Mobilā versija
Brīdinājums +2.6°C
Līvija, Līva, Andra
Pirmdiena, 27. februāris, 2017
1. septembris, 2014
Drukāt

Krīzes risinājums – pienu izliet elektrības ražošanai (1)

Foto - LETAFoto - LETA

Burtnieku pagasta SIA “Zemturi ZS” saimnieks Jānis Višņevskis ir gatavs visnepatīkamākajam satricinājumam piena tirgū. “Ja pienu nevar pārdot, tad lietderīgāk no tā ražot biogāzi, nevis liet zemē. No vienas tonnas piena var iegūt elektrību 40 eiro vērtībā, tāpēc tikpat liela varētu būt maksimālā maksa par biogāzes ražošanai pirkto pienu,” teic J. Višņevskis. Viņš gan piebilst – saimniekiem no 40 eiro būtu jāatskaita arī transporta izdevumi, kas nepārsniedz 30 eiro par tonnu.

“Vissvarīgākais tomēr šādā gadījumā ir Latvijas atslogošana no svaigpiena pārprodukcijas, līdzsvara saglabāšana starp svaigpiena piedāvājumu un pieprasījumu. Šāda darbība ļaus nesamazināt piena produktu cenas un turēt stabilu piena iepirkuma cenu. Turklāt pienu tad izmanto lietderīgi – elektroenerģijas ražošanai,” savu piedāvājumu pamato J. Višņevskis. Saimnieka aprēķini ir balstīti uz viņam piederošās 0,7 MW jaudas biogāzes stacijas darbības vērtējumu. J. Višņevskis aicina arī citus biogāzes staciju saimniekus izvērtēt piena izmantošanas ekonomisko izdevīgumu elektroenerģijas ražošanā.

Eksperti ļoti atturīgi vērtē piena izmantošanu elektroenerģijas ražošanā. Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra eksperte Silvija Dreijere teic, ka 40 eiro ir vismaz piecas reizes zemāka cena nekā šā brīža piena iepirkuma cena, turklāt šāds maksājums nesedz piena pašizmaksu. “Ja teorētiski pienāktu situācija, kad pienu nevienam nevajadzēs, tad, protams, saimnieks, kam pieder biogāzes stacija, ir vinnētājs salīdzinājumā ar savu kaimiņu, kam stacijas nav. Latvijā grāvī tomēr piens nekad nav liets. Ja būs tik zema cena, zemnieki pienu neslauks. Paredzu, ka tā nenotiks tāpēc, ka pasaulē ļoti daudzi cilvēki nav paēduši,” tā S. Dreijere.

Inženierzinātņu doktors Vilis Dubrovskis teic, ka viņš saprotot piena ražotājus, kuru situāciju patlaban izmanto piena uzpircēji. “Pienu biogāzes tvertnē var liet, stacija darbosies, tomēr to vajadzētu darīt vien tad, kad piena izmantošana pārstrādei un pievienotās vērtības radīšana nav saimnieciski izdevīga,” tā V. Dubrovskis.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Jā… Vai vispār ir kāds, kas par šo fruktu var ko labu pateikt? 😀

Slimība pārvarēta, atveseļojamies. ES vērtē Latvijas ekonomiku (4)Latvija pēdējos gados pieredzējusi vāju ekonomikas izaugsmi, ekonomiskās nenoteiktības un ES fondu krituma dēļ, bet īstermiņa prognozes ir pozitīvākas, teikts Eiropas Komisijas vērtējumā par finansiālo, ekonomisko un sociālo situāciju dalībvalstīs.
Putnu gripas dēļ Vītiņu pagastā saimnieki bažījas par cāļiem (1)Visām vistām un zosīm jāiztur trīs mēnešu ieslodzījums
Pasaulē
Vidējā bruto darba alga pērn Latvijā pieaug par 5%Latvijā pagājušajā gadā vidējā bruto (pirms nodokļiem) darba samaksa bija 859 eiro, kas ir par 5% jeb 41 eiro vairāk nekā 2015.gadā, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati.
Draugiem Facebook Twitter Google+