×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.9°C
Anšlavs, Junora
Piektdiena, 25. maijs, 2018
27. jūnijs, 2016
Drukāt

Juris Lorencs: Pikuļa iela – ne silts, ne auksts (43)

Foto - Ieva Čīka/LETAFoto - Ieva Čīka/LETA

Rīgā turpmāk būs Valentīna Pikuļa iela. Neliela Birzes ielas posma pārsaukšanu šā rakstnieka vārdā Rīgas dome pamato ar Daugavgrīvas iedzīvotāju izrādīto iniciatīvu. Man gan šķiet, ka ierosme šādi iemūžināt Pikuļa vārdu drīzāk nāk no kāda domes politiķa, liela rakstnieka daiļrades cienītāja.

Lai gan Pikulis ir visvairāk drukātais (metienu kopējā tirāža pārsniedz 500 miljonus eksemplāru) kādreiz Latvijā dzīvojušais rakstnieks, patiesībā Rīgā viņš nokļuva pavisam nejauši – vienkārši pavērās izdevīga iespēja samainīt istabu Ļeņingradas “komunalkā” pret plašu divistabu dzīvokli Rīgā. Pikuļa darbi gan šodien, gan vēl jo vairāk padomju laikā vērtēti visai pretrunīgi, pat kompartijas Politbiroja locekļu vidū bija gan viņa cienītāji, gan kritiķi. Iemesls – rakstnieka īpašā interese par Krievijas impērisko pagātni.

Laikā, kad bijušajā PSRS teritorijā joprojām cīnās ar ielu nosaukumiem, mēs esam neparasti toleranti. Uz brīdi iedomāsimies, ka Pikuļa vārdā tiktu ierosināts nosaukt ielu, piemēram, kādā Ukrainas pilsētā. Momentāni sāktos protesti! Bet Rīgā joprojām ir Maskavas, Ļermontova, Puškina, Turgeņeva un Gogoļa ielas, kas pēdējos gados nozudušas no daudzu Ukrainas pilsētu kartēm. Savukārt Pēterburgā nupat notikuši iedzīvotāju protesti pret varas iestāžu plāniem nosaukt jaunuzceltu tiltu bijušā Čečenijas prezidenta un Putina sabiedrotā Ahmada Kadirova (gājis bojā terora aktā 2004. gada 9. maijā) vārdā. Formālais iemesls – Kadirovam neesot saistības ar šo pilsētu. Patiesība ir krietni vien prozaiskāka – Krievijas “ziemeļu galvaspilsētas” pamatiedzīvotāju nepatika pret “ienācējiem no Kaukāza”, īpaši jau čečeniem.

Ne Rīgai, ne citām Latvijas pilsētām nu nekādi nevar pārmest “nosaukumu karus” vai aklu rusofobiju. Mēs gan ātri atvadījāmies no Marksa, Engelsa un Ļeņina ielām, bet pat laikos, kad Rīgas domi vadīja nacionāļi, nevienam neienāca prātā pārdēvēt, piemēram, Puškina ielu. Rīgā ir divu akadēmiķu – Mstislava Keldiša (dzimis Rīgā!) un Andreja Saharova ielas. Retais zina, ka patiesībā šie divi cilvēki kā neviens cits ir stiprinājuši PSRS un tātad arī šodienas Krievijas militāro varenību. Jo Keldišs rēķināja kosmisko kuģu un ballistisko raķešu lidojumu trajektorijas, bet vēlākais disidents Saharovs ir padomju ūdeņraža bumbas galvenais konstruktors.

Šī tolerance visdrīzāk skaidrojama ar to, ka Latvijas sabiedrība ir pārstājusi ticēt primitīvai “vārdu maģijai” un sapratusi, ka patiesībā šajā valstī ir daudz nozīmīgākas problēmas nekā ielu nosaukumu maiņa. Tāpēc no Pikuļa ielas parādīšanās pilsētas kartē rīdziniekiem ir ne silts, ne auksts, lielākā daļa šo notikumu nemaz nepamanīs.

Manuprāt, ja kāds krievu kultūras darbinieks patiešām ir pelnījis ja ne savā vārdā nosauktu Rīgas ielu, tad vismaz nelielu skvēru gan, tad tā ir rīdziniece, bagāta Maskavas priekšpilsētas lieltirgotāja ģimenē dzimusī māksliniece Vera Muhina. Skulptūras “Strādnieks un kolhozniece” autore un glāzes “graņonka” dizainere slavena arī ar to, ka pēckara gados paglāba no nojaukšanas mūsu Brīvības pieminekli.

