×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.5°C
Ludmila, Laimdots, Laimiņš
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
9. marts, 2016
Drukāt

Populāri par visuresošo VDK

Foto - Timurs SubhankulovsFoto - Timurs Subhankulovs

Piektdien, 11. martā, ar literatūrzinātnieces Evas Eglājas-Kristsones lekciju “Kultūras sakari kā KGB plakāts” Latvijas Okupācijas muzejs Stūra mājā Brīvības ielā 61 aizsāks lekciju ciklu par PSRS Valsts drošības komitejas (VDK) darbību dažādās dzīves jomās un ietekmi uz cilvēku ikdienu. Lekciju apmeklējums ir bez maksas.

“Daļai tautas Stūra māja joprojām ir kā vieta, kur nedrīkst kāju spert, bet tie laiki ir garām. Mēs vēlamies, lai cilvēki vairs nebaidās no vēstures un nāk uz Stūra māju. Tas, ka tur ir ekspozīcija, jau nenozīmē, ka tur nevar notikt publiskas diskusijas. Latvijā diemžēl vēl maz runā par vēsturi,” saka idejas iniciatore projekta “Stūra māja” vadītāja Aija Abens. Arī Okupācijas muzeja pārstāve Līga Strazda norāda, ka statiska muzeja ekspozīcija ir viena lieta, taču tāpat nepieciešams veicināt sabiedrības diskusijas, viedokļu apmaiņu, un to vislabāk izdarīt ar publisku lekciju palīdzību, kad klātesošie var izteikt savas domas un nebaidīties, ka tās nebūs gana akadēmiskas.

Pirmā lekcija 11. martā plkst. 19 dos ieskatu VDK kontrolētās Latvijas un ārzemju draudzības un kultūras sakaru biedrības centienos repatriācijas sekmēšanai un kultūras sakaru veicināšanai ar tautiešiem ārzemēs, par šīs struktūras mainīgajiem uzdevumiem, kontaktiem ar trimdu, iesaistītajām personām. Te jāmin tādi Latvijas PSR pazīstami kultūras jomas darbinieki kā literāti Jānis Anerauds, Ilgonis Bērsons, Miervaldis Birze, Arvīds Grigulis, Žanis Grīva, Jānis Kalniņš, Mirdza Ķempe, Zigmunds Skujiņš, Ojārs Vācietis, Andris Vējāns, Imants Ziedonis, tāpat komponists Raimonds Pauls, māksliniece Džemma Skulme, aktrise Vija Artmane un citi.

Kopumā ciklā iecerētas piecas lekcijas ar regularitāti reizi mēnesī. Aprīlī kā lektors gaidāms vēsturnieks Zigmārs Turčinskis. Viņa priekšlasījums būs veltīts čekas dokumentu valodas specifikai, tam, kā šie dokumenti būtu pareizi jālasa un jāsaprot, jo nav noslēpums, ka tajos ir daudz specifisku terminu, bez kuru “atšifrēšanas” nav iespējams saprast, kas aiz teksta patiesībā slēpjas. Maijā vēsturniece Olga Miheloviča stāstīs par čekas “darbu” ar minoritātēm, īpaši ar ebrejiem. Vasarā, starp maiju un septembri, tiks ieturēta pauze, bet septembrī lekcijas atsāksies un vēsturniece Inese Dreimane pavēstīs par citiem čekas objektiem Rīgā, jo VDK un represiju pagātne ir ne tikai Stūra mājai. Bet oktobrī agrākais LPSR Valsts fiziskās kultūras un sporta komitejas priekšsēdētājs Daumants Znatnajs pastāstīs, kā VDK darbojās sporta jomā, jo uz sacensībām ārzemēs sportisti varēja tikt tikai ar čekas piekrišanu.

Publisku lekciju cikls “Lekcijas Stūra mājā” notiek ar Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamenta atbalstu integrācijas programmas ietvaros.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+