×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.1°C
Bernhards, Boriss, Rojs
Pirmdiena, 20. augusts, 2018
11. maijs, 2018
Drukāt

Ilze Miķelsone: Piemineklis Latvijas okupācijai (57)

9. maijs Pārdaugavā. Foto - Karina Miezāja9. maijs Pārdaugavā. Foto - Karina Miezāja

Dzīvoju Rīgā, tādēļ īpaši asi izjūtu mūsu valsts problēmu – ir divas iedzīvotāju grupas ar diametrāli pretējiem viedokļiem par pamatjautājumiem. 9. maija norises Pārdaugavā to parāda īpaši spilgti. Tādēļ meklēju risinājumu ja ne pašai problēmai, tad vismaz to ārējai izpausmei – minētajām 9. maija “svinībām”. Kāda ir mana ideja?

Lietas jāsauc īstajos vārdos.

 

1. Atzīstot vēsturē reāli notikušo, tā saukto “uzvaras pieminekli” vajadzētu dēvēt par pieminekli Latvijas okupācijai (nomainot arī uzrakstu pie minētā monstra).

 

2. Tā kā pastāv (ļoti klusi noslēgta) starptautiska vienošanās par šā pieminekļa saglabāšanu, tad neiznīcinot vajadzētu izmainīt tā jēgu – pārvērst to no mūsu valstij naidīgo spēku ideoloģiskā centra par ekspozīcijas vietu – filiāli Okupācijas muzejam, t. i., apkārt kompleksam apbūvēt mūra sienu ar ieejas vārtiem kā cietumam, augšā ar dzeloņstieplēm, sargtorņiem vai vismaz novērošanas kamerām, jo Rīgā atrastos pietiekami daudzi, kas vēlētos sienu nojaukt, jo tā pati par sevi simbolizētu Latvijas varmācīgo inkorporāciju un pusgadsimta turēšanu PSRS “brālīgajā saimē”. Līgums ar Krieviju par memoriālās būves pieejamību tiktu formāli ievērots, jo muzeja filiāles apmeklētāji, samaksājot ieejas biļeti, varētu to apmeklēt tik bieži, cik vien sirds vēlas, arī 9. maijā, tā veicinot muzeja finansiālos rādītājus.

3. Lai šis objekts reāli varētu darboties kā muzeja filiāle, ar vienu, kaut arī milzīgu objektu – Aivara Gulbja radīto pieminekli –, tajā nepietiek. Tādēļ sienas iekšpusē (zem nojumes, stiklotās vitrīnās vai kā citādi) varētu izvietot ekspozīciju par PSRS armiju Latvijā 20. gadsimtā, iekļaujot tajā:

* 1939. gada uzspiesto Krievijas militāro bāzu līgumu Latvijā;

* 1940. gada okupācijas armijas noziegumus pret civiliedzīvotājiem – laupīšanu, izvarošanu, slepkavošanu;

* krievu armijas līdzdalību padomju varas Baigā gada represijās;

* militāro poligonu izveidošanu okupācijas gados uz mūsu zemes;

* brīvas pieejas pie Baltijas jūras atņemšanu;

* baznīcu un citu kultūras objektu piegānīšanu;

* Latvijas pilsoņu nelikumīgu iesaukšanu okupācijas armijā;

* “ģedovščinu” PSRS bruņotajos spēkos un tās dēļ bojā gājušos latviešus;

* latviešu karavīru izmantošanu Černobiļā;

* karu Afganistānā (latviešu kritušos);

* militāristu – Atmodas pretinieku Fjodora Kuzmina, Viktora Alkšņa – un citu okupantu attieksmi pret Latvijas neatkarības centieniem 80. gadu beigās;

* krievu armijas izvākšanos pēc Latvijas neatkarības atjaunošanas;

* Skrundas lokatora uzspridzināšanu;

* demobilizēto krievu virsnieku atstāšanu Latvijā un aktuālo jautājumu – cik ilgi vēl mūsu dzīvi bojās šīs okupācijas sekas?

Iespējams, vēl daudz kas sakāms par tēmu “Padomju armija Latvijā”, bet varbūt tieši te, pie pieminekļa tā sauktajai “uzvarai” būtu labākā vieta parādīt šo “atbrīvotāju” īstos darbus. Tad tie, kas te nāk 9. maiju svinēt, lai identificējas ar Latvijas okupantiem.

