×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.2°C
Ilvija, Marlēna, Ziedone
Ceturtdiena, 24. maijs, 2018
15. decembris, 2014
Drukāt

Pienu izdevīgāk izliet nekā pārdot (25)

Foto-ShutterstockFoto-Shutterstock

Kvotu sistēmas pēdējā gadā Latvija piena kvotu pārsniegs vismaz par 2,3% un tas valstij soda naudās var izmaksāt vismaz 4,9 miljonus eiro, liecina Lauksaimniecības datu centra (LDC) aplēses. Pēc “LA” aplēsēm, kvota, iespējams, var tikt pārsniegta pat par 5% un tad soda naudas apjoms var sasniegt 10 miljonus eiro.

LDC aprēķini liecina – šogad pienu pašmāju zemnieki saražos par 7,5% vairāk nekā iepriekšējā gadā, taču, tā kā reprezentatīvais tauku saturs samazinās, tas ļauj aprēķināt ap 27 miljoniem kg piena, ar ko daļēji nosegt piena kvotu, līdz ar to prognozējamais kvotas pārsniegums ir 2,3%. Tiesa, LDC direktors pieļauj, ka šis apjoms var mainīties uz vienu vai otru pusi. I. Vorslovs atzīst – vissliktākais ir tas, ka piena iepirkuma cena šobrīd ir zemāka nekā soda nauda. Proti, soda nauda ir 27,3 eirocenti/kg, bet vidējā piena iepirkuma cena – ap 23 – 24 eirocentiem/kg. Tas nozīmē, ka sods par piena kilogramu ir lielāks nekā ienākums.

Pēdējos gados saražotā piena apjomi aizvien pieauguši, līdz ar to pagājušajā kvotas gadā kvota izpildīta par 99,1%. Kopš 2010. gada ik gadu ražošana pieaug par 6% un, ja nebūtu 2008. gada krīzes, kvota būtu pārpildīta jau pirms vairākiem gadiem. “Nekad vēl neesam ražojuši tik daudz piena kā tagad,” uzsver I. Vorslovs.

I. Vorslovs piebilstot, ka jau pērn LDC brīdinājis zemniekus par iespējamo kvotu pārpildi, aicinot neražot vairāk piena.

Pievienot komentāru

Komentāri (25)

 1. Samazināt izmaksas – cik vienkārši skan!

 2. viss tas ir viens liels farss,lai tak iznikst tie sikie fermerishi kuri neko citu neprot ka tikai mezt sudus un izslaukt govis,,bet kartigie saimnieki nekad nelies zeme pienu,bet gan izdomas ko ar to iesakt! kautvai cuukam izbarot,vai kadu shkjirnes sunju audzetavu uzbliezt kuri to pienu labprat apedis,,variantu ir tukstoshiem,tikai vajag rakt!!!

 3. Katram zemniekam ir sava kvota, nav ko lekt pāri grāvim ja nevari pārlekt. gada laikā var piekoriģēt, nevis cerēt uz avosj.

 4. interesanti, cik un kas maksā par izlieto? nevari apgaismot?

 5. Pilnīgākie pāķi kas pienu lej zemē, ko tad nemāk sviestu uztaisīt, tādiem luņiem govis nevar uzticēt tapēc jau nav brīnums ka mums tā iet.

 6. Daliet pienu par brīvu nabagiem! Par to eirokungiem nebūs jāatskaitās!

 7. foto gan nav izdevies,ar tādām mašīnām sen vairs pienu nevāc

 8. 100 t un vairak. kvotas.

  Название продукта: Kvota
  Местонахождение: Мадона и р-он, Мадона
  Откуда у крестьян такое количество лишних квот,и это не единственное обявление,может продает тот кто воопще с молоком дело не имеет,делают искуственный ажиотаж

  Цена: 90 €/шт.

 9. man par katru litru virs kvotam gada beigas bus jasamaksa ap 20 tukstosiem soda nauda man ap 80 slaucamam govim.. bet ieperk pienu man paslaik par 24 centiem.. ( tada cena bija 90 beigas kad degviela maksaja uz pusi letak) bet soda nauda par litru 27 centi . Vairums jau vairs nedeva tik labu spekbaribu govim lai pazeminatu izslaukumus un govis dotu pienu mazak jau sogad, bet lidz ar to pasizmaksa protams ar palielinas. Ja grims piena razotaji tad paraus lidzi ntas nozares.. visus vetarstu kantorus, lielos baribas razotajus, servisus, tehnikas tirgotajus. celtniekus Fermu aprikojuma razotajus.. utt.. tas ir nozares kuras strada sie pasi Pilsetnieki komentetaji. Paslaik vel visi izdzivo tikai no subsidijam jo Latvija 15 decembri pienu nevienam neatmaksajas vairs razot. Kam ir krediti tie jau tagad bankrote. Paslaik vel daudzi baro pirms embargo sagadato baribu, bet lielakais strieciens nozarei bus 15 gada maijs/junijs, kad visiem vajadzes naudu baribas sagatavosanai nakamajam gadam. Teiksim mana mazajā saimnieciba tas junija nedelas laika izmaksa ap 50 tukstosiem.

  Nejauciet lauksaimniecibu ar citiem biznesiem jo ta nav privatajam ja viens veikals nobankrote, tas sferu neietekme bet te jebkura svarstiba piena razosana momenta visus Latvijas piena razotajus ietekme vienlaicigi.. tas tapat ka ko jus daritu ja viena diena nebutu Latvija vairs neviena veikala?

