×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.8°C
Ilvija, Marlēna, Ziedone
Ceturtdiena, 24. maijs, 2018
15. jūlijs, 2014
Drukāt

Piešķir 1,5 miljonus eiro kompensācijām par ĀCM dēļ izkautām cūkām

Foto: shutterstock.comFoto: shutterstock.com

Ilustratīvs foto

Lai ierobežotu Āfrikas cūku mēra (ĀCM) izplatīšanos, valdība otrdien noteica stingrākus biodrošības pasākumus cūkkopjiem, kuru saimniecības atrodas ĀCM ierobežojumu teritorijā. Vienlaikus Ministru kabinets atvēlēja 1,5 miljonus eiro par ĀCM dēļ izkautajām cūkām, informē Zemkopības ministrijā (ZM).

Valdība noteica, ka cūku sugas dzīvnieku novietnēm jābūt slēgtām, tās regulāri jātīra un jādezinficē, jāierīko karantīnas vieta slimu vai iespējami slimu dzīvnieku nodalīšanai un vieta, kur uzglabāt dzīvnieku izcelsmes blakusproduktus.

Tāpat novietnēs līdz minimumam jāsamazina apmeklētāju skaits, ieviešot apmeklētāju reģistru. Gadījumos, kad apmeklētājus ielaiž dzīvnieku turēšanas vietās, tie jānodrošina ar vienreizējas lietošanas aizsargapģērbu un aizsargapaviem, kā arī jānodrošina iekšējās kārtības noteikumu ievērošana un higiēna, piemēram, apavu, roku dezinfekcija.

Savukārt novietnes darbiniekiem darba laikā jāvalkā aizsargapģērbs un aizsargapavi, ievērojot higiēnu, piemēram, apavu, roku mazgāšanu, dezinfekciju. Paredzēts arī, ka novietnes teritorijā atļauts pārvietoties tikai ar saimniecībai piederošiem transportlīdzekļiem, izņemot barības piegādes un dzīvnieku izcelsmes blakusproduktu savākšanas transportu.

Ja dzīvnieku īpašnieki līdz šā gada 22. jūlijam novietnē neīstenos noteiktos biodrošības pasākumus, tiem visi novietnē esošie cūku sugas dzīvnieki līdz 31.augustam būs jānokauj, pirms tam par to informējot Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) inspektoru vai tā pilnvarotu veterinārārstu.

Rīkojumā paredzēts dzīvnieku īpašniekam par katru nokauto dzīvnieku izmaksāt kompensāciju: 115 eiro par pieaugušu vaislas dzīvnieku (sivēnmāte, vaislas kuilis), 65 eiro – nobarojamo cūku un vaislas jauncūku, 25 eiro – piena sivēnu.

Tāpat kompensācijas paredzēts izmaksāt arī dzīvnieku īpašniekiem, kuri nodrošina biodrošības pasākumus, bet kuriem ĀCM ierobežojumu dēļ ir radušies tirdzniecības traucējumi un tāpēc piespiedu kārtā ir jāizkauj cūku sugas dzīvnieki.

Lai atvieglotu dzīvnieku īpašniekiem zaudējumu kompensācijas saņemšanu, rīkojums paredz, ka PVD inspektors vai dienesta pilnvarotais veterinārārsts, kurš veiks dzīvnieku pirmskaušanas apskati un nokauto dzīvnieku liemeņu veterinārsanitāro ekspertīzi, izsniegs dzīvnieku īpašniekiem kompensācijas saņemšanai nepieciešamo veidlapu. Pēc tam, kad dzīvnieku īpašnieks to būs aizpildījis, PVD inspektors vai pilnvarotais veterinārārsts nogādās aizpildīto iesniegumu Lauku atbalsta dienesta teritoriālajā struktūrvienībā.

Ņemot vērā to, ka šiem cūku sugas dzīvnieku īpašniekiem būs iespēja izmantot nokauto cūku sugas dzīvnieku gaļu, kompensācijas apmērs tiek noteikts 50% apmērā no valstī noteiktā zaudējumu kompensācijas apjoma, kurš paredzēts dzīvnieku slimību uzliesmojuma gadījumā radīto zaudējumu segšanai.

Tāpat rīkojumā paredzēts ZM piešķirt līdz 1 502 450 eiro, lai šajā gadā nodrošinātu kompensāciju izmaksu dzīvnieku īpašniekiem par nokautajiem cūku sugas dzīvniekiem. Nauda tam paredzēta programmā “Līdzekļi neparedzētiem gadījumiem”.

ZM atgādina, ka ĀCM ierobežojumu teritorijas aptver Rēzeknes novada Pušas, Mākoņkalna, Kaunatas, Stoļerovas, Griškānu, Čornajas, Lūznavas, Maltas, Freimaņu, Silmalas un Ozolaines pagastu, Riebiņu novada Riebiņu, Rušonas un Silajāņu pagastu, Preiļu novada Pelēču, Preiļu un Aizkalnes pagastu, Ludzas novada Cirmas, Pureņu, Ņukšu, Isnaudas, Pildas, Nirzas un Briģu pagastu, Zilupes novada Pasienas, Lauderu un Zaļesjes pagastu, Daugavpils novadu Dubnas, Višķu, Ambeļu, Biķernieku, Naujenes, Salienas, Vecsalienas, Skrudalienas, Demenes, Laucesas, Tabores un Maļinovas pagastu, Aglonas novada Šķeltovas, Grāveru un Kastuļinas pagastu, Ludzas novada Rundēnu un Istras pagastu, kā arī visu Ciblas, Dagdas un Krāslavas novadu.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+