Pievienot komentāru

Komentāri (57)

 1. dīvaini, ka cenšas aizstāt Latvijas Republikas Uzvaras laukumu, kas nosaukts par godu Latvijas atbrīvošanai no svešzemju karapūļiem un Latvijas valsts izveidošanai, ar okupācijas monumentu, “kuru apliks ar “paskaidrojumiem” biezā slānī visās valodās! Līdzīgi kā cenšas “aizstāt” 18. novembri ar 4. maiju, veidojot “aptaujas” – tā teikt, vai tad nav tā, ka 4. maijs jums ir tuvāks par 18. novembri? Nu kā jautā, tā atbild – un kāda vientiese TV stāsta, ka viņai jau 4. maijs “patīkot labāk”.
  Kā kad no patikšanas mainītos lieta!

 2. gadiem ilgi meklē ieganstus Atbildēt

  pieminekli paturēt, izdomājot visu ko. Galvenais arguments – līgums ar Krieviju, valsti kas nevienu līgumu ievērojusi nav un arī turpmāk neievēros. Bet sīko ļaužu acīs tas ir pietiekami, viņi nekad neatgūsies tik tālu, lai pat ar NATO vairogu spētu denonsēt šo līgumu. To nepieļauj viņu daba.
  Nu beidziet te rakstīt un meklēt ieganstus! Nu Polija denonsēja, un no poļu zemes lielā ātrumā pazūd tur saliktie Krievijas varas monumenti. Nu un kas ir?

 3. Kādēļ jāmūrē nezin kādas sētas? Te ir liela brīva teritorija pašā Rīgas centrā. Laba vieta lai uzceltu mūsdienīgu Koncertzāli, kuras Rīgai nemaz nav, bet ir ļoti nepieciešama. Pietiks vietas arī daudzu koncertu apmeklētāju transportlīdzekļu stāvvietām, autobusiem utt. Lai jau tas piemineklis stāv kā vēstures liecinieks- nav nepieciešams ap to atstāt brīvu vietu. Uzvaras dienu svin 8.maijā, labi.9-tajā svinam Eiropas dienu ar visām Eiropejiskām izdarībām jaunajā koncertzālē un tās apkārtnē. Svinam ar lielu prieku ar eiropejiskām un latviskām dejām, dziesmām .
  Nevaram jau demokrātijā aizliegt krievu tautības cilvēkiem pulcēties pie sava pieminekļa. Lai jau starp mašīnām, motoriem, meitenēm…Stingri liekam ievērot sabiedriskās kārtības noteikumus, uzvedību, atribūtiku un Eiropas dienā piemēram neatskaņot skaļi mūziku, kas nav eiropejiska. Lai žurnālisti tā pa īstam nointervē kādu veterānu. Lai tas veterāns atbild uz jautājumu, kāpēc pēc tās viņu uzvaras tik daudz izsūtīto no Latvijas uz Sibīriju,, tik daudz miera laikā izpostītu Latvijas ģimeņu? Un vēl, kāpēc tas veterāns tik jauns gados( normāli vajadzētu būt krietni pāri 90 ) un kādēļ šo dienu svin Latvijā, Rīgā, bet ne tajā vietā, kur izcīnīja to lielo uzvaru? Kādi konkrētā veterāna nopelni tieši Latvijas labā?
  Ar smaidu, ar dziesmām, ar prātu bez dusmām ierādīsim katram savu vietu, neļaujot pašā Rīgas centrā svinēt citas valsts svētkus.

 4. Visnotaļ gudri ieteikumi no Ilzes mūsu inertajām valdībām ,kuras negrib /vai neprot / risināt šo jautājumu. Vairs nevajadzētu aizbildināties ar pieredzes trūkumu /kā nekā pie stūres aizvadīti gandrīz 30 gadi/.

 5. Ja būtu politiskā griba problēmu varētu atrisināt elementāri, pāris desmītus metru no tranvaja sliedēm uzcelt sienu, līdzīgu Berlīnes mūrim, noteikti varētu atrast kādu fragmentu no ši mūra, ko simboliski iemūrēt. Sienas pretējā pusē uzbūvēt skatītāju tribīnes, tirdniecības telpas, un telpas administrtīvām un tehnisksjām vajdzībām. Laukumu izbūvēt pēc pagājušās simtgades trīsdemītajos gados izsrtādātjiem projektiem un iecerēm.

