×
Mobilā versija
Brīdinājums +11.4°C
Milija, Maiga
Svētdiena, 24. jūnijs, 2018
25. maijs, 2014
Drukāt

VSAA gada pirmajos mēnešos prettiesiski piedzen naudas līdzekļus

Foto - LETAFoto - LETA

2013. gadā Saeima pieņēma Civilprocesa likuma grozījumus, kas no 2014. gada 1. janvāra aizliedz vērst piedziņu uz naudas līdzekļiem, kuri nepārsniedz minimālo mēneša darba algu. Taču vēl šogad Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra (VSAA) regulāri veica ieturējumus 30% apmērā no manas pensijas, kas ir mazāka par minimālo darba algu. Vai aģentūra tā drīkstēja rīkoties, un kā apturēt šo naudas līdzekļu ieturēšanu? 
LUDMILA RĪGĀ

VSAA darbinieki taisnojas, ka šā gada pirmajos mēnešos nav spējuši izpildīt grozījumus Civilprocesa likumā par ieturējumiem, jo tam neesot bijušas sagatavotas viņu informācijas sistēmas. Tiem, kam ieturējumi vēl veikti pēc vecās kārtības, esot jāvēršas pie tiesu izpildītājiem. Ja nauda nebūs pārskaitīta piedzinējiem, varēšot lūgt to atdot atpakaļ, taču patiesībā tiesu izpildītāji šajā situācijā ir bez vainas vainīgie.

Atgādinām, ka Civilprocesa likuma 594. panta pirmās daļas 3. punkta grozījumi paredz, ka no parādniekam izmaksājamās darba samaksas un tai pielīdzinātajiem maksājumiem 30% ieturējumus pēc izpildu dokumentiem veic līdz piedzenamā parāda dzēšanai, saglabājot parādniekam darba samaksu un tai pielīdzinātos maksājumus minimālās mēneša darba algas apmērā un saglabājot uz katru apgādībā esošo nepilngadīgo bērnu līdzekļus valsts sociālā nodrošinājuma pabalsta apmērā (šis regulējums nav attiecināms uz uzturlīdzekļu piedziņu).

Civilprocesa likuma 595. pantā teikts, ka regulējumu attiecībā uz piedziņu no darba samaksas piemēro arī gadījumos, kad parādnieks saņem:

1) mācību iestādes audzēkņa stipendiju;

2) summas zaudējumu atlīdzi­nāšanai par personisku aizskārumu, kura rezultātā radies sakropļojums vai cits veselības bojājums vai iestājusies personas nāve;

3) valsts pensijām, valsts sociālās apdrošināšanas pabalstiem un atlīdzībām.

Tas nozīmē, ka jau no šā gada 1. janvāra uz ienākumiem, ja tie nepārsniedz minimālo mēneša darba algu (320 eiro), nevarēja vērst piedziņu. Tātad VSAA darbinieku rīcība šajā gadījumā jāatzīst par prettiesisku.

Lai rastu risinājumu, VSAA jāvēršas ar iesniegumu, lūdzot nekavējoties pārtraukt ieturēšanu un atmaksāt nepamatoti ieturētos naudas līdzekļus. Valsts pārvaldes iestāžu nodarīto zaudējumu atlīdzināšanas likums paredz, ka iestādei ir pienākums atlīdzināt zaudējumus, ko tā nodarījusi privātpersonai ar darbību, izdodot prettiesisku administratīvo aktu vai veicot prettiesisku faktisko rīcību.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+