×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.9°C
Rozālija, Roze
Trešdiena, 18. jūlijs, 2018
16. jūlijs, 2015
Drukāt

Māris Antonevičs: “Solidaritāte” – politiķu iemīļotais vārdiņš, kad jārunā par nepopulāriem lēmumiem (5)

Foto - Timurs SubhankulovsFoto - Timurs Subhankulovs

Māris Antonevičs

No franču valodas nākušais jaukais vārdiņš “solidaritāte” ir gandrīz vai neaizstājams mūsdienu politikas leksikā, kad jārunā par nepopulāru lēmumu pieņemšanu. Līdz ar to arī neglābjami novazāts un izstaipīts. Lai ar tā palīdzību nokļūtu līdz cilvēku prātiem, nu jau vajag kaut kādus tēlainākus apzīmējumus. Kā savulaik premjera Ivara Godmaņa stāsts par pingvīniem, kas sniega vētru pārcieš, saspiežoties ar mugurām kopā vienā lielā aplī.

Tajā laikā bija runa par mūsu pašu “ziemas” jeb ekonomiskās krīzes pārdzīvošanu. Šobrīd salīdzinājums ar pingvīniem nav tik aktuāls, jo latviešiem nevis jāsilda pašiem vienam otru, bet jādod siltums uz ārpusi.

Ja Eiropas Savienība izlems par labu palīdzības programmai Grieķijai, Latvijai būšot jā­sniedz sava artava, paredz eksperti. Kopējā summa, ko Latvijai vajadzēs garantēt šīs programmas ietvaros, būšot 240 miljoni eiro, paredz ekonomikas eksperts Andris Strazds, kurš intervijā Latvijas Radio teicis: “Es personīgi neticu un man ir grūti iedomāties, ka arī lēmumu pieņēmēji tic, ka Grieķija šos 240 miljonus pilnā mērā atmaksās. Mēs reāli riskējam ar Latvijas nodokļu maksātāju naudu.” Vājš mierinājums, ka ar lielākām summām riskē citas ES valstis, tostarp mūsu kaimiņvalsts Igaunija, kas šādas garantijas deva jau iepriekšējās Grieķijas palīdzības programmas ietvaros. “Solidaritāte” droši vien būtu vienīgais, ar ko Latvijas politiskā elite skaidros sabiedrībai, kāpēc tā jādara. Lai gan Latvijas pensionāram diez vai kļūs skaidrs, kāpēc viņam jābūt solidāram ar grieķu pensionāru, kura ienākumi ir četras piecas reizes lielāki. Parasti jau solidaritāte tiek saprasta pretēji – turīgais palīdz mazāk pārtikušajam. Veikls orators, protams, var to pagriezt arī citādāk, aizejot no konkrēta piemēra uz plašākām tēmām. Piemēram, ka nevajag pārāk iedziļināties konkrētā solidaritātes gadījumā, kas varbūt tiešām ir neloģisks, bet ņemt vērā, ka citreiz solidaritāti no ārpuses vajadzēs mums pašiem. Tiesa, ja atceras diskusijas par to, cik ES līdz šim bijusi atsaucīga, piemēram, jautājumā par mūsu lauksaimnieku līdztiesību, šo formulu vēl var stipri apšaubīt.

Pēdējā laikā solidaritātes arguments bieži pieminēts, runājot par Āfrikas bēgļiem, kurus Latvijai vajadzētu uzņemt, solidarizējoties ar Dienvideiropas valstīm (pirmkārt Itāliju). Jautājums acīmredzot neērts, jo pagājšnedēļ “Vienotība” un Zaļo un zemnieku savienība bloķēja tā izskatīšanu opozīcijas rosinātajā ārkārtas sēdē. Daži viedokļi (atbilstoši procedūrai – viens “par”, viens “pret”) gan izskanēja. “Vienotības” deputāts Ainārs Latkovskis, “bruņojies” ar ierāmētu “Eurofighter typhoon” iznīcinātāja attēlu, norādot, ka tā ir lidmašīna, ar kuru NATO patrulē Latvijas valsts debesīs. Šobrīd to darot Itālijas vienība (iepriekš Portugāle, Kanāda, Vācija, Nīderlande). Par to mums būtu jāpieņem daži simti bēgļu, kuri, šķērsojot Vidusjūru, nonākuši Itālijā, norāda Latkovskis. Redz, itāļiem neradās jautājumi, vai doties patrulēt Latvijas debesīs.