 6. idejas jau labas, Atbildēt

  bet vai daudz vienkāršāk un lētāk nebūtu pieņemt likumu,kas aizliedz darba dienā,kad nav nekādu valsts svētku latviešu Uzvaras laukumā tirgoties ar ziediem,vodku un uzkodām,turpat to apēdot un izdzerot,kā arī rīkot koncertus,braukt bez biļetēm ar sabiedrisko transportu u.t.t.Un vai valsts valodas likums šajā dienā nevienam nav jārespektē?Tad arī viss tas nejēdzīgais ļembasts būtu daudz mazāks.Pietiks visādiem baraņnikiem un ušakoviem tēlot valsti valstī.Vai Maskavā,kur tie ir valsts svētki ,pilsētas centrā arī tiek rīkotas orģijas?Ārzemnieki vispār nesaprot,kas te notiek,jo mēs taču pasaulei stāstām,ka esam neatkarīga valsts,kas 50 gadus bija okupēta un kolonizēta.

 7. Dzīvoju Rīgā, tas ir labi, tikai no kura gada.? Mans tēvs un visi pārējie, Rīgā dzīvoja jau cara laikā un arī tur piedzima, kad vēl nebija nekāda Latvijas valsts proklomēta. Tāpt arī dienēja krievu armijā un nemaz nodomāja, ka būtu kādi okupenti šajā zemē. Krievija mums ir tepat blakus, bet tagadējie draugi, amerikāņi, otrā pusē okeānam.Ja viņiem ir savaarmija, tad laitur sava Amerikā un uz savām robežām, kuras ir tikai divas, ar Kanādu un Meksiku. Ko viņi dara te un vai nav vēl lielāki okupatnti, kā tā krievu, kuras valsts sastāvā, mēs bijām kādus 250. gadus, pēc tam, kad citi okupanti zviedri, mūs viņiem pārdeva. Tā vēsture, kuru te mēģina sludināt un iztēloties, ir labi ja kādu pusgadsimtu gara, ja izņem laukā tos padomju laika gadus, bet tas nav pat viena cilvēka pilns mūžs.Te runā tā, ka varētu domāt, ka Latvijas valsts pastāv vismaz kādu tūkstoti gadu un atnāca krievi, kuri viņu okpēja uz tiem beidzamiem gadiem. Ja tā būtu, tad tiešām varētu briesmīgi brēkt arī par to viņu pieiminekli..

  • Точно! История Латвии в составе России гораздо длиннее, ярче и насыщеннее, чем то, что вы пытаетесь выдать за историю этой страны! Atbildēt

   !!

  • Pirmkārt, nevajag jaukt. Runa nav par tiem krieviem, kuri Latvijā dzīvo kopš t.s. cara laikiem, bet par tiem, kurus Latvijā iepludināja pēc 1940./1945. gada, vienīgi viņi ir okupanti un to pēcteči.
   Otrkārt, kad trūkst argumentu, vienmēr tiek piesauktas ASV un to darbi/nedarbi kaut kur pasaulē.
   Senie latvieši teica: “Otra acī skabargu redz, bet savā – baļķi neredz.” Vispirms izvel baļķi no savas acs, un kad tavā sētā viss kārtībā, tad var paskatīties pāri dīķim, kāda skabarga šiem acīs duras.

   • Вот, вот дорогая, и начните с себя, любимых! Сначала сами перестаньте путать понятия! Atbildēt

    !!

 8. Uz katra staba uzrakstīt, cik cilvēku dzīvības prasīja katrs kara gads, vai varētu priecāties par to? Tad katrs Latvijas iedzīvotājs varētu nolikt ziedus ar sēru lenti. Diemžēl arī man savā laikā bija jāziedo piemineklim 5 rubļi. Pieminekla autoru gribētos zināt, liels darbs ieguldīts, vēsturisks objekts būtu.

 9. Pilnīgi nevietā apzīmējums “labprātīgi”. Ja nu vienīgi tajā nozīmē, kādā labprātību saprata okupanti. Man neviens neko neprasīja. Atskaitīja no algas.

