Latvijā
Vēsture

Jaunjelgavā atklāts piemineklis Neatkarības kara varoņiem 16


Jaunjelgavā atklājamās Lāčplēša Kara ordeņa kavalieriem veltītās stēlas makets.
Jaunjelgavā atklājamās Lāčplēša Kara ordeņa kavalieriem veltītās stēlas makets.
Publicitātes attēls

Pasākuma “Latvijas karavīrs laikmetu griežos” ietvaros Jaunjelgavā šonedēļ atklāta Jaunjelgavas novadā dzimušajiem Lāčplēša Kara ordeņa kavalieriem veltīta piemiņas zīme – stēls.

Šādu 1918. – 1920. gada Latvijas Neatkarības kara varoņiem veltītu tipveida piemiņas zīmju uzstādīšana visos Latvijas novados notiek saskaņā ar projektu “Atceries Lāčplēšus”, ko aizvadītajā gadā rosināja Aizsardzības ministrijas un Jaunsardzes informācijas centrs. Pēc ieceres, stēlas uzstādāmas visos Latvijas novados, kur vien apzināti Lāčplēša ordeņa kavalieri. Tādas jau atrodas Ogres Brāļu kapos, Jūrmalā pie Slokas baznīcas, Ikšķilē.

Šā gada 11. novembrī – Lāčplēša dienā – tādas vēl atklās Iecavā, Valkā un Cesvainē, kam tuvākā nākotnē varētu sekot Nīca, Daugavpils un Ventspils.

Ap divus metrus augstās piemiņas zīmes pēc mākslinieka Jāņa Strupuļa meta no pelēkā Somijas granīta izgatavotas SIA “Akmens apstrādes centrs AKM” Ķekavā. Piemiņas zīmē tiek iekalti no konkrētā novada nākušo Lāčplēša Ordeņa kavalieru vārdi un dzīves gadi. Otrā stēlas pusē iekalts teksts: “Latvijas Brīvības cīņu varoņiem Latvijas simtgadē”. Izgatavošanas un uzstādīšanas izdevumus sedz Aizsardzības ministrija un pašvaldība. Pašvaldība arī izvēlas vietu, kur pieminekli uzstādīt.

Jaunjelgavas gadījumā tas ir Daugavas krasts pilsētas teritorijā. Turp piektdienas vakarā uz stēlas atklāšanas pasākumu lāpu gājienā devās Jaunsardzes, biedrību “Latvijas mazpulki” un “Latvijas Skautu un gaidu centrālā organizācija” pārstāvji, kā arī Sēlijas novada skolu jaunieši.

LA.lv