Ekrānšāviņš no telegraph.co.uk, foto: PLOS one

Polijas “vampīri” izrādījušies holēras slimnieki 0

Arheoloģiskajos izrakumos iegūtie materiāli no 17. – 18. gadsimta apbedījumiem Polijā liecina, ka lipīgo slimību upurus ļaudis uzskatījuši par “vampīriem” līdzīgiem, tādēļ parūpējušies, lai tie vairs neceltos no kapa un nenestu sērgu tālāk dzīvajiem, vēsta britu laikraksts “The Daily Telegraph”.

Reklāma
Reklāma
Numeroloģija un skaitļu maģija: kā jūsu tālruņa numurs ietekmē jūsu likteni un kad to mainīt? 1
TV24
“Jāklausās, ka esam šmaukušies.” Par netaisnību un piemaksām tiem pensionāriem, kuri strādājuši padomju laikā
Krievijā valda histērija: izbojāta Putina inaugurācija 178
Lasīt citas ziņas

Zinātniekus sākotnēji mulsināja, kādēļ vairākiem kāda Polijas ziemeļrietumu ciema viduslaiku beigu perioda kapsētas nelaiķiem pāri kaklam likts sirpis, uz krūtīm sakrauti akmeņi vai cauri ķermenim izdurts metāla stienis, kam it kā vajadzētu novērst šo mirušo celšanos no kapa. Aptuveni simt citādi gluži parastu apbedījumu vidū seši kapi atšķīrās ar minēto apbedīšanas veidu.

Sākotnēji medijos izskanēja, ka atrasti kādu par bīstamiem uzskatītu svešinieku, “vampīru kapi”, jo tieši tā senatnē mēdza nobērēt cilvēkus, kurus apkārtējie uzskatīja par bīstamiem, ļaunuma un dēmonu apsēstiem.

CITI ŠOBRĪD LASA

Tomēr ASV Dienvidalabamas universitātes pētniece Leslija Gregoricka, izdarot galvaskausu DNS analīzes, nākusi pie cita slēdziena. Visi “vampīri” bija vietējie ļaudis, taču miruši no holēras periodā, kad Austrumeiropu piemeklēja šīs slimības epidēmija. Laikā, kad sabiedrībai nebija zināšanu par lipīgajām slimībām un to izplatīšanos, cieminiekus acīmredzot biedēja holēra un tās norises gaita. Ļaudis, iespējams, sprieda, ka miruši slimnieki ir “sātana apsēsti” un baidījās, ka tie augšāmcelsies, lai inficētu pārējos.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.