  • kreisais pussargs Atbildēt

   Nav taisnība. Visās darba vietās notika arodbiedrību nodaļu kopsapulces, kurās tad arī tika nolemts ziedot vienas darba dienas algu memoriāla izbūvei Uzvaras laukumā. Un šis lēmums tika arī ieprotokolēts. Neprasīja tiem, kuri attaisnojošu iemeslu dēļ (veselības stāvoklis, komandējums) šajās sapulcēs nepiedalījās. Viņiem, protams, bija tiesības šo kopsapulces lēmumu noprotestēt, un neko neziedot.

   • Cik naivi, čekas stukaču laikā protestēt : te auto rinda, te dzīvokļā rinda, te televizora rindā, te pletīzera rinda , te… un darba probēmas ar prēmijām un ar atvaļinājumu ziemā, ja paturēja darbā – nu par sētnieku varbūt, bet padomās- vai tāds mums vajadzīgs…

   • Jūs, biedri, stāstiet šīs stulbības, lūdzu, tiem, kas PSRS laikos nav dzīvojuši.

    Jūsu falšās “kopsapulces” ar tukšo roku cilāšanu vēl tagad visiem atmiņā palikušas kā viena no padomju laiku spilgtākajām iezīmēm.

    Jebkurš, protams, varēja iebilst. Staļina laikā tādi iebildēji pazuda bez pēdām nākamajā naktī. Brežņeva laikā bija maigāk – varēja pat tikt cauri vien ar pārrunām KGB, ierakstu personīgajā lietā un nokļūšanu uzskaitē. Bet varēja nokļūt arī psihiatriskajā slimnīcā, jo tikai trakais taču iebildīs pret to, ka padomju komunisms ir visdemokrātiskākā iekārta pasaulē.

 10. kreisais pussargs Atbildēt

  Tur tika sodīti vācu nacistiskie noziedznieki. Cilvēki tur nav pakārti.
  Nevienu nespieda par velti strādāt. Visi labprātīgi ziedoja vienas darba dienas algu.

  • Laiki mainījušies – tagad visi pieprasa, lai krievu okupanti aizvācas un krievu okupantu piemineklis pazūd no Latvijas.

 11. Laba doma.Vēl ir dzīvi tie cilvēki,kurus spieda par velti strādāt,lai būtu līdzekļi šī monstra celtniec’bai
  Jāpiemin arī tur pakārtie cilvēki

  • man vēl nav 50, bet toreiz arodbiedrības madāma arī no manas – skolnieka nopelnītās naudas atvilka 10 rubļus, kas patiesībā bija sāpīgi liels cipars.

 12. Kamēr Rīgā valdīs Ušakovs, nekas tāds nenotiks, pat nesapņojiet!
  Kaut gan – nē, sapņojiet, sapņot jau nevienam nav aizliegts.

 13. lieliska doma….

 14. Iaba doma…..

 15. “Tā kā pastāv (ļoti klusi noslēgta) starptautiska vienošanās par šā pieminekļa saglabāšanu”
  Vai tāda vispār pastāv? Iespējams, ka tas ir ieviests mīts, lai neko nedarītu. Neviens līdz šim nav norādījis avotu, kur šī vienošanās būtu izlasāma.
  Ir jau tā, ka ar pieminekļiem karot nevajadzētu. Taču šis, pirmkārt, ir izcili briesmīgs un, otrkārt, liecina par visām tām nelietībām,kuras min Ilze Miķelsone. Aizliegt to ālēšanos un dzeršanu būtu pirmais, ko darīt.

  • Удивительно ужасна ты сама, жаба старая! Так же, как и эта старая полоумная дура, автор этой статейки. Atbildēt

   Ujmitesj, duri! A to boljno budet!

   • Nedraudi cilvēkiem, Atbildēt

    bet mācies vēsturi un latviešu valodu. Viss labais dzīvē noderēs

    • А где угроза? Это дружеское предупреждение! Жалко старушек. Atbildēt

     A latishskij ja znaju, mogli bi i ponjatj.

 16. Tak aizveraties vienreiz! Cik var?!

 17. Varbūt vienkāršāk ir demontēt?
  Pārslēgt starpvalstu līgumu, taču var!

  • Просто не получится! Псковская дивизия ВДВ только и ждёт повода! Всего 2 часа и она здесь! Atbildēt

   Povtorno! Moderatori ot straha udalili!

   • Lai tik pamēgina katram okupantam ar zobiem rīkli pārkodīšu.