Pievienot komentāru

Komentāri (43)

 1. Kas ir Pikuļs? Kāda mums daļa gar kaut kādu tur Pikuli? Kādi tik krievi savulaik nav dzīvojuši Rīgā un nedzīvo tagad? Visiem par godu tagad ielas pārdēvēsim?
  Ušaks Rīgu taisa par krievijas ģerevņu. Puika kļuvis pārāk bezkaunīgs. Vai tiešām nevienam nekas nav sakāms? Tā arī ļausiet viņam plosīties pa Rīgu?

  • Ну вам то точно никакого дела нет. Вас же здесь нет, вы улетели куда то вместе с утренним ветром. Вот хорошо бы, чтобы этот самый ветер выдул вас из Риги куда-нибудь в деревню, на хутор к коровам, чтобы вы могли хамить этим мелонхоличным животным с утра до вечера.

 2. Agrāk gan Pikuļ latviskoja kā Pikuļs, nevis Pikulis !!!

 3. Kauns Rakstnieku savienībai, ka klusē kā ūdeni mutē ieņēmusi par Rīgas ielas pārdēvēšanu nepārprotama krievu impērista vārdā.

 4. Tàda rīcība ir Trojas zirgs vai dzeguzes olu dēšana svešā ligzdā. Motīvi tie paši.

 5. Vai tad Ukrainā likvidē Gogoļa ielas? Tas taču ir ukraiņu rakstnieks. Tā ir autora izdoma vai tiešām tā ir patiesība?

 6. Šitāda pat plāksne ar šī paša rakstnieka uzvārdu nez kāpēc ir arī uz kādas mājas Rīgā Tērbatas ielas pašā sākumā. Vai tad viņam Rīgā bija vairāki dzīvokļi?

 7. Piekrītu, ka Muhina tiešām pelnījusi, lai viņas vārdā Rīgā tiktu nosaukta kāda iela, taču nedomāju, ka to būtu iespējams realizēt Rīgas tagadējās domes valdīšanas laikā. Nezinu, ko viņi pret to iebilstu oficiāli, taču savās padomju cilvēku sirdīs viņi Muhinas nopelnus Brīvības pieminekļa saglabāšanā uzskata par drīzāk kaitīgiem. ” Ne naša”! (nav mūsējā).

 8. Plāksnīti ražīgais rakstnieks gan jau ir pelnījis, taču dot ielām personu vārdus nav tālredzīgi – kazi, varas maiņa un atkal izdevumi jaunām šiltēm …

 9. Salīdzinot ar Pikuli, Londona , Dikensa vai Balzaka pārdošanas apjomi atpūšas..

 10. “Šī tolerance visdrīzāk skaidrojama ar to, ka Latvijas sabiedrība ir pārstājusi ticēt……”
  Vēstures beigām un liberālajam pilsonītim kā Rietumu civilizācijas vis-vis-vis-beidzamajam ūnikumam (homo consumens). Maz bija tādu, kas pirms 25 gadiem ticēja komunisma ideoloģijai – aizvien mazāk paliek F.Fukujamas cienītāju. Bet bez spēcīgas ideoloģijas neiztikt – citādi Brexit sekos domino efekts, kas
  pārvērtīsies vēl vienā ģeopolitiskā katastrofā – šoreiz 21.gadsimta.

 11. ne saharovs ne keldiš nebija nekas īpašs, visparastākie projekta līdzstrādnieki, tagad vikipēdijos krievu valodā sarakstīts lērums dumību, – visi latviešu , ukraiņu, lietuviešu, igauņu, arī krievu bieži u.c. izcelsmes zinātnieki svītroti, vai “aizmirsti” , toties .. turpat vai atombumbu izgudrojuši:))… Par tādu .. einšteinu nedodu ne apsūbējušu obolu- laikabiedri saka tas bija 1 šķiras plānpakausis..

 12. dzelz kancleru kauja- man patīk Atbildēt

  Pikulis arī Tērbatas ielā dzīvoja ! Un tas bija teicams vecītis, nevis kaut kāds mūsdienu vaukšķis , .. neko citu nejēdz.:))

 13. Vai ir saglabājušas stenogrammas par Muhinas lielo ieguldijumu? Vai tik tā nav līdzīga teiksma, kā 28 Panfilovieši un Brestas cietokšņa “aizstāvēšana”?

