×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.9°C
Rozālija, Roze
Trešdiena, 18. jūlijs, 2018
4. novembris, 2016
Drukāt

“Piensaimniecībai ir nākotne. Lielākais pluss – pie jebkuras piena cenas tu naudu saražo katru dienu” (3)

Foto: Dainis Bušmanis/Latvijas Avīze Foto: Dainis Bušmanis/Latvijas Avīze

Kaspars Putrālis, z/s "Kalējiņi 1", īpašnieks, Smiltenes novada domes deputāts

To saka z/s “Kalējiņi1” saimnieks Kaspars Putrālis, kurš Smiltenes novada Bilskas pagastā izveidojis paraugsaimniecību. Saimniecībā ir 450 slaucamas govis, vidējais izslaukums iepriekšējā pārraudzības gadā bija 13 425 kg no govs.

Bilskas pagastā Putrāļu ģimene saimnieko jau piektajā paaudzē. Pēc augstskolas absolvēšanas Kaspars Putrālis gadu stažējies ASV, bet, atbraucot atpakaļ, strādājis labās kompānijās un saņēmis tam laikam labu algu, taču vilcis uz laukiem, pēc darba pa vakariem un naktīm strādājis vecāku saimniecībā. Kad Latvija kļuva par Eiropas Savienības dalībvalsti, sapratis, ka vajag ko jaunu un inovatīvu izveidot, un tā arī tapis pirmais SAPARD projekts – pilnīgi jauna govju ferma jeb pirmā nepiesietā govju kūts Latvijā. Pēc izglītības Kaspars ir diplomēts agronoms. “Visu laiku iets uz to, ka jābūt labākajiem nozarē. Tas ir mans mērķis – darīt visu, kā sirds liek, un tas jāizdara ļoti precīzi, tāpēc man viss ir uz minūtēm, gramiem saplānots,” neslēpj saimnieks.

Līdz šim saimniecībā realizēti teju 20 dažādi projekti, ieguldījumi ir lieli. “Esmu visur, kur ir nauda. Pagājušogad mums atteica, un tā bija pirmā reize, kad pietrūka naudas. Nevar vainot tos, kas strādājuši pie kritēriju izstrādes, bet, manā skatījumā, naudu varēja izlietot labāk un pareizāk. Redzu apkārtējos fermerus un varu vērtēt gan kā ražotājs, gan tirgotājs, jo tirgojam pašu gatavoto spēkbarību. Tas, ka tika veicināta un modernizēta piensaimniecība Latvijā, bija ļoti pareizi, bet to, ka šobrīd saimniecībām ir grūti ar strādāšanu tikai tāpēc, ka uzceltas modernas kūtis, negribu teikt, ka visur zemnieks viens vainīgs. Varēja kopumā visi labāk pastrādāt. Arī banku sektors deva naudu pa labi, pa kreisi, un tas nebija baigi forši. Pēc kāzām vai kara ir viegli runāt. Bet es skatos uz šāda veida grūtībām tā, ka cilvēks pilnveidojas un kļūst arvien labāks. Vienīgā problēma – nervu šūnas neatjaunojas un kļūdas ir diezgan padārgas,” stāsta “Kalējiņi1” saimnieks. Saimniecībā viss izveidots kompakti, ko viegli pārvaldīt. Tajā izvietotas mūsdienu gudrās ierīces, ko saimnieks izmanto, lai redzētu galvenos procesu punktus. Un ne tāpēc, lai vienkārši kontrolētu, bet lai pārliecinātos, ka viss ir kārtībā. Traktoriem ir GPS sistēmas, lai saprastu, kā labāk darīt un lai ziemas mēnešos varētu analizēt situāciju un izvēlētos labākos laukus un kārtību, kā strādāt, lai optimizētu līdzekļus. “Kalējiņi1” arī palīdz fermeriem izstrādāt dažādus projektus un sniedz padomus, jo pieredze, izveidojot un attīstot saimniecību, ir ļoti liela. Saimniecība var lepoties ar vienu no lielākajiem izslaukumiem valstī. “Nekad neesmu tiecies būt uz izslaukuma pjedestāla, man tas nepatīk. Es vienkārši visu izdaru perfekti pēc noteikumiem tos darbus, kas jāizdara. Govs pirms divsimt gadiem ir bijusi ar četriem pupiem un vēl tagad ir, un nekas nav mainījies. Mēs tikai prasām atbildību no cilvēkiem, lai elementāras lietas tiktu izdarītas,” savus principus stāsta Putrālis.

Par saimniecību plašāk lasiet pirmdien “Latvijas Avīzē”!

Pievienot komentāru

Komentāri (3)

  1. “”Esmu visur, kur ir nauda.”” tā arī ir atbilde….,bet man nav žēl.

  2. Uzņēmīgs un apsviedīgs jau tas saimnieks ir. Tikai tā paraugsaimniecība ir izveidota par ES, nevis paša nopelnīto naudu, ja jau ir realizēti 20 projekti. Un nevajag stāstīt pasakas, ka viņam esot pirmā govju kūts Latvijā ar nepiesieto turēšanu. Jau krievu laikos Siguldas “Jūdažos” 600 govis turēja nepiesietas un slauca karuselī. Piena lopkopībā jau naudu it kā ražo katru dienu, tikai vai tās lielākā daļa nonāk ražotāja vai tomēr pārstrādātāja kabatā, tāds ir jautājums? Lai viņam veicas!

  3. Malacis saimnieks! Lai viss izdodas!

Draugiem Facebook Twitter Google+