Foto – REUTERS/Scanpix

Pieticīgākais prezidents pasaulē 0

Laikā, kad daudzviet pasaulē ieviesti taupības pasākumi, starptautisko mediju uzmanību izpelnījies Urugvajas prezidents Hosē Muhika, kurš, pieradis pie pieticīga dzīvesveida, labprātāk izvēlas dzīvot galvaspilsētas Montevideo pievārtē esošajā lauku mājā, nevis valsts nodrošinātajā lepnajā prezidenta rezidencē.

Reklāma
Reklāma

 

Numeroloģija un skaitļu maģija: kā jūsu tālruņa numurs ietekmē jūsu likteni un kad to mainīt? 27
TV24
“Jāklausās, ka esam šmaukušies.” Par netaisnību un piemaksām tiem pensionāriem, kuri strādājuši padomju laikā
Krievijā valda histērija: izbojāta Putina inaugurācija 178
Lasīt citas ziņas

Turklāt viņš labdarībai un mazajiem uzņēmējiem ik mēnesi ziedo deviņdesmit procentus no savas 12 tūkstošu dolāru lielās prezidenta algas, informē raidsabiedrība BBC. Tādējādi viņa mēneša ienākumi ir aptuveni tikpat lieli, cik vidējam urugvajietim, – 775 dolāri. “Man pilnīgi pietiek ar šādu naudu. Man ir jāpietiek, jo daudzi urugvajieši izdzīvo ar krietni mazākiem ienākumiem,” sarunā ar Spānijas laikrakstu “El Mundo” sacījis Muhika.

 

Nejūtas kā nabags

“Mājas pagalmā žūst uz auklām izkārtā veļa, ūdeni mājā nodrošina aka, līdz kurai ceļš jāmēro pa taku, kas apaugusi ar pagaru zāli. Pagalmā dežurē tikai divi policisti un suns Manuela, kam ir trīs kājas,” tā Urugvajas prezidenta rezidenci apraksta britu raidsabiedrības BBC korespondents, uzsverot kraso atšķirību starp citu valstu prezidentu dzīvesveidiem. “Šādi esmu dzīvojis visu savu dzīvi. Es pietiekami labi varu iztikt ar to, kas man jau ir,” stāsta 77 gadus vecais prezidents.

CITI ŠOBRĪD LASA

Valsts priekšstāvja pienākumus Muhika sāka pildīt 2010. gadā. Toreiz amatpersonu deklarācijā viņš kā savu īpašumu norādīja nepilnu divu tūkstošu dolāru vērto 1987. gada izlaiduma “Volkswagen Beetle” automašīnu. Pērn deklarēja, ka viņam pieder arī puse no 215 tūkstošu dolāru vērtās lauku mājas. Otra puse pieder sievai.

“Mani sauc par nabadzīgāko prezidentu, bet es nejūtos nabags,” intervijā raidsabiedrībai BBC stāstījis Muhika. “Nabadzīgi cilvēki ir tie, kuri strādā, lai mēģinātu nodrošināt sev izšķērdīgu dzīvesveidu, un vienmēr grib vairāk un vairāk. Tas ir arī jautājums par brīvības sajūtu.

Ja tev nepieder ārkārtīgi daudz īpašumu, tev nevajag visu dzīvi strādāt kā vergam, lai tos uzturētu. Un tādējādi tev ir vairāk laika sev. Es varētu šķist ekscentrisks vecs vīrs… Bet tā ir brīva izvēle.” Muhika arī kritizē pasaules līderus, kuri sabiedrībā mēģina sludināt, viņaprāt, nepareizās dzīves vērtības. “Kad valstu vadītāji runā par ilgtspējīgu attīstību, ko viņi ar to patiesībā domā? Viņi cilvēkus grūž aizvien dziļākā patērnieciskumā. Bet kādā brīdī jāsaskaras ar tādu ekonomisko krīzi, kādu redzam šodien,” sarunā ar britu medijiem spriež Urugvajas prezidents, atsēdies koka krēslā mājas pagalmā.

 

Mērens kreisais

Ietekmīgais britu žurnāls “The Economist” Muhiku savulaik raksturoja kā “patuklu bijušo partizānu, kurš nelielā lauku īpašumā audzē puķes un pielūdz veģetārismu”. “Viņš netic Dievam,” piebilda britu žurnāls.

Politikā 1935. gadā dzimušais Muhika iesaistījās 60. gados, kad pieslējās Urugvajas sarkano partizānu grupējumam “Tupamaros”, kuri kreisās idejas smēlās Kubas revolūcijā. Viņš kļuva par vienu no šīs kustības līderiem. Vairākās sadursmēs ar politiskajiem pretiniekiem tagadējais Urugvajas prezidents ticis sešas reizes sašauts. Turklāt 14 gadus viņš pavadījis cietumā, kura sienas pameta 1985. gadā, kad valstī atkal tika iedibināta demokrātija.

Reklāma
Reklāma

Muhika sarunās kā ar vietējiem, tā ārvalstu medijiem vairākkārt stāstījis, ka aiz restēm skarbos apstākļos pavadītais laiks atstājis lielu iespaidu uz viņa uzskatiem par pieticīgākas dzīves vērtību.

Deviņdesmito gadu pirmajā pusē Muhikas vadītie “Tupamaros” apvienojās ar citiem kreiso ideju politiskajiem spēkiem un izveidoja partiju “Tautas līdzdalības kustība”. 1994. gadā viņš kļuva par deputātu, bet piecus gadus vēlāk tika ievēlēts Urugvajas senātā jeb parlamenta augšpalātā. Pateicoties Muhikas harismai, viņa partijas popularitāte aizvien auga, un 2004. gadā tā kļuva par ietekmīgāko politisko spēku valstī. Tajā laikā Muhika mēģināja distancēties no galēji kreisās ideoloģijas, un šobrīd Urugvajas prezidents tiek raksturots kā mēreni kreiss. Viņš atbalsta brīvā tirgus ekonomiku, taču tajā pašā laikā aizstāv plašas sociālās programmas.

Tiesa, pēdējā laikā atbalsts Urugvajas prezidentam krītas. Konservatīvā spārna politiķi viņu kritizē par pausto atbalstu marihuānas legalizēšanai un abortiem. Šo iemeslu dēļ pirmo reizi kopš viņa ievēlēšanas prezidenta amatā arī Muhikas reitings nokrities zem piecdesmit procentiem. Taču Urugvajas prezidents par to daudz nebēdā, jo saskaņā ar Urugvajas konstitūciju viņš uz šo amatu vairs nevarēs kandidēt. Turklāt raidsabiedrībai BBC viņš arī atzina, ka to nemaz negribētu, pat ja tas būtu iespējams.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.