ne visu nodrošinās valsts. Iedzīvotājiem iesaka pievienoties 3. pensiju līmenim, kā arī, iespējams, iegādāties nekustamos īpašumus, kurus tad attiecīgi var, piemēram, iznomāt, uzsvēra Leiškalns.

Viņš gan saredz arī kādu negatīvu aspektu tam, ka cilvēki paši vairāk sāk domāt par savām vecumdienām un neatstāj to tikai valsts pārziņā. Eksperts pieļauj, ka iedzīvotāji varētu mazāk sākt iemaksāt līdzekļus esošajā pensiju sistēmā, kas attiecīgi nodrošina esošos un tuvākajā laikā topošos pensionārus.

Jau ziņots, ka pēdējo gadu laikā pieaudzis to iedzīvotāju skaits, kuri uzskata, ka cilvēkiem pašiem, nevis valstij, ir jārūpējas par vecumdienām, liecina pētījumu centra SKDS aptaujas dati.

Šogad veiktajā aptaujā gandrīz katrs ceturtais jeb 23,9% iedzīvotāju drīzāk piekrīt apgalvojumam, ka katram pašam ir jārūpējas par savām vecumdienām, bet pilnībā pārliecināti par to ir 7,7% iedzīvotāju.

Savukārt trešdaļa jeb 31,4% aptaujāto drīzāk nepiekrīt šādam apgalvojumam, bet pilnīgi tam nepiekrīt 30,6% iedzīvotāju.

Pagājušajā gadā apgalvojumam, ka cilvēkiem pašiem būtu jārūpējas par savām vecumdienām, pilnībā piekrita 7,7% iedzīvotāju, bet daļēji tam piekrita 18,7% aptaujāto. Savukārt 2013. gadā apgalvojumam, ka katram pašam, nevis valstij, jārūpējas par vecumdienām, pilnībā piekrita 8% iedzīvotāju, bet daļēji – 18,7%.

Pievienot komentāru

No bezdarbnieka par uzņēmēju. Šūšanas ateljē īpašnieces Karīnas pieredze (1)Karīna Šveicare bija biroja vadītāja kādā uzņēmumā, bet... kā tas mēdz notikt, pērn palika bez darba. Pirmais ceļš, lai saņemtu bezdarbnieka pabalstu – reģistrēties Nodarbinātības valsts aģentūrā (NVA) ar obligāto informācijas noklausīšanos.
Gribi audzēt savas vistiņas, bet nezini kā sākt? Dzērbeniete Daina Šmite dalās pieredzēVistas grib audzēt arvien vairāk cilvēku, taču trūkst zināšanu, ar ko sākt. – Tas nemaz nav grūti, jo vistas ir visvienkāršāk turamie mājputni. Balva par pūlēm – olas, gaļa un mēslojums, – iedrošina dzērbeniete DAINA ŠMITE.
Gāze būs lētāka, piegāde dārgāka? (5)Atvērtā tirgū dabasgāzes rēķins būs vienkāršāks nekā elektroenerģijas rēķins
Pasaulē
INFOGRAFIKA: Budžeta prioritātes - aizsardzība, drošība, veselība2017. gada valsts budžeta prioritārās nozares ir aizsardzība, sabiedriskā drošība un kārtība, veselība, sociālā aizsardzība un izglītība.
Draugiem Facebook Twitter Google+