×
Mobilā versija
Brīdinājums +10°C
Milija, Maiga
Pirmdiena, 25. jūnijs, 2018
21. novembris, 2016
Drukāt

Pieminekļi Krievijā mirušajiem latviešiem (9)

Foto - Brāļu kapu komitejaFoto - Brāļu kapu komiteja

Novembrī atklātā piemiņas zīme Krievijā, Sjasstrojas karagūstekņu nometnē, bojāgājušajiem latviešiem.

Biedrība “Brāļu kapu komiteja” (BKK) šogad Krievijā atklājusi divas piemiņas zīmes karagūstekņu nometnēs bojāgājušajiem latviešiem.

Viens no piemiņas objektiem Krievijas Federācijas Ļeņingradas apgabala Volhovas rajona Sjasstrojā uzstādīts jau maijā, bet oktobrī pienākusi kārta līdzīgai piemiņas zīmei Vologdas apgabala Čerepovecā. Abi pieminekļi atklāti novembra otrajā nedēļā, informēja BKK valdes priekšsēdētājs Arnis Āboltiņš.

Darbs pie materiālu vākšanas par abās Otrā pasaules kara gūstekņu nometnēs mirušajiem latviešiem, viņu identitātes noteikšana un pieminekļu uzstādīšanai nepieciešamo formalitāšu kārtošana ilga sešus gadus, faktiski kopš brīža, kad BKK saņēma no Krievijas informāciju par vācu karagūstekņu nometnes Nr.158 1. nodaļā un spechospitāļos Nr. 1825 un Nr. 5091 Čerepovecā mirušajiem 43 latviešu karagūstekņiem un karagūstekņu nometnes Nr. 213 3. nodaļā, spechospitālī Nr.1114 un evakohospitālī Nr.1327 Sjasstrojā mirušajiem 72 latviešu karagūstekņiem.

Čerepovecā piemiņas zīme likta pilsētas ziemeļaustrumu malā, pilsētas kapsētas teritorijā. Kopumā tur apbedīti vairāk nekā 4000 dažādu tautību karagūstekņu. Dabā karagūstekņu kapsēta nav saglabājusies, taču tās tuvumā izdalīta teritorija piemiņas zīmju izvietošanai. Saviem tautiešiem pieminekļus tur jau uzlikusi Vācija, Ungārija, Somija un Rumānija. Latvijas liktajā piemiņas zīmē iekalts 41 karagūstekņa vārds; vēl divu karagūstekņu vārdus nav izdevies noskaidrot.

Arī ap 140 km uz austrumiem no Sanktpēterburgas esošajā Sjasstrojā piemineklis likts mežā pie pilsētas kapsētas. Te atdusas ap 1200 mirušo karagūstekņu, pārsvarā vāciešu un ungāru, kam pieminekļi jau uzlikti. Tāpat kā Čerepovecā, karagūstekņu kapsēta dabā vairs nav sazīmējama. Piemineklī latviešiem ir 72 vārdi. Abas piemiņas zīmes veidotas, ņemot par paraugu 2013. gadā Kirovas apgabala Verhņekamskas rajonā Rudņičnaja ciemā atklāto. Piemiņas zīmes autori ir SIA “Arhitektu birojs Vecumnieks & Bērziņi”. A. Āboltiņš pavēstīja, ka tagad plānota divu līdzīgu piemiņas zīmju uzstādīšana Novosibirskā, kur arī atdusas latviešu karagūstekņi.

BKK norāda, ka piederīgie sīkāku informāciju par iepriekšminētajās vietās apbedītajiem latviešiem var pieprasīt BKK birojā, kā arī izlasīt šeit.
Čerepovecā apbedīto latviešu saraksts:
Cerepoveca_ vardi
Sjasstrojā apbedīto latviešu saraksts:
sjasstroja_vardi -1-

Pievienot komentāru

Komentāri (9)

  1. Vai būs pieminekļi lēģeros noslepkavotajiem un nomocītajiem? Ar RU valsts atbalstu.

  2. Man nav izprotama šāda tradicija.

  3. Kaut kur Komi republikā, netālu no Vorkutas arī bija vācu karavīru filtrācijas nometnePēc kapitulācijas, mans tēvs tur kādus gadus pavadīja.

  4. Nu vai nav skaisti? Krievijā ceļ pieminekļus kritušajiem latviešiem, bet tūdaliņi ārdās, ka tik verētu kādu pieminekli nopostīt. Pašiem par sevi kauna nav?

    • Krievija neko neceļ. Tas ir par Latvijas naudu un pēc latviešu vēlmes. Neviens neliedz Krievijai uzturēt savus pieminekļus šeit, un neviens “neārdās”.

      • Par Uzvaras pieminekli pat parakstus vāca, Limbažos nopostīja. Dod tik vaļu, visus Padomju laiku pieminekļus nopostīs, vienalga kam viņš celts.

Draugiem Facebook Twitter Google+