Foto LETA

Atteiksies no ieceres par socnodokli mazajām algām; cels mikrouzņēmumu nodokļa likmi 0

Valdošās koalīcijas partijas trešdien sēdē izvērtējušas iespēju par minimālā sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu līmeņa atcelšanu, vienlaikus no 9% līdz 15% paaugstinot mikrouzņēmumu nodokļa likmi. Palielinot mikrouzņēmumu nodokļu likmi nākamajā gadā, iegūtie papildu līdzekļi tiktu novirzīti sociālajā budžetā, šodien žurnālistiem sacīja Ministru prezidents Māris Kučinskis (ZZS).

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
TESTS. Jūsu īkšķu novietojums, sakrustojot pirkstus, atklāj daudz par jūsu personību 12
Veselam
7 produkti, kas visiem šķiet veselīgi, taču patiesībā tādi nav 16
“Pasažieriem bez sejas maskas var tikt atteikta iekāpšana transportlīdzeklī!” Paziņojums autobusa salonā samulsina braucēju 55
Lasīt citas ziņas

Politiķis apliecināja, ka pašlaik koalīcijai piedāvāts attiekties no minimālajām sociālajām iemaksām, bet tā vietā palielināt mikrouzņēmumu nodokļa likmi no 9% līdz 15%. Šie papildu līdzekļi tiks novirzīti sociālajām budžetam. Savukārt par katra darbinieka sociālo apdrošināšanas jautājumu tikšot spriests, pārskatot nodokļu politiku kopumā. Šodien koalīcijas sanāksmē politiķi šo piedāvājumu izvērtējuši, bet nākamnedēļ spriedīs par iespējamu likuma redakciju.

Lēmums mainīt ieceri un no nākamā gada tomēr nepiemērot normu par minimālām sociālajām iemaksām saistīts arī ar administrēšanas problēmām.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ministru prezidents Māris Kučisnksis (ZZS) šodien pēc valdošās koalīcijas sanāksmes pauda, ka no 1.janvāra nevarētu administrēt sistēmu ar tik daudz izņēmumiem, kas atbalstīti pēdējā brīdī.

“Mēs šobrīd neesam gatavi administrēt to, kas 1.janvārī būs,” atzina valdības vadītājs, piebilstot, ka pašlaik nav skaidrības par jaunu normu ļoti daudzu izņēmumu grupu dēļ. Līdz ar to valdība nav tiesīga saglabāt normu, kas pašreizējā situācijā nav sabiedrības interesēs, akcentēja premjers.

“Pat es tikai septembrī uzzināju par šādu nodokļa stāšanos spēkā,” atzina Kučinskis.

Grozījumi likumā “Par valsts sociālo apdrošināšanu”, kas pieņemti 2015.gadā, paredz darba devējam segt starpību līdz noteiktajam obligāto sociālās apdrošināšanas iemaksu objektam pat tad, ja darbinieks nestrādā atbilstošu slodzi. No 2017.gada 1.janvāra līdz 31.decembrim paredzēts pārejas periods, kad valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas būs 75% apmērā no valstī noteiktās minimālās algas.

Šogad šī norma izraisīja iebildumus gan no sociālajiem partneriem, gan arī sabiedrības kritiku. Rezultātā Saeimas Sociālo un darba lietu komisija izveidoja darba grupu, kas šonedēļ piedāvāja paplašināt izņēmumu grupas, uz ko šī norma neattiektos.

Iepriekš Zaļo un zemnieku savienības politiķi solīja būtiski nemainīt nodokļu likmes, turklāt nedarīt to sasteigti. Piemēram, finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola (ZZS) iepriekš sacīja, ka budžeta izstrādes darbā svarīgi turēties pie solījumiem nepalielināt būtiskos nodokļus.

Kā ziņots, pašlaik koalīcijai piedāvāts attiekties no minimālajām sociālajām iemaksām, bet tā vietā palielināt mikrouzņēmumu nodokļa likmi no 9% līdz 15%.

Reklāma
Reklāma

Šie papildu līdzekļi tiks novirzīti sociālajām budžetam. Savukārt par katra darbinieka sociālo apdrošināšanas jautājumu tikšot spriests, pārskatot nodokļu politiku kopumā.

Šodien koalīcijas sanāksmē politiķi šo piedāvājumu izvērtējuši, bet nākamnedēļ spriedīs par iespējamu likuma redakciju.