  Viss sis ir musu valdibas nopelns kas piena kvotas ļava apprēķināt ( un tagad nepastrīd ) pēc kautkādiem 2000 gada vai pat vecākiem lv saražotā piena daudzuma datiem. Tuklat teica.. klustiet efektivi razojiet pec iespejas vairak. celiet fermas paplasinaties.. Ta nauda ko dazi dabuja no eiropas tulin soda naudas aizies Eiropai atpakal..

 10. Vai tad nesaproti – samontēti kadri, tāpēc piens tek no netīras mucas, lai efekts būtu lielāks! Paņemts kaut kāds ārzemju “Shutterstock” foto, lai domātu, ka latvieši pienu lej laukā. Kārtējie žurnālistu triki.

 11. Vai tad ar tik netīru vircas cisternu pārvadā pienu? Fuij, pienu vairāk nepirkšu jo cena veikalos tāpat nav kritusies pienam. Šis te ir tikai teijāteris, lauksaimnieki dzīvo daudz labāk kā pārējie laukos.

 12. Protams, valsts tagad vainīga?! Kvota ir individuāla un katrai saimniecībai ir un bija zināma gadu gadiem. Kuram vajadzēta, tas drīkstēja piepirkt klāt vai arī sev liekās pārdot citam. Katra paša atbildība, cik govis sastumj kūtī taisni uz šo brīdi! Varēja pusgadu paciesties, kad nebūs vairs kvotu un ražo, cik spēj! Taču 2015. gada vidū jau būs cita brēkšana – kvotu nebūs; piena ražošanā brīvais tirgus visā ES – piena apjomi un cena staigās augšā lejā, kā jebkuram parastam burkānam. Kvotas pašlaik vismaz ierobežo kopējo piena daudzumu ES, un kaut cik palīdz uzturēt cenu.

 13. Tā ir normāla prakse mežonīgā kapitālismā.Kad ir pāprodukcija,tad, lai nekristu cenas ,saražotos produktus iznīcina. ASV senāk liekos graudus dedzināja lokomotīvju kurtuvēs.Lielražotājs necieš ,bet mazais un vidējais izput.

 14. Īsti neiebraucu tajā loģikā, taču atceros, kā bērnībā sociālisma aģitatori stāstīja murgus par rietumu pūstošajo kapitālismu – ka tur pienu lej grāvjos. Neticēju. Nudien neticēju. Biju pārliecināts, ka tie ir meli.
  Laikam tā loģika ir tāda, ka Eiropas Savienībā ir nevis brīvais tirgus, bet gan regulētais tirgus, proti – ar kvotu un soda naudu palīdzību tiek centralizēti regulēta konkurence starp dažādu ES valstu lauksaimniekiem. Kas ne vien pēc būtības ir liekulīga (ja turpina muldēt par brīvo tirgu), bet ir arī ne visai godīgi īstenota. Rezultātā mazāk spēcīgās saimniecības iznīkst. Kā Latvijā izzuda cukura rūpniecība, tā pa skuju taku aiziet arī citas nozares. ES birokrātiem nav vajadzības, lai te būtu lauksaimniecība.
  Bet mūsu ierēdņi šajā situācijā par vienu no galvenajām ES Latvijas prezidentūras prioritātēm izvirzījuši kaut kādu digitalizācijas jautājumu. Kauns! Un skumji, ka tā notiek.

 15. Tas ir kaut kas neiedomājams-pārtikas ražošanas palielināšana tiek sodīta, tajā pat laikā tepat kaimiņos- pieprasīta, par ko tad varētu saņemt arī atlīdzību par padarīto darbu.Te lūk monopolu diktāts….

 16. un kur te logika un kai lai zemnieks pelne un stradniekiem algas maksa
  jo talak jo traka
  tgd visu likvidesim un pec tam atkal pirksim kautkads stulbums

 17. tad jau vajadzētu būt vāl izdevīgāk neturēt piena govis!

  • Nu Jūs lettiņi esat tizli divkoši- sankcijas pret Russia =jā visi bļavāt pec USA stabules,a Jūsu sūri,grūti izslaukto pienu uz USA neviens neņem pretī pat mellie ubagi Dītroitā , nu ko atkodās bezsmadzenu bļaušana – a pirms nevarējāt vienoties ar Semu – kāds mums no sankcij;am labums ???

 18. Kas tas par murgu? Kā var likt soda naudas par to, ko saražo??? Vai tur visiem prātiņš sviestā sagājis? Mēs maksājam par pienu tādu naudu veikalā, bet tagad lies ārā, jo par daudz!!! Nav normāls tāds līgums, kurā noteiktas soda naudas par saražotā pārsniegumu. Ieslēdziet taču reiz loģiku Valdība!!!!!!!!! Ja saražotā piena apjoms pieaug, tad tā cenai veikalā jāsamazinās nevis piens jālej laukā. Ražojiet taču biezpienu, sviestu. Kas notiek?

 19. Если квоты будут перевыполнены то откуда в продаже такое большое количество квот?Читайте SS.lv

 20. Vajag tikai celt lielfermas, kā te visu laiku aģitēja ZM un ZSA, būs vairāk piena ko liet zemē! Tagad šie aģitatori sēž klusu, kad lielfermu īpašnieki sauc pēc palīdzības. Auni. Ko sēja, to arī pļauj!

 21. Secinājums- uz šīs planētas, ko par Zemi saucam, runāt par badu ir pāragri. Kā šo lietu vērtē noziedzīgāka mafijas banda ANO?

 22. rīkojas kā īsteni latvieši-krieviem lūdzu-,kā latviešiem….

Draugiem Facebook Twitter Google+