  • Заслуга Веры Мухиной в этом беспорна. Именно она по сути спасла творение своего учителя. На улице Тургенева, в родовом поместье купцов Мухиных, там, где сейчас располагается автобаза ЛДЗ, в своё время был выделен закуток под небольшой общественный музей Веры Мухиной. Был знаком с энтузиастом основателем музея. В том музее были собраны некоторые уникальные документы. Но потом политика железной дороги поменялась, музей выгнали на улицу, а через некоторое время ушёл из жизни и сам основатель музея. Где теперь та коллекция – неизвестно.

  • Заслуга Веры Мухиной в этом беспорна. Именно она по сути спасла творение своего учителя. На улице Тургенева, в родовом поместье купцов Мухиных, там, где сейчас располагается автобаза ЛДЗ, в своё время был выделен закуток под небольшой общественный музей Веры Мухиной. Был знаком с энтузиастом основателем музея. В том музее были собраны некоторые уникальные документы. Но потом политика железной дороги поменялась, музей выгнали на улицу, а через некоторое время ушёл из жизни и сам основатель музея. Где теперь та коллекция – неизвестно..

 14. Varēja jau par Kadirova ielu nosaukt!

 15. Rīgas dome sēd sadarbiibas partija ar pūķina partiju. Ko tad citu var sagaidīt, kā tik maskētu kaitniecību valstij visos iespējamos veidos. Cik tālu ir jāaiziet, lai tādas lietas izbeigtos?

  • Tāmnieks/luterānis Atbildēt

   Rīga jau sen vairs nav Rīga- Ušgorod, vot kā to tagad sauc. Visādas Birzes, Teikas, Aspazijas, Lāčplēši un Vaidelotes mums un grafistveidīgiem nav vajadzīgas! Uzliksim izcilo slepkavnieku: briesmīgā Jāņa, Lielā Pētera, Nikolaja II, Suvorova (ne ģenerālisimusa!), Molotova, Višinska, Staļina un daudz cietušā mūsu lepnuma Kononova piemiņas akmeņus ar armatūrdzelžu pareizticīgo zilajiem krustiem, un Ušgorod būs mūžīgā svētku noformējumā.

   • Зачем же вы передёргиваете факты? Рига красивый и самобытный город, и совсем не Ужгород или Унгвар, как он назывался ранее. Хотя похожие черты конечно есть. Но всё же не надо так пренебрежительно писать про столь древний город, он ведь даже старше чем Рига.
    И ещё. Я ни разу не выступал против старинных названий улиц нашего города. Если они вам не нравятся, то это чисто ваше дело, а мне такого не приписывайте. Может быть городе раньше и были улицы Сталина, Молотова и Вышинского, то теперь их, слава богу, нет.

    • iekriti gan, speciālist visos jautājumos, ka Ušgorod ir tas pats, kas UŽGOROD !!!
     Rīga ir ļoooti skaista pilsēta, tikai tie latvieši ir par daudz… 🙂

     • Гугол другого города не знает. И по русски правильно писать Ужгород.

 16. Nesaprotu, kāpēc Rīgā skaistais Birzes ielas nosaukums jāpārdēvē ar kaut kādu stulbu pikuļu ielu. Kādas vēl nejēdzības sagaidīsim no Putina aģentiem, kas iefīrējušies Rīgas Domē? Ar mēslu dakšām viņus vajag patriekt!

  • Man arī nepatīk šī pārdēvēšana, taču “stulbību” ziņā nacionāļi neatpalika no Ušakova kompānijas. Divi piemēri: 1. Kosmonautikas ielas pārdēvēšana par Dudajeva ielu un Basteja bulvāra – par Meierovica bulvāri. Neapšaubu Meierovica nopelnus, taču pārdēvēt vienkāršo, skanīgo un pierasto Basteja bulvāri nebija nekādas vajadzības. Sevišķi riebīgi bija tas, ka to paveica viena no korumpētākajām un mafiozākajām domēm Rīgas vēsturē, kura ar uzspēlētu nacionālismu centās novērst uzmanību no savām netīrajām “ģelām”, un tas viņiem diemžēl arī izdevās.