Pieņemu, ka mūsu robežsargiem arī nerastos jautājumi, vai doties palīdzēt aizsargāt Itālijas robežas (līdzīgi kā Latvijas karavīriem, kas regulāri sūtīti uz dažādām starptautiskajām misijām), bet šī solidaritāte tomēr ir, kā saka, “no citas operas”.

Pievienot komentāru

Komentāri (5)

 1. Nevis nepopolāri lēmumi, bet kaitīgi lēmumi.

 2. Itālijā cilvēki protestē pret bēgļu uzplūdiem. Bēgļi esot labi ģērbušies, ar moderniem mobilajiem…

 3. Kāda te vēl cita opera saistībā ar bēgļiem???? No kurienes tad tie bēgļi ir, un kādas tad īsti robežas tik pašaizliedzīgi sargā latvju bāleliņi Āfrikā un citur pasaulē? No kā tad viņi tās aizsargā??? Vai tik viņi paši nav tie, kas, kas ASV vadībā svešās valstīs cenšas ievest savu kārtību??? Antonevič, Tavam cinismam nav robežu!
  Tad varbūt tie 250 bēgļi, kuriem šie bāleliņi neļauj mierīgi dzīvot savās valstīs, bombardējot viņu mājas, ir tomēr pelnījuši iespēju dzīvot??? Tu , Antonevič, esi paskatījies kādam no šiem bēgļiem acīs??? Tu tajās tiešām redzi vēlmi iedzīvoties uz “dāsnajiem” Latvijas pabalstiem??? Ja LV valdība pati savu tautu nebūtu nolikusi zemākā statusā kā bēgļus, tad arī šāda problēma nepaceltos! Latvija ir pustukša un tās iedzīvotāji turpina izmirt un izbraukt…
  Un par visu pārējo – Grieķiju, u.t.t.. tie 240 miljoni , ko Latvijai nākas ziedot Grieķijas ekonomikas glābšanai, ir smieklīgi salīdzinoši ar to summu , ko ārzemju latvieši (tai skaitā Grieķijā strādājošie) gadā iepludina Latvijā tikai caur bankām, nerunājot jau par skaidru naudu! Tavai zināšanai – tā summa gadā 2x pārsniedz to, kas ir JĀAIZDOD grieķiem! Tā kā nav ko te nabaga pensionārus jaukt iekšā! Tā vietā, lai pie viņiem apelētu, valdībai jau labi sen vajadzeja domāt par savu tautu, tieši tā, kā to dara Grieķija, nevis pa visu pasauli bazūnēt “veiksmes stāstu”, pēc kura Latvijas valsts parāds vienalga ir dubultojies! Vnk tagad ērti valdības necieņu pret tautu norakstīt uz Grieķiju!

  • Latviete Jūs varbūt esat pēc pases…

   Klaja demagoģija, faktu izzīšana no pirksta.. Ko Jūs esat darījusi, lai cilvēki neaizbrauktu? Ko jūs esat darījusi, lai būtu kas labāk valstī?

   Es nevaru iedomāties stulbāku argumentu kā: “Kāpēc uztraukties par vienu lielu problēmu, draudu, ja ir arī vēl kāda problēma?”

 4. Когда над твоей территорией летают чужие истребители, а “друзья” ссут в клумбы и насилуют девок. А ты работаешь для того, чтобы греки могли на старости лет ни в чём себе не отказывать… Ну, и приезжие негры с Африки рассказывают тебе, как ты должен жить, и в чём должны ходить твои женщины. Демократия. Независимость. Свобода.

Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Būs karsti!

Paredzams, ka šī būs karstākā nedēļa Latvijā kopš 2015. vai 2014. gada, prognozē meteorologi. Karstums būšot ilgstošs, ar siltām naktīm un palielinātu gaisa mitrumu. Katru dienu gaisa temperatūra valsts lielākajā daļā paaugstināsies virs +25 grādiem, nepārsniedzot +32 grādus.

Trešdien, 18. jūlijā, Centrālā vēlēšanu komisija (CVK) sāks pieņemt deputātu kandidātu sarakstus 13. Saeimas vēlēšanām. Pēdējā diena, kad politiskās partijas un apvienības varēs pieteikt savus kandidātus vēlēšanām, būs 7. augusts.

Kā vislabāk pārdzīvot karstuma vilni?
Draugiem Facebook Twitter Google+