Sports
Futbols

Pietiek šmaukties, “Babīte/Dinamo” izslēgta no virslīgas 16

Pēc daudziem totalizatoru likmju uzraugu ziņojumiem “Babīte”/”Dinamo” komanda ceturtdien izslēgta no “SynotTip” Latvijas virslīgas futbola čempionāta.

Latvijas Futbola federācijas (LFF) Disciplinārlietu komisija paziņojumā uzskaitījusi sešus aizdomīgus mačus, vienbalsīgi nolemjot “Babīte”/”Dinamo” izslēgt no virslīgas čempionāta.’

Tiesa, lemts nepiemērot sankcijas atsevišķiem “Babīte”/”Dinamo” spēlētājiem, treneriem un amatpersonām līdz izmeklēšanas noslēgumam sadarbībā ar starptautiskām organizācijām un vietējām tiesībsargājušajām institūcijām.
Tāpat lemts anulēt visus Babītes komandas gūtos punktus virslīgas čempionātā.

Šīs sezonas pirmajās 12 kārtās Babītes vienība bija spējusi gūt divus kopvērtējuma punktus.

LFF Disciplinārlietu komisijas lēmums:
Par SK Babīte/Dinamo izslēgšanu no 2017. gada SynotTip Virslīgas čempionāta

LFF Disciplinārlietu komisija (turpmāk – LFF DK), saņemot š.g. 16. jūnija atzinumu no LFF Godīgas spēles un ētikas komitejas (turpmāk – Komiteja), kurā, citastarp, norādīts sekojošais:

1) Laika posmā no 2017. gada februāra līdz 2017. gada jūnijam LFF ir saņēmusi sešus Eiropas Futbola asociāciju savienības (Union of European Football Associations – UEFA) BFDS (Betting Fraud Detection System – no angļu val. – Krāpniecisko darbību ar spēļu rezultātiem analīzes sistēma) un Sportradar Integrity Services ziņojumus par to, ka sešu spēļu ietvaros ar SK Babīte/Dinamo komandas dalību no SK Babīte/Dinamo komandas puses tika veiktas darbības, kas vērstas uz manipulācijām ar spēļu rezultātiem labuma gūšanas nolūkos. LFF DK ieskatā ir nepieciešams veikt visu minēto ziņojumu analīzi, lai varētu konstatēt, kā minētās darbības izpaudās un cik nopietnas ir to sekas. Ņemot vērā minēto, LFF DK secīgi veic saņemto ziņojumu analīzi:

– 2017. gada 9. februāra Virslīgas Ziemas kausa spēle FK Sūduva – SK Babīte/Dinamo

LFF DK konstatē, ka, pamatojoties uz Sportradar Integrity Services sniegto ziņojumu, tika novērots ievērojams pirmsspēles likmju apmērs uz to, ka:

SK Babīte/Dinamo zaudēs minēto spēli;
savukārt spēles laikā aizdomīgs likmju apjoms tika izdarīts uz to, ka:
SK Babīte/Dinamo zaudēs pirmo puslaiku un to, ka pirmajā puslaikā tiks gūti vismaz divi vārti;
SK Babīte/Dinamo zaudēs spēli ar vismaz divu vārtu pārsvaru, kā arī to, ka spēlē kopumā tiks gūti četri vārti.
Minētās spēles analīzes sadaļā Sportradar vērš uzmanību uz to, ka visaizdomīgākās likmes tika izdarītas tieši spēles laikā un likmju apjoms nevar tikt racionāli izskaidrots ar notikumiem laukumā. Kā piemēru Sportradar norāda to, ka pirmā puslaika 32. minūtē vienā no sporta totalizatoriem koeficients uz to, ka spēlē tiks gūti vairāk kā 3 vārti, bija 1.47, salīdzinot ar citiem, kuros uz minēto likmi tika piedāvāts koeficients 3.28. Sportradar Integrity Services norāda uz to, ka, neskatoties uz to, ka FK Sūduva pirmajā puslaikā spēlēja ar ievērojamu pārsvaru, šādas likmju svārstības nevar tikt izskaidrotas tikai ar notikumiem laukumā un ir jāuzskata par vairāk kā aizdomīgām.

Ziņojuma kopsavilkumā Sportradar Integrity Services norāda uz to, ka pastāv acīmredzami un pārliecinoši pierādījumi tam, ka spēles gaita tika ietekmēta ar nolūku iegūt labumu, izmantojot prettiesiskus līdzekļus, kas ir saistīts ar to, ka likmju veicējiem bija iepriekš zināms tas, ka SK Babīte/Dinamo zaudēs spēli ar vismaz 2 vārtu pārsvaru, kā arī spēlē kopumā tiks gūti vismaz 4 vārti.