 17. Toties tieši pretīm Ārlietu ministrijai pagrabiņā ir kafejnīca “Ļeņingrad”.

  • Jā, es arī to pamanīju un biju šokēts. Atceros, ka manā jaunībā šis pagrabiņš saucās “Preses kafejnīca” (laikam tāpēc, ka blakus bija avīžu un žurnālu kiosks0. Tur bija garšīgas karstmaizītes un saldējums ar rozīnēm. Bet restorāns “Ļeņingrada” bija citur – uz Kr. Barona un Raiņa bulv. stūra.

 18. Lienoša RUSIFIKĀCIJA.
  Arī slimais grafists piesaistīts…

  • Да сами вы больной на всю голову! Ну какая русификация, о чём вы?

  • Ko Jūs! Tagad jau noskaidrots, ka civilizācija radusies Sibīrijas ziemeļos un tikai pēc tam izplatījusies pa pasauli un senie ēģiptieši ir slāvu pēcteči

 19. Судить о значимости и отношении к русской культуре и классической литературе в частности по количеству именных улиц смешно и глупо. Но именовать улицы именем писателей конъюнктурщиков, каким был Пикуль и упомянутый Задорнов старший, безнравственно.

  • Уважаемый, так никто и не судит. С другой стороны, а если у вас самого право судить о том, коньюктурщик писатель или нет? Вы же сами не писатель наверное, так какие у вас критерии? Успех или неуспех писателя определяют только его читатели. Я в своё время и Задорнова и Пикуля читал взахлёб. И наверняка я не один такой любитель их творчества, есть и много других.

   • Я в своё время и Задорнова и Пикуля читал взахлёб. Понятно …..

    • И что же вам понятно? А нынешняя молодёжь вообше книг не читает. Уткнутся в свои мобильники да платшеты и всё.

 20. А откуда такое высокомерие у человека, живущего в Лондоне? Между строк у автора так и сквозит этакое пренебрежение к классикам русской культуры. Вот автор не упомянул Крылова, а ведь он работал в кацелярии рижского губернатора. А Рерих, а другие выдающиеся деятели русской культуры, архитекторы, художники, скульпторы, артисты. Автор стесняется того факта, что многие деятели русской культуры кровно связаны с Латвией, и либо родились здесь, как Вера Мухина, как Райкин, либо творили здесь как тот же Пикуль или Задорнов. Это такой новый трэнд, давайте притворимся, что русской культуры в Латвии и не было никогда. Как в отреставрированном художественном музее, новая концепция, всех русских художников – в запасники.

  • Nebija gan KRIEVU kultūras Latvijā !
   Bija ienācēju-krievu kultūra, ja to var tā saukt, ko paši Krievijas krievi ar ironiju sauca par “krievu kultūru”…
   Apskaties Vikos ko nozīmē vārds “ironija” !!!

   • Похоже вы сильно перебарщиваете со своей «иронией». Знаете, никакие ссылки на Вики, здесь уже не помогут.

 21. Puškinu, Gogoli, Turgeņevu un citus klasiķus jau nu gan varētu likt mierā, bet šitais Pikulis jau nu gan bija īsts impērisma apoloģēts ar grafomāna tieksmēm.

Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Muļķe sirds, tai nekad, nekur nav gana!

Saeimas deputāts Gunārs Kūtris, kurš šajā parlamenta sasaukumā pārstāvēja partiju “No sirds Latvijai” (“NSL”), piekritis piedāvājumam 13. Saeimas vēlēšanās kandidēt no Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) saraksta. Šādu piedāvājumu viņam izteicis Latvijas Zaļās partijas valdes priekšsēdētājs Edgars Tavars. G. Kūtris žurnālistiem teicis, ka vairākas Saeimā pārstāvētās partijas viņu aicinājušas uz 13. Saeimas vēlēšanām pievienoties to komandām, taču ZZS aizstāvētās vērtības viņam šķiet tuvākas. Tikt ievēlētam no ZZS saraksta viņam ir daudz lielākas iespējas, jo ZZS ir augstāki reitingi, kamēr Ingunas Sudrabas vadītajai “NSL” vēlētāju aptaujās atbalsts grozās ap vienu procentu.

Vai baidāties, ka sausais pavasaris ietekmēs jūsu dārza ražu?
Draugiem Facebook Twitter Google+