    • Ага, это ты у себя на диване такой смелый, да? А в жизни?! Atbildēt

     !!

     • Un kā pašam? Dīvāna pirdēj.

     • Ну, я то свою военную профессию ещё не забыл! Офицер запаса всё ещё.

      !!

     • Viss skaidrs nedobitais okupants.

     • Да, и что тебе понятно, абориген херов? Я законов не нарушаю, и нахожусь здесь легально! А не в партизанах!

      Povtorno!

   • Tu saldumiņ tikko teici,ka nevienam nedraudi,bet kā izklausās tavi tiešie draudi par tavu Pleskavas divīziju,a????družok.

    • Так вы сами про это пишите, и очень часто. Я просто вам напомнил, чтобы вы слегка остудились! Atbildēt

     !!

 18. Vecā čigāniete Atbildēt

  Sēkla ir izsēta.
  Jāgaida, kas izaugs.
  Indīgi augļi kuri saindēs to lietotājus vai arī nogalinās, nešķirojot ne etnisko piederību, ne vecumu.
  Diemžēl autore ir drosmīgāka par valdības un Saeimas vīriem.
  Taču mūsu bruņotie spēki ir smieklīgi salīdzinot ar vareno kaimiņu….
  Un mūsu bāleliņi par gļēviem, lai dienētu un kautos par savu zemi, sievietēm un bērniem.
  Latvijai nav policijas spēki un militārie formējumi, lai kontrolētu vienlaicīgus nemierus krievvalodīgās pilsētās: Rīgā, Daugavpilī, Liepājā, Ventspilī un citās apdzīvotās vietās.
  Krievijas virsniekiem un karavīriem šajās pilsētās būs vajadzīgi simtiem dzīvokļu un viņi nešķiros dzīvokļu saimnieku etnisko piederību un mantisko stāvokli.
  Krievijas atbalstītāji labprāt dedzinās, zags, laupīs un izvaros nešķirojot etnisko piederību un mantisko stāvokli.

  • О как! Неужели ты, старая цыганка, и такое пережила? И кто же он был?! Atbildēt

   Imja, sestra, nazovi imja!

 19. Par.Ļoti laba ideja.

 20. Atbalstu. Vēl vajadzētu pārplānot satiksmi:
  1) realizēt jau esošo projektu par tuneli no Vienības gatves, tikai atkoriģēt – lai nebūtu nekādas staigāšanas pāri tiltam, vai
  2) izbūvēt viaduktu, kas piesedz to kauna traipu.
  Nepieciešams arī iniciēt kaut kādas izmaiņas normatīvo aktos attiecībā uz Rīgu – kā galvaspilsētu, un, izejot no tā, definēt – ko mēs galvapilsētā svinam un kādā veidā. Tas taču Eiropā jau ir ieviests! Tikko neļaus uz vietas ēst, dzert, dejot un dziedāt, tā tas pasākums stipri saruks.

 21. Ļoti laba ideja, viss teiktais atbilst patiesībai!

 22. Piekrītu – dēvēt par pieminekli Latvijas okupācijai!

  • Tā ir laba doma. Nemainīt neko, izņemot nosaukumu. Jau tāpat taču tautā runā, ka piemineklis ataino tautumeitu, kas kliedz šausmās, ieraugot sarkanarmiešus – izvarotājus. Pielikt vēl klāt stendu ar okupācijas faktu uzskaitījumu, un viss Ok.

 23. Pareizi, sen jau tā vajadzēja!

 24. un vēl obligāti vajadzetu pielikt klāt sarakstu ar uzvārdiem ,kuri pamatigi nopelnija tirgojot padomju militāro mantojumu;degvielu ,metālu, nekustāmos īpašumus

 25. Ideāli, tikai mūsu valdība jau par gļēvu, lai ko tādu izdarītu. Un ,pasargi dievs, kur nu vel strīdēties ar Krieviju

Lasītāju aptauja
Gata Šļūkas zīmējums
Gatis Šļūka. Politiķi laukos zvejo balsis

Tuvojoties 13. Saeimas vēlēšanām, deputātu kandidāti dodas biežākās vizītēs pie Latvijas vēlētājiem uz novadiem.

Vai jums ir bažas, ka novecojusi aparatūra medicīnas iestādēs var apdraudēt veiksmīgu jūsu ārstēšanu?
Draugiem Facebook Twitter Google+