– 2017. gada 15. aprīļa SynotTip Virslīgas čempionāta spēle SK Babīte/Dinamo – FK Ventspils

Kā norāda Sportradar Integrity Services, divas stundas pirms spēles sākuma tika veikts ievērojams likmju apjoms uz to, ka spēles laikā tiks gūti vismaz 3 vārti, kam pietrūkst loģiska un racionāla izskaidrojuma, ņemot vērā statistiskos datus par to, ka pirmo trīs kārtu spēlēs ar abu iesaistīto komandu dalību bija gūti vidēji tikai 1,67 vārti. Par to, ka tieši šīs spēles laikā varētu tikt gūts liels vārtu skaits, neliecināja arī izmaiņas komandu sastāvos, salīdzinājumā ar iepriekšējām spēlēm. Papildus tam tika veikts ievērojams likmju apjoms uz to, ka SK Babīte/Dinamo zaudēs spēli ar vismaz 2 vārtu starpību.

LFF DK konstatē, ka, pamatojoties uz UEFA BFDS ziņojuma kopsavilkumu, pastāv acīmredzami pierādījumi tam, ka minētās spēles rezultāts tika ietekmēts ar nolūku iegūt labumu, izmantojot prettisiskus līdzekļus, jo likmju veicējiem pirms spēles bija pieejama informācija, ka minētajā spēlē tiks gūti vismaz 3 vārti un SK Babīte/Dinamo zaudēs ar vismaz 2 vārtu starpību.

– 2017. gada 29. aprīļa SynotTip Virslīgas čempionāta spēle SK Babīte/Dinamo – FK Metta/LU

Iepazīstoties ar UEFA BFDS ziņojumu saistībā ar minēto spēli, LFF DK konstatē, ka UEFA ir secinājusi, ka pastāv acīmredzami pierādījumi tam, ka tika veiktas darbības, kas vērstas uz spēļu rezultātu manipulāciju ar nolūku iegūt labumu, izmantojot prettiesiskus līdzekļus, jo likmju veicējiem bija pieejama informācija pirms spēles, ka SK Babīte/Dinamo zaudēs spēli un spēles laikā tiks gūti vismaz trīs vārti. Līdzīgi kā š.g. 15. aprīļa spēlē SK Babīte/Dinamo – FK Ventspils, arī šajā gadījumā spēles laikā veiktās likmes, to apjoms un laiks, kad tās tika izdarītas, nevar tikt attaisnotas ar notikumiem laukumā.

– 2017. gada 20. maija SynotTip Virslīgas čempionāta spēle RFS – SK Babīte/Dinamo

Iepazīstoties ar UEFA BFDS ziņojumu saistībā ar minēto spēli, LFF DK konstatē, ka UEFA ir secinājusi, ka pastāv acīmredzami pierādījumi tam, ka tika veiktas darbības, kas vērstas uz spēļu rezultātu manipulāciju ar nolūku iegūt labumu, izmantojot prettiesiskus līdzekļus, jo likmju veicējiem bija pieejama informācija pirms spēles, ka SK Babīte/Dinamo zaudēs minēto spēli ar 2 vārtu pārsvaru un spēlē kopumā tiks gūti četri vārti. Neskatoties uz to, ka pastāv pietiekoši daudz pierādījumu un pazīmes tam, ka minētā spēle tika izmantota, lai iegūtu labumu, veicot manipulācijas ar spēles rezultātu, šo spēli var uzskatīt kā neveiksmīgu mēģinājumu. Neskatoties uz to, ka spēle beidzās ar rezultātu 2:1, kas ir pretrunā ar lielāko daļu no veiktajām likmēm, UEFA ieskatā joprojām ir jāņem vērā aizdomīgās likmju svārstības spēles laikā.

– 2017. gada 7. aprīļa pārbaudes spēle MFK Ruzomberok – SK Babīte/Dinamo

LFF rīcībā ir nonākusi arī atskaite par pārbaudes spēli ar SK Babīte/Dinamo dalību, kas tika organizēta komandas treniņnometnes ietvaros. Kā liecina saņemtais ziņojums no Sportradar Integrity Services, pastāv pietiekošs pierādījumu kopums, kas liek secināt, ka minētās spēles rezultāts tika ietekmēts ar nolūku iegūt labumu, izmantojot prettiesiskus līdzekļus. Personām, kas veica likmes uz minēto spēli, bija informācija, ka SK Babīte/Dinamo zaudēs minēto spēli ar vismaz 3 vārtu pārsvaru, kā arī spēlē kopumā tiks gūti vismaz pieci vārti. Attiecībā uz šo spēli LFF DK ieskatā ir būtisks faktors, ka ievērojams likmju apjoms uz to, ka SK Babīte/Dinamo zaudēs spēli vismaz ar 3 vārtu starpību tika veikts pēc tam, kad MFK Ruzomberok bija vadībā tikai ar 1:0. Lielais aizdomīgo likmju apjoms pamudināja Āzijas valstu totalizatoru kompānijas izņemt spēli no apgrozījuma jau spēles 17. minūtē, lai gan parasti konkrētās Āzijas valstu totalizatoru kompānijas piedāvā veikt likmes visas spēles gaitā.

