×
Mobilā versija
Brīdinājums +20.7°C
Ernestīne, Ingmārs, Akvelīna
Pirmdiena, 21. maijs, 2018
23. augusts, 2012
Drukāt

Pietura garīgajā mūzikā

No 28. augusta līdz 15. septembrim notiks jau 15. starptautiskais garīgās mūzikas festivāls. Izpildot Endrū Loida Vebera “Rekviēmu”, festivālu diriģenta Māra Sirmā vadībā 28. augustā Rīgā Sv. Pētera baznīcā atklās Valsts akadēmiskais koris “Latvija”, kas šogad atzīmē 70. gadadienu.

 

Lai arī Endrū Loida Vebera mūzika ir pazīstama visā pasaulē, diriģents un kora “Latvija” mākslinieciskais vadītājs Māris Sirmais atzīst, ka “Rekviēmu” meistars veidojis pilnīgi citādā gaisotnē: “Tajā nenoliedzami izmantoti daudzi populārās mūzikas paņēmieni, tomēr tā dziļuma un nopietnības dēļ, kāds ir “Rekviēmā”, to var salīdzināt pat ar Mocartu. Protams, grūti iedomāties cilvēku, kurš nebūtu dzirdējis populāro daļu “Pie Jesu”. Šo “Rekviēmu” koris “Latvija” savulaik pirmatskaņoja Maskavā P. Čaikovska koncertzālē, klātesot pašam autoram. Toreiz kopā ar latviešu tenoru Ingu Pētersonu solo partiju izpildīja komponista dzīvesbiedre, pasaulslavenā dziedātāja Sāra Braitmane.

Atklāšanas koncerta otrajā daļā kora izpildījumā skanēs poļu komponista Pāvela Lukaševska 3. simfonijas pasaules pirmatskaņojums, kuru komponists radījis tieši korim “Latvija”. Kopā ar Latvijas Nacionālo simfonisko orķestri koncertā piedalīsies izcili solisti – Inga Šļubovska, Liena Kinča un Varšavas Lielā teātra solists, poļu tenors Rafals Bartmin-skis. Latvijas klausītāji viņa sniegumu dzirdējuši Rīgas operas festivāla Penderecka “Poļu rekviēma” koncertā.

31. augustā Liepājas Sv. Jēkaba katedrālē, kā arī vēlreiz – 31. augustā Rīgas Sv. Pētera baznīcā skanēs G. F. Hendeļa oda “Aleksandra svētki”, kas Rīgā nav skanējuši sen. “Hendelis un Bahs allaž bijuši “topā”,” pasmaida M. Sirmais, piebilstot, ka daudzi joprojām alkst pēc baroka laika mūzikas. Koncertā Igaunijas diriģenta Riso Josta vadībā piedalīsies koris “Latvija”, Liepājas simfoniskais orķestris, soprāns Elīna Šimkus, Krievijas tenors Boriss Stepanovs un bass Kalvis Kalniņš. Atskaņojumā būšot dzirdams ne tikai klavesīns, bet arī savdabīgais baroka instruments teorba.

Šogad tiek turpināta garīgās mūzikas festivāla tradīcija – veicināt jaunu komponistu jaunradi, pasūtot īpaši festivālam un korim “Latvija” komponētus opusus, kas izskanēs Vecajā Sv. Ģertrūdes baznīcā 4. septembrī. Pirmoreiz uz nopietnās mūzikas skatuves ar jaunu darbu iznāks populārais dziesminieks Goran Gora jeb Jānis Holšteins-Upmanis, kurš speciāli festivālam sacerējis skaņdarbu “Ararats” korim un dudukam. Šī esot pirmā tik ļoti akadēmiskā mūzika viņa karjerā, saka pats autors. “Tie ir pirmie solīši radīt kaut ko vairāk par elementārām dziesmiņām vienbalsīgi un uz ģitāras,” atzīst Goran Gora. Skaņdarbā autors mēģinājis rast atbildes uz jautājumu: kā Noass varētu būt reaģējis uz Dieva doto uzdevumu. Notiks arī pieredzējušā komponista Ērika Ešenvalda jaundarba “In Paradisum” korim, čellam un altam pirmatskaņojums. Smalku, trauslu un niansētu kamermūzikas darbu piedāvās komponista Imanta Zemzara jaundarbs “Vasaras dziesmas” korim un klavierēm. Vēlreiz pie klausītājiem atgriezīsies festivālā jau skanējušais Riharda Dubras darbs “Accedite Gentes”.

Festivālu 8. septembrī Rīgas Domā noslēgs vērienīgs koncerts, kurā piedalīsies festivāla goda viesis, pasaulslavenais britu komponists Džons Raters, ārkārtīgi iecienīts autors visā pasaulē. Pats skaņradis stāsies pie diriģenta pults savā autorkoncertā, kurā kora “Latvija”, LNSO un solistes Elīnas Šimkus izpildījumā skanēs viņa darbi “Te Deum”, “Gloria” un “Rekviēms”. “Džons Raters vienmēr spējis rakstīt akadēmisku mūziku, kas elpo līdzi laikmetīgajai, pat populārajai mūzikai,” uzsver M. Sirmais.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+