– 2017. gada 10. jūnija pārbaudes spēle RFS – SK Babīte/Dinamo

Visbeidzot, Sportradar Integrity Services ziņojumā par minēto draudzības spēli ir norādīts, ka pastāv acīmredzami pierādījumi tam, ka minētās spēles rezultāts tika ietekmēts ar nolūku iegūt labumu, izmantojot prettiesiskus līdzekļus, jo likmju veicējiem pirms spēles bija pieejama informācija, ka SK Babīte/Dinamo zaudēs minēto spēli vismaz ar četru vārtu pārsvaru un spēlē kopumā tiks gūti vismaz pieci vārti. Spēles sākumā tika veikts ļoti aizdomīgs likmju apjoms uz to, ka SK Babīte/Dinamo zaudēs spēli ar vismaz divu vārtu pārsvaru, jo koeficienti uz minēto iznākumu samazinājās līdz neracionālam līmenim. Ņemot vērā to, ka spēle bija sākusies pavisam nesen, lai varētu radīt pilnvērtīgu priekšstatu par spēles iznākumu, minēto likmju apjoms raisa pamatotas šaubas attiecībā uz spēles integritāti. Turpmākās aizdomīgās likmes tika izdarītas pie rezultātiem 1:0 un 2:0, likmju veicējiem izdarot likmes uz to, ka SK Babīte/Dinamo zaudēs spēli attiecīgi ar 3 un 4 vārtu pārsvaru. Papildus tam, aizdomīgs likmju apjoms tika veikts arī uz to, ka SK Babīte/Dinamo zaudēs pirmo puslaiku ar vismaz divu vārtu pārsvaru.

2) Pēc visu iepriekšminēto ziņojumu analīzes LFF DK ieskatā ir būtiski veikt turpmāku Komitejas atzinuma un tajā ietvertās informācijas, SK Babīte/Dinamo spēlētāju, amatpersonu un treneru komentāru izpēti, kas tika iegūti Komitejas sēžu laikā;

3) LFF DK ņem vērā apstākli, ka uz pirmo Komitejas sēdi, kas notika š.g. 18. maijā, tika uzaicināts arī pārstāvis no Sportradar, kurš sēdes laikā uzdeva konkrētus jautājumus SK Babīte/Dinamo spēlētājiem, vadībai un trenerim attiecībā uz saņemtajiem UEFA un Sportradar Integrity Services ziņojumiem, kas bija saņemti līdz Komitejas sēdes dienai. Komitejas ieskatā ir būtiski ņemami tālāk izklāstītie, Komitejas laikā noskaidrotie, apstākļi un SK Babīte/Dinamo oficiālo personu liecības;

4) LFF DK ieskatā ir vērā ņemams fakts, ka Komitejas sēdes laikā tika veikta arī atsevišķu spēļu, par kurām tika saņemti UEFA BFDS un Sportradar ziņojumi, video analīze. LFF DK konstatē, ka spēļu analīzes laikā Komiteja ir konstatējusi SK Babīte/Dinamo spēlētāju darbības, kas vērstas uz to, lai spēles gaitā un iznākumā tiktu nodrošināts rezultāts, kurš saskaņā ar minētajiem ziņojumiem bija nepieciešams labuma gūšanai, izmantojot manipulāciju ar spēļu rezultātiem. LFF DK konstatē, ka tika veiktas spēļu FK Sūduva – SK Babīte/Dinamo, MFK Ruzomberok – SK Babīte/Dinamo, SK Babīte/Dinamo – FK Metta/LU un citu spēļu analīze;

5) LFF DK ieskatā ir vērā ņemams fakts, ka treniņnometne, kas tika organizēta šī gada aprīlī, bija organizēta visai spontānā veidā, lielākajai daļai spēlētāju par to uzzinot tikai vienu vai divas dienas pirms došanās uz nometni. LFF DK konstatē, ka Komitejas sēdes laikā atsevišķi SK Babīte/Dinamo spēlētāji ir norādījuši uz to, ka treniņnometnes laikā ir dzirdējuši sarunas starp atsevišķiem SK Babīte/Dinamo spēlētājiem, kas netiešā veidā liek noprast, ka pēc spēlēm spēlētāji apspriedās attiecībā uz to, vai tik panākts vēlamais spēles iznākums. Kā tika iepriekš minēts, par vienu no draudzības spēlēm tika saņemts arī oficiāls Sportradar Integrity Services ziņojums;

6) Uz LFF DK sēdi pieaicinātais SK Babīte/Dinamo direktors I. Nezhmakov norāda, ka pilnībā noliedz savu vainu iesaistē manipulācijās ar sporta spēļu rezultātiem. Norāda, ka ir informēts par UEFA BFDS un Sportradar ziņojumu esamību. I. Nezhamkov ir informēts par to, ka ir vairākkārtēji veiktas paaugstināta apjoma likmes uz spēlēm ar SK Babīte/Dinamo dalību. Norāda, ka ne klubs, ne LFF nevar izskaust likmju izdarīšanu un spēlēm ar SK Babīte/Dinamodalību. Norāda, ka pēc attiecīgu spēlētāju atskaitīšanas no komandas situācija ir uzlabojusies un komanda spēlē godīgu spēli. I. Nezhmakov norāda, ka ir plānojis pastiprināt sastāvu tekošajā pāreju periodā, taču klubs ir uzskatījis par nepieciešamu sagaidīt LFF DK sēdi pirms spēlētāju transfēru (pāreju) veikšanas;

7) LFF DK ņem vērā arī to, ka futbola klubs SK Babīte/Dinamo vairākkārt tika oficiāli informēts un brīdināts no LFF puses par saņemtajiem ziņojumiem no UEFA un Sportradar, kā arī klubs tika brīdināts par to, ka gadījumos, kad tiek pierādītas darbības, kas vērstas uz manipulāciju ar sporta sacensību rezultātiem, atbildīgajām personām var tikt piemērotas gan LFF tiesību aktos paredzētās sankcijas, gan arī atbildīgās personas varētu tikt sauktas pie kriminālatbildības;

8) Ņemot vērā LFF rīcībā esošo UEFA BFDS atskaišu skaitu par spēlēm ar SK Babīte/Dinamo dalību, to saturu un š.g. 18. maija, 1. jūnija un 16. jūnija Komitejas sēdēs iegūto informāciju, Komiteja konstatē, ka ir pietiekošs pamats virzīt jautājumu uz LFF DK attiecībā uz Virslīgas komandas SK Babīte/Dinamo izslēgšanu no 2017. gada Virslīgas čempionāta par rupju futbola ētikas pārkāpumu attiecībā uz godīgas spēles principa neievērošanu saskaņā ar Komitejas nolikuma p.5.2.

Saistītie raksti

Ievērojot visus iepriekšminētos apstākļus, LFF DK konstatē, ka pastāv pietiekošs informācijas, dokumentu un pierādījumu kopums, kas ļauj secināt, ka SK Babīte/Dinamo ir veikusi rupjus sporta ētikas pārkāpumus un vienbalsīgi nolemj:

Izslēgt SK Babīte/Dinamo Virslīgas un Dublieru čempionātu komandas no 2017. gada Latvijas Virslīgas čempionāta un 2017. gada Dublieru čempionāta (Disciplinārā reglamenta p.13, Latvijas futbola Ētikas kodeksa p.2);
Piemērot SK Babīte/Dinamo pārcelšanu uz zemāku līgu, nosakot, ka, sākot no 2018. gada, SK Babīte/Dinamo ir tiesīga pieteikties Latvijas 2. līgas čempionātam (Disciplinārā reglamenta p.1.6. k);
Anulēt SK Babīte/Dinamo un SK Babīte/Dinamo-2 līdzšinējos rezultātus 2017. gada Virslīgas un Dublieru čempionātā (tajā skaitā punktus, gūtos un ielaistos vārtus) un neņemt tos vērā, nosakot klubu vietu sadalījumu 2017.gada Virslīgas un Dublieru čempionātu tabulās. Brīdinājumi un vārtu guvumi, kuri tika iegūti spēlēs ar SK Babīte/Dinamo un SK Babīte/Dinamo-2 dalību, tiek anulēti. Noraidījumi (izņemot tos, par kuriem tiek piešķirta diskvalifikācija saskaņā ar DR pielikuma p.19.1) paliek spēkā (Virslīgas čempionāta reglamenta p.12.3., D.R.P.p.15);
Nepiemērot sankcijas atsevišķiem SK Babīte/Dinamo spēlētājiem, treneriem un amatpersonām līdz izmeklēšanas noslēgumam sadarbībā ar starptautiskām organizācijām un vietējām tiesībsargājušajām institūcijām